• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że czterech chińskich producentów OEM znajduje się w pierwszej piątce światowego rankingu.

01.06.2024, 19:50
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nowe wyzwania dla portów w logistyce Morskich Farm Wiatrowych. Zbliża się X Seminarium Akademii Offshore

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.

30.05.2024, 20:00
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

NATO oficjalnie uruchamia nowe Morskie Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej

NATO utworzyło nowe centrum poświęcone bezpieczeństwu tysięcy mil podmorskich rurociągów i kabli energetycznych, które są narażone na ataki mające na celu zakłócenie dostaw energii, globalnej komunikacji i działalności gospodarczej. Utworzone Morskie Centrum NATO ds. Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podwodnej (NATO Maritime Centre for Security of Critical Undersea Infrastructure) ma służyć centrum wiedzy, które ma pomóc dowódcy MARCOM w podejmowaniu decyzji, rozmieszczaniu sił i koordynowaniu działań.

29.05.2024, 20:30
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Cyklon Remal zabił co najmniej 65 osób w Bangladeszu i Indiach

Co najmniej 65 osób zginęło w Bangladeszu i Indiach w wyniku przejścia cyklonu Remal – podały w środę władze obydwu państw, cytowane przez agencję AFP. Cyklon, któremu towarzyszył silny wiatr oraz ulewne deszcze dotarł do wybrzeży Zatoki Bengalskiej w niedzielę wieczorem.

29.05.2024, 15:17
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Flota Hellady płynie na Posidonia 2024 cała naprzód. Morskie Targi w Atenach z polskim akcentem

Operatorzy z Grecji dysponują flotą przekraczającą 5500 statków, a greccy armatorzy kontrolują ponad 20% światowego tonażu. To czyni Grecję krajem posiadającym największą flotę na świecie – informuje Union of Greek Shipowners na kilka dni przed morskimi targami Posidonia. Polska zaznaczy swoją morskość branżowym seminarium.

29.05.2024, 10:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Konferencja PSEW2024: transformacji energetycznej Polski nie będzie bez energii z wiatru

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Merytoryczna debata na temat wizji polityki energetycznej Polski jest kluczowa dla niezależności, konkurencyjności, czy ochrony klimatu. Będą to kluczowe tematy Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu.

28.05.2024, 15:21
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

MAN Cryo zapewni dostawy wodoru dla norweskich promów bezemisyjnych

Firma MAN Cryo została zakontraktowana przez Torghatten Nord A/S, norweskiego przewoźnika promowego, do pracy nad przedsięwzięciem obejmującym projektowanie i inżynierię dwóch nowych promów RoPax napędzanych wodorem. Projekt wynika z inicjatywy norweskiego rządu, aby główne statki obsługujące wymagającą przeprawę między kontynentem a Lofotami stały się bezemisyjne.

28.05.2024, 12:07
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku PSSE wydał 24 decyzje o wsparciu o łącznej wartości ponad 176 mln zł, z równoczesną deklaracją utworzenia nowych miejsc pracy.

28.05.2024, 11:39
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ograniczenie importu surowców z Rosji przyspiesza transformację energetyczną Europy. Dekarbonizacja może się jednak wiązać z protestami części grup społecznych

Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na import surowców z Rosji przyspieszają transformację energetyczną. Jak podkreśla Polska Akademia Nauk, droga energia wymusza radykalną poprawę efektywności energetycznej i przyspiesza rozwój OZE we wszystkich sektorach gospodarki. Odnawialne źródła nie są bowiem obarczone kosztami paliw i CO2. Z drugiej jednak strony dekarbonizacja i Zielony Ład mogą prowadzić do protestów kolejnych, obok rolników, grup społecznych.

28.05.2024, 08:57
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii

Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii za I półrocze 2024 r. - przewidziano w założeniach projektu ustawy zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Będzie to trzeci program realizujący ustawę z 2022 r. przeciwdziałającą skutkom wzrostu cen nośników energii.

27.05.2024, 20:25
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.