• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ASEAN zaniepokojony działaniami Chin na Morzu Południowochińskim

pc

21.02.2017 23:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ASEAN zaniepokojony działaniami Chin na Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

ASEAN zaniepokojony działaniami Chin na Morzu Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) postrzega instalowanie przez Chiny systemów uzbrojenia na Morzu Południowochińskim jako „bardzo niepokojące” – oświadczył we wtorek szef dyplomacji Filipin Perfecto Yasay.

Podkreślił, że kraje ASEAN-u chcą zapobiec militaryzacji tego rejonu i powstrzymać eskalację napięcia. Ministrowie spraw zagranicznych ASEAN-u jednomyślnie uznają, że troską napawa budowanie przez Chiny sztucznych wysp i ich militaryzacja – dodał Yasay po rozmowach szefów dyplomacji na filipińskiej wyspie Boracay.

Filipiny sprawują w tym roku przewodnictwo w ASEAN-ie. Będą gospodarzem dorocznych spotkań tej organizacji. W niektórych z tych spotkań uczestniczą także przedstawiciele państw spoza ASEAN-u, w tym Chin i USA.

Yasay wyraził nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy nowa administracja amerykańska przedstawi „bardziej konkretny i wyraźniejszy obraz” swej polityki zagranicznej, zwłaszcza wobec Chin.

Chiny uważają Wyspy Paracelskie i archipelag Spratly za własne terytoria, z czego ma wynikać ich suwerenność nad znacznymi obszarami Morza Południowochińskiego. Roszczeń tych nie uznają inne państwa regionu ani USA. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe.

Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie.

W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly.

Przed objęciem stanowiska szefa dyplomacji USA, Rex Tillerson mówił w styczniu, podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu, że Chinom powinno się zabronić dostępu do wysp, które kraj ten wybudował na Morzu Południowochińskim. Uznał wtedy m.in., że budowanie tam przez Chiny sztucznych wysp i umieszczanie na nich obiektów wojskowych „przypomina zabranie przez Rosję Krymu”. Podkreślił, że gdyby Pekin miał decydować o dostępie do prowadzących tamtędy szlaków morskich, byłoby to zagrożeniem „dla całej globalnej gospodarki”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.