• <

Wynik wyszukiwania - "stoltenberg" - Wiadomości

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Szwecja wstąpiła do NATO

Rząd Szwecji podjął w czwartek po południu decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. To ostatnia czynność, jaka musiała zostać dokonana ze szwedzkiej strony, aby kraj stał się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
07.03.2024

Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO

Dzisiejsze głosowanie w węgierskim parlamencie zamyka trwającą od niemal dwóch lat drogę Szwecji ku NATO. Głosami większości posłów zdecydowano, że kraj ten stanie się 32. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. To ma kluczowe znaczenie dla budowania bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, czyniąc je niemal "wewnętrznym morzem NATO".
26.02.2024

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Sekretarz generalny NATO chwali Ukrainę za walkę na Morzu Czarnym i stworzenie szlaków eksportu zboża

Atak na Ukrainę osłabił Rosję politycznie, wojskowo i gospodarczo, ale nie wolno jej lekceważyć - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
29.11.2023

"Nuklearny" pokaz siły NATO. Rusza ćwiczenie pk. "Steadfast Noon"

W ćwiczeniu "Steadfast Noon" bierze udział 14 państw i do 60 samolotów różnych typów, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, a także samoloty obserwacyjne i tankowce. Podobnie jak w poprzednich latach, w ćwiczeniach wezmą udział amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52, które w tym roku wylecą z bazy lotniczej Barksdale w Luizjanie. Loty szkoleniowe odbędą się nad Belgią, będącej gospodarzem ćwiczeń, a także nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią. W ramach realizowanych scenariuszy nie jest planowane użycie uzbrojenia.
16.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

NATO zapowiada reakcję, jeśli się okaże, że uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne

Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Były dowódca sił NATO w Europie: Rosja ryzykuje wojną z NATO na Morzu Czarnym

Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.
17.08.2023

Rada NATO-Ukraina: Sojusz wzmacnia nadzór w regionie Morza Czarnego

NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji – poinformował w środę Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.
26.07.2023

W środę pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina. W planie rozmowy o sytuacji na Morzu Czarnym

W środę na prośbę Ukrainy odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarnym. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
26.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano

Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej niż zakładano – wynika z badania naukowców z Kanady, Korei Południowej i Niemiec.
09.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Finlandia została 31. członkiem NATO

Przed kwaterą główną NATO w Brukseli 4 kwietnia br. na maszt została wciągnięta flaga Finlandii oznaczając, że kraj został 31. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
04.04.2023

Szef dyplomacji Ukrainy: członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego

Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn; członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego - powiedział we wtorek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.
04.04.2023

Wiceszef MON: zgoda Turcji na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest

Zgoda władz tureckich na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest; mam nadzieję, że w najbliższym czasie również i Szwecja uzyska podobną zgodę; dla Polski, państwa na wschodniej flance, ważne jest, by oba państwa dołączyły do Sojuszu - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
01.04.2023

Portugalia ma problem. Brakuje jej sprawnych okrętów do prowadzenia operacji morskich

Powołując się na źródła w siłach zbrojnych Televisão Independente (TVI) podała, że portugalska marynarka wojenna jest praktycznie niezdolna do prowadzenia działań w związku z obronnością kraju. To efekt wieloletnich zaniedbań w resorcie sił zbrojnych, oszczędności oraz sytuacji gospodarczej kraju.
21.03.2023

Stoltenberg: żadna groźba militarna wobec Szwecji czy Finlandii nie pozostanie bez reakcji Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał 17 marca, że pomimo przedłużania się procesu akcesyjnego ani Szwecja, ani Finlandia nie pozostaną osamotnione w obliczu jakichkolwiek gróźb militarnych ze strony kogokolwiek.
17.03.2023

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił 15 lutego utworzenie w Kwaterze Głównej Sojuszu centrum koordynacyjne odpowiedzialne za ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.
17.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej – poinformował w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.
30.11.2022

Węgry. Nie działa ropociąg „Przyjaźń”; premier Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

W wyniku wtorkowego ataku rakietowego Rosji na Ukrainie uszkodzona została stacja transformatorowa na granicy białorusko-ukraińskiej, odpowiedzialna za zasilanie ropociągu „Przyjaźń” – poinformował we wtorek wieczorem węgierski publiczny kanał informacyjny M1. Między innymi w związku z tym premier Viktor Orban zwołał wieczorem posiedzenie Rady Obrony.
15.11.2022

Niemieckie okręty pomogą chronić morską infrastrukturę Norwegii

Strategiczne znaczenie dostaw surowców oraz bezpieczeństwa kluczowych obiektów wymusza na państwach członkowskich NATO ich większą ochronę. Do zadań Deutsche Marine będzie należało zabezpieczenie platform wiertniczych, podmorskich kabli i rurociągów.
04.11.2022

Szef NATO: wzywamy Rosję do odnowienia umowy zbożowej

NATO wzywa Rosję do odnowienia "umowy zbożowej" ONZ, która wygasa w listopadzie, oraz do powstrzymania agresji, która zamienia dużą część Morza Czarnego w strefę wojny - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
27.10.2022

Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream

NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
11.10.2022

Niemcy: wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują na celowy akt sabotażu dokonany na te rurociągi - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu po rozmowach kanclerza Olafa Scholza z sekretarzem generalnym NATO, premier Danii, premierem Norwegii i premier Szwecji na temat wybuchów na gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim.
30.09.2022

Biały Dom: spotkanie na szczycie. Tematem sabotaż Nord Stream i ochrona infrastruktry krytycznej

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiali w piątek na temat rosyjskiej próby aneksji ukraińskiego terytorium oraz sabotażu gazociągów Nord Stream i ochronie krytycznej infrastruktury - przekazał Biały Dom.
30.09.2022

Szef NATO: to największa próba aneksji terytorium w Europie od zakończenia II wojny światowej

Rosja próbuje anektować siłą największy obszar na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "Sojusznicy tego nie uznają" - zadeklarował.
30.09.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Baltic Pipe: 30 lat prób sięgnięcia po norweski gaz

Koncepcja importu gazu z norweskich złóż pojawiła się już w 1991 r., a w czasach rządu Jerzego Buzka podpisano kontrakty, które później zostały anulowane. Pomysł powracał kilkakrotnie na przestrzeni lat, a prace nad dzisiejszym kształtem Baltic Pipe ruszyły w 2016 r.
27.09.2022

Sekretarz generalny NATO: rosyjski potencjał wojskowy w Arktyce to strategiczne wyzwanie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przebywa z wizytą w Kanadzie, uważa, że rosyjski potencjał militarny na Dalekiej Północy jest strategicznym wyzwaniem dla NATO i dlatego Sojusz potrzebuje silnej obecności w regionie Arktyki.
26.08.2022

Szef NATO na wyspie Utoya: Rosja musi przegrać wojnę w Ukrainie

Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie; jeśli tak się stanie, Putin otrzyma potwierdzenie, że przemoc działa, a wówczas inne sąsiednie kraje mogą być następne - mówił w czwartek na wyspie Utoya sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
04.08.2022

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
05.07.2022

Fogiel: Morze Bałtyckie staje się morzem NATO-wskim

Morze Bałtyckie staje się de facto morzem NATO-wskim - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o zgodę na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. To rzeczywiście wielka zmiana dla Sojuszu i przede wszystkim bardzo ważna, ogromna zmiana dla Polski i dla krajów naszego regionu - dodał.
29.06.2022

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.
18.05.2022

Finlandia i Szwecja na szybkiej ścieżce wstąpienia do NATO? Kraje nordyckie są za

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za szybką ścieżką przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.
04.05.2022

Litwa chce by NATO opracowało strategię obrony Polski i państw bałtyckich. Czy będzie też wzmocnienie wschodniej części?

Litwa dąży do tego, by NATO dokonało przeglądu planów obronnych i opracowało pełną strategię obrony Polski i państw bałtyckich - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przed czwartkowym szczytem NATO.
23.03.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

NATO chce wzmocnić siły na wschodniej flance Sojuszu. Na Bałtyku na stałe okręty podwodne i bojowe

Skierowanie systemu obrony i odstraszania NATO na nowe tory zapowiedział w środę szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, oznacza to m.in. wzmocnienie sił na wschodniej flance we wszystkich dziedzinach: Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna. Konkretne decyzje powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie przed szczytem NATO w czerwcu.
17.03.2022

To koniec Nord Stream 2? Niemcy wstrzymują oddanie do użytku gazociągu [POLITYCY KOMENTUJĄ]

W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.
22.02.2022

NATO wysyła okręty i myśliwce do Europy Wschodniej

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europie Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej - poinformowała w poniedziałek Kwatera Główna NATO.
24.01.2022

Stoltenberg: wśród tematów szczytu NATO genewskie rozmowy Biden-Putin

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że jest przekonany, iż przywódcy państw Sojuszu skorzystają z możliwości, aby skonsultować się z prezydentem USA Joe Bidenem przed jego środowym spotkaniem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
14.06.2021

Andrzej Duda i Klaus Iohannis rozmawiali o Ukrainie, Białorusi, Mołdawii oraz Trójmorzu

Sytuacja na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii, a także współpraca gospodarcza, militarna i infrastrukturalna - zarówno bilateralna, jak i w ramach Inicjatywy Trójmorza - była przedmiotem poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Rumunii, Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa, w Bukareszcie.
10.05.2021

Szef dyplomacji USA: Nord Stream 2 potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski

Nord Stream 2 jest zły dla Europy i potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski - przekonywał we wtorek w Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.
23.03.2021

Stoltenberg: agresywna Rosja i rosnące w siłę Chiny definiują przyszłe wyzwania dla NATO

Konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla NATO - oznajmił we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, przedstawiając sprawozdanie za rok 2020.
16.03.2021

Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej

Przyszłość współpracy transatlantyckiej po zmianie politycznej w Waszyngtonie była tematem piątkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
29.01.2021

Szef NATO oferuje pomoc w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaoferował w piątek w imieniu Sojuszu pomoc Grecji i Turcji w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim.
30.10.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

USA potępiły tureckie testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400

Departament Obrony USA "z całą stanowczością" potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S-400. To może mieć "poważne konsekwencje" dla współpracy wojskowej USA i Turcji - oświadczył wczoraj rzecznik Pentagonu.
24.10.2020

Grecja rozbuduje siły zbrojne

W związku z narastającym konfliktem z Turcją, Grecja rozbuduje swoje siły zbrojne, zainwestuje w programy obronne, sprzęt i personel wojskowy - poinformował dziś rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
07.09.2020

MSZ: przedstawicielka Polski wśród ekspertów Grupy Doradczej NATO ds. nowych technologii

Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht znalazła się wśród ekspertów Grupy Doradczej NATO ds. nowych technologii; kandydatura Albrycht została zgłoszona przez ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza - poinformowała w środę Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
08.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

Sekretarz obrony USA: Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg i sekretarz obrony USA Mark Esper podkreślili w piątek we wspólnym oświadczeniu, że Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem obrony transatlantyckiej. Rozmowy dotyczyły m.in. Chin i Rosji. "USA pozostają zaangażowane w NATO" - zapewnił Esper.
26.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

Czaputowicz: amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rozwija się zgodnie z planem (wywiad)

Amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rośnie i rozwija się zgodnie z planem; priorytetem partnerstwa Polski i USA są m.in. obronność i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
23.06.2020

Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o odpowiedzi NATO na Covid-19, a także o więzach transatlantyckich przed wizytą szefa polskiego państwa w Waszyngtonie.
22.06.2020

Ambasador Wilczek: rozmowy Dudy z Trumpem będą prowadzone w duchu transatlantyckim

W przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO; rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa "prowadzone będą w duchu transatlantyckim" - powiedział PAP ambasador RP w USA Piotr Wilczek.
22.06.2020

Szef MON: jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce

Jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce - powiedział PAP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska postrzega silne więzi transatlantyckie jako kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kontynentu.
19.06.2020

Prezydent: jesteśmy dla USA liczącym się sojusznikiem i partnerem gospodarczym

Jesteśmy dla Stanów Zjednoczonych liczącym się sojusznikiem, a przede wszystkim liczącym się partnerem gospodarczym – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda o zaplanowanym na 24 czerwca jego spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.
18.06.2020

NATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiali w środę o planach zredukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że jest to kwestia bilateralna miedzy Berlinem i Waszyngtonem.
18.06.2020

NATO wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodnili w środę wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
17.06.2020

EUCOM: z powodu koronawirusa mniej Amerykanów na ćwiczeniach Defender

Z powodu koronawirusa ograniczona zostanie liczba Amerykanów, biorących udział w ćwiczeniach wojskowych Defender Europe 2020 - poinformowało w środę Europejskie Dowództwo Stanów Zjednoczonych (EUCOM).
11.03.2020

Turcja: umowa z UE ws. migrantów musi zostać zaktualizowana

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył we wtorek, że umowa zawarta w 2016 r. między Unią Europejską a Turcją w sprawie migrantów "musi zostać zaktualizowana".
10.03.2020

Chińskie media: Po 70 latach NATO jest podzielone i zdezorientowane

Prasa komunistycznych Chin ocenia w środę przy okazji 70-lecia utworzenia NATO, że Sojusz jest obecnie podzielony, zdezorientowany i poszukuje dla siebie racji bytu po zakończeniu zimnej wojny, zaś USA chcą go wykorzystać do powstrzymania wzrostu ChRL.
04.12.2019

W Londynie rozpoczął się szczyt NATO

W Londynie rozpoczęło się w środę rano spotkanie przywódców państw NATO. Szczyt odbywa się w cieniu podziałów wśród sojuszników co do roli i sytuacji w jakiej znajduje się Sojusz Północnoatlantycki.
04.12.2019

Szczerski: prezydent oczekuje, że w Londynie NATO potwierdzi swą jedność

Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska liczy m.in. na decyzje dot. zdolności NATO do szybkiego reagowania - dodał.
01.12.2019

Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska

Cieszymy się, że Rosja zwróciła ukraińskie okręty, powinna jednak zrobić to już dawno temu; ta decyzja może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.
20.11.2019

Ukraina zapowiada manewry wojskowe z NATO na Morzu Czarnym

Ukraiński wicepremier Dmytro Kułeba zapowiedział, że w 2020 roku Ukraina przeprowadzi czterodniowe manewry wojskowe wspólnie z NATO na Morzu Czarnym. Ćwiczenia będą koncentrowały się na "zagrożeniach hybrydowych".
01.11.2019

Prezydent Zełenski: Nord Stream 2 osłabia Europę i wzmacnia Rosję

Budowany przez Gazprom gazociąg Nord Stream 2 osłabia Europę i wzmacnia Rosję - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując zgodę Danii na ułożenie rur tej magistrali przesyłowej w wodach duńskich.
31.10.2019

Stoltenberg zaniepokojony groźbą eskalacji napięć po ataku na saudyjskie rafinerie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że jest "poważnie zaniepokojony" groźbą eskalacji napięć w regionie po ataku na saudyjskie rafinerie i oskarżył Iran o próby "destabilizowania całego Bliskiego Wschodu".
17.09.2019

Szef NATO: Sojusz musi zrozumieć konsekwencje globalnej ekspansji Chin

NATO musi zrozumieć konsekwencje globalnej ekspansji Chin i dostosować się do zmieniającej się sytuacji, m.in. poprzez współpracę z krajami regionu - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Reutera.
07.08.2019

Niemcy nie zdecydowały jeszcze o misji w cieśninie Ormuz

Rząd w Berlinie nie zdecydował jeszcze w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz - przekazała w środę w Brukseli nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.
31.07.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Stoltenberg: NATO zaniepokojone sytuacją w Zatoce i działaniami Iranu

NATO jest zaniepokojone sytuacją w Zatoce Perskiej i destabilizującymi działaniami Iranu w tym regionie - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenbeg. Jak zaznaczył, teraz ważne jest zredukowanie napięcia.
25.06.2019

Szczerski: Podczas wizyty prezydenta w USA podpisanie szeregu umów dwustronnych

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.06.2019

Tusk po spotkaniu z Zełenskim: Ukraina może liczyć na UE

Szef RE Donald Tusk i nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w środę w Brukseli, by rozmawiać o sytuacji geopolitycznej Ukrainy, w tym zagrożeniach dla bezpieczeństwa tego kraju. Ukraina może liczyć na UE - podkreślił Tusk po rozmowach.
06.06.2019

Prezydent Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Lublanie

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w środę wizytę w Lublanie; weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a także wspólnie z przywódcami pozostałych 12 państw tego gremium otworzy Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza.
05.06.2019

Zełenski zapewnia w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził podczas pierwszej wizyty w kwaterze głównej NATO, że jego kraj chce przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił o kontynuacji polityki otwartych drzwi.
05.06.2019

Błaszczak: Polska za otwarciem PESCO na kraje NATO spoza UE

Polska chciałaby, aby projekty realizowane w ramach współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności PESCO były otwarte na należące do NATO kraje pozaunijne - poinformował w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
15.05.2019

Prezydent Gruzji: Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii

Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii - oceniła w środę w rozmowie z PAP prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jej zdaniem przyjęcie Gruzji do NATO to nie kwestia gruzińskich reform, a politycznej decyzji.
08.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

NATO zaaprobowało środki wzmacniające obecność na Morzu Czarnym

29 ministrów spraw zagranicznych państw NATO zaaprobowało pakiet środków służących wzmocnieniu obecności Sojuszu na Morzu Czarnym - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.
05.04.2019

Spotkanie szefów MSZ NATO okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu

Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Waszyngtonie jest okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu podczas 70 lat jego istnienia - powiedziała ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison we wtorek.
03.04.2019

NATO/Stoltenberg: Rosja cały czas łamie traktat INF; czas się kończy

Rosja cały czas rozbudowuje i rozmieszcza rakiety, łamiąc postanowienia traktatu INF; czas się kończy, sojusznicy będą musieli przedyskutować odpowiedź - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
02.04.2019

Szef NATO zapowiada wizyty w portach Morza Czarnego

Wysłannicy Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wizytować porty Morza Czarnego jako odpowiedź na działania Rosji w tym regionie - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
01.04.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Prezydent po spotkaniu z szefem NATO: Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze

Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze, wizyta w Polsce sekretarza generalnego NATO "mocno podkreśla" fakt członkostwa Polski w Sojuszu - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Szef NATO Jens Stoltenberg zauważył, że przez 20 lat Polska pokazywała silne zobowiązanie na rzecz NATO.
08.03.2019

Prezydent Duda: Polska może być hubem bezpieczeństwa w regionie

Chciałbym, żeby zwiększyła się obecność wojsk NATO w Polsce; Polska – ze względu na swoje położenie – może być swoistym hubem bezpieczeństwa, skąd to bezpieczeństwo będzie mogło być rozprowadzane – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda w Koszycach.
01.03.2019

W czwartek prezydent weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach

W czwartek w Koszycach na Słowacji prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Głównymi tematami spotkania upamiętniającego 70. rocznicę powstania NATO będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie, a także zagrożenia hybrydowe.
27.02.2019

Państwa NATO zwróciły się do Rosji ws. ukraińskich marynarzy i statków

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zwróciły się w czasie piątkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja do przedstawicieli władz z Moskwy o natychmiastowe zwolnienie marynarzy i statków zatrzymanych w listopadzie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.
25.01.2019

Prezydent w Davos: NATO ma się obecnie znacznie lepiej niż przed laty

NATO ma się znacznie lepiej niż kilka lat temu; w 2016 r. pokazało, że jest realnym sojuszem defensywnym, który broni wszystkich państw członkowskich - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Davos, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym.
23.01.2019

W poniedziałek prezydent udaje się do Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Gospodarczym

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu - to główne elementy udziału prezydenta Andrzej Dudy w przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
20.01.2019

Stoltenberg: NATO potępia działania Rosji i domaga się uwolnienia ukraińskich marynarzy

NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej – oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
13.12.2018

Ukraina: Poroszenko oczekuje, że UE ukarze Rosję za atak na okręty

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zamierza przekonać UE do przedłużenia sankcji wobec Rosji z uwzględnieniem ataku na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej z końca listopada.
13.12.2018

NATO: Stoltenberg wzywa Rosję, by zwróciła Ukrainie okręty i uwolniła marynarzy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ponowił w poniedziałek apel do Rosji o zwrot ukraińskich okrętów i uwolnienie marynarzy. Na konferencji prasowej w Brukseli podkreślił, że Rosja musi zapewnić Ukrainie dostęp do jej portów nad Morzem Azowskim.
03.12.2018

Stanowisko Polski ws. incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej jest takie jak stanowisko NATO

Stanowisko Polski ws. incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej jest takie samo jak stanowisko NATO: to było pogwałcenie zasad prawa międzynarodowego - stwierdził w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
28.11.2018

29 krajów NATO: Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystania przez Rosję siły

Rada Północnoatlantycka wezwała Moskwę do zapewnienia swobodnego dostępu do ukraińskich portów i umożliwienia żeglugi na Morzu Azowskim, wskazując, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję.
27.11.2018

Stoltenberg wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że po użyciu siły przez Rosję w rejonie Morza Azowskiego wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Wezwał też Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy tego kraju.
27.11.2018

UE: Tusk potępił użycie przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk potępił w poniedziałek użycie przez Rosję siły w Cieśninie Kerczeńskiej, wzywając ten kraj do wydania ukraińskich marynarzy oraz statków. Zapewnił, że Europa pozostanie zjednoczona w poparciu dla Ukrainy.
27.11.2018

Błaszczak: Służby nie raportują zwiększenia zagrożenia dla Polski

Wojskowe służby specjalne nie raportują zwiększenia zagrożenia dla Polski w związku z wydarzeniami na Morzu Azowskim – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Dodał, że polski rząd sprzeciwia się łamaniu prawa międzynarodowego.
27.11.2018

Szczerski: Na Morzu Azowskim doszło do jawnego naruszenia prawa międzynarodowego

Mamy do czynienia z sytuacją, którą można nazwać jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego i porozumień dwustronnych o swobodzie żeglugi - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do wydarzeń na Morzu Azowskim. Dodał, że należy rozważyć zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
27.11.2018

Rosjanie zajęli ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej (wideo)

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę wieczorem, że rosyjskie siły specjalne zajęły jej trzy okręty na Morzu Czarnym. Wcześniej ukraińska marynarka informowała, ze Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z jej okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej.
25.11.2018

Marynarka wojenna Ukrainy: śmigłowce bojowe Rosji nad Cieśniną Kerczeńską

Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską, przez którą próbowały przepłynąć w niedzielę trzy jednostki marynarki wojennej Ukrainy - poinformowało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej w godzinach popołudniowych.
25.11.2018

Ukraiński kuter staranowany przez Rosjan na Morzu Azowskim

Okręt rosyjskiej straży granicznej staranował holownik marynarki wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim - poinformowało w niedzielę dowództwo ukraińskich sił morskich.
25.11.2018

Błaszczak: PESCO nie jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii

Minister obrony Mariusz Błaszczak uważa, że współpraca w ramach PESCO nie jest zalążkiem wspólnej europejskiej armii, o której mówili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. "PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, których podstawą jest NATO" - wskazał.
20.11.2018

Ukraina/ Szef SG: Rosja dąży do blokady ukraińskich portów

Rosja, która nasila działania u wybrzeży Ukrainy, dąży do blokady jej portów morskich i rzecznych - oświadczył we wtorek szef Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Petro Cyhykał. Według Kijowa rosyjska marynarka wojenna posiada na Morzu Azowskim 120 jednostek.
31.10.2018

Ukraina/Minister: Liczymy na sankcje UE i USA ws. działań Rosji na Morzu Azowskim

Kijów liczy na sankcje UE i USA w związku z działalnością Rosji na Morzu Azowskim, gdzie od kilku miesięcy zatrzymywane są statki, zmierzające do ukraińskich portów – oświadczył w poniedziałek minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.
29.10.2018

W Norwegii rozpoczęły się największe od końca zimnej wojny manewry NATO (wideo)

W Norwegii rozpoczęły się w czwartek największe od zakończenia zimnej wojny manewry wojskowe NATO Trident Juncture 2018. Rosja, która dzieli granicę z Norwegią, została poinformowała o ćwiczeniach i zaproszona do ich monitorowania.
25.10.2018

Stoltenberg: Ćwiczenia w Norwegii obejmą również cyberprzestrzeń

Ćwiczenia NATO, które rozpoczynają się tym tygodniu w Norwegii obejmą również cyberprzestrzeń - poinformował w środę w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Zapewnił, że NATO nie dąży do konfrontacji.
24.10.2018

Stoltenberg: NATO zaniepokojone sytuacją na Morzu Azowskim

Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony działaniami Rosji na Morzu Azowskim - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wyraził poparcie dla utrzymania przez Ukrainę wolnych szlaków komunikacji morskiej.
24.10.2018

UE: Ukraina apeluje do UE i NATO o kolejne sankcje na Rosję

Ukraina zaapelowała w czwartek w PE w Brukseli do UE i NATO o kolejne sankcje na Rosję, w reakcji na jej agresywne działania w rejonie Morza Azowskiego. Twierdzi, że jednostki rosyjskie blokują dostęp statkom do ukraińskich portów, co uderza w gospodarkę kraju.
11.10.2018

Stoltenberg: Rosja na Morzu Azowskim uderza w stabilność Ukrainy

Szef NATO Jens Stoltenberg wskazał w środę na obawy co do sytuacji na Morzu Azowskim. Obserwujemy, że ruch statków handlowych utrudnia rosyjska obecność na tym akwenie, to element kampanii, która ma podkopać stabilność Ukrainy - powiedział.
03.10.2018

Prezydent: Rozmowy nt. dodatkowych sił amerykańskich w Polsce bardzo zaawansowane

Rozmowy na temat obecności w Polsce dodatkowych sił amerykańskich są już bardzo zaawansowane - powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent Andrzej Duda w drodze powrotnej ze szczytu NATO. Jak zaznaczył, z prezydentem USA Donaldem Trumpem rozmawiał też o kolejnych zakupach i doposażeniu polskiej armii.
12.07.2018

Trump zadowolony ze szczytu, ale oczekuje zwiększenia wydatków

Prezydent USA Donald Trump wyraził w czwartek zadowolenie z wyników szczytu NATO. Zaznaczył, że kraje zobowiązały się do zwiększenia wydatków na obronność, i zapowiedział, że na zbliżającym się spotkaniu z prezydentem Rosji zamierza poruszyć kwestie Ukrainy.
12.07.2018

Albrycht: NATO przechodzi okres turbulencji, ale może wyjść z niego wzmocnione

NATO przechodzi przez okres turbulencji, ale po wdrożeniu zmian dotyczących m.in. równiejszego podziału obciążeń finansowych stanie się ono silniejsze – oceniła komentując zakończony w czwartek szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.
12.07.2018

Stoltenberg: Mieliśmy otwartą dyskusję o podziale obciążeń

Członkowie NATO na szczycie w Brukseli przeprowadzili otwartą i szczerą dyskusję o podziale obciążeń, która wzmocniła Sojusz – powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
12.07.2018

Trump zaostrza ton wobec sojuszników, ale nie grozi wycofaniem USA z NATO

Prezydent USA Donald Trump ponownie zażądał w Brukseli od sojuszników w NATO szybkiego zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Zagroził podjęciem przez USA działań w pojedynkę, ale - jak twierdzą źródła w NATO - nie była to groźba wycofania USA z Sojuszu.
12.07.2018

Szczerski: Na szczycie NATO dodatkowa sesja o wydatkach na obronność

Podczas szczytu NATO w Brukseli trwa dodatkowa sesja, zwołana przez szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga w celu ponownego przedyskutowania podziału wydatków na obronność - poinformował w czwartek PAP szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.
12.07.2018

Szef NATO deklaruje dalsze wsparcie dla Gruzji

Szef NATO Jens Stoltenberg zadeklarował w czwartek w Brukseli dalsze wsparcie dla Gruzji i zapewnił, że kraj ten będzie członkiem Sojuszu. Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podziękował za wysiłki na rzecz włączenia jego kraju do euroatlantyckiej wspólnoty.
12.07.2018

Trump chce, by kraje NATO wydawały 4 proc. na obronność; Stoltenberg – dojdźmy do 2

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB.
12.07.2018

Donald Trump spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji

Prezydent Donald Trump spotkał się w kuluarach szczytu NATO w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Przywódcy wyrazili chęć dalszej współpracy nad rozwiązaniem kwestii dotyczących handlu i NATO.
12.07.2018

Rozpoczął się szczyt NATO; wcześniej rozmowy ws. wydatków na obronność

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać m.in. o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych. Kilka godzin przed szczytem zostało zdominowanych przez gorącą dyskusję o wydatkach NATO.
11.07.2018

Czaputowicz: Polska zawsze będzie działać na rzecz zbliżenia między Niemcami a USA

Polska zawsze będzie działać na rzecz zbliżenia między Niemcami a USA - powiedział w środę szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa krytykujące państwa UE, w tym Niemcy, za niskie wydatki na obronność i uzależnienie od Rosji.
11.07.2018

Czaputowicz: Prezentowanie Polski jako państwa sprzyjającego podziałom nieuzasadnione

Prezentowanie Polski jako państwa, które może sprzyjać podziałom, jest nieuzasadnione - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa krytykujące państwa UE, w tym Niemcy, za niskie wydatki na obronność i uzależnienie od Rosji.
11.07.2018

Stoltenberg: wszyscy zgodni, że kraje NATO muszą wydawać więcej

Wszystkie państwa NATO zgadzają się, że kraje członkowskie wydające mniej niż 2 proc. PKB na obronność muszą te wydatki zwiększyć - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w środę przed szczytem NATO w Brukseli.
11.07.2018

Trump po ostrej krytyce Niemiec ma spotkać się w środę z Merkel

Prezydent USA Donald Trump spotka się w środę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w kuluarach szczytu NATO – przekazała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Wcześniej Trump skrytykował Niemcy za współpracę energetyczną z Rosją i zbyt małe wydatki na obronność.
11.07.2018

Duda przed szczytem NATO: potrzebujemy sprawnych procesów decyzyjnych

Potrzebujemy sprawnych procesów decyzyjnych i sprawnych procesów dowodzenia - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu NATO w Brukseli. NATO jest jednością i nie ma rozdźwięków w "przestrzeni euroatlantyckiej" - dodał.
11.07.2018

Stoltenberg: nie jest rolą NATO decydowanie o Nord Stream 2

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na briefingu przed szczytem w Brukseli, że nie jest rolą Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmowanie decyzji w sprawie projektu gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem decyzja w tej sprawie należy do państw.
11.07.2018

Trump: Niemcy to zakładnik Rosji; Polska nie chce nim być

Prezydent USA Donald Trump ostro skrytykował kraje NATO za zbyt niskie wydatki obronne. Jego zdaniem Niemcy mogłyby podnieść je od razu, ale zamiast tego płacą miliardy Rosji. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być zakładnikiem Moskwy.
11.07.2018

Szef NATO: Liczę, że w tym roku ośmiu członków wyda na obronność minimum 2 proc. PKB

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że liczy, iż jeszcze w tym roku osiem krajów NATO będzie wydawało na obronność minimum 2 proc. PKB. Obecnie ten próg wydatków osiąga pięć członków Sojuszu, a jeszcze w 2014 były to trzy państwa.
11.07.2018

NATO: W 2018 r. pięć państw przekroczy 2 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku co najmniej 2 proc. PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa; kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków dotyczących państw NATO.
11.07.2018

NATO i UE z deklaracją w sprawie bezpieczeństwa; Tusk zwraca się do Trumpa

Sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE podpisali we wtorek deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił zwracając się do prezydenta Donalda Trumpa, że USA nie będą mieć lepszego sojusznika niż Europa.
10.07.2018

Premier: Zgodzimy się na platformy dla uchodźców, jeśli będą poza UE

Premier Mateusz Morawiecki pierwszego dnia unijnego szczytu zadeklarował, że polski rząd zgodzi się na utworzenie platform do wysadzania uchodźców, jeśli znajdą się one poza UE. Zaznaczył jednak, że Polska w dalszym ciągu nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców.
28.06.2018

Sasin: nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. uchodźców

Nie będzie zmiany stanowiska Polski ws. przyjmowania i relokowania uchodźców w krajach europejskich - podkreślił w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Będziemy się sprzeciwiać tendencjom, aby przyjmować uchodźców na siłę, to jest dla nas nie do przyjęcia - dodał.
28.06.2018

Szczyt UE głównie o migracji; „28” chce zniechęcać do podróży przez morze

Szefowie państw i rządów UE, którzy zbiorą się w czwartek i piątek w Brukseli na szczycie, będą rozmawiać głównie o migracji. "28" ma dać zielone światło dla koncepcji "platform" poza UE, do których trafialiby uratowani na morzu.
28.06.2018

Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

Bezpieczeństwo i obrona oraz stosunki UE-NATO, sytuacja w Rogu Afryki, w Jordanii i w Jemenie, a także Strategia Globalna UE były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.
26.06.2018

Mattis: współpraca NATO z USA fundamentem bezpieczeństwa

Sprawna współpraca i komunikacja pomiędzy NATO i Unią Europejską jest obecnie jednym z fundamentów funkcjonowania Sojuszu - powiedział w piątek sekretarz obrony USA James Mattis na zakończenie dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.
09.06.2018

Stoltenberg: Decyzja ws. lokalizacji dwóch dowództw NATO w czwartek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że jeszcze tego dnia Sojusz podejmie decyzję o lokalizacji dwóch nowych dowództw NATO. Jedno ma się znaleźć w USA, a drugie w Niemczech.
08.06.2018

W piątek w Warszawie spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO

Przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO spotkają się w piątek w Warszawie. Szczyt tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki zakończy przyjęcie wspólnej deklaracji, która będzie wkładem regionu do postanowień lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
08.06.2018

Błaszczak: Rozmawiamy na temat ścisłej współpracy między Polską i USA

Rozmawiamy na temat ścisłej współpracy zarówno dotyczącej NATO, jak i relacji dwustronnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział w czwartek w Brukseli dziennikarzom minister obrony Mariusz Błaszczak.
08.06.2018

Stoltenberg: Za wcześnie, by odnieść się do pomysłu stałej bazy USA w Polsce

Jest zbyt wcześnie, by odnieść się do propozycji utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem Sojusz potrzebuje więcej informacji, by móc się ustosunkować do tego pomysłu.
07.06.2018

Stoltenberg: NATO nie ma narzędzi, by zrobić cokolwiek z Nord Stream2

NATO nie ma narzędzi, aby robić cokolwiek w kontekście projektów energetycznych, takich jak gazociąg Nord Stream2 - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
28.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.