• <

Czaputowicz: Prezentowanie Polski jako państwa sprzyjającego podziałom nieuzasadnione

pc

11.07.2018 12:25 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czaputowicz: Prezentowanie Polski jako państwa sprzyjającego podziałom nieuzasadnione

Partnerzy portalu

Czaputowicz: Prezentowanie Polski jako państwa sprzyjającego podziałom nieuzasadnione - GospodarkaMorska.pl

Prezentowanie Polski jako państwa, które może sprzyjać podziałom, jest nieuzasadnione - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany o słowa prezydenta USA Donalda Trumpa krytykujące państwa UE, w tym Niemcy, za niskie wydatki na obronność i uzależnienie od Rosji.

Trump podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kolejny raz piętnował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Zdaniem Trumpa Niemcy mogłyby podnieść je od razu, ale zamiast tego płacą miliardy Rosji. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być zakładnikiem Moskwy.

Czaputowicza pytano, czy nie obawia się, że ostry podział między USA a największymi państwami UE, "nie odbije się rykoszetem" na Polsce i jej nie zaszkodzi.

"Jesteśmy członkiem UE, działamy w jej ramach, Niemcy są naszym sojusznikiem. Z drugiej strony chcemy utrzymania jedności transatlantyckiej. Polska w tej sytuacji zawsze będzie działać na rzecz zbliżenia między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi, bo też odczuwamy te spory i to nie jest dobre, jeśli te drogi się rozchodzą" - powiedział szef MSZ.

Czaputowicz podkreślił, że Polsce zależy na silnych więzach transatlantyckich. "Wymieniłem na ten temat kilka słów z minister obrony Niemiec Ursulą von der Leyen i jesteśmy tutaj zgodni" - dodał. "Dostrzegamy tę retorykę, tylko że prezentowanie Polski jako państwa, które może sprzyjać podziałom - czasami są takie głosy - jest nieuzasadnione" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.