• <

Prezydent: jesteśmy dla USA liczącym się sojusznikiem i partnerem gospodarczym

ew

18.06.2020 10:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent: jesteśmy dla USA liczącym się sojusznikiem i partnerem gospodarczym

Partnerzy portalu

Prezydent: jesteśmy dla USA liczącym się sojusznikiem i partnerem gospodarczym - GospodarkaMorska.pl

Jesteśmy dla Stanów Zjednoczonych liczącym się sojusznikiem, a przede wszystkim liczącym się partnerem gospodarczym – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda o zaplanowanym na 24 czerwca jego spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

Polsko-amerykańskie relacje były jednym z tematów poruszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego spotkania w czwartek z mieszkańcami Opoczna (Łódzkie).

Duda podkreślił, że bardzo znaczący jest dla niego fakt, że jest pierwszym prezydentem, który spotka się w Białym Domu z prezydentem Trumpem po zawieszeniu tego typu spotkań z powodu epidemii koronawirusa.

"To pokazuje, że jesteśmy dla Stanów Zjednoczonych liczącym się sojusznikiem, a przede wszystkim – co dla mnie bardzo ważne – liczącym się partnerem gospodarczym" – zaznaczył Duda.

Wskazał, że w agendzie wizyty w USA znalazły się sprawy: obronności i bezpieczeństwa militarnego, energetyki, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego – 5G oraz współpracy handlowej. Mówiąc o tej ostatniej kwestii zwrócił uwagę, że w amerykańskim budżecie na 2020 rok miliard dolarów ma być przeznaczonych na inwestycje w program rozwoju w ramach Trójmorza, którego Polska jest ważną częścią.

"To są bardzo ważne i szczegółowe tematy, w których nasze rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi bardzo często są zaawansowane. To także kwestia decyzji dotyczących współpracy militarnej na przyszłość. To zagadnienia, które wymagają konsultacji na poziomie krajowym" – tłumaczył.

W związku z tym - jak mówił - już z w nocy ze środy na czwartek spotkał się w Pałacu Prezydenckim z premierem Mateuszem Morawieckim, a w czwartek o godz. 13 w BBN rozpocznie się narada z udziałem prezydenta i szefa rządu.

Wezmą w niej udział szefowie MSZ i MON, Jacek Czaputowicz i Mariusz Błaszczak, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski i szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak – poinformował PAP szef BBN Paweł Soloch, który także weźmie udział w spotkaniu.

Duda przyznał również, że przed spotkaniem z prezydentem Trumpem będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.