• <
CTM_980X120_gif_2020

NATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech

Strona główna MW, służby morskie NATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech
NATO omówiło plany zmniejszenia obecności żołnierzy USA w Niemczech - GospodarkaMorska.pl

sons

18.06.2020 Źródło: PAP

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiali w środę o planach zredukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że jest to kwestia bilateralna miedzy Berlinem i Waszyngtonem.

"Podczas naszego dzisiejszego spotkania ministerialnego dyskutowaliśmy sprawę obecności amerykańskiej w Europie. Sekretarz (obrony USA Mark) Esper i kilku innych przedstawicieli krajów Sojuszu dotknęli tej kwestii" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stolteberg.

Jak zaznaczył, dyskusja była dobra, a Esper bardzo jasno powiedział, że USA cały czas pozostają zaangażowane w bezpieczeństwo europejskie. Sekretarz generalny zwrócił uwagę, że obecność wojskowa amerykańskich żołnierzy na Starym Kontynencie ma znaczenie dla całego Sojuszu.

"Obecność USA w Niemczech to oczywiście kwestia bilateralna tych dwóch krajów, ale jednocześnie jest ona ważna dla wszystkich krajów NATO. Dlatego dyskutowaliśmy o tym dziś na spotkaniu ministerialnym" - zaznaczył Norweg.

Powtórzył, że nie ma na razie ostatecznej decyzji w sprawie tego, jak i kiedy Waszyngton wdroży swoją decyzję. Z poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa wynika, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys.

Stoltenbeg zauważył, że obecność USA w Europie nie ogranicza się do Niemiec, choć w kraju tym historycznie, jak również dzisiaj jest ona znaczna. "W ostatnich latach widzieliśmy tak naprawdę zwiększenie obecności USA w Europie, w tym w krajach bałtyckich, Polsce i w regionie Morza Czarnego" - zaznaczył.

Przypomniał, że obecność amerykańska zmieniała się na przestrzeni lat wraz ze zmianą wyzwań dla bezpieczeństwa. "Jednym z krajów, gdzie obserwowaliśmy zwiększenie obecności USA, jest Polska. Stany Zjednoczone kierują grupą bojową w Polsce" - zauważył Stoltenberg.

Z jego relacji wynika, że Esper podczas posiedzenia zapewnił, że USA będą konsultować się z NATO co do dalszych kroków w sprawie obecności swoich żołnierzy w Europie.

Eksperci zauważają, że plany wycofania 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy z baz w Niemczech było zaskoczeniem dla sojuszników USA w Europie, w tym krajów NATO. Sam Stoltenberg mówił, że rozmawiał o tym z Trumpem w minionym tygodniu. Było to już po przeciekach, jakie powiały się w tej sprawie w prasie.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.