• <

Wynik wyszukiwania - "rpp" - Wiadomości

ING: w 2024 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy

Wzrost polskiej gospodarki w 2024 r. przyspieszy, PKB wzrośnie o ok. 3 proc. r/r; nie poprawi się dostępność pracy, wzrosnąć może za to konkurencja o pracownika - prognozuje we wtorek ING. Bank oczekuje też kontynuacji dezinflacji.
02.01.2024

Enamor wdraża prototyp systemu obciążeń nabrzeży i umocnień dna

Wyniki wdrożenia projektu „Stworzenie prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna w rejonie cumowania statków wraz z wdrożeniem na rynek gotowego produktu przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni” przez firmę Enamor wraz z Portem Gdynia i Uniwersytetem Morskim w Gdyni zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Structures.
09.11.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

Złoty już nie tak słaby – pomógł mu raport o inflacji z USA

Wieści, na które desperacko liczyły rynki, w zeszłym tygodniu w końcu się pojawiły. Inflacja w USA okazała się niższa od oczekiwań, w wyniku czego rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, zaś aktywa ryzykowne na całym świecie gwałtownie zyskały. Dolar doświadczył jednego z największych w historii spadków w ciągu dwóch dni. Kurs USD/PLN obniżył się do ok. 4,55.
14.11.2022

Crist. Kolejny hybrydowy prom dla FinFerries zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wodowanie odbyło się w piątek 21 października. Jednostka została podczepiona do olbrzymiej suwnicy bramowej Crist i podniesiona. Następnie została przetransportowana kilkaset metrów nad placem stoczniowym, innymi jednostkami oraz blokami w budowie i powoli upuszczona na wodę w zanurzonym doku stoczniowym.
24.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

USA nakłada sankcje na irańską siatkę przemycającą ropę razem z Rosją

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu (OFAC) umieszcza na liście podmiotów sankcjonowanych międzynarodową sieć przemytu ropy naftowej i prania pieniędzy, kierowaną przez funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF), która ułatwiła sprzedaż za setki milionów dolarów irańskiej ropy zarówno dla IRGC-QF, jak i Hezbollahu – poinformował dziś amerykański departament skarbu państwa.
26.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Dobre sygnały z produkcji przemysłowej w marcu. Przemysł stoczniowy, rafinerie i produkcja metali na wzroście

Wzrost produkcji przemysłowej utrzymuje w marcu wysokie tempo, co pozwala Radzie Polityki Pieniężnej koncentrować się na walce z inflacją - stwierdzili eksperci ING w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że działy produkcja metali, rafinerie czy przemysł stoczniowy radzą sobie bardzo dobrze.
21.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Stopy procentowe w górę o 0,75 pkt. proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 2,75 proc. do 3,50 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.
08.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Stocznia Crist. Powstaje tu kolejny prom hybrydowy

Dzisiaj (11 czerwca) odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora Finferries, o numerze budowy P317.
11.06.2021

Ebury: Aktywom ryzykownym nie wadzą wyższe rentowności obligacji

W ciągu krótszego, świątecznego tygodnia handlu aktywa ryzykowne doświadczały aprecjacji mimo wyraźnego trendu wzrostowego globalnych rentowności. Przewodziły im amerykańskie akcje. Dolar doświadcza zaś spadków względem głównych walut oraz istotniejszych walut rynków wschodzących.
06.04.2021

Ebury: Rynkom walutowym niestraszni spekulanci

W ostatnich dniach uwaga rynku skupia się na zachowaniu detalicznych spekulantów skupionych wokół grupy wallstreetbets na Reddicie. Niemniej ich działania nie powinny mieć wpływu na rynek walutowy. W tym tygodniu rynek skupi się za to na licznych danych makroekonomicznych, m.in. ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA.
01.02.2021

PKO BP: wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie gospodarki w 2020 roku

Wyniki eksportu były najjaśniejszym punktem w obrazie polskiej gospodarki w 2020 roku - piszą w piątkowej analizie eksperci PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS. Szacują, że wzrost PKB w 2021 roku wyniesie 5,1 proc.
29.01.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

Tomkiewicz: polska gospodarka w 2021 r. będzie przez rząd trzymana na sterydach

Jeśli efekt szczepień na wiosnę nie będzie taki, jak oczekujemy, to po dużym deficycie budżetowym i planowaniu dalszego skupu aktywów przez NBP widać, że polska gospodarka w 2021 r. będzie trzymana na sterydach - powiedział PAP prof. Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.
26.12.2020

Ebury: Wyprzedaż dolara przyspieszyła, ale uwaga skupia się na funcie

Inwestorzy wykorzystali wiadomość o planowanym wdrożeniu kolejnego pakietu fiskalnego w USA jako pretekst do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Pałeczkę lidera spadków wśród walut G10 przejmuje jednak funt. Brexit coraz bliżej, a Unia Europejska oraz Wielka Brytania wciąż nie ustaliły jego warunków.
08.12.2020

PKB odbił się od pandemicznego dołka

Dane o PKB i jego strukturze za III kw. br. pokazują, że fundamenty gospodarki wyszły z pierwszego lockdownu bez większego uszczerbku, a straty związane z pandemicznym szokiem szybko odrabiano - ocenili analitycy PKO BP komentując dane GUS. W III kw. br. PKB odbił się od pandemicznego dołka - dodali.
30.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

Ebury: Najpierw wybory, teraz szczepionka. Euforia na rynkach trwa

Ostateczna informacja o zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA nadeszła w weekend, ale rynki świętowały wcześniej: obserwowaliśmy wyraźne wzrosty cen akcji i spadki kursów walut safe haven, takich jak USD. Dzisiejsze informacje dotyczące możliwego przełomu w walce z pandemią jeszcze wzmocniły dobre nastroje.
09.11.2020

Wybory w USA i o wiele więcej – przed nami ultraciekawy tydzień

Obecny tydzień będzie jednym z najciekawszych od dłuższego czasu pod kątem różnego rodzaju ważnych dla rynku wydarzeń. Danych makroekonomicznych nie zabraknie, czekamy jednak przede wszystkim na rozstrzygnięcie wyborów w USA i sygnały ze strony najważniejszych światowych banków centralnych.
02.11.2020

Stan zdrowia Trumpa w centrum uwagi rynków

Wieści o pozytywnym teście prezydenta USA Donalda Trumpa na COVID-19 miały umiarkowany wpływ na rynek walutowy, a już z początkiem tego tygodnia nastroje nieco się poprawiły. Co czeka nas w najbliższych dniach?
06.10.2020

Inflacja wyższa niż spodziewana

Za wzrost inflacji we wrześniu odpowiadają m.in. wyższa niż zakładano dynamika cen żywności i nośników energii oraz paliw - wskazał ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz, odnosząc się do czwartkowego szybkiego szacunku GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
01.10.2020

Założenia polityki pieniężnej 2021

Zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez Narodowy Bank Polski instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać następstwa pandemii - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2021 r. RPP podtrzymuje strategię celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc.
25.09.2020

Waluty ryzykowne w odwrocie, inwestorzy obawiają się powrotu lockdownu

Zakończyliśmy dwutygodniowy okres spotkań najważniejszych banków centralnych świata. W najbliższych dniach inwestorzy skupią się na odpowiedzi rządów na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Uwagę przykują również polityczne negocjacje i dane z kluczowych gospodarek.
21.09.2020

Ożywienie gospodarcze traci tempo

W sierpniu mieliśmy do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. W ocenie ekonomisty, po zachęcającym początku II kw. 2020 r., ożywienie gospodarcze wytraca tempo.
21.09.2020

Ebury: Rynek z niepokojem patrzy na Wielką Brytanię

Obawy o załamanie negocjacji dot. przyszłych relacji między Wielką Brytanią i UE wywołały chaos, który nie pozostaje bez wpływu na brytyjską walutę. W tym tygodniu przed nami spotkanie Banku Anglii, a wcześniej, Rezerwy Federalnej. Chociaż rynek nie oczekuje przełomowych decyzji ze strony banków centralnych, to jednak napięta sytuacja może wpłynąć na ruchy głównych walut.
15.09.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Ebury: Dla dolara lipiec był najgorszym miesiącem od dekady

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację agresywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego. Indeks USD doświadczył największego spadku od dziesięciu lat. Teraz kluczowe dla sytuacji dolara będą decyzje w sprawie kolejnego pakietu pomocowego dla gospodarki, a także najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy.
04.08.2020

PMI dla krajowego przemysłu powyżej “neutralnego” poziomu

PMI dla krajowego przemysłu za lipiec kontynuuje wyraźne odbicie. Indeks po raz pierwszy od października 2018 powrócił powyżej poziomu “neutralnego” (50 pkt.) oddzielającego zwiększanie aktywności przez firmy od jej spadku - komentują poniedziałkowe dane analitycy PKO BP.
03.08.2020

Podsumowanie półrocza na rynkach. Okres bez precedensu

Ostatnie półrocze na rynkach, licząc również początek lipca, na zawsze zapisze się w pamięci inwestorów. Był to okres powstawania nowych fortun, jak również dotkliwych strat dla części inwestorów. Kluczem do sukcesu, jak zawsze zresztą, ale ostatnie półrocze bardzo to uwypukliło, była cierpliwość, odwaga i odpowiedni moment wejścia na rynek.
24.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Pekao: w czerwcu dalszy wzrost inflacji bazowej

W dalszym ciągu wzrost cen to konsekwencja drożejącej żywności oraz wzrostu kosztów użytkowania mieszkania. Rok 2020 upłynie pod znakiem podwyższonej inflacji - stwierdził w środę Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.
15.07.2020

Ebury: RPP wciąż enigmatyczna, ale bardziej optymistyczna

Wczorajsze spotkanie Rady Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmian stóp procentowych. Po ostatniej obniżce w maju, stopa referencyjna pozostaje na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Komunikat z posiedzenia RPP był w sporej części powtórzeniem tego z czerwca. Jego ton miejscami uległ jednak zmianie, przez co stał się nieco bardziej optymistyczny. W lipcowym komunikacie częściej pojawiają się odmiany słowa „poprawa” oraz „ożywienie” (odpowiednio 7 i 6 razy w relacji do 5 i 4 razy w komunikacie z czerwca).
15.07.2020

FPP: Gospodarka odmrożona w ok. 80%

WIG20 konsoliduje się w okolicy 1800 pkt. Wpływ na notowania akcji w Warszawie i na świecie mogą mieć w najbliższych dniach wyniki kwartalne spółek w USA, odsłaniające skalę pandemicznych strat w II kw. Dziś spłynie też sprawozdanie z posiedzenia RPP, która ostatnio lubi zaskakiwać.
14.07.2020

Ebury: To będzie ciekawy tydzień. Na rynek może wrócić zmienność

Obok danych z globalnej gospodarki i kolejnych informacji dot. koronawirusa, w tym tygodniu nie zabraknie również innych istotnych wieści. Za sprawą spotkania EBC i szczytu UE uwaga inwestorów w drugiej części tygodnia zwróci się w stronę Europy.
13.07.2020

Analitycy PKO BP: w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać

Zaskakujący wzrost inflacji w czerwcu był spowodowany przez inflację bazową oraz rosnące ceny paliw - ocenili we wtorek analitycy PKO BP, komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach inflacja będzie się stopniowo zmniejszać.
30.06.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

RPP: Ożywienie gospodarcze może być ograniczane niepewnością dot. pandemii

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%, podał bank centralny. Rada w komunikacie wskazała, że skala oczekiwanego ożywienia aktywności może być ograniczana m.in. przez niepewność dotyczącą skutków pandemii, a także brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej.
16.06.2020

Ebury: Na rynek powraca niepokój

Inwestorzy przestali patrzeć na sytuację przez różowe okulary. Wzrost liczby zakażeń w wybranych stanach w USA oraz mieszane informacje z innych państw sprawiły, że nad rynkami ponownie zgromadziły się czarne chmury.
15.06.2020

Kościński: nowelizacja budżetu prawdopodobnie w drugiej połowie lipca

Nowelizacja budżetu czeka nas prawdopodobnie w drugiej połowie lipca - poinformował w niedzielę minister finansów Tadeusz Kościński. Według niego deficyt nie musi być problemem, ważne na co są te pieniądze wydane.
14.06.2020

Rynki z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość

Kolejne państwa zaczynają łagodzić restrykcje związane z pandemią. Poprawa sytuacji w tym kontekście zaczyna być widoczna w danych – to dobry sygnał dla rynków. W związku z oczekiwanym przez nas wdrożeniem działań pomocowych przez Komisję Europejską i EBC, spodziewamy się dalszego umacniania się euro w relacji do dolara amerykańskiego.
02.06.2020

Port Gdynia finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. finalizuje realizację projektu stworzenia prototypu systemu monitorowania obciążeń nabrzeży i umocnień dna współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Nr projektu RPPM.01.01.01-22-0063/16. Projekt realizowany jest w ramach Osi priorytetowej Komercjalizacja wiedzy, Działanie 01.01 Ekspansja przez innowacje, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. jest partnerem konsorcjum badawczo-rozwojowego z udziałem Uni
24.04.2020

Andrzej Rzońca: Polsce grozi pierwsza od trzech dekad recesja

Według marcowej projekcji inflacji NBP, opublikowanej kilka dni po wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zachorowania na koronawirusa, polska gospodarka miałaby wzrosnąć w 2020 roku o 3,2 proc. Niecały miesiąc później prognozy te są nieaktualne. Zdaniem byłego członka RPP, dr. hab. Andrzeja Rzońcy pandemia obniży wzrost gospodarczy nawet do 3 pkt proc., co spowoduje, że możemy się otrzeć o recesję. I choć jego zdaniem proponowana tarcza antykryzysowa pomoże niewielu, to Polska jest w nie najgorszej sytuacji w porównaniu z
31.03.2020

Analitycy: silne obawy o wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę

Trwa krach na globalnych rynkach - obawy o wpływ koronawirusa m. in. na globalną gospodarkę obciążają nastroje inwestycyjne - ocenia w piątek Biuro Maklerskie Alior Banku. Zdaniem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, rynkową panikę widać także na rynku walutowym, gdzie umacnia się dolar.
13.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Raport Ebury: Rynki mierzą się ze skutkami epidemii koronawirusa

Miniony tydzień przyniósł wzrost obaw inwestorów, co odbiło się na cenach aktywów – w tym walut takich jak polski złoty.
24.02.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Słabe odczyty danych z gospodarki nie sprzyjają euro

Ostatnie publikacje makro ze wspólnego bloku budzą obawy. Czy czeka nas recesja?
30.09.2019

Złoty czeka na wyrok TSUE - komentarz Ebury

W oczekiwaniu na wyrok TSUE ws. frankowiczów, który poznamy w najbliższy czwartek, polski złoty pozostaje słaby, od początku tygodnia wahając się w widełkach 4,37-4,40. Wczorajsze informacje z kraju nie były przesadnie istotne - “minutki” z ostatniego spotkania RPP pokazały, że większość członków Rady sugeruje utrzymanie stabilnych stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Do (odrzuconego) wniosku o obniżkę stóp procentowych złożonego podczas spotkania raczej nie należy przywiązywać większej wagi - najpewniej został on zło
27.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie słaby wobec euro; rentowności 10-letnich SPW powyżej 2 proc.

W najbliższych dniach złoty nie powinien się umacniać względem euro i kurs EUR/PLN utrzyma się w okolicy 4,40 - oceniają ekonomiści. Rentowność krajowych 10-letnich SPW pozostanie powyżej 2 proc.
27.09.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się stabilizować a rentowności rosnąć

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może utrzymywać się na poziomie 4,33-4,34 – uważają ekonomiści. Rentowności mogą w tym czasie kontynuować wzrosty, jednak większe ruchy będą zależały od czwartkowego posiedzenia EBC.
07.09.2019

Złoty odrabia straty po ostrej wyprzedaży

Kurs EUR/PLN dziś odrabia straty. Co jednak stało za ostatnimi silnymi wzrostami na tej parze?
19.08.2019

Ekspert: Słabość złotego wobec franka to przede wszystkim efekt czynników globalnych

Słabość złotego wobec franka szwajcarskiego to przede wszystkim efekt czynników globalnych. Niemal każdy raport makroekonomiczny przekonuje inwestorów, że globalna recesja jest coraz bardziej realnym scenariuszem - uważa główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
14.08.2019

Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak

Mimo, iż na przestrzeni ostatnich kilku godzin złoty odrobił część strat, warto zauważyć, że kurs EUR/PLN przebił dziś poziom 4,346, tym samym para wzrosła do najwyższego poziomu od 31 października 2018 r.
14.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się umacniać, a rentowności SPW spadać

Złoty osłabia się z powodu oczekiwań na zrównoważoną retorykę Fed. Jednak decyzja o obniżce stóp w USA może ten trend odwrócić - oceniają ekonomiści. Rentowności SPW mogą nadal spadać, w ślad za rynkami bazowymi.
29.07.2019

PKO BP: Produkcja przemysłowa w czerwcu to najgorszy wynik od lipca 2016

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. spadła o 2,7 proc. rok do roku, co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016 r. - ocenili ekonomiści PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem na takim odczycie zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rdr.
18.07.2019

Pekao SA: Wyraźny spadek produkcji w ujęciu rocznym jest sporym zaskoczeniem

Tak wyraźny spadek produkcji w ujęciu rocznym jest sporym zaskoczeniem - ocenił ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś. Dodał, że mocne spadki w sektorach eksportowych wskazują, że realizuje się oczekiwany scenariusz spowolnienia krajowego przemysłu.
18.07.2019

Wyższa inflacja w Polsce nadżera rosnące płace

Płace w kraju cały czas dynamicznie rosną, jednak wyższa inflacja sprawia, że pracownicy mogą odczuć mniejszą zmianę w portfelach niż w ubiegłym roku.
17.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może nieco osłabić się wobec euro, a rentowności SPW pozostaną stabilne

Złoty w krótkim terminie może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,30, być może nieco niżej – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letniego długu w najbliższych dniach mogą zmierzać do poziomu 2,60 proc, a sektor SPW pozostanie pod wpływem rynków bazowych.
06.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umocnić się wobec euro, rentowności SPW mogą nieznacznie spaść

Złoty może umocnić się wobec euro do 4,27 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW nieznacznie spadną.
31.05.2019

Rezygnacja Theresy May przynosi osłabienie funta - komentarz Ebury

Polski złoty cały czas pozostaje względnie stabilny. Z kolei wyraźnej wyprzedaży doświadcza funt brytyjski, któremu cały czas ciążą obawy związane z Brexitem.
28.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności SPW minimalnie w górę

Złoty może oscylować w wąskim przedziale 4,30-4,31 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekiwany minimalny wzrost rentowności 2-letnich i 5-letnich obligacji przy stabilizacji długu 10-letniego.
15.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro w krótkim terminie, rentowności SPW w dół

Złoty w krótkim terminie może oscylować wokół poziomu 4,30 za euro, ale do końca maja niewykluczone jest umocnienie do 4,26-4,27 - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują spadku rentowności SPW – najmocniejszego na długim krańcu krzywej.
14.05.2019

Kurs EUR/USD rośnie pomimo wzrostu napięcia między USA i Chinami

W zeszłym tygodniu konflikt polityczny Chin ze Stanami Zjednoczonymi powrócił z przytupem, wpływając na zachowanie światowych rynków. Czas na podsumowanie i dalsze prognozy dla rynku walutowego.
13.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, rentowności długu skarbowego w górę

Złoty może utrzymać obecny poziom kursu wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu oczekują wzrostu rentowności SPW.
10.05.2019

Deklaracja Trumpa wywróciła sytuację na rynku do góry nogami

Spokojny okres na rynku walutowym zakończył się z przytupem w ostatnią niedzielę, kiedy Donald Trump za pośrednictwem Twittera zagroził wprowadzeniem nowej rundy opłat celnych na towary importowane z Chin - do czego ma dojść już w najbliższy piątek.
07.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić; na rynku długu oczekiwany spadek rentowności

W najbliższej perspektywie złoty może osłabić się do 4,29 za euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu spodziewana korekta wtorkowych wzrostów rentowności.
01.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Spodziewana realizacja zysków na PLN; rentowności polskiego długu mogą rosnąć

W najbliższej perspektywie złoty może się osłabić do 4,31 wobec euro - uważają ekonomiści. Na rynku długu niewykluczony jest wzrost rentowności, w związku z pojawiającymi się jastrzębimi wypowiedziami członków RPP.
23.04.2019

Pekao o danych GUS: krajowy przemysł trzyma się mocno

Utrzymywanie się tak mocnego wzrostu produkcji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę oczekiwane od dłuższego czasu pogorszenie koniunktury - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś, komentując dane GUS.
18.04.2019

Pekao: zaskakująco mocny spadek dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

W marcu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zanotowała zaskakująco mocny spadek - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś, komentując dane GUS. Dodał, że w średnim terminie można się spodziewać wyhamowywania wzrostu zatrudnienia.
17.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty może wrócić do 4,30; rentowności nie powinny rosnąć

Złoty, po umocnieniu w ostatnich dniach, powinien wkrótce powrócić do poziomu 4,30 za euro - oceniają ekonomiści. Dodają, że wyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych może zatrzymać osłabienie krajowych obligacji.
10.04.2019

Stopy procentowe jeszcze długo pozostaną bez zmian. Prezes Glapiński pozytywnie ocenia plany rządu

Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w kwietniu podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Zgodnie z retoryką prezesa NBP stopy procentowe, które pozostają stabilne od marca 2015 r., powinny pozostać na niezmienionym poziomie również w kolejnych kwartałach.
04.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty nie powinien mocno się wahać, dług zależny od danych z Niemiec

Kurs złotego do euro nie powinien notować większych ruchów, a w średnim terminie EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,35 - ocenił Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że dla krajowych obligacji w najbliższych dniach ważne będą dane z Niemiec, a także z USA.
04.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Przestrzeń do umocnienia złotego nie jest duża, dług będzie stabilny

Ostatnie umocnienie złotego wynika ze wzrostu globalnego apetytu na ryzyko, jednak przestrzeń do aprecjacji polskiej waluty nie jest duża - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowność krajowych obligacji pozostanie stabilna.
22.03.2019

Pekao SA: Wzrost dynamiki produkcji mimo słabnącego popytu zagranicznego

Mimo pogarszającej się koniunktury w sektorze przemysłowym pod wpływem słabnącego popytu zagranicznego, GUS odnotował wzrost dynamiki produkcji w lutym tego roku - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś.
20.03.2019

Brytyjski parlament odrzuca Brexit bez porozumienia, funt zyskuje

Brexit cały czas powinien pozostać w centrum uwagi, jednak w tym tygodniu warto również obserwować spotkanie FOMC oraz odczyty płynące ze strefy euro.
18.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może zbliżyć się do dolnego ograniczenia zakresu 4,27-35

Szanse na przesunięcie się pary EUR/PLN bliżej dolnego ograniczenia obecnej konsolidacji 4,27-35 są wysokie - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego. W najbliższych tygodniach nie spodziewają się oni większych zmian na krajowym rynku długu, szczególnie na krótkim końcu.
06.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umacniać się w ślad za wzrostem apetytu na ryzyko na rynkach

Złoty może umacniać się w ślad za wzrostem apetytu na ryzyko na rynkach finansowych - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w najbliższych dniach może pojawić się presja na wzrost rentowności polskich obligacji, szczególnie papierów o dłuższych terminach zapadalności.
04.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spaść do 4,30, presja na SPW utrzymuje się

Eurozłoty może kontynuować umocnienie do poziomu 4,30, natomiast wśród czynników wpływających na wyceny polskich SPW dominować mogą czynniki negatywne - uważają analitycy.
28.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może spadać; dług odreagował część przeceny, ale ryzyka pozostały

Złoty, który we wtorek zszedł poniżej poziomu 4,33 za euro, może w najbliższych dniach kontynuować umocnienie dzięki sprzyjającym nastrojom na świecie - oceniają ekonomiści. Dodają, że choć rentowność krajowych obligacji odbiła po silnej poniedziałkowej przecenie, to ryzyka dla rynku długu się nie zmieniły.
26.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Krajowe dane bez wpływu na PLN; odczyty PMI nie pomagają EUR

Publikowane w czwartek dane z polskiej gospodarki nie wpłynęły na złotego, który w relacji do euro i dolara zachowuje się stabilnie. Eksperci wskazują, że europejskiej walucie lekko ciążą słabsze od oczekiwań odczyty PMI z europejskich gospodarek, a najbliższe wsparcie dla pary EUR/USD znajduje się w rejonie 1,13-1,1315.
21.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN nie powinien przekroczyć 4,35; zagraniczny kapitał umacnia 10-latki

Ostatnie osłabienie złotego nie jest uzasadnione fundamentalnie, a w przypadku jego ewentualnej kontynuacji barierą hamującą wzrosty pary EUR/PLN powinien okazać się poziom 4,35 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności SPW na długim końcu powinny utrzymać się na bieżących, niskich poziomach.
20.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN czeka na impuls; krzywa FI nie zmieni nachylenia

Eurozłoty czeka na impuls, który "wyrwałby" kwotowanie pary z trendu bocznego, natomiast USD/PLN może spaść na tegoroczne minima - uważają analitycy Santander Banku. Ich zdaniem, w najbliższych dniach krzywa polskich SPW nie powinna się wystramiać.
09.02.2019

Stopy procentowe w Polsce pozostaną stabilne. Wzrost gospodarczy w 2018 r. może wynieść powyżej 4%

RPP podjęła dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Interesujące w kontekście owej decyzji było to, jak późno nadeszła – dopiero o godzinie 14:45. Zazwyczaj ruch ogłaszany jest mniej więcej godzinę lub dwie wcześniej. Na informację o stopach procentowych Rada kazała inwestorom czekać najdłużej od ponad czterech lat. Nie oznacza to jednak, że spotkanie przyniosło istotne zmiany. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%.
06.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Czynniki zewnętrzne sprzyjają PLN i SPW, posiedzenie RPP bez wpływu

Czynniki zewnętrzne takie jak polityka Fed i EBC wspierają złotego i polskie obligacje - oceniają eksperci. Dodają, że środowe posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na krajowe aktywa, gdyż rynki wyceniają już stanowisko Rady, które prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.
06.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty pozostanie w konsolidacji, rentowności bez zmian

EUR/PLN wrócił do wąskiej konsolidacji, po krótkotrwałym wybiciu w dół, a - zdaniem analityków - sytuacja techniczna kursu nie uległa zmianie. Ekonomiści nie spodziewają się, by środowe posiedzenie RPP wpłynęło na notowania złotego, stabilny powinien także pozostać krajowy rynek długu.
04.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie blisko 4,28-4,29; spread SPW do bundów może rosnąć

Złoty, po umocnieniu w czwartek, wrócił do konsolidacji i w najbliższym czasie utrzyma się blisko 4,28-4,29 za euro - ocenił Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Dodał, że spread polskich obligacji do niemieckich może wzrosnąć z powodu przyszłotygodniowej aukcji MF.
01.02.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; dane o PKB i PMI bez wpływu na wyceny SPW

Bez nowych silnych impulsów zmienność złotego wciąż będzie niewielka - uważają eksperci. Ich zdaniem większa podaż krajowych obligacji w styczniu oraz wzrost rentowności na rynkach bazowych przemawiają za ich osłabieniem, a krajowe dane pozostaną bez wpływu na wyceny.
29.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty będzie stabilny, rentowności SPW mogą spadać

Złoty pozostanie stabilny wobec euro, mimo zaplanowanych m.in. publikacji dotyczących PKB Polski i PMI - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności krajowych obligacji mogą spadać, jednak przestrzeń do umocnienia jest ograniczona.
28.01.2019

Otwarcie rządu w USA nie pomogło dolarowi

Amerykańska waluta zakończyła tydzień na minusie, co powiązać można ze zmianą sentymentu do ryzyka. W ubiegłym tygodniu dobrze radził sobie funt, który w relacji do głównych walut i złotego zyskał ponad 2%.
28.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie długu po aukcji, w przyszłym tygodniu uwaga na dane

Piątkowa sesja na rynku długu przyniosła korektę notowań po aukcji MF, a w kolejnych dniach na wyceny SPW mogą wpływać publikacje ważnych danych makro i minutes NBP. EUR/PLN pozostanie w konsolidacji - uważają analitycy.
25.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Konsolidacja EUR/PLN wokół 4,29; przetarg SPW w centrum uwagi

Kurs EUR/PLN czeka w najbliższym czasie kontynuacja konsolidacji w okolicy 4,29 - oceniają eksperci. Szeroki rynek FX czeka na wyniki czwartkowego posiedzenia EBC. Dla rynku długu znaczenie może mieć piątkowy przetarg obligacji MF.
23.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane bez wpływu na PLN, rentowności mogą korekcyjnie wzrosnąć

Piątkowe dane GUS o produkcji i rynku pracy nie powinny wpłynąć na notowania złotego - ocenił Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem krajowe obligacje mogą się korekcyjnie osłabić, jednak sentyment do polskiego długu jest sprzyjający.
17.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie blisko 4,30; SPW będą podążać za rynkami bazowymi

Złoty pozostanie w najbliższym czasie stabilny w okolicach 4,30 za euro - ocenia Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, rentowności polskich obligacji będą podążać za rynkami bazowymi.
11.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs USD/PLN może dalej spadać; rentowności z potencjałem do wzrostów

O ile kurs EUR/PLN pozostanie w najbliższych dniach stabilny, o tyle USD/PLN może dalej spadać - oceniają eksperci. Ich zdaniem, niskie poziomy rentowności tworzą potencjał do odreagowania.
09.01.2019

Stopy procentowe w Polsce nie spadną, ale szanse na podwyżkę zdają się oddalać

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego spotkania utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes Rady powtarza, że w najbliższej przyszłości nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych.
09.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Postęp w rozmowach USA-Chiny może umocnić złotego

Złoty może umocnić się do 4,28-4,26 za euro, jeśli trwające rozmowy USA-Chiny przyniosą pozytywne rezultaty - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, rentowności polskich obligacji mogą umiarkowanie rosnąć.
08.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i obligacje stabilne przed RPP

Złoty pozostanie stabilny w najbliższych dniach, notowania krajowych obligacji 10-letnich również powinny przebiegać bez większych zmian przed środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej - oceniają ekonomiści.
07.01.2019

Zmiany na rynku akcji nie przekładają się na wzrost zmienności na rynku walutowym

Rynek papierów udziałowych w ostatnim czasie charakteryzuje się znaczną zmiennością. Główne waluty i złoty pozostają jednak względnie stabilne.
07.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty odporny na wahania na światowych rynkach

Złoty jest odporny na wahania na światowych rynkach, co powinno sprzyjać stabilizacji EUR/PLN blisko 4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowność 2-latek nie powinna dalej spadać.
04.01.2019

Główny ekonomista PKO BP: W 2019 gospodarka polska nadal w dobrej kondycji

Wzrost PKB znaczący, choć niższy niż w 2018, deficyt finansów publicznych i budżetowy niskie, inflacja poniżej celu, sytuacja na rynku pracy stabilna - tak wskaźniki polskiej gospodarki w 2019 roku charakteryzuje w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
04.01.2019

Inflacja w Polsce ponownie spada. Złoty nieco słabszy

Polacy na lokatach realnie zarobią więcej. Nie jest to jednak pozytywna informacja dla złotego. Najnowszy szybki szacunek GUS pokazał, że dynamika cen w Polsce w grudniu wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym, w porównaniu z odczytem 1,3% r/r odnotowanym w listopadzie. Tym samym inflacja CPI spadła jeszcze głębiej poniżej granicy wyznaczonej przez dolne widełki celu inflacyjnego NBP (2,5% z odchyleniami +/- 1 p.p.).
04.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN blisko 4,30; rentowności mogą utrzymać się na niskich poziomach

Złoty powinien utrzymać się blisko poziomu 4,30 za euro, wokół którego waha się od miesięcy - oceniają analitycy. Ich zdaniem rentowności polskich obligacji, które w środę mocno spadły, mogą utrzymać się na niskich poziomach.
02.01.2019

Rynki wyczekują decyzji Rezerwy Federalnej

Ubiegły tydzień przyniósł rozczarowujące informacje ze strefy euro i silniejszego dolara. Co czeka nas w ciągu najbliższych kilku dni?
17.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; rentowności spadają, ale 10-latki mogą wrócić do 3 proc.

Złoty powinien utrzymywać się w przedziale 4,28-4,32/EUR w najbliższych miesiącach - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, silnym spadkom rentowności krajowych obligacji sprzyjają zarówno czynniki lokalne, jak i zagraniczne, ale dochodowość 10-latek może ponownie wzrosnąć do poziomu 3 proc.
12.12.2018

Decyzja brytyjskiego parlamentu i spotkanie EBC w centrum uwagi rynków

Bieżący tydzień będzie obfitował w informacje istotne dla rynku walutowego. Inwestorzy na przestrzeni najbliższych kilku dni będą skupiać się na polityce: zarówno międzynarodowej, jak i monetarnej.
10.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Mała zmienność na EUR/PLN; rentowność 10-latki może spaść poniżej 3 proc.

Notowania EUR/PLN w najbliższych dniach powinny oscylować w okolicy bieżących poziomów - oceniają eksperci. Ich zdaniem, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne czynniki wspierają wyceny SPW, a rentowność dziesięcioletniego benchmarku może spaść poniżej 3 proc.
07.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwe lekkie umocnienie złotego; rentowności krajowych SPW mogą spaść

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach może spaść, przedział konsolidacji kursu do końca roku będzie w granicach 4,27-4,35 - ocenia Piotr Popławski, starszy ekonomista ING BSK. Dodaje, że rentowności krajowych SPW mogą lekko spaść, natomiast średnioterminowo wzrosną na środku i mocniej na końcu krzywej.
06.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może wrócić do 4,30; rentowności mogą korekcyjnie rosnąć

Poprawa nastrojów na rynkach bazowych przełożyła się na umocnienie złotego i krajowych obligacji, jednak ekonomiści przewidują korektę na polskich aktywach. Ich zdaniem, EUR/PLN może wrócić do poziomu 4,30, a rentowności SPW wzrosnąć.
05.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN blisko oporu na 4,28; rentowności mogą spadać

Kurs złotego do euro znajduje się blisko oporu na poziomie 4,28, a przeszkodą do dalszego umocnienia polskiej waluty może być słaby odczyt PMI - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności krajowych obligacji mogą dalej spadać, co wspierać może łagodna RPP i dobra sytuacja fiskalna.
04.12.2018

Uwaga inwestorów skupia się na Rezerwie Federalnej

Zdaje się, że ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie sugestii, że FED rozważa wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, w wyniku czego rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych ovniżyły się na całej krzywej dochodowości.
03.12.2018

Inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie

Ze względu na brak przełomowych informacji, jak i z uwagi na amerykańskie święto Dziękczynienia, rynek walutowy w minionym tygodniu w istotny sposób reagował przede wszystkim na zmiany sentymentu do ryzyka.
26.11.2018

Euro znów pod presją

Mimo Święta Dziękczynienia i związanej z tym nieobecności graczy z USA, w czasie ostatnich godzin handlu na rynku walutowym nie brakowało istotnych informacji i wyraźnych ruchów walut.
23.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN prawdopodobnie pozostanie w konsolidacji; rentowności SPW mogą wzrosnąć

Złoty w najbliższych dniach prawdopodobnie utrzyma się w konsolidacji, w przedziale 4,24-4,34 - oceniają analitycy. Ich zdaniem informacja o zgłoszonym podczas ostatniego posiedzania RPP wniosku o podwyższenie stóp proc. będzie miała wpływ na rynek długu i rentowności krajowych obligacji mogą wzrosnąć.
22.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się lekko umocnić, ale pozostanie powyżej 4,30/EUR

Złoty może się umocnić w najbliższym czasie, ale pozostanie powyżej 4,30/EUR, dopóki nie poprawią się nastroje na zagranicznych giełdach - oceniają ekonomiści. Dodają, że ubiegłotygodniowy przetarg zaspokoił większy popyt na SPW, jednak pole do wzrostu rentowności istotnie się zmniejszyło.
21.11.2018

Dolar kieruje się na północ

Zeszły tydzień zakończyliśmy obserwując wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego względem głównych walut. Jastrzębi ton Rezerwy Federalnej, jak i spadek indeksów giełdowych okazały się dla inwestorów istotniejsze od wątpliwości związanych z wynikiem wyborów do Kongresu - większość Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów może ograniczyć możliwości prezydenta Trumpa do przeprowadzenia kolejnych reform fiskalnych.
13.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN przetestuje poziom 4,27; rentowności w górę po komunikacie RPP

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN przetestuje poziom wsparcia na poziomie 4,27 - oceniają ekonomiści. Dodają, że rentowności polskich obligacji wzrosły w reakcji na nową projekcję inflacji NBP, ale w krótkim terminie wrócą do wcześniejszych poziomów, a istotne dla krajowego długu będą rynki bazowe.
08.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Wybory w USA istotne dla złotego; na rynku długu konsolidacja

W najbliższych dniach kluczowe dla złotego będą czynniki zewnętrzne m.in. wybory w USA - oceniają analitycy. Ich zdaniem, scenariuszem bazowym dla polskich obligacji jest stabilizacja wycen w okolicy bieżących poziomów.
07.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Możliwa niewielka przecena złotego i stabilizacja polskich SPW

W nadchodzących dniach możliwa będzie niewielka przecena złotego, który jest zależny od globalnego sentymentu - oceniają ekonomiści. Dodają, że krótkoterminowy poziom równowagi dla polskiej 10-latki wyniesie 3,25 proc., a nadchodzące posiedzenie RPP nie powinno wpłynąć na polskie obligacje.
06.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać; spadki rentowności wyhamują

Złoty może w najbliższych dniach tracić na wartości i podążać w relacji do euro w kierunku istotnych poziomów 4,33-34 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpuje się.
23.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: PLN może się umocnić; ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca

Kurs EUR/PLN w następnym tygodniu może powrócić poniżej 4,30, a USD/PLN może spaść do 3,72 - oceniają eksperci. Dodają, że ceny krajowych SPW mogą rosnąć do końca miesiąca.
20.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W tym tyg. EUR/PLN ok. 4,30; krajowe SPW stabilne

W najbliższych dniach eurozłoty może poruszać się w okolicach 4,30, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na krajowym rynku długu jest stabilizacja - ocenia Mateusz Sutowicz, analityk z Banku Millennium. Jego zdaniem, sentyment do walut rynków wschodzących jest umiarkowane niesprzyjający.
03.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Dane z polskiej gospodarki nie wpłyną na PLN

Przyszłotygodniowe dane z polskiej gospodarki raczej nie wpłyną na wartość złotego, który w dłuższym terminie może się lekko umacniać - oceniają eksperci. Ich zdaniem, dane o inflacji mogą doprowadzić do lekkiej przeceny dwuletnich obligacji skarbowych.
28.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W najbliższych dniach EUR/PLN może spaść do 4,27

W kolejnych dniach złoty może umocnić się do 4,27/EUR na fali lepszego sentymentu do walut rynków wschodzących - ocenia Piotr Popławski, ekonomista z ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem, korzystna sytuacja na krajowym rynku długu powinna utrzymać się w najbliższym czasie.
26.09.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W kolejnych dniach możliwy spadek EUR/PLN, na rynku długu konsolidacja

Eurozłoty może w kolejnych dniach spaść poniżej 4,30, a na rynku długu możliwa jest konsolidacja lub lekkie umocnienie papierów - oceniają ekonomiści.
14.09.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.