• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Pekao: zaskakująco mocny spadek dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

ew

17.04.2019 09:00 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Pekao: zaskakująco mocny spadek dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

Partnerzy portalu

Pekao: zaskakująco mocny spadek dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - GospodarkaMorska.pl

W marcu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zanotowała zaskakująco mocny spadek - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś, komentując dane GUS. Dodał, że w średnim terminie można się spodziewać wyhamowywania wzrostu zatrudnienia.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 roku wyniosło 5164,53 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 5,7 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 3,0 proc.

"W marcu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zanotowała zaskakująco mocny spadek - do 5,7 proc. rok do roku z 7,6 proc. rok do roku w lutym, wyraźnie poniżej konsensusu prognoz na poziomie 7,3 proc. rok do roku" - przekazał Piękoś w komentarzu.

Jak wskazał, marcowemu spadkowi dynamiki płac sprzyjał negatywny efekt kalendarzowy, "który najprawdopodobniej obniżył dynamikę wynagrodzeń w przetwórstwie, a także prawdopodobne wygaszenie lutowego wyskoku dynamiki płac w górnictwie, który był konsekwencją wypłat premii".

"Z jednej strony presję płacową powinny podtrzymywać utrzymujące się braki kadrowe, jednakże do jej stopniowego złagodzenia powinno się przyczynić oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego" - ocenił.

Ekonomista podkreślił, że dynamika roczna zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w marcu nieznacznie wzrosła - do 3,0 proc. rok do roku z 2,9 proc. rok do roku w lutym, nieco powyżej konsensusu prognoz (2,9 proc. r/r). W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała wzrost o ok. 16 tys., czyli w istotnie większej skali niż w marcu przed rokiem (8 tys.).

"Mimo mocnego odczytu za marzec, w średnim terminie spodziewamy się wyhamowywania wzrostu zatrudnienia w związku z ograniczeniami po stronie podaży pracowników jak i stopniowym osłabieniem popytu na pracę w związku ze spowalnianiem krajowej gospodarki" - napisał.

Jego zdaniem marcowe dane z rynku pracy "wskazują na utrzymywanie się względnie silnej kreacji etatów przy jednoczesnym braku dalszego narastania presji płacowej".

"Wyraźnie niższa od oczekiwań dynamika płac za marzec wspiera obecny konsensus w ramach RPP co do kontynuacji długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza – w scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2020 r." - czytamy w komentarzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.