• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty może wrócić do 4,30; rentowności nie powinny rosnąć

pc

10.04.2019 03:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty może wrócić do 4,30; rentowności nie powinny rosnąć

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Eurozłoty może wrócić do 4,30; rentowności nie powinny rosnąć - GospodarkaMorska.pl

Złoty, po umocnieniu w ostatnich dniach, powinien wkrótce powrócić do poziomu 4,30 za euro - oceniają ekonomiści. Dodają, że wyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych może zatrzymać osłabienie krajowych obligacji.

"EUR/PLN waha się w wąskiej konsolidacji wokół 4,30, a głównie wpływają na kurs wiadomości z zagranicy i zmiany sentymentu globalnego. Ostatnie dni przyniosły lekki spadek i kolejny test poziomu 4,29, jednak przestrzeń do zejścia niżej jest mała i spodziewamy się, że para wkrótce wróci do 4,30" - napisała we wtorkowym komentarzu analityk Raiffeisen Bank International Dorota Strauch.

RBI prognozuje, że eurozłoty zarówno na półrocze, jak i na koniec tego roku wyniesie 4,30.

RYNEK DŁUGU


"Wyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych powinno zatrzymać również osłabienie POLGBs (polskich obligacji skarbowych - PAP). Tym niemniej, umiarkowany popyt na zeszłotygodniowej aukcji zamiany sugeruje, że prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych będzie skutkować wzrostem spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej. Neutralne nastawienie RPP potwierdza, że POLGBs z krótkiego końca w tym tygodniu będą stabilne" - napisano w raporcie ING Banku Śląskiego.

MF na przetargu zamiany w czwartek odkupiło obligacje za 4,46 mld zł, a sprzedało za 4,56 mld zł. Resort podał, że po aukcji poziom sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto w 2019 roku wyniósł 66 proc.

Na rynkach bazowych umocnienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek spada o 2 pb do minus 0,01 proc., a amerykańskich idzie w dół o 3 pb do 2,49 proc.

W piątek wieczorem wyniki przeglądu oceny wiarygodności kredytowej Polski ogłosi agencja S&P Global Ratings.

"Komentarze S&P z zeszłego tygodnia sugerują, że piątkowa aktualizacja oceny tej agencji nie powinna mieć wpływu na wyceny" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

W ubiegłym tygodniu główny analityk S&P na Polskę Frank Gill ocenił, że deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2020 r., po uwzględnieniu stymulacji fiskalnej, wyniesie mniej niż 3 proc. PKB. Dodał, że Polska posiada dużą przestrzeń fiskalną.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.