• <

Wynik wyszukiwania - "nowelizacja ustawy" - Wiadomości

MKiŚ: nowela ustawy o zapasach ropy i gazu zwolni firmy z obowiązku magazynowania gazu

Nowela ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu zwolni firmy z obowiązku utrzymywania zapasów gazu; odpowiedzialna za to stanie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Obecnie projekt nowelizacji rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów.
27.11.2023

Wszystkie ręce na pokład. Sektor offshore potrzebuje polskiego łańcucha dostaw i zagranicznego know-how

Kluczem do zbudowania silnego sektora offshore w Polsce jest zapewnienie ciągłości inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą rozwoju morskich farm wiatrowych – podkreślają inwestorzy. Kapitał firm i wsparcie państwa są niezbędne, by pokonać bieżące wyzwania makroekonomiczne dla nowych projektów. W grze 18 GW czystej energii do 2040 roku. Kluczowe będą efekty powyborcze i to, czy nowoczesna energetyka będzie jednym z głównych filarów programowych dla nowego rządu, bo do zrobienia jest wiele.
07.11.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

UWAGA: Najważniejsze zmiany w podatkach od 1 lipca 2023 roku

W dniu 1 lipca 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw. Podobnie jak rok temu, pomimo wejścia w życie przepisów w trakcie roku podatkowego, będą one miały zastosowanie w wielu sytuacjach do dochodów lub przychodów osiągniętych od 1 stycznia br. Wyjątkiem w tym zakresie są między innymi zmiany dotyczące podwyższenia kwot wolnych od podatku z tytułu spadków i darowizn. Wprowadzanie zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego budzi w praktyce wiele wątpliwości i problemów.
11.08.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

Vestas na PSEW 2023: warto premiować nowe technologie zmniejszające potencjalne oddziaływanie turbin wiatrowych na otoczenie

W opinii ekspertów nowelizacja ustawy wiatrakowej, która zakłada budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w odległości ponad 700 m od domów, nie jest wystarczająca do ich powstawania na skalę umożliwiającą w pełni wykorzystać potencjał. Potwierdza to Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland w firmie Vestas (duński producent turbin wiatrowych), która brała udział w konferencji PSEW 2023 w Serocku.
27.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat w czwartek zaproponował ponad 30 poprawek do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Zmiany miały charakter porządkujący i uściślający.
23.06.2023

„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej

W niniejszym artykule zostanie przeanalizowana nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która według przekazów medialnych, ma rzekomo być odpowiedzią decydentów na liczne zarzuty dotyczące pozostawienia morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich bez odpowiedniej ochrony na wszelkie akty terrorystyczne lub sabotaże.
13.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Nowela ustawy o ochronie żeglugi pozwoli wojsku elastyczniej reagować na zagrożenia terrorystyczne

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. "Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy".
05.05.2023

Jest wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu - poinformowała w czwartek spółka. To kolejny krok na drodze do rozpoczęcia budowy obiektu - dodano.
13.04.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Rząd uwierzył w potencjał wiatru z morza – aukcje na offshore z 5 na 12 GW

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE zwiększono wolumen i terminy aukcji offshore. Z zakładanych wcześniej 5 GW obecnie, rządowe plany przewidują aukcje na maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych na poziomie 12 GW. Według PSEW przy wykorzystaniu pełnego potencjału morskich farm wiatrowych offshore może w przyszłości stanowić podstawę wytwarzania energii w Polsce, zaspokajając nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną.
03.01.2023

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe (raport)

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z konferencji Offshore Wind Poland. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.
16.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim m.in. w kontekście budowy portu offshore przyjęta

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Znajduje się w nim także zapis dotyczący umożliwienia budowy portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
06.10.2022

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje?
20.09.2022

Ciecióra: będzie nowelizacja ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych

Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa dojdzie do nowelizacji ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych – zapowiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Rekompensaty te związane są zakazem połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
13.09.2022

PSL: branża wodno-kanalizacyjna może za chwilę przeżywać potężny kryzys

Branża wodno-kanalizacyjna może za chwilę przeżywać potężny kryzys; dyskutując z przedstawicielami Wód Polskich oraz ministerstwa infrastruktury szukamy rozwiązań dla poprawy systemu taryfikacyjnego, ale przede wszystkim dlatego, by system się nie załamał - powiedział poseł Marek Sawicki (PSL).
13.09.2022

Co z podwyżkami cen wody i ścieków dla mieszkańców?

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przegłosowana przez Sejm, zapewni samorządom dodatkowe środki w wysokości blisko 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT. W związku z tym Wody Polskie apelują o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządy mają instrumenty, aby stosować dopłaty i dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
13.09.2022

We wtorek rząd będzie obradował nad nowelizacją ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

We wtorek Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, która m.in. odzwierciedla zasadę, że morskie badania naukowe są prowadzone wyłącznie w celach pokojowych.
12.09.2022

Zyska: Wodór to oszczędności od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie

Zastosowanie wodoru pozwoli zaoszczędzić od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie. W skali całej dekady, po roku 2030, możemy spodziewać się oszczędności od 3,5 mld euro do 7 mld euro - poinformował wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.
12.09.2022

Konferencja PSEW 2022: korzystny wiatr dla polskiej energetyki wieje i od lądu, i od morza

Projekty związane z rozwojem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – to główne przesłanie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022. Zdaniem uczestniczących w niej ekspertów, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować między 70 a 133 mld zł przyrostu PKB, i co najmniej trzykrotnie zmniejszyć cenę energii.
15.06.2022

Będą zmiany w ustawie o inwestycjach w terminalu LNG w Świnoujściu

Połączone komisje senackie opowiedziały się we wtorek za przyjęciem tzw. ustawy terminalowej z dwiema poprawkami. Nowelizacja wprowadza uproszczony tryb przenoszenia koncesji m.in geologicznych i górniczych w związku z przygotowywaną fuzją Orlenu i PGNiG.
17.05.2022

Nowelizacja prawa wodnego wkrótce wejdzie w życie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.
05.05.2022

Sejm za nowelizacją ustawy terminalowej

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy terminalowej, która zakłada m.in., że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG w Świnoujściu.
28.04.2022

Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie zgodziła się w środę na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu LNG. Opowiedziała się także przeciw przesunięciu wejścia w życie zmian. Projekt jest elementem przygotowań do przejęcia PGNiG przez Orlen.
27.04.2022

Terminal LNG w Świnoujściu. Czy następcy prawni PGNiG będą mogli realizować tu inwestycje?

Umożliwienie m.in. realizacji inwestycji towarzyszących w terminalu LNG w Świnoujściu przez następców prawnych PGNiG lub spółki zależne i ich następców prawnych ma umożliwić nowelizacja ustawy terminalowej - wynika z uzasadnienia do projektu.
01.04.2022

BGK wspiera pomorskich eksporterów. Wywiad z Iwoną Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego

BGK wspiera eksport niezależnie od jego kierunku. - Nasze instrumenty są uniwersalne i stosowane na całym świecie - mówi Iwona Kasperowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.
27.01.2022

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu a faktyczne interesy polskich marynarzy

W dniu 19.08.2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu.
24.09.2021

Sejm za nowelizacją doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym.
20.05.2021

Nowelizacja ustawy dot. kluczowych inwestycji energetycznych, między innymi odnośnie terminalu LNG w Świnoujściu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw regulujących przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
07.05.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Wiemy, którędy przebiegnie Droga Czerwona w Gdyni (foto, wideo)

"Planowana Droga Czerwona przebiega przez żywy organizm, którym jest wybudowane już miasto. Dlatego szukaliśmy rozsądnych kompromisów i mogę dzisiaj uczciwie powiedzieć, że to, co wypracowaliśmy, spełnia zarówno życzenia portu jak i miasta" - powiedziała Katarzyna Gruszecka Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. Dziś rano podpisane zostało porozumienie co do przebiegu drogi Czerwonej jako elementu ostatniej mili dostępu drogowego do Portu Gdynia i morskiej granicy państwa.
26.11.2020

Gowin: Lockdown traktuję jako ostateczność

Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność; miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi kosztami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
09.11.2020

WindEurope: realizacja krajowych planów na rzecz klimatu to podwojenie mocy wiatrowych

Pełna realizacja Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu państw UE przełoży się na podwojenie do 2030 r. mocy wiatrowych i wzrost zatrudnienia o połowę - wynika z raportu WindEurope, największej europejskiej organizacji branży energetyki wiatrowej.
16.10.2020

Specjalne strefy ekonomiczne kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki

Podczas odbywającego się w Gdyni III Forum Wizja Rozwoju, dyskutowano o rosnącej roli specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki regionów. Przy okazji zapowiedziano nowelizację ustawy, która ma usprawnić współpracę firm z sektora MŚP z dużymi przedsiębiorstwami.
25.08.2020

Gliński: Stocznia Gdańska zostanie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Piotr Gliński powiedział dziś w Gdańsku, że Stocznia Gdańska jest miejscem świętym i zostanie wpisana na listę UNESCO.
10.08.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Zmiany w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych planowane jesienią. Będą kolejne udogodnienia dla inwestorów

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad paszportem strategicznego inwestora – nowym pakietem preferencji dla firm zainteresowanych inwestowaniem w Polskiej Strefie Inwestycji. – Ma on przyspieszyć proces uzyskania pozwolenia na inwestycje dzięki ułatwieniom dotyczącym np. pozwoleń wodno-prawnych czy zatrudniania cudzoziemców – wyjaśnia wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Prace w resorcie mają zakończyć się przed końcem wakacji.
24.07.2020

Ekonomiści: należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW); dobrze, że proponowana przez MF zmiana zakłada automatyczny powrót do niej - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.
06.06.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Komisja finansów przeciw większości senackich poprawek do specustawy z tarczy antykryzysowej

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek większość z 81 senackich poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa, w tym wykreślenie zmian dot. kodeksu wyborczego, czy Rady Dialogu Społecznego.
31.03.2020

W życie wchodzi nowela ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki wchodzi w życie 1 stycznia. Nowe przepisy mają m.in. chronić morskie ekosystemy czy zapobiegać wprowadzaniu groźnych dla człowieka bakterii chorobotwórczych z wód balastowych statków.
01.01.2020

Nowelizacja ustawy Prawo wodne dot. ochrony wód przed azotanami

23 listopada 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w obowiązujących dotychczas przepisach z zakresu ochrony wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
14.11.2019

Sejm uchwalił ustawę o pracy na statkach rybackich

Sejm uchwalił w środę ustawę o pracy na statkach rybackich. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.
12.09.2019

Ustawa o pracy na statkach rybackich po pierwszym czytaniu w Sejmie

Kwestie związane z życiem i pracą na statkach rybackich, uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów przewiduje projekt ustawy o pracy na statkach rybackich, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek na posiedzeniu sejmowych komisji.
09.08.2019

Nowelizacja Prawa wodnego ma zapewnić stabilne finansowanie Wodom Polskim

Zapewnienie stabilnego źródła finansowania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

500+ w rodzinie marynarskiej – na pierwsze i kolejne dziecko

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci normuje warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia. Ustawodawca jako zasadę przyjął, że prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje obywatelom polskim, a także pewnej kategorii cudzoziemców. Z uwagi na powyższe finansowe wsparcie ze strony państwa jest dedykowane także rodzinom polskich marynarzy.
26.07.2019

Witkowski: Nowela ustawy o portach pozwoli wybudować Drogę Czerwoną w Gdyni

Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach, która wprowadza też zmiany w ustawie o drogach publicznych, pozwoli na wybudowanie tzw. Drogi Czerwonej do portu w Gdyni, co wyeliminuje ciężki tranzyt z centrum miasta - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Witkowski: Nowela ustawy o podatku dochodowym marynarzy jeszcze w tej kadencji

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym marynarzy powinna zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tej kadencji - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Wild: Na dniach decyzja KPRM ws. dokapitalizowania spółki Centralny Port Komunikacyjny

Wniosek o dokapitalizowanie spółki Centralny Port Komunikacyjny ocenia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; mamy duże szanse - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że decyzja może zapaść w najbliższych dniach. Chodzi o 300 mln zł dofinansowania spółki.
28.06.2019

Są obawy o przyszłość transportu. Znamy nastroje polskich przewoźników drogowych

Przedstawiciele polskiej branży transportowej nie mają wątpliwości, że czeka ich trudny czas. Dla wielu z nich to być albo nie być funkcjonowania ich biznesu. Jakie widzą wyzwania? W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) aż połowa firm wskazała na brak wykwalifikowanej kadry pracowników. Na drugim miejscu znalazły się skomplikowane regulacje i przepisy w ustawodawstwie - rodzimym i zagranicznym. Na podium jest też pakiet mobilności, czyli temat, który od wielu miesięcy podgrzewa europejską scenę
21.05.2019

Tobiszowski: Dywersyfikacja struktury wytwarzania energii przyspieszy

W najbliższych latach dywersyfikacja struktury wytwarzania energii przybierze na sile - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Przyjazna środowisku transformacja to wymóg cywilizacyjny - dodał.
08.05.2019

Tobiszowski: Ok. 140 mld zł inwestycji w energetykę wiatrową na morzu w ciągu 20 lat

Ok. 140 mld zł mogą kosztować w najbliższych niespełna 20 latach polskie inwestycje w energetykę wiatrową na morzu - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że założenia ustawy umożliwiającej rozwój tego typu energetyki będą gotowe w drugiej połowie roku.
18.04.2019

Seminarium: Nowelizacja ustawy o OZE - ostatnie wolne miejsca

Główną zmianą, wprowadzoną przez resort na tym etapie procedowania dokumentu, jest wykreślenie z niego zapisów dotyczących innego sposobu obliczania opłaty zastępczej. Wpływa ona w sposób pośredni na cenę zielonych certyfikatów, stanowiących – obok cen energii – jedno z głównych źródeł przychodów instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), które powstawały do połowy 2016 r.
15.04.2019

Ekspert: Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla przewoźników

Warunki prowadzenia działalności powinny być jednakowe dla wszystkich przewoźników - powiedział dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o transporcie drogowym.
03.04.2019

Nowa lista rajów podatkowych a rozliczenie marynarza w Polsce za rok 2018

Wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową jest przekonanych, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez przesiębiorców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakt, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych
21.03.2019

W Senacie m.in. nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zbierze się we wtorek na jednodniowym posiedzeniu. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
26.02.2019

Prezydent podpisał nowelę Konstytucji dla Nauki

Uczelnie będą mogły ustalić w swoich statutach, kto będzie pełnił obowiązki rektora w czasie, kiedy mandat rektora wygaśnie - zakłada nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucji dla Nauki) podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
12.02.2019

Uwaga: Dłuższe terminy przedawnienia i surowsze kary dla przestępców skarbowych – projekt nowelizacji kks

Dnia 10 stycznia 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego. Wprowadzenie zmian ww. ustawie ma na celu podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Zgodnie z przedstawionym projektem wprowadzone mają zostać bardziej restrykcyjne przepisy karno-skarbowe. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie ustawy wskazano, iż przewiduje się wejście w życie projektu po upływie 1 miesiąca od dnia opublikowani
11.02.2019

PO i b. dyplomaci: Reakcja władz polskich na konflikt ukraińsko-rosyjski – słaba; brak wizji

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak oraz b. dyplomaci skrytykowali w środę reakcję władz polskich na zaostrzenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, którą uznali za słabą. Wskazywali na brak głosu premiera i prezydenta na ten temat oraz brak wizji i przywództwa w sprawach zagranicznych.
29.11.2018

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o KAS

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o KAS. Zdaniem resortu finansów ma ona poprawić organizację KAS, zapewnić jej szerszy dostęp do informacji niezbędnych w realizacji ustawowych zadań.
24.11.2018

Senackie komisje za nowelizacją ustawy o rybołówstwie morskim

Połączone senackie komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek bez poprawek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim. Ma ona m.in. stworzyć Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego zamiast trzech okręgowych.
21.11.2018

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r.

Polskie połowy ryb na Bałtyku w I półroczu 2018 r. wyniosły 112 tys. ton i były o 20% większe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim większe połowy ryb pelagicznych (głównie śledzi). Znacząco wzrosły również połowy stroni o 32%. O 5% więcej niż rok wcześniej złowiono szprotów. Nieznacznie niższe natomiast były połowy dorszy (-1,6%). Jeśli tendencje z pierwszych sześciu miesięcy utrzymają się w drugiej połowie roku można prognozować, że połowy w całym 2018 r. mogą osiągnąć rekordową
16.11.2018

ME: Przyspieszono rozwój oraz nadrobiono opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej

Dzięki działaniom rządu udało się nadrobić opóźnienia w sektorze energetyki odnawialnej oraz przyspieszyć jego rozwój. Cel OZE na 2020 r. zostanie zrealizowany - poinformowało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na raport NIK.
16.11.2018

Sejm przyjął nowelę ustawy o rybołówstwie morskim

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim wraz z pięcioma poprawkami, zgłoszonymi przez klub poselski Prawa i Sprawiedliwości.
09.11.2018

Resort nauki: Na razie nie będziemy nowelizować Konstytucji dla Nauki

W najbliższych miesiącach nie będziemy nowelizować Konstytucji dla Nauki - zapewnił PAP wiceminister nauki Piotr Müller. Wyjątkiem może być tylko zmiana jednego kontrowersyjnego przepisu o zatrudnianiu sędziów na uczelniach.
03.11.2018

Brakuje rąk do pracy. Rząd sięgnie po osoby bierne zawodowo

Rekordowo niskie bezrobocie i niska podaż pracy hamują rozwój polskich przedsiębiorstw. Z brakiem rąk do pracy borykają się przede wszystkim branża budowlana i produkcyjna. Nowelizacja ustawy o rynku pracy ma dostosować go do nowych realiów i zwiększyć elastyczność działania urzędów pracy, tak aby mogły efektywniej aktywizować osoby długotrwale bezrobotne i sięgnąć po niewykorzystane do tej pory zasoby, czyli osoby bierne zawodowo. Projekt został już skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.
01.10.2018

Zalewska: Projekt zmian w prawie oświatowym odpowiada potrzebom pracodawców

Projekt nowelizacji prawa oświatowego odpowiada na potrzeby pracodawców. Dokonujemy takich zmian w szkolnictwie technicznym i branżowym, żeby było to szkolnictwo praktyczne - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
26.09.2018

Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?

Nowelizacje ustaw o PIT, CIT, Ordynacji podatkowej i innych ustaw opublikowane niedawno przez Ministra Finansów przewidują zmiany m.in. w zakresie zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia przez spadkobierców.
26.09.2018

Rząd przyjął projekt noweli dotyczącej kształcenia zawodowego

Większą subwencję oświatową dla samorządów na uczniów kształcących się w zawodach, na które jest większe zapotrzebowanie, oraz realizację stażu uczniowskiego zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Prawa oświatowego i systemu oświaty.
25.09.2018

Resort infrastruktury: W planach nowelizacja ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych

Planowane jest podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych i wprowadzenie zmian zapewniających realizację wniosków Najwyższej Izby Kontroli w kwestii poprawy bezpieczeństwa przewozu drogowego towarów niebezpiecznych - poinformował PAP we wtorek resort infrastruktury.
25.09.2018

MON: Rząd przyjął projekt wydłużający okres planowania modernizacji sił zbrojnych RP do 15 lat

Rada Ministrów przyjęła we wtorek opracowany przez MON projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych; okres planowania modernizacji sił zbrojnych RP został wydłużony do 15 lat - poinformował we wtorek resort obrony.
19.09.2018

Bezrobocie już znacząco nie zmaleje. Rząd chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy i ściągać pracowników z Filipin

W sierpniu padł kolejny rekord poziomu bezrobocia, które obecnie wynosi 5,8 proc. – wynika z danych resortu pracy. Jak wynika z prognoz, w najbliższych miesiącach nie należy się już spodziewać znaczących spadków, choć do zaktywizowania wciąż pozostaje duża grupa osób starszych i długotrwale bezrobotnych. Rząd chce także ściągnąć Polaków z zagranicy, m.in. dzięki pożyczkom na start własnej działalności, oraz stawia na imigrantów. Nowe przepisy wprowadzą szereg ułatwień dla obcokrajowców, którzy chcieliby pracować w Polsce.
18.09.2018

Od września 2019 roku wystartuje gruntowna reforma szkolnictwa zawodowego

Reforma szkolnictwa zawodowego, nad którą trwają prace legislacyjne, ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Wprowadzi zmiany dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów i finansowania szkół zawodowych, współpracy szkół z pracodawcami oraz egzaminów zawodowych. Celem jest podniesienie prestiżu szkół zawodowych i ukierunkowanie ich oferty tak, aby kształciły specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy.
14.09.2018

Rząd zajmie się we wtorek zmianami w ustawie o rybołówstwie morskim

Stworzenie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego zamiast dotychczasowych trzech inspektoratów okręgowych zakłada nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim. We wtorek projektem zmian zajmie się rząd.
27.08.2018

Podpis prezydenta pod zerową akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie i Prawa celnego, przewidującą wprowadzenie zerowej stawki akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
08.08.2018

SENT: Nowe regulacje przewozu towarów

Od 1 sierpnia 2018 r. rozpocznie się stosowanie nowych przepisów dotyczących kar administracyjnych związanych z przewozem towarów w ramach krajowej sieci kolejowej. 14 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, tzw. SENT .Celem nowych regulacji jest skuteczniejsze monitorowanie transportu „towarów wrażliwych”.
01.08.2018

Senat poparł bez poprawek wprowadzenie zerowej akcyzy na CNG i LNG

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o akcyzie i Prawa celnego przewidującej wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych.
27.07.2018

Posłowie za nowelizacją ustawy o żegludze śródlądowej

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej, która zakłada m.in. zmniejszenie liczby centralnych urzędów żeglugi śródlądowej z ośmiu do trzech. Posłowie odrzucili poprawki zgłoszone m.in. przez PO.
20.07.2018

Adamczyk: Przejmowanie systemu poboru opłat zgodnie z harmonogramem

Przejmowanie systemu poboru opłat za przejazd po wyznaczonych odcinkach dróg krajowych aut, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, przebiega zgodnie z harmonogramem, a listopadowy termin nie jest zagrożony - poinformował PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
18.07.2018

Dworczyk ws. ustaleń szczytu UE: Polski punkt widzenia został zaakceptowany przez całą UE

Polski punkt widzenia został zaakceptowany przez całą Unię Europejską i to jest kolejny dowód dla naszych adwersarzy, że warto walczyć o sprawy narodowe, że warto kierować się interesem narodowym - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
30.06.2018

Seminarium Nowelizacja ustawy o OZE

7 czerwca 2018 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Ustawa trafiła aktualnie do Senatu, gdzie zostanie poddana głosowaniu 27 czerwca i ma szanse wejść w życie jeszcze w lipcu.
18.06.2018

Sejm za nowelizacją ustawy dot. inwestycji w gazoporcie

Usprawnienie rozbudowy gazoportu i połączenie Polski ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - takie mają być skutki noweli ustawy dot. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), którą uchwalił w środę Sejm.
07.06.2018

DGP: Rząd otwiera się na imigrantów

Pozwolenia na pracę będą wydawane na pięć lat, a np. Filipińczycy i Wietnamczycy w ogóle nie będą ich potrzebowali – podaje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.
04.06.2018

Prezydent podpisał nowelę wydłużającą termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień

Wydłużenie okresu, w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy - w formie papierowej i elektronicznej - z 30 czerwca do 30 listopada br. zakłada nowelizacja ustawy, którą w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda.
02.06.2018

Senat za przesunięciem terminu wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień

Wydłużenie okresu w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy - w formie papierowej i elektronicznej - z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada br. zakłada nowelizacja ustawy, którą przyjął w środę Senat.
17.05.2018

Karczewski: Mam nadzieję, że będziemy robić więcej, aby sprowadzić Polaków ze Wschodu

Mam nadzieję, że będziemy robili jeszcze więcej, by Polaków ze Wschodu sprowadzić do kraju - podkreślił w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Słabo wypadamy" na tle innych państw, Niemcy potrafili doprowadzić do powrotu prawie miliona swoich obywateli - przyznał.
02.05.2018

Gowin: W poniedziałek umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej

W poniedziałek w Waszyngtonie ma być podpisana umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej - powiedział w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
20.04.2018

Poprawki Senatu do monitorowania przewozu towarów wrażliwych koleją

Monitorowanie przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrolę transportu produktów leczniczych przewiduje nowelizacja ustawy, do której kilka poprawek wniósł w poniedziałek Senat.
17.04.2018

Sejm za monitorowaniem przewozu towarów wrażliwych koleją

Monitorowanie przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrolę transportu produktów leczniczych przewiduje nowelizacja ustawy, którą w czwartek przyjął Sejm.
23.03.2018

Witkowski: Uruchomienie elektrowni Świnna Poręba – do końca roku

Naszą ambicją jest, by elektrownia wodna Świnna Poręba ruszyła do końca tego roku - powiedział w środę w Sejmie wiceminister Gospodarki Moeskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. Wcześniej trzeba jednak znowelizować ustawę o OZE.
22.03.2018

CIR: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zakłada likwidację nieuczciwej konkurencji

Likwidację nieuczciwej konkurencji pomiędzy przewoźnikami zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw - poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
13.03.2018

Szczerski po rozmowie W. Mitchellem: Możemy mówić o rozwoju relacji polsko-amerykańskich

Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze; możemy mówić o perspektywach rozwoju relacji - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.
08.03.2018

Nowoczesna żąda informacji premiera i szefa MSZ ws. sankcji USA wobec polskich władz

Nowoczesna żąda informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSZ Jacka Czaputowicza w związku z doniesieniami Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz.
06.03.2018

Kopcińska: dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona

Dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do informacji Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz.
06.03.2018

Przewodniczący Senatu Francji: Polska może być wyłącznie ważnym podmiotem UE

Polska może być wyłącznie ważnym podmiotem UE; nie można wyobrazić sobie Europy bez Polski - powiedział przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher podczas środowego przemówienia w Senacie. Dodał, że w Unii nie ma "różnych kategorii państw członkowskich".
14.02.2018

Rybacy nadal bez nowej ustawy regulującej ich pracę

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu, która weszła w życie 22 grudnia 2017 r., miała zagwarantować rybakom wiele korzystnych zmian. Specjalne regulacje dotyczące tego sektora gospodarki morskiej nie zostały jednak w tym akcie prawnym ujęte. Dodatkowo rybacy są teraz traktowani tak samo jak marynarze floty handlowej i biją na alarm.
09.01.2018

Prezydent skierował do TK nowelę dot. zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".
05.01.2018

Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu

Polska ma złoża ponad 1 100 ton bursztynu. Ich wartość szacuje się na kilkanaście miliardów złotych. Rocznie do obrotu trafia ok. 10 ton bursztynu, z czego według resortu środowiska legalnie pozyskuje się 600 kilogramów. Nowelizacja ustawy Prawo górnicze i geologiczne, która znajduje się na etapie opiniowania, zakłada, że bursztyn zostanie objęty własnością górniczą. W efekcie wyższe będą opłaty za wydobycie tego surowca, a także wzrosną kary za nielegalne poszukiwania i eksploatację. Ten proceder będzie zaś traktowany jako przes
05.01.2018

Celnicy mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat - weszły nowe przepisy

1 stycznia celnicy zostali włączeni do systemu emerytur mundurowych. Oznacza to, że będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a ich świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa, a nie z ZUS.
01.01.2018

Decyzja prezydenta: Dane podatkowe największych firm będą publikowane

Informacje o rozliczeniach podatkowych największych firm będą publikowane - zakłada nowelizacja ustawy o podatku od osób prawnych (CIT), którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
19.12.2017

PO: Nowelizacja znosząca górny limit składek na ZUS - zła i szkodliwa

Nowelizacja ustawy znosząca górny limit składek na ZUS jest "zła i szkodliwa" - ocenił w środę szef klubu PO Sławomir Neumann. Dodał, że jeżeli Senat przyjmie tę ustawę, to w imieniu klubu zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o jej zawetowanie.
07.12.2017

Dane podatkowe największych firm będą publikowane

Sejm zdecydował, że informacje o rozliczeniach podatkowych największych firm będą publikowane. Nowelizacja ustawy o CIT, która przewiduje takie rozwiązanie, została w piątek uchwalona.
24.11.2017

Prezydent podpisał ustawę zwiększająca wydatki obronne

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę zwiększającą udział wydatków obronnych z minimum 2 do co najmniej 2,5 proc. PKB. Podkreślił konieczność budowy armii zdolnej do obrony granic i znaczenie gwarancji sojuszniczych.
23.10.2017

Szatkowski: Ustawa o wydatkach na armię ma być podpisana w poniedziałek

Nie ma żadnych sygnałów, żeby pan prezydent miał zawetować ustawę o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych; ustawa „od zawsze miała być podpisana w poniedziałek" - podkreślił w piątek wiceszef MON Tomasz Szatkowski.
21.10.2017

Armatorzy kutrów rybackich będą mogli liczyć na wcześniejszą emeryturę

Trwają pracę nad nowelizację ustawy o pracy na morzu, które ma między innymi poprawić warunku pracy rybaków. Jeden z ważniejszych przepisów dotyczy rybaków, którzy są zarazem armatorem jak i kapitanem statku rybackiego.
02.10.2017

Senat: Poprawka do noweli o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych

Senatorowie przyjęli w piątek nowelę ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych proponując do niej poprawkę zgłoszoną przez komisję obrony narodowej. Zakłada ona podwyższenie limitu liczby stanowisk dla żołnierzy zawodowych ze 130 do 150 tys.
23.09.2017

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Zajmie się m.in zwiększeniem wydatków na obronność

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy dot. zwiększenie wydatków na obronność oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK; możliwe, że zajmie się też przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe.
21.09.2017

Zamówienia publiczne - ugody administracyjne na nowych zasadach

Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności poprzez zawieranie ugód administracyjnych. Ustawa została ogłoszona dnia 12 maja 2017 r. w Dzienniku Ustaw z 2017 r. pod pozycją nr 933. Ustawa wprowadza m.in. nowelizację ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
13.09.2017

MR: Zmiany ustawy o OZE mogą skutkować wstrzymaniem rozwoju morskiej farm wiatrowych

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że proponowane zmiany w ustawie o OZE mogą skutkować wstrzymaniem rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej - wynika ze stanowiska zgłoszonego przez MR w ramach uzgodnień projektu nowelizacji ustawy o OZE.
10.08.2017

URE: Jest 10 wniosków o cofnięcie koncesji na obrót gazem z zagranicą

Do piątku w południe do Urzędu Regulacji Energetyki trafiło 10 wniosków o cofnięcie koncesji na obrót gazem z zagranicą. Ma to związek z ostatnią nowelizacją ustawy o zapasach paliw, przewidującą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu.
04.08.2017

Rząd przyjął nowelizację ustawy o monitorowaniu przewozu towarów

Przewóz towarów "wrażliwych" jak paliwa, czy wyroby zawierające alkohol etylowy, ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, który w poniedziałek przyjął rząd.
31.07.2017

Rząd w poniedziałek o monitorowaniu przewozu towarów przy pomocy GPS

Przewóz towarów "wrażliwych" jak paliwa, czy wyroby zawierające alkohol etylowy, ma być nadzorowany elektronicznie za pomocą systemów satelitarnych GPS - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, którym w poniedziałek ma zająć się rząd.
30.07.2017

Senat za nowelizacją ustawy o zapasach gazu

Senat bez poprawek poparł nowelizację ustawy wprowadzającą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu. Według rządu, który zaproponował nowe regulacje, zapewnią one w razie kryzysu szybkie przesłanie zapasów gazu z zagranicy do kraju.
12.07.2017

Senacka komisja nie zgłosiła poprawek do ustawy ws. zapasów gazu

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności nie zgłosiła w środę poprawek do nowelizacji ustawy, zmieniającej m.in. zasady utrzymywania przez importerów obowiązkowych zapasów gazu za granicą.
12.07.2017

Sejmowa komisja za nowelizacją ustawy ws. zapasów gazu

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa zarekomendowała w środę przyjęcie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zapasach gazu. Poparcie komisji zyskała też większość poprawek zgłoszonych w II czytaniu przez klub PiS i niektóre autorstwa PO.
05.07.2017

Ustawa o rybołówstwie morskim z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o rybołówstwie morskim - poinformowała w środę jego Kancelaria. nowe przepisy zakładają m. in. zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot.
21.06.2017

Senacka komisja za nowelą ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Senacka komisja rolnictwa poparła we wtorek nowelizację ustawy o rybołówstwie morskim, zakładającą zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
30.05.2017

Sejm przyjął nowelę ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych zakłada rządowa nowelizacja ustawy o rybołówstwie morskim, którą przyjął w czwartek Sejm.
25.05.2017

Zapobieganie zanieczyszczaniu morza – nowe regulacje prawne

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 24 lutego 2017 roku o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma na celu implementację do polskiego porządku prawnego prawa Unii Europejskiej i aktów międzynarodowych w zakresie planowania przestrzennego obszarów morskich, recyklingu statków, monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla w transporcie morskim oraz pobierania próbek i sprawozdawczości w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych. W ni
23.04.2017

Resort gospodarki morskiej chce wyeliminować handel kwotami połowowymi

Wyeliminowanie „negatywnie postrzeganego zjawiska handlu kwotami połowowymi" - taki ma być skutek nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, którego projektem we wtorek ma zająć się rząd.
06.03.2017

Istotna nowelizacja ustawy o związkach zawodowych

Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Choć nie mamy w zwyczaju informowania Państwa o projektach ustaw, które w toku dalszych prac mogą ulec zmianom, to jednak omawiane zmiany mają bardzo istotny charakter, rzutujący na Państwa bieżącą działalność. Przede wszystkim jednak projektowane zmiany uchwalone mają zostać w wykonaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a zatem ich przyjęcie jest wysoce prawdopodobne.
16.10.2016

Sejm uchwalił nowelę dotyczącą resortu gospodarki morskiej

Wzmocnienie kompetencji, a także m.in. wprowadzenie nadzoru ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nad szkołami morskimi zakłada poselska nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej, którą w czwartek uchwalił Sejm.
06.10.2016

Grupa LOTOS sprzedała więcej paliw dzięki pakietowi paliwowemu

Od początku sierpnia, kiedy weszły w życie regulacje tzw. pakietu paliwowego, Grupa LOTOS zanotowała ponad 20-procentowy wzrost hurtowej sprzedaży paliw - poinformował prezes grupy Robert Pietryszyn, przypisując ten wzrost zmianie prawa.
09.09.2016

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o transporcie kolejowym

Uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z inwestycjami kolejowymi zakłada nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, którą w czwartek uchwalił Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu.
07.07.2016

Opodatkowanie przychodów z nieujawnionych źródeł

Ustawą z dnia 16 stycznia 2015r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmieniono przepisy dotyczące opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych
09.02.2016

UOKiK przedłużył postępowanie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego utworzenia przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2.
04.02.2016

Nowe regulacje i zmiany w zakresie przepisów prawa, które mogą mieć wpływ na branżę morską w 2016 r.

Nadchodzący rok 2016 przynosi dla branży morskiej sporo nowości i zmian w zakresie wiążących ją regulacji prawnych. Dotyczy to zarówno systemu prawa polskiego jak i obowiązujących przepisów międzynarodowych.
23.01.2016

Sprawa Nord Stream 2 w polskim UOKiK

8 grudnia wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii.
16.12.2015

Zapłata podatku przez osobę trzecią - nowe przepisy

Do tej pory podatnicy zobowiązani byli regulować zobowiązania podatkowe we własnym imieniu. Fakt dokonania wpłaty z rachunku bankowego osoby trzeciej (nawet rodziny) nie powodował wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, pomimo dysponowania środkami na koncie Urzędu. Ustawodawca wprowadził bardzo korzystne zmiany w tym zakresie, które będą obowiązywać w polskim systemie podatkowym od 01.01.2016 roku.
16.12.2015

Senat bez poprawek przyjął zmiany do „Programu ochrony brzegów morskich”

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program ochrony brzegów morskich" została bez poprawek, 1 października 2015 r., zaakceptowana przez Senat.
02.10.2015

Planowane zmiany Ordynacji Podatkowej

Aktualnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw. Ustawa – Ordynacja podatkowa stanowi kodyfikację podstawowych reguł funkcjonowania systemu podatkowego i zasad działania aparatu skarbowego.
22.07.2015

Zmiana ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki

Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz niektórych innych ustaw. Zmieniona ustawa implementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/33/UE z 21 listopada 2012 r. zmieniającą dyrektywę Rady 1999/32/WE w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych (Dz. Urz. UE L 327 z 27.11.2012, str. 1).
12.01.2015

Transport wodny w Polsce – dwa światy. Podsumowanie 2014 roku (cz. 2)

Druzgocący raport NIK, przepychanki międzyresortowe, „rejs prawdy” i zamknięcie śluzy w Brzegu Dolnym. Rok 2014 w żegludze śródlądowej wywołał wiele emocji. Niestety, w większości wypadków, negatywnych.
06.01.2015

Nowe przepisy dotyczące zapobiegania zanieczyszczeniu morza przez statki - wchodzi dyrektywa siarkowa

Od 1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki. Nowelizacja implementuje do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/33/UE z 21 listopada 2012 r. Ustawa umożliwia wypełnienie przez Polskę zaostrzonych wymogów międzynarodowych dotyczących zawartości siarki w paliwie żeglugowym wykorzystywanym przez statki pływające po wodach UE.
02.01.2015

Korzystne zmiany w VAT dla importujących przez porty

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie korzystne zmiany w VAT dla firm importujących przez polskie porty morskie.
02.01.2015

Porty. Dyskusja trwa, a przedsiębiorcy tracą

Od lat portowcy ze Szczecina i Świnoujścia płacą 10 razy większe niż trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Starania o zrównanie opłat do tej pory były nieskuteczne. W ub. środę problem rozpatrywała sejmowa podkomisja, do której trafił projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Skończyło się na dyskusji...
25.02.2014

Warzocha: Wobec zachodniopomorskich i trójmiejskich portów trzeba stosować te same przepisy

Środki zaoszczędzone na zmniejszonych stawkach podatkowych będzie można przeznaczyć na inwestycje – mówi portalowi rynekinfrastruktury.pl Ryszard Warzocha, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
20.11.2013

Prezydent Szczecina: minister nic portom nie da

Kiedy portowcy ze Szczecina i Świnoujścia będą mieć tak niskie jak trójmiejscy stawki za wieczyste użytkowanie? Nie wiadomo. Na razie płacą 10 razy więcej. Rozporządzenie mające to zmienić, według prezydenta Szczecina, nic nie da. Konieczna jest nowelizacja ustawy - twierdzi Piotr Krzystek.
08.07.2013

Kiedy opłaca się korzystać z procedur uproszczonych?

Wspólnotowe przepisy celne przewidują możliwość korzystania przez podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą z procedur uproszczonych, dzięki którym importerzy oraz eksporterzy towarów mogą korzystać z szeregu ułatwień i korzyści.
19.11.2012

I Konferencja i Targi offshore – szanse i wyzwania

Zakończona właśnie sopocka konferencja była jak dotychczas pierwszym tak kompleksowym wydarzeniem, poświęconym energetyce wiatrowej. W ciągu dwóch dni wygłoszono ponad 34 odczyty dotyczące każdego aspektu ekologicznej energii. Obok uwarunkowań prawnych i wymogów środowiskowych, omówiono kwestię finansowania projektów oraz zaprezentowano rozwiązania techniczne, stosowane w krajach o najwyższej produkcji energii uzyskiwanej za pośrednictwem farm wiatrowych. Z przedstawionych przez ekspertów informacji rysuje się obraz rynku lukraty
16.10.2012

Urząd Morski w Gdyni „Ustawa o Ochronie Brzegów Morskich daje nam więcej możliwości.”

Zmiany linii brzegowej to naturalny proces, jednak ze względu na infrastrukturę wewnątrz lądu i tendencję do zabudowywania brzegów, stają się poważnym zagrożeniem. Prawną podstawą działań urzędów morskich jest ustawa o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej z dnia 21 marca 1991r. oraz ustawa o ustanowieniu wieloletniego „programu ochrony brzegów morskich” z dnia 28 marca 2008r. Anna Stelmaszyk- Świerczyńska, dyrektor Techniczny Urzędu Morskiego w Gdyni podsumuje stan prawny oraz opowie o głównych s
03.10.2012

PiS chce zmian w przepisach dot. budowy elektrowni wiatrowych

Klub PiS złożył w poniedziałek do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Prawa budowlanego wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.
31.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.