• <

Wynik wyszukiwania - "nowela" - Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę mającą usprawnić finansowanie inwestycji offshore wind w części pożyczkowej KPO

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.
15.05.2024

MKiŚ: nowela ustawy o zapasach ropy i gazu zwolni firmy z obowiązku magazynowania gazu

Nowela ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu zwolni firmy z obowiązku utrzymywania zapasów gazu; odpowiedzialna za to stanie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - poinformował PAP resort klimatu i środowiska. Obecnie projekt nowelizacji rozpatruje Stały Komitet Rady Ministrów.
27.11.2023

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
02.09.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Komisja ds. klimatu za poprawkami do noweli ustawy o OZE

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu poparła we wtorek ponad 20 poprawek do noweli ustawy o OZE, m.in. doprecyzowujących, zaproponowanych wcześniej przez komisje rolnictwa oraz środowiska.
25.07.2023

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej i czasie pracy na statkach - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
21.07.2023

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która określa zasady i tryb zastosowania przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej niezbędnych środków w celu m.in. usunięcia poważnego i bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego z morza i powietrza.
21.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat w czwartek zaproponował ponad 30 poprawek do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Zmiany miały charakter porządkujący i uściślający.
23.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

Senat za poprawkami do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
22.06.2023

Senat: nowela ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich wraca do komisji

Senat skierował w czwartek ponownie do komisji obrony i praw człowieka nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Senatorowie nie zaproponowali podczas obrad plenarnych nowych poprawek, ale komisje mają się zebrać, by ujednolicić sprawozdanie dotyczące tej ustawy.
22.06.2023

Komisja Obrony Narodowej za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Senacka Komisja Obrony Narodowej opowiedziała się we wtorek za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Przegłosowano pięć poprawek zaproponowanych przez legislatorów; dotyczą one zasad techniki prawodawczej.
20.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Sejm przyjął w piątek nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma umożliwić użycie sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe.
26.05.2023

Projekt: nowela rozporządzenia ws. kar za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim

Projekt zmiany rozporządzenia ws. wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
17.05.2023

Nowela ustawy o ochronie żeglugi pozwoli wojsku elastyczniej reagować na zagrożenia terrorystyczne

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich pozwoli wojsku elastyczniej reagować w przypadku potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. "Były zgłaszane uwagi, że te przepisy wymagają uściślenia i właśnie to czynimy".
05.05.2023

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
04.05.2023

Nowelą ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii rząd ma się zająć we wtorek

Zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii, a także rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych - zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, którym we wtorek ma się zająć rząd.
24.04.2023

Komisja sejmowa rozpatrzyła projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa komisja gospodarki morskiej wprowadziła w czwartek techniczne poprawki do projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowela wdroży unijne przepisy w zakresie kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
13.04.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowelizacja ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
26.01.2023

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Prezydent podpisał nowelę ustawy o obszarach morskich

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o obszarach morskich – poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej.
24.11.2022

Nowela ustawy o obszarach morskich ma uprościć procedury dla offshore

Senacka Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za projektem ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
16.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
27.10.2022

Sejm. Projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP do głosowań

Sejm w środę zdecydował, że trzecie czytanie projektu nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej odbędzie się w bloku głosowań. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
26.10.2022

Sejmowe komisje odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji prawa wodnego

Sejmowe komisje w czwartek odrzuciły większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Prawo wodne. Głosowanie nad ustawą zaplanowane jest jeszcze na czwartek.
07.07.2022

Sasin: mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie

Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd "do absolutnego minimum" obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie - mówił w Sejmie wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. W wielu krajach Europy cena paliwa w przeliczeniu na złote przekracza 11 zł - dodał.
25.05.2022

Projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19 wraca do Komisji Gospodarki Morskiej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ponownie zajmie się nowelą ustawy o zwalczaniu COVID-19. Projekt noweli umożliwia m.in. zaokrętowanie na statek marynarzom mającym trudności z odnowieniem posiadanych dokumentów.
16.11.2021

Sejm odrzucił senacką poprawkę do noweli o pracy na morzu

Sejm odrzucił w środę senacką poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu, w której Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.
11.08.2021

Komisje przeciw senackiej poprawce ws. noweli o pracy na morzu

Sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny nie poparły we wtorek na wspólnym posiedzeniu senackiej poprawki do noweli ustawy o pracy na morzu. Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach.
10.08.2021

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o pracy na morzu, proponując do niej poprawkę. Ustawa zawiera przepisy, które przedłużają ważność marynarskich umów o pracę o okres związany z przetrzymywaniem marynarza w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.
06.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

Ochronę praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - zakłada uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowela ustawy o pracy na morzu.
23.07.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie rozpatrzyła w środę poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne, która miała doprecyzować wymogi formalne dla pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe.
23.06.2021

Sejm za nowelizacją doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym.
20.05.2021

Komisje senackie zajmą się poprawkami do tzw. pakietu akcyzowego

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi ocenią poprawki złożone w środę do nowelizacji ustawy o akcyzie. Tzw. pakiet akcyzowy zawiera szereg przepisów mających uszczelnić system; wątpliwości senatorów budzi termin ich wejścia w życie - 1 maja br.
24.03.2021

Sejm uchwalił nowelę Prawa celnego

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację Prawa celnego, której celem jest m.in. usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności importowych.
25.02.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych

Prezydent podpisał nowelę ustawy, która daje samorządom możliwość wprowadzenia zakazu ruchu samochodów o nacisku osi napędowej do 11,5 tony, ze względu na zły stan techniczny drogi - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Sejm w środę zajmie się projektami ws. budżetu państwa na 2020 i 2021 r.

Sejm w środę zbierze się na jednodniowym posiedzeniu; zajmie się projektami dot. budżetu państwa na 2020 i 2021 r. Nowela tegorocznego budżetu zakłada deficyt na poziomie prawie 110 mld zł; w projekcie przyszłorocznego budżetu założono, że deficyt sięgnie ponad 80 mld zł.
06.10.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Sejm za przejęciem zadań Funduszu Niskoemisyjnego Transportu przez NFOŚiGW

Likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) i przejęcie jego zdań przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o biopaliwach.
24.07.2020

MSWiA opublikowało projekt noweli doprecyzowujący definicję ratownika wodnego

Doprecyzowanie definicji ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym, zakłada projekt nowelizacji ustawy, opublikowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji.
12.06.2020

Kolejna nowela Tarczy antykryzysowej to koszt dla finansów publicznych ok. 2,7 mld zł

Zmiany zawarte w przyjętym przez rząd w środę projekcie noweli Tarczy antykryzysowej będą w 2020 r. kosztować finanse publiczne 2 mld 675 mln zł - wynika z OSR projektu o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych firmom dotkniętym skutkami pandemii.
22.05.2020

Senat za wykreśleniem niektórych przepisów z nowelizacji tarczy antykryzysowej

Senat opowiedział się w środę w nocy za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0, przepisów, które - zdaniem senatorów - nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa, np. regulacji dotyczącej wyboru prezesa UKE.
14.05.2020

Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. TOP Menedżerem 2019 roku! [wideo]

TOP Menedżer Pomorza od 20 lat organizowany jest przez redakcję Polska the Times "Dziennika Bałtyckiego". Ranking najlepszych z najlepszych na Pomorzu prezentuje pomorskich biznesmenów, wybranych przez kapitułę plebiscytu, którą tworzą autorytety ze świata ekonomii, biznesu i mediów. Prestiżowa nagroda została wręczona menedżerom, których działania w danym roku zostały docenione nie tylko za dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa, ale także za styl i sposób zarządzania, za tworzenie wizerunku firmy oraz za reagowanie na potrzeby
31.03.2020

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez resort dotyczą kwestii budżetowych i działalności instytucji finansowych

Zapisy do tarczy antykryzysowej proponowane przez Ministerstwo Finansów dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych - poinformował w czwartek resort w komunikacie.
26.03.2020

Adam Meller: „W setną rocznicę zaślubin Polski z morzem Port Gdynia jest w doskonałej kondycji i po raz kolejny z rzędu odnotowuje rekordowe przeładunki” [wywiad]

O zbliżającym się 100-leciu Portu Gdynia, rekordowych przeładunkach w 2019 roku, wielopłaszczyznowych inwestycjach na niespotykaną dotąd skalę oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Adamem Mellerem prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
26.02.2020

Pracodawcy i związkowcy podpisali porozumienie na rzecz bezpiecznego transportu

Związek pracodawców Transport i Logistyka Polska oraz Sekcja Krajowa Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" podpisały porozumienie na rzecz bezpiecznego i odpowiedzialnego transportu drogowego. Będą domagać się m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu załadunku i rozładunku przez kierowców.
24.02.2020

Podatki marynarskie w roku 2020: co tak naprawdę zmienia się dla polskich marynarzy?

W 2020 roku w Polsce pojawiło się wiele nowych regulacji, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na status podatkowy polskich marynarzy. Niestety jak co roku pojawiło się również wiele błędnych przekonań w środowisku marynarskim co do ich potencjalnych obowiązków podatkowych w nowym roku podatkowym. Sytuacji nie poprawia również chaos interpretacyjny panujący w aparacie skarbowym.
16.01.2020

W życie wchodzi nowela ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki wchodzi w życie 1 stycznia. Nowe przepisy mają m.in. chronić morskie ekosystemy czy zapobiegać wprowadzaniu groźnych dla człowieka bakterii chorobotwórczych z wód balastowych statków.
01.01.2020

Ustawa dot. zakazu importu kopciuchów weszła w życie

Zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy prawa ochrony środowiska, które wprowadzają zakaz importu do Polski kopciuchów. Nowe prawo wprowadza ponadto kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych.
23.11.2019

Rząd za nowelą ustawy wzmacniającą zarządzanie rozwojem kraju

Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Nowe przepisy, zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, mają wzmocnić zarządzanie rozwojem kraju, m.in. dzięki bardziej spójnemu systemowi planowania.
06.11.2019

Prezydent podpisał nowelę o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki

Nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki podpisał prezydent - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają m.in. chronić morskie ekosystemy czy zapobiegać wprowadzaniu groźnych dla człowieka bakterii chorobotwórczych.
06.11.2019

Senat za nowelą ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki

Senat nie wniósł w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki. Nowe przepisy wprowadzają zasady kontroli i postępowania z wodami balastowymi i osadami ze statków.
18.10.2019

Sejm za nowelą ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki

Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki. Nowe przepisy mają wprowadzić zasady kontroli i postępowania z wodami balastowymi i osadami ze statków.
16.10.2019

Sejm znowelizował prawo własności przemysłowej

Uproszczenie postępowania przed Urzędem Patentowym, czy zwiększenie dostępności pomocy prawnej związanej z ochroną wynalazków - to planowane efekty nowelizacji prawa własności przemysłowej, którą w środę uchwalił Sejm.
16.10.2019

Prezydent podpisał ustawę reorganizującą służby wodne

Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym. Prezydent podpisał nowelizację Prawa Wodnego - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.
15.10.2019

„Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind (foto, wideo)

W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore
06.10.2019

Senat bez poprawek do ustawy pozwalającej przejąć Wodom Polskim uprawnienia nad drogami wodnymi

Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym - stanowi nowela Prawa wodnego, do której Senat w czwartek nie wniósł poprawek.
27.09.2019

Sejm za tym, by Wody Polskie przejęły zarząd nad drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym

Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym - stanowi uchwalona przez Sejm nowela Prawa wodnego. Nowe przepisy mają zapewnić też stabilne źródła finansowania Wodom Polskim.
12.09.2019

Dera o noweli Kodeksu pracy: Podkreśla zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników

Rozwiązania wprowadzone w nowelizacji Kodeksu pracy podkreślają zakaz jakiejkolwiek dyskryminacji pracowników - wskazuje sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. W sobotę weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy zainicjowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
07.09.2019

Dodatkowe pieniądze na działalność portów po brexicie

Nadchodzący brexit w dużym stopniu może dotknąć branżę transportową oraz porty. Wiedzą o tym władze Wielkiej Brytanii; wiedzą też o tym przedsiębiorcy. Urzędujący premier Wielkiej Brytanii zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na działalność portów po brexicie. Ma to zminimalizować przewidywany chaos.
05.09.2019

Senat: Bez poprawek do ustawy dot. podatku dochodowego dla marynarzy

Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - stanowi nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której Senat nie zgłosi w sobotę poprawek.
31.08.2019

Prezydent podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu

Andrzej Duda podpisał specustawę o terminalu LNG w Świnoujściu - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowela przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych przy budowie największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu.
30.08.2019

Prezydent podpisał ustawę zwiększającą wpływ MON na klasy mundurowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa oświatowego i ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria. Nowela zwiększa wpływ MON na klasy mundurowe o profilu wojskowym, ma też sprzyjać zasileniu rezerw armii.
19.08.2019

Nowela o zapasach obowiązkowych ropy i paliw weszła w życie

Zapobieżenie niedoborom pojemności magazynowych to główny cel nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i paliw, która we wtorek weszła w życie.
13.08.2019

Sejm przyjął poprawkę Senatu do specustawy o terminalu LNG

Sejm przyjął w piątek senacką poprawkę do specustawy o terminalu LNG. Nowela przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych przy budowie największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu.
10.08.2019

Sejm uchwalił ustawę dot. podatku dochodowego dla marynarzy

Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - stanowi znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
10.08.2019

Prezydent podpisał ustawę o zapasach ropy i paliw

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i paliw. Nowela m.in. przedłuża okres przejściowy, w którym część tych zapasów będzie można przechowywać w magazynach, niespełniających standardów udostępniania.
10.08.2019

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą 100 zmian dla firm

Pakiet noweli 69 ustaw, czyli tzw. 100 zmian, które mają ułatwić funkcjonowanie firmom m.in. poprzez wprowadzenie prawa do błędu w pierwszym roku funkcjonowania, zyskał podpis prezydenta Andrzeja Dudy, poinformowała w środę jego Kancelaria.
08.08.2019

Poprawka Senatu do specustawy o terminalu LNG

Senat zaproponował w piątek jedną poprawkę do nowelizacji tzw. specustawy terminalowej. Nowela obejmuje przepisami ustawy m.in. budowy największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, czy przyłączy gazu do źródeł energii elektrycznej.
03.08.2019

Senat za nowelą ustawy o portach

Senatorowie nie zgłosili poprawek do noweli ustawy o portach i przystaniach morskich. Ma ona m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
02.08.2019

W środę Sejm zajmie się m.in. rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych

W środę na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, który zajmie się projektem uchwały z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Możliwe, że posłowie rozpatrzą zmiany w Kodeksie wyborczym.
31.07.2019

Jedna poprawka senackiej komisji do specustawy o terminalu LNG

Senacka komisja gospodarki wprowadziła we wtorek jedną poprawkę do nowelizacji tzw. specustawy terminalowej. Nowela obejmuje przepisami ustawy m.in. budowy największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, czy przyłączy gazu do źródeł energii elektrycznej.
30.07.2019

Witkowski: Nowela ustawy o portach pozwoli wybudować Drogę Czerwoną w Gdyni

Nowelizacja ustawy o portach i przystaniach, która wprowadza też zmiany w ustawie o drogach publicznych, pozwoli na wybudowanie tzw. Drogi Czerwonej do portu w Gdyni, co wyeliminuje ciężki tranzyt z centrum miasta - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Witkowski: Nowela ustawy o podatku dochodowym marynarzy jeszcze w tej kadencji

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym marynarzy powinna zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w tej kadencji - poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
20.07.2019

Sejm za nowelą ustawy o portach

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Ma ona m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
19.07.2019

Sejmowa komisja przyjęła projekt noweli ustawy o portach

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Ma on m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
17.07.2019

Rząd za nowelą ustawy o zapasach ropy i innych paliw

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Nowe regulacje mają zapobiec ograniczeniom w dostępie do magazynów paliw podmiotom działającym na rynku.
09.07.2019

Sejm za nowelą ustawy o bezpieczeństwie morskim

Nowe przepisy, zakładające m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku, przegłosowali w czwartek posłowie. Nowela ustawy o bezpieczeństwie morskim ma także zapewnić jednolite zasady przeprowadzania inspekcji na statkach pasażerskich.
04.07.2019

Sejm: Nowela o bezpieczeństwie morskim do drugiego czytania

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej skierowała w środę do drugiego czytania rządowy projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowe przepisy zakładają m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku.
03.07.2019

Rząd przyjął projekt noweli m.in. skracający procedury realizacji procesu inwestycyjnego

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, w tym z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główne cele przyjętego przez rząd projektu noweli ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
02.07.2019

MGMIŻŚ: Trzy przyjęte projekty przyspieszą rozwój gospodarki morskiej

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy, budowa tzw. drogi czerwonej w Gdyni i budowa portów zewnętrznych przyspieszą rozwój gospodarki morskiej - powiedział we wtorek wiceminister MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski o przyjętych przez rząd trzech projektach ustaw.
26.06.2019

CIR: Rząd przyjął trzy projekty dot. portów i marynarzy

Poprawa funkcjonowania polskich portów, polepszenie transportu drogowego do portów oraz stworzenie zachęt do przechodzenia statków pod polską banderę, to cele trzech projektów ustaw przyjętych we wtorek przez rząd - poinformowało CIR.
25.06.2019

W czwartek Rząd zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim

Rząd w czwartek zajmie się projektem noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim, dostosowującym nasze prawo do przepisów UE. Ma wprowadzić jednolite zasady ws. inspekcji na statkach obcych bander zawijających do polskich portów i rejestracji osób znajdujących się na pokładzie.
05.06.2019

Senat zaproponował poprawkę do prezydenckiej noweli Kodeksu pracy

W związku z poprawką zaproponowaną przez Senat prezydencka nowela Kodeksu pracy ponownie trafi na obrady Sejmu. Nowe przepisy mają ułatwić pracownikom m.in. realizację uprawnień związanych z równym traktowaniem i wydawaniem świadectw pracy.
09.05.2019

Resort środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Środowiska chce ułatwić wydobycie bursztynu na terenie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej - wynika z projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Resort postuluje ponadto zaostrzenie przepisów, by ukrócić nielegalne wydobycie bursztynu.
23.04.2019

Sejm za poprawkami Senatu do noweli ustawy o PARP

Posłowie w czwartek opowiedzieli się za poprawkami Senatu do noweli ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Nowe przepisy wzmacniają uprawnienia Agencji, m.in. by lepiej weryfikowała podmioty korzystające z pomocy finansowej.
04.04.2019

Senat zaproponował poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zaproponował we wtorek poprawki do rządowej noweli ustawy o żegludze śródlądowej, która ma m.in. umożliwić armatorom odnawianie dokumentów bezpieczeństwa. Poprawki mają charakter głównie redakcyjny.
27.02.2019

Senat za nowelą ustawy rozszerzającą kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Senat przyjął we wtorek bez poprawek nowelizację ustawy zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
27.02.2019

W Senacie m.in. nowelizacja ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o żegludze śródlądowej

Senat zbierze się we wtorek na jednodniowym posiedzeniu. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, która zakłada rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
26.02.2019

Naimski: w najbliższych dniach decyzja ws. nowelizacji tzw. dyrektywy gazowej UE

W najbliższych dniach "będzie decydowana" tzw. dyrektywa gazowa UE. dotycząca Nord Stream 2 - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
05.02.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

Wchodzą w życie tzw. E-akta

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika - to rozwiązania w ramach tzw. E-akta, które wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r.
01.01.2019

Spychalski: Prezydent podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Nowela zmniejsza też opłatę przejściową oraz ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 roku.
30.12.2018

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma m.in. usprawnić działanie tej służby - poinformowano w czwartek w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
13.12.2018

Rząd ma zająć się nowelą ustawy o żegludze śródlądowej

We wtorek rząd ma zająć się projektem ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej. Wprowadzenie nowych przepisów ma stworzyć zgodny z regulacjami międzynarodowymi system nadzoru nad statkami żeglugi śródlądowej.
10.12.2018

Senat za nowelą ustawy o dozorze technicznym

Senat jednogłośnie i bez poprawek zaakceptował w piątek nowelizację ustawy o dozorze technicznym.
24.11.2018

Szwed: Zmiany przy zawieraniu umów o pracę nie niosą zagrożenia dla rynku pracy

Uważam, że to dobra zmiana, nie widzę tu zagrożenia dla rynku pracy - ocenił dla PAP wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed zmiany dotyczące zawierania umów o pracę, które wynikają z nowelizacji Kodeksu pracy.
22.11.2018

Paryż atrakcyjnym celem podróży dla polskich turystów jesienią

Paryż jest uważany za kulturalną stolicę Europy od wielu lat. Nagrywa się tu wiele filmów, a wydarzenia w niezliczonych nowelach dzieją się właśnie w Paryżu. Ta sława sprawia, że turyści oczekują wszystkiego co widzieli w telewizji, natomiast tak naprawdę podczas zwiedzania miasta, najlepiej o tym zapomnieć i zrobić to na własną rękę.
12.09.2018

Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa wodnego - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację związaną z udzielaniem zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych.
13.08.2018

Podpis prezydenta pod zerową akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie i Prawa celnego, przewidującą wprowadzenie zerowej stawki akcyzą na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
08.08.2018

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
01.08.2018

Senat poparł bez poprawek wprowadzenie zerowej akcyzy na CNG i LNG

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o akcyzie i Prawa celnego przewidującej wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG), jeżeli zostaną one przeznaczone do napędu silników spalinowych.
27.07.2018

Senacka komisja: bez poprawek do nowelizacji Prawa wodnego

Senackie komisje środowiska i infrastruktury nie zarekomendowały poprawek do noweli Prawa wodnego. Nowe przepisy mają na celu m.in. ograniczenie obciążeń administracyjnych dla podmiotów korzystających z usług wodnoprawnych i od których pobierane są opłaty.
24.07.2018

Bez poprawek Senatu do ustawy wprowadzającej elektroniczne lokalizatory przy przewozie towarów

Uzupełnienie systemu monitorowania drogowego przewozu towarów o lokalizatory albo zewnętrzne systemy lokalizacji - zakłada nowela o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która idzie do podpisu prezydenta. W piątkowym głosowaniu Senat nie zaproponował do niej żadnych poprawek.
14.07.2018

Senat: Bez poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego

Senatorowie w piątkowym głosowaniu nie zaproponowali poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego. Teraz idzie ona do podpisu prezydenta. Nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.
14.07.2018

Sejm przyjął doprecyzowującą poprawkę Senatu do noweli ustawy o transporcie drogowym

Sejm zgodził się w czwartek na doprecyzowanie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym dostosowującej polskie prawo do przepisów unijnych; posłowie przyjęli stosowną poprawkę Senatu.
06.07.2018

Senat nie zaproponował poprawek do noweli specustawy ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Senat w piatek nie wniósł poprawek do nowelizacji specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowując ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodnoprawnych.
29.06.2018

MEN chce, by przystąpienie do egzaminu zawodowego było obowiązkowe

Uczniowie szkół prowadzących kształcenie zawodowe będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu zawodowego lub do egzaminu czeladniczego. Będzie to warunkiem ukończenia szkoły - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe.
27.06.2018

Sejm: Projekt noweli prawa górniczego i geologicznego do komisji

Sejm podczas czwartkowego posiedzenia ponownie skierował do komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa projekt nowelizacji prawa górniczego i geologicznego.
14.06.2018

We wtorek rząd zajmie się nowelą Prawa wodnego

We wtorek rząd omówić ma też projektowaną nowelę Prawa wodnego, która zakłada m.in., że podmioty, które mają umowy z Wodami Polskimi, będą mogły je kontynuować bez przeprowadzenia przetargu.
28.05.2018

Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy dotyczącej monitorowania przewozu towarów wrażliwych koleją

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy dotyczącej monitorowania przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrolę transportu produktów leczniczych.
11.05.2018

Poprawki Senatu do monitorowania przewozu towarów wrażliwych koleją

Monitorowanie przewozu towarów wrażliwych koleją oraz kontrolę transportu produktów leczniczych przewiduje nowelizacja ustawy, do której kilka poprawek wniósł w poniedziałek Senat.
17.04.2018

Osoby głuche będą mogły prowadzić ciężarówki: Sejm uchwalił nowelę

Sejm w czwartek uchwalił nowelę ustawy o kierujących pojazdami pozwalającą osobom głuchym i niedosłyszącym starać się o prawo jazdy na ciężarówki. Osoby takie będą mogły, po dwóch latach od uzyskania uprawnień na auta osobowe, ubiegać się o prawo jazdy kategorii C i C1.
13.04.2018

Projekt noweli dotyczącej prowadzenia ciężarówek przez osoby głuche – do trzeciego czytania

Projekt noweli pozwalającej osobom głuchym i niedosłyszącym o staranie się o prawo jazdy na ciężarówki trafi pod głosowanie w Sejmie. Propozycja zakłada, że o prawo jazdy kategorii C i C1 takie osoby będą się mogły ubiegać po dwóch latach od uzyskania uprawnień na auta osobowe.
12.04.2018

Prezydent podpisał nowelę Prawa wodnego

Przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć na poczet kar realizowane przez siebie inwestycje środowiskowe - to jedno z rozwiązań, które znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo wodne, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
06.04.2018

Senat: Bez poprawek do noweli Prawa wodnego

Przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć na poczet kar realizowane przez siebie inwestycje środowiskowe - to jedno z rozwiązań, które znalazły się w znowelizowanym Prawie wodnym i do którego w czwartek senatorowie nie wnieśli poprawek.
16.03.2018

Nowoczesna żąda informacji premiera i szefa MSZ ws. sankcji USA wobec polskich władz

Nowoczesna żąda informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MSZ Jacka Czaputowicza w związku z doniesieniami Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz.
06.03.2018

Kopcińska: dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona

Dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do informacji Onetu, zgodnie z którymi Amerykanie wprowadzili sankcje wobec polskich władz.
06.03.2018

Przewodniczący Senatu Francji: Polska może być wyłącznie ważnym podmiotem UE

Polska może być wyłącznie ważnym podmiotem UE; nie można wyobrazić sobie Europy bez Polski - powiedział przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher podczas środowego przemówienia w Senacie. Dodał, że w Unii nie ma "różnych kategorii państw członkowskich".
14.02.2018

UE: Projekt zmian dyrektywy gazowej krytykowany przez europejski biznes

Projekt zmian dyrektywy gazowej, który może podważyć projekt Nord Stream 2, został skrytykowany przez biorące udział w konsultacjach Komisji Europejskiej firmy i stowarzyszenia z Europy Zachodniej. Polskie podmioty w przesłanych opiniach wsparły nowelizację.
02.02.2018

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o pomocy dla małych i średnich firm

Sejm zaakceptował w środę wieczorem poprawki Senatu do nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego i kodeksu postępowania administracyjnego. Nowela, do której kilka poprawek zgłosił Senat, umożliwia pomoc dla małych i średnich firm znajdujących się w tarapatach.
11.01.2018

Sejmowa komisja za poprawkami Senatu do ustawy o pomocy dla małych i średnich firm

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju oraz komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowały we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego i kodeksu postępowania administracyjnego.
10.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Prezydent podpisał ustawę o nowym systemie wsparcia małych i średnich firm

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowany przez BGK za pomocą utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego zakłada ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
19.12.2017

Sejm za przesunięciem terminu wejścia split payment

Przesunięcie wejścia w życie mechanizmu tzw. podzielonej płatności w przypadku VAT z 1 kwietnia na 1 lipca przyszłego roku - taką m.in. poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o VAT zaakceptował w piątek Sejm.
15.12.2017

Senat za nowym systemem wsparcia małych i średnich firm

Nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowany przez BGK za pomocą utworzonego Krajowego Funduszu Gwarancyjnego zakłada ustawa, którą bez poprawek zaakceptował w środę Senat.
07.12.2017

Posłowie chcą, aby osoby głuche mogły prowadzić ciężarówki

Posłowie chcą, aby osoby niesłyszące i niedosłyszące mogły starać się o prawo jazdy na ciężarówki, z wyjątkiem autobusów. Sejmowa komisja ustawodawcza w czwartek zdecydowała, aby parlament dalej pracował nad tym rozwiązaniem, przygotowanym przez komisję petycji.
23.11.2017

Konfederacja Lewiatan: Nowa ustawy o innowacyjności ważna dla gospodarki

Nowela ustawy o innowacyjności, którą bez poprawek zaakceptował w środę Senat, to jedna z ważniejszych ustaw nie tylko dla przedsiębiorstw, ale dla całej gospodarki - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.11.2017

W Sejmie wszystkie kluby za tzw. split payment

Wszystkie kluby opowiedziały się podczas środowej debaty za wprowadzeniem w podatku VAT mechanizmu tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. Mechanizm zakłada, że kwota VAT wpływa na specjalne konto, do którego firma ma ograniczony dostęp.
08.11.2017

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Zajmie się m.in zwiększeniem wydatków na obronność

W czwartek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy dot. zwiększenie wydatków na obronność oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK; możliwe, że zajmie się też przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe.
21.09.2017

W Senacie m.in. o finansowaniu sił zbrojnych i organizacjach pozarządowych

Senat zacznie w czwartek dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. nowelą ustawy przewidującą zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r., przepisami o nowej instytucji, która ma wspierać organizacje pozarządowe oraz nowelą ustawy o statusie sędziów TK.
20.09.2017

URE: Jest 10 wniosków o cofnięcie koncesji na obrót gazem z zagranicą

Do piątku w południe do Urzędu Regulacji Energetyki trafiło 10 wniosków o cofnięcie koncesji na obrót gazem z zagranicą. Ma to związek z ostatnią nowelizacją ustawy o zapasach paliw, przewidującą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu.
04.08.2017

Prawo geologiczne i górnicze z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę Prawo geologiczne i górnicze - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Ustawa ma zwiększyć bezpieczeństwo wydobycia ropy i gazu z dna morza i usprawnienie sprawozdawczości firm wydobywczych.
21.06.2017

Senat bez poprawek do ustawy dot. wydobywania ropy i gazu z dna morza

Senatorowie nie wnieśli poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wydobycia ropy i gazu z dna morza i usprawnienie sprawozdawczości firm wydobywczych.
01.06.2017

Senat za nowelą ustawy ws. zniesienia możliwości przekazywania kwot połowowych

Senatorowie opowiedzieli się w czwartek za nowelizacją ustawy o rybołówstwie morskim, zakładającą zniesienie możliwości przekazywania indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami i rezygnację ze zbiorczych kwot połowowych.
01.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.