Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za projektem ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
Senacka Komisja Infrastruktury nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Za przyjęciem ustawy głosowało pięciu senatorów, nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Nowela modyfikuje przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz zmiany przepisów dotyczących pozwoleń lub uzgodnień dla kabli i rurociągów, które związane są z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Jak wskazano w jej uzasadnieniu, projektowana ustawa wprowadza m.in. zasadę, że "wnioski i pisma w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym (...) składa się i doręcza elektronicznie". Zaznaczono, że dla większości inwestycji "forma papierowa nie przystaje do aktualnych wymogów obiegu informacji i powoduje problemy np. przy archiwizacji dodatkowych egzemplarzy wniosków", a także stanowi utrudnienie dla inwestorów.
Fot. Depositphotos
Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna
Jak dostosują się miasta do ekologii? Seminarium w Międzyzdrojach
Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind
Gdzie popłynęło najwięcej amerykańskiego LNG w 2022 r.? Mamy najnowsze dane
Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER
Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii