• <
BOTA_2023

Nowela ustawy o obszarach morskich ma uprościć procedury dla offshore

gm

16.11.2022 10:53 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nowela ustawy o obszarach morskich ma uprościć procedury dla offshore

Partnerzy portalu

Nowela ustawy o obszarach morskich ma uprościć procedury dla offshore - GospodarkaMorska.pl

Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się we wtorek za projektem ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.

Senacka Komisja Infrastruktury nie zaproponowała żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

Za przyjęciem ustawy głosowało pięciu senatorów, nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nowela modyfikuje przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz zmiany przepisów dotyczących pozwoleń lub uzgodnień dla kabli i rurociągów, które związane są z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Jak wskazano w jej uzasadnieniu, projektowana ustawa wprowadza m.in. zasadę, że "wnioski i pisma w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym (...) składa się i doręcza elektronicznie". Zaznaczono, że dla większości inwestycji "forma papierowa nie przystaje do aktualnych wymogów obiegu informacji i powoduje problemy np. przy archiwizacji dodatkowych egzemplarzy wniosków", a także stanowi utrudnienie dla inwestorów.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.