• <

Wynik wyszukiwania - "morten" - Wiadomości

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
24.09.2023

Pierwszy, napędzany metanolem kontenerowiec Maersk wyrusza w dziewiczy rejs

Mając do przebycia 21 500 mil morskich z południowokoreańskiego Ulsan do duńskiej Kopenhagi najnowszy nabytek giganta żeglugowego jest pierwszym w jego flocie napędzanym metanolem. Po przybyciu do Danii zostanie oficjalnie nazwany i rozpocznie swoją działalność.
21.07.2023

Equinor: sekwestracja CO2 będzie jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji

Technologia wychwytu i sekwestracji CO2 z czasem stanie się jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji - ocenia wiceprezes norweskiego koncernu Equinor Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor nie zrezygnuje z wydobycia ropy i gazu, ale będzie je optymalizował.
06.07.2023

Wiceprezes Equinora: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinora jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark na innowacyjne jednostki do transportu komponentów

Siemens Gamesa, Amasus Offshore i deugro Danmark zawarły umowę na dwie nowe jednostki, Rotra Futura i Rotra Horizon, dostosowane do transportu komponentów morskich turbin wiatrowych.
20.05.2023

Mitsui O.S.K. Lines zainstaluje na statkach telekomunikacyjny system satelitarny od Elona Muska

Japoński armator planuje przetestować wykorzystanie usługi komunikacji satelitarnej Starlink, oferowanej przez należącą do Elona Muska firmę Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), na eksploatowanych przez siebie jednostkach morskich.
12.12.2022

Nowa sieć kolejowa za ponad miliard złotych w gdańskim porcie

70 km torów oraz 233 rozjazdy i rozbudowa Lokalnego Centrum Sterowania - to efekty działań PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach rozbudowy sieci kolejowej w gdańskim porcie. W środę przedstawiciele spółki PKP PLK zaprezentowali nową inwestycję o wartości ponad 1,1 mld złotych.
30.11.2022

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
13.10.2022

Minister obrony Danii: mamy powody, by bać się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Istnieją powody, by niepokoić się o bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku, najnowszym przykładem jest podejrzenie sabotażu na odcinkach gazociągów Nord Stream - powiedział w środę minister obrony Danii Morten Bodskov. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił z kolei ten incydent jako sabotaż.
28.09.2022

Minister obrony Danii: w najbliższych latach zwiększy się rosyjska aktywność na Morzu Bałtyckim

Konflikt w Ukrainie na pewno będzie trwał lata, a rosyjska aktywność w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy; dlatego Polska i Dania muszą wzmocnić i zacieśnić swoją współpracę - powiedział w poniedziałek minister obrony Danii Morten Bodskov.
12.09.2022

Szef MON: doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. Jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
12.09.2022

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandia kluczowa dla regionu

Położona na Bałtyku Gotlandia pełni kluczową rolę w utrzymaniu transportu morskiego w przypadku zaistnienia konfliktu - zgodzili się w piątek na wyspie ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich. Zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w regionie w związku ze wstąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.
02.09.2022

Dania chce nowych okrętów wojennych

Kraje bałtyckie nie przestają reagować na zagrożenie ze strony Rosji, uświadomione przez jej atak na Ukrainę. Po tym, jak Finlandia i Szwecja ogłosiły chęć dołączenia do NATO, kolejny ze skandynawskich krajów postanowił zadbać o dozbrojenie swojej marynarki wojennej.
27.08.2022

Dania. Port w Esbjergu zostanie rozbudowany, aby móc przyjmować wojska amerykańskie

Położony strategicznie nad Morzem Północnym port w duńskim Esbjergu w południowo-zachodniej Jutlandii zostanie rozbudowany, aby stać się centrum redystrybucji wojsk amerykańskich na region Morza Bałtyckiego. W poniedziałek umowę na realizację inwestycji podpisał minister obrony Danii Morten Bodskov.
22.08.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą projekt przebudowy torów prowadzących do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Wart około 1,5 mld zł projekt współfinansowany jest z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.
26.07.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Dania. Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium na Bałtyku

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył w nocy z czwartku na piątek terytorium Danii na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu - poinformowały w piątek duńskie siły zbrojne.
17.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
05.05.2022

Jotun: wysokie przychody i zysk

Firma Jotun, zajmująca się wytwarzaniem farb i powłok morskich, podsumowała wyniki finansowe za 2021 rok.
23.02.2022

Coraz lepsze tory do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Przebudowane tory do portów w Szczecinie i Świnoujściu zwiększają efektywność kolei oraz możliwości obsługi żeglugi morskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą projekt wart około 1,5 mld zł - współfinansowany z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.
02.02.2022

Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO]

Maersk zaprezentował projekt serii kontenerowców zasilanych metanolem. Osiem takich neutralnych węglowo statków zostało już zamówionych.
12.12.2021

Maersk przyspieszy rozwój eFuel dzięki najnowszym inwestycjom w amerykański start-up

Duński gigant żeglugowy A.P. Moller–Maersk zainwestował w amerykańską firmę startową Prometheus Fuels, która koncentruje się na opracowywaniu opłacalnych, neutralnych pod względem emisji e-paliw dla żeglugi.
27.09.2021

Maersk inwestuje w amerykański start-up, aby zabezpieczyć produkcję ekologicznego biometanolu

Duński armator A.P. Moller – Maersk zdecydował się zainwestować w kalifornijski WasteFuel, start-up skupiający się na przekształcaniu odpadów w zrównoważone paliwo lotnicze, zielony biometanol i odnawialny gaz ziemny.
10.09.2021

Maersk podpisuje pierwszą umowę na dostawę zielonego metanolu w celu osiągnięcia zerowych emisji netto

A.P. Moller-Maersk podał w środę, że podpisał umowę zabezpieczającą zielony metanol, ponieważ przygotowuje się do eksploatacji swojego pierwszego neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla statku w 2023 roku.
20.08.2021

Pływające elektrownie napędzą gospodarkę. Polską również?

Pływające turbiny wiatrowe zapewniają dostęp do obfitych zasobów wiatru nad głęboką wodą – przekonuję eksperci DNV w najnowszym raporcie Energy Transition Outlook 2021. Farmy wiatrowe usytuowane na głębokich wodach mogą stanowić istotny biznes, który rozrusza gospodarki osłabione pandemią Covid-19.
20.07.2021

Norwedzy zbudują pierwsze terminale do bunkrowania amoniaku

Duet norweskich dwóch firm - ECONNECT Energy i Amon Maritime - chce wspólnie rozwijać technologie, produkty i usług w zakresie infrastruktury bunkrowania statków transportujących amoniak. Plany dwóch firm mają ścisły związek z rozwojem gospodarki wodorowej, ale i transformacją sektora żeglugi.
20.07.2021

Norweski duet zbuduje pierwsze terminale do bunkrowania amoniaku

Dwie norweskie firmy założyły spółkę joint venture, aby rozwijać technologię, produkty i usługi infrastruktury bunkrowania amoniaku.
19.07.2021

PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego

Efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz koleją większej ilości ładunków do portów w Świnoujściu i Szczecinie zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
24.06.2021

Prace PLK w porcie w Szczecinie przekroczyły półmetek

Blisko 100 rozjazdów i 37 kilometrów nowych torów poprawi kolejowy dostęp do portu w Szczecinie. Prace minęły półmetek. Nowe tory i sieć trakcyjna montowane są też w Świnoujściu. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz większej ilości ładunków. Inwestycja warta około 1,5 mld zł współfinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
28.05.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na statek wiertniczy siódmej generacji Maersk Viking, na wykonanie czterech odwiertów w projekcie Gumusut-Kakap na morzu w Malezji.
08.04.2021

Akcja ratunkowa Eemslift Hendrika zakończona sukcesem

Zespołowi ratowniczemu udało się zabezpieczyć Eemslift Hendrika i statek jest teraz holowany do Ålesund, potwierdziła Norweska Administracja Wybrzeża. W tej chwili nie ma już zagrożenia wejścia jednostki na skalisty brzeg fiordów.
08.04.2021

Port Gdynia - pierwsze zawinięcie statku w ramach nowej linii kontenerowej Viasea [foto, wideo]

Pierwsze zawinięcie statku w ramach nowego połączenia żeglugowego Gdynia- Oslo- Kłajpeda. To kolejna linia łącząca Port Gdynia z krajami bałtyckimi.
21.03.2021

Viasea zdobywa rynek

Chcąc zwiększyć swój rozwój, Viasea otwiera nowe oddziały w Gdyni i Kłajpedzie i będzie od 18 marca obsługiwać rejsy z krajów bałtyckich i Polski do Norwegii.
17.03.2021

Maersk pracuje nad projektem bunkrowania amoniaku w Porcie Singapur

Garstka czołowych firm żeglugowych z Maerskiem i Keppelem na czele połączyły siły, by stworzyć łańcuch dostaw na potrzeby bunkrowania amoniaku metodą ze statku na statek (STS) w Porcie Singapur.
11.03.2021

Zamówienia na nowe statki spadły o 50 procent

Armatorzy mają coraz mniej czasu, aby zastosować w swojej flocie bardziej ekologiczne paliwa. Spowodowało to spadek zamówień na nowe jednostki, gdyż firmy nie wiedzą, na jaką technologię spalania się zdecydować.
10.01.2021

Liderzy zrównoważonego rozwoju znad Bałtyku i północnej Europy

Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
19.12.2020

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.
21.10.2020

PGNiG kupi gaz ziemny z Morza Północnego od duńskiego Ørsted

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG - PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.
21.10.2020

SOV dla Hornsea Two OWF zwodowany w Turcji

Nowy statek do obsługi farm wiatrowych (SOV) armatora Louis Dreyfus Armateurs (LDA), który będzie pracował na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Ørsted, został zwodowany 21 września w Cemre Shipyard w Turcji.
22.09.2020

Inwestycje w Porcie Gdańsk. Wizyta studyjna INEA i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej odwiedzili Port Gdańsk. 27 listopada 2019 r. delegacja rządowa przyglądała się trwającym tu inwestycjom, współfinansowanym z funduszy Unii Europejskiej.
27.11.2019

Japońska firma wprowadza innowacyjne systemy cyberbezpieczeństwa na swoich jednostkach

Japońska firma żeglugowa NYK i norweski dostawca morskich platform cyfrowych Dualog podpisały długoterminową umowę dotyczącą badań przemysłowych i cyfrowych projektów rozwojowych, dofinansowywanych z norweskiego funduszu rządowego.
22.11.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

TangerMed i Maersk otworzyli nowy terminal kontenerowy w Maroku

W końcu otwarto terminal kontenerowy APM Terminals Medport Tangier, wspólne przedsięwzięcie marokańskiego portu TangerMed i duńskiego koncernu Maersk. Dzięki obiektowi o rocznej przepustowości 5 mln TEU, Maroko powoli staje się jednym z ważniejszych center transshipmentu na świecie.
30.06.2019

Mortensen stanie na czele nowego morskiego funduszu inwestycyjnego

Carsten Mortensen, były prezes BW Group i D/S Norden, stanie na czele nowego funduszu inwestycyjnego Dee4 Capital mającego na celu zebrać 100 mln dolarów jeszcze w tym roku.
24.06.2019

Nowy port kontenerowy na mapie Karaibów

W czwartek (28 lutego) Kostaryka otworzyła nowy port kontenerowy, który ma potężnie wzmocnić obroty handlowe tego kraju. Nowy obiekt ma być też konkurencją dla terminalu położonego przy Kanale Panamskim.
03.03.2019

PE wzywa państwa unijne do rozpoczęcia negocjacji ws. dyrektywy gazowej

Zajmujący się energią europosłowie pięciu frakcji stanowiących zdecydowaną większość w PE zaapelowali w poniedziałek do państw członkowskich o rozpoczęcie negocjacji w sprawie dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2.
17.12.2018

Ostateczne decyzje inwestycyjne w projekcie Baltic Pipe

W projekcie Baltic Pipe zapadły ostateczne decyzje inwestycyjne. Zgodnie z nimi operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii zobowiązali się do budowy 900 km gazociągu, łączącego Polskę z norweskimi złożami. Baltic Pipe ma ruszyć jesienią 2022 r.
30.11.2018

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (foto, wideo)

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

XIII Konferencja PSEW Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce (zapowiedź wideo)

W dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się konferencja „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Na 3-dniowe obrady zaplanowano dyskusje i wystąpienia przedstawicieli rządu Polski i Danii, czołowych inwestorów i firm działających w branży. GospodarkaMorska.pl objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym.
19.10.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

Duża zmiana w zarządzie globalnej firmy żeglugowej

Duński A.P. Moller-Maersk oznajmił we wtorek 20 marca, że ze swojej funkcji zrezygnował dotychczasowy dyrektor finansowy. Jakob Strausholm pracował w spółce tylko przez 16 miesięcy.
20.03.2018

Kolejny nowy prom w barwach DFDS już na trasie

Kolejna nowa jednostka, pływająca w barwach DFDS, trafiła już na trasę. Tulipa Seaways realizuje regularne kursy na trasie Rotterdam-Immingham.
11.10.2017

Coraz więcej firm z sektora żeglugowego ubezpiecza się przed cyberatakami

Firma Tryg przewiduje, że 90 proc. ich klientów korporacyjnych ubezpieczy się przed cyberprzestępczością w ciągu najbliższych 5 lat. Rośnie wciąż bowiem ryzyko ataku hakerskiego i wirusowego.
04.10.2017

Mirosław Zemke wygrywa Bitwę po raz drugi

Po 3 dobach i 13 minutach na morzu, linię mety 6 regat bałtyckich samotników Bitwa o Gotland minął Mirosław Zemke na jachcie HOBART, wygrywając tym samym rywalizację w klasyfikacji bezwzględnej (pierwszy na mecie) oraz w klasie ORC. Obronił tym samym zeszłoroczny tytuł, wywalczony w tej samej kategorii w piątej Bitwie o Gotland. Rekord trasy pozostał jednak niepobity.
13.09.2017

Po drugiej dobie – wszyscy za boją zwrotną

Pierwsza doba regat minęła spokojnie, ale druga przyniosła serię awarii, które zmusiły kolejnych zawodników do wycofania się z rywalizacji. Część żeglarzy zdecydowała się również wejść do portów na Gotlandii, aby przeczekać zapowiadany w prognozach sztorm.
12.09.2017

Bitwa o Gotland już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.
05.09.2017

Scandlines zdobywcą nagrody Shippax Award 2017

Scandlines znów zostało docenione. Popularny przewoźnik otrzymał nagrodę Shippax Award w czasie dorocznej konferencji branży promowej.
24.04.2017

Nowe promy Stena Line z rozwiązaniami od Marlink

Firma Marlink, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań komunikacyjnych dla firm działających w branży żeglugowej, poinformowała właśnie o włączeniu pierwszego z czterech nowych promów Stena Line do swojej sieci oferującej wysokiej klasy łączność szerokopasmową.
12.01.2017

Statoil rezygnuje ze śmigłowców Super Puma

Norweski koncern naftowy Statoil ogłosił we wtorek, że nie będzie używać śmigłowców Super Puma, które produkcje Airbus. Ten sam konecern miał dostarczyć dla polskiej armii śmigłowce Caracal.
08.12.2016

Do Syrii płynie osiem rosyjskich okrętów wojennych

Norweskie służby wywiadowcze opublikowały w środę zdjęcia wykonane przez samolot zwiadowczy, które przedstawiają osiem rosyjskich okrętów wojennych płynących przez wody międzynarodowe u wybrzeży Norwegii i według wywiadu zmierzających ku Syrii.
19.10.2016

Zakończono pierwsze bunkrowanie w fińskim terminalu LNG w Pori

Spółka Skangas zakończyła bunkrowanie pierwszego statku w niedawno wybudowanym terminalu LNG w fińskim Pori. Inauguracyjną jednostką został tankowiec Ternsund.
06.10.2016

W Szwecji zakończono pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek

Fiński koncern Skangas uważa przeprowadzenie pierwszego bunkrowania paliwa LNG ze statku do statku za początek nowej ery dla tego paliwa w światowej żegludze.
15.09.2016

Lepsza łączność na pokładach promów Stena Line

Stena Line wprowadza nowe standardy w zakresie łączności na pokładach swoich promów. Będą mogli je docenić pasażerowie, którzy korzystają z internetu podczas rejsów statkami armatora.
21.06.2016

DFDS: rekordowy wolumen przewozów towarowych do Wielkiej Brytanii

Rok 2015 okazał się rekordowym dla DFDS. Obroty grupy wzrosły o 5% do poziomu 13,5 mld koron duńskich. EBITDA, czyli zysk przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji wzrósł o 42% do poziomu 2 041 miliona koron duńskich. Te historyczne wyniki są częściowo efektem silnego wzrostu wolumenu przewozów towarowych i pasażerskich między kontynentem a Wielką Brytanią.
08.03.2016

Scandlines chce wprowadzić promy całkowicie wolne od emisji

Podczas corocznego spotkania z politykami i przedstawicielami mediów, operator promowy Scandlines ogłosił, że celem firmy jest wdrożenie do floty promów wolnych od emisji w ciągu najbliższych kilku lat.
01.02.2016

Fjord Line angażuje się w proces produkcji LNG

Nie tylko inwestowanie w terminale LNG, ale także samodzielna produkcja – to plany, jakie Fjord Line snuje na najbliższą przyszłość.
09.07.2015

Hamburg Sud najpunktualniejszy wśród firm żeglugowych

Niemiecki armator Hamburg Sud został wybrany w lutym bieżącego roku najsolidniejszą firmą żeglugową w, tym samym wyprzedzając duński koncern Maersk Line – wynika z badań przeprowadzonych przez SeaIntel Maritime Analysis. Hamburg Sud znajduje się na czele rankingu po raz pierwszy od lutego zeszłego roku.
07.04.2015

Promy zbudowane w Stoczni Gdańsk uznane najbardziej ekologicznymi promami na świecie

Promy Fjord Line: Bergensfjord i Stavangerford zbudowane i częściowo wyposażone w Stoczni Gdańsk otrzymały dwie najwyższe noty w indeksie World Ports Climate Environmental Ship Index (ESI). Warto nadmienić, że indeks został przyznany 3 194 jednostkom. Za szczególnie ekologiczne statki uważa się te, których ESI jest wyższy od 50 punktów.
17.03.2015

DFDS jeszcze mocniejsze na trasie Rotterdam-Immingham

DFDS zwiększa dostępną powierzchnię ładunkową w połączeniach pomiędzy Wielką Brytanią a Holandią. Na trasę został skierowany jeden z największych statków we flocie duńskiego armatora.
13.03.2015

Scandlines żąda kontroli w strefach ECA

Po kosztownych inwestycjach poczynionych w napędy hybrydowe i inne przyjazne dla środowiska rozwiązania, operator promowy „pilnie domaga się” skutecznych kontroli przeprowadzanych przez organy urzędowe.
30.01.2015

Zmiany na stanowiskach w DFDS Seaways

DFDS ogłosiło zmianę na stanowiska dyrektora trasy oraz dyrektora zarządzającego w Rotterdamie. Posadę tę otrzymał Mikael Mortensen, który od wielu lat pracował w DFDS Seaways.
08.01.2015

Promy będą jeszcze bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym

Statki w przyszłości muszą oferować kolejne udogodnienia, chodzi szczególnie o nowe możliwości dla pasażerów niepełnosprawnych. Ułatwienia takie powinny pojawić się również w terminalach pasażerskich – przyznają przedstawiciele organizacji zrzeszającej armatorów.
16.10.2014

Panel dyskusyjny FNEZ podczas Forum Ekonomicznego 2-4.09.2014 r.

Dnia 3 września 2014 r. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, w ramach XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój, organizuje panel dyskusyjny pn.: „Ląd czy morze - gospodarcze aspekty rozwoju energetyki wiatrowej w Europie Środkowej".
28.08.2014

Skangass, Fjord Line: Śledztwo w sprawie wycieku gazu

Podsumowano śledztwo w sprawie wycieku gazu ziemnego, który wystąpił 9 maja bieżącego roku, w Risavika, podczas bunkrowania paliwa od dostawcy norweskiego Skangass do jednostki Bergensfjord, należącej do przewoźnika Fjord Line.
04.07.2014

Jotun ma nową siedzibę w Polsce

Jotun, światowy lider w produkcji specjalistycznych farb antykorozyjnych, proszkowych oraz dekoracyjnych 11 czerwca uroczyście otworzył nową siedzibę w Gdańsku Kowalach. Nowoczesne biuro i część magazynowa usprawnią pracę Jotun Polska i zarządzanie rynkami Czech, Słowacji, Węgier, a także krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa).
20.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.