• <

Wynik wyszukiwania - "lotos" - Wiadomości

Orlen: Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa

Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa - zapewnił w czwartek Orlen w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na materiał redakcji TVN pt. "Miliardy złotych straty. Znamy ostateczne rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem".
28.08.2023

Szewczak: wyniki Grupy Orlen świadczą o trafności strategii i koncepcji konsolidacji

Wyniki finansowe Grupy Orlen, która w pierwszym kwartale tego roku uzyskała 9,2 mld zł zysku, świadczą o trafności wyboru strategii i potwierdzają koncepcję konsolidacyjną, połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak.
25.05.2023

Orlen integruje aktywa wydobywcze w Norwegii

Na początku maja PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze Lotos Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy Orlen. Integracja działalności poszukiwawczo-wydobywczej ułatwi inwestycje, czego efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów i dalsze wzmocnienie pozycji Grupy Orlen na norweskim rynku, który ma ważne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
04.05.2023

MOL Polska otworzył nawodną stację paliw w Gdańsku

MOL Polska ogłosił uruchomienie w Gdańsku pierwszej pod tą marką nawodnej stacji paliw dla jachtów, łodzi motorowych i skuterów wodnych.
03.05.2023

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja

Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor ds. analiz rynku paliw Krzysztof Romaniuk. Zaznaczył, że najlepsze marże uzyskuje się posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną.
02.04.2023

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen wyraziło zgodę na połączenie koncernu ze spółką Lotos SPV 5

Obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę wniesiony przez zarząd spółki projekt uchwały o połączeniu koncernu z firmą Lotos SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto jednocześnie plan połączenia przyjęty w lutym tego roku.
22.03.2023

Lotos Petrobaltic sprzedał statek Bazalt

Po 42 latach wytężonej pracy, zasłużony dla Lotos Petrobaltic S.A. wielozadaniowy holownik Bazalt opuścił 16 marca nabrzeże po raz ostatni. Zakończył swoją służbę dla morskich górników naftowych i został przekazany nowemu właścicielowi.
19.03.2023

Morawiecki: jeśli chcemy inwestować więcej środków w fuzje, akwizycje, badania, musimy konsolidować spółki

Jeśli chcemy inwestować więcej środków w fuzje, akwizycje, badania, to musimy konsolidować spółki - mówił premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę wywiadzie na "Elektryfikacja podcast Jakuba Wiecha". Orlen, po połączeniu m.in. z Lotosem, staje się partnerem dla poważnych graczy na świecie - dodał.
15.03.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

Obajtek: pierwokup nie mógł być zabezpieczeniem sprzedaży 30 proc. rafinerii w Gdańsku

Prawo pierwokupu nie mogło być zastosowane jako zabezpieczenie niekontrolowanej sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że kwestia niekontrolowanej sprzedaży została zabezpieczona w inny sposób.
04.01.2023

PKN Orlen: konsolidacje w branży nieuniknione; przyszłość rafinerii Lotosu była niepewna

Konsolidacja, łączenie firm branży paliwowo-energetycznej są trwałym trendem na skalę globalną - przekonywali w środę menedżerowie PKN Orlen w kontekście przejęcia Lotosu i PGNiG. Jak podkreślali, samodzielna przyszłość rafinerii Lotosu była pod znakiem zapytania.
04.01.2023

PKN Orlen: nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską

Nie jest prawdą, że Polska straciła kontrolę nad Rafinerią Gdańską - podał PKN Orlen w oświadczeniu do publikacji pt. „Tak Polska straciła kontrolę nad rafinerią w Gdańsku” zamieszczoną na stronach internetowych TVN24. Według spółki, teza zawarta w tytule artykułu jest nieprawdziwa.
02.01.2023

Rząd: nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w rafinerii Gdańskiej

Nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że transakcja jest zabezpieczona zarówno umową jak i powszechnie obowiązującym prawem.
30.12.2022

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.12.2022

"Puls Biznesu": Orlen wylicza miliardowe synergie

Korzyści z wchłonięcia Lotosu przez Orlen mają być dwucyfrowe, a kluczową rolą Saudi Aramco jest dostarczanie Polsce ropy spoza Rosji. Tak Orlen odpowiada krytykom - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
22.12.2022

Morawiecki: fuzja Orlenu i Lotosu obniży koszty paliwa

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oznacza niższe koszty paliwa dla obywateli - powiedział podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
20.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dot. finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej ws. przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował w środę Orlen w komunikacie.
30.11.2022

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze, jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii dzięki przejęciu Grupy Lotos oraz PGNiG - poinformował PKN Orlen we wtorek.
29.11.2022

PKN Orlen: 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco do 20 grudnia

30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco nie później niż do 20 grudnia br. - poinformował we wtorek PKN Orlen.
29.11.2022

RMF24: Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale też zobowiązania

Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale też zobowiązania. Wciąż toczą się postępowania, w których Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł, w tym podatku niezapłaconego przez kontrahentów Lotosu przy transakcjach zakupu biokomponentów - podał RMF24 w poniedziałek.
28.11.2022

Prezes PKN Orlen: w strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni

W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
24.11.2022

PKN ORLEN: liczba dostaw LNG do Świnoujścia wzrosła o blisko 70 procent

PKN ORLEN odebrał pięćdziesiątą dostawę skroplonego gazu ziemnego dostarczoną w tym roku do terminalu w Świnoujściu. To o 20 ładunków więcej niż w tym samym okresie 2021 roku. Intensyfikacja dostaw LNG pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców krajowych pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu.
21.11.2022

Sasin: Rafineria Gdańska będzie wpisana do specjalnego rozporządzenia

Po fuzji Orlenu z Lotosem, w rozporządzeniu wskażemy wyraźnie, że Rafineria Gdańska należy do przedsiębiorstw, których niekontrolowana sprzedaż nie jest możliwa - poinformował w niedzielę wicepremier Jacek Sasin.
20.11.2022

Przejęcie Lotosu zwiększy skonsolidowany wynik EBITDA Orlenu w III kw. br. o ok. 5,9 mld zł

Skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA Grupy Orlen zwiększy się w trzecim kwartale tego roku o około 5,9 mld zł z powodu przejęcia Grupy Lotos - poinformował PKN Orlen w piątek. Zaznaczono, że to zdarzenie księgowe o charakterze jednorazowym.
18.11.2022

PKN Orlen: aktywa Grupy Lotos zabezpieczone - nie ma możliwości niekontrolowanego ich zbycia

Nie ma możliwości niekontrolowanego zbycia aktywów Grupy Lotos, nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza - wynika z piątkowych zapewnień PKN Orlen. Aktywa Grupy Lotos są zabezpieczone - podkreślił koncern.
18.11.2022

Obajtek: wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku

Wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W kwestiach gazowych rozmawiają z nami partnerzy z narodowych firm europejskich, o wspólnych biznesach - dodał.
20.10.2022

PKN Orlen zakończy w styczniu 2023 r. rebranding stacji przejętych od Lotosu

PKN Orlen planuje zakończyć w styczniu 2023 r. rebranding około 100 stacji paliw przejętych od Lotosu - poinformował PAP PKN Orlen. Koncern nie planuje likwidacji żadnych stacji Lotosu ze względu na lokalizację w pobliżu placówek Orlenu - zapewniono.
21.09.2022

Obajtek: rejestracja połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji

Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem; połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki – oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
01.08.2022

Obajtek: zgody akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos na połączenie to historyczne decyzje

Zgody akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos na połączenie obu podmiotów to historyczne decyzje, które dobrze wróżą transformacji energetycznej i wzmacniają koncern - powiedział w czwartek dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
21.07.2022

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Lotosu poparło połączenie spółki z PKN Orlen

Akcjonariusze Lotosu podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą oddano 98,89 proc. głosów.
20.07.2022

KPRM: rząd zgodził się na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen

Rząd zgodził się na połączenie spółek Grupy Lotos oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorek.
19.07.2022

Obajtek o połączeniu Orlenu i Lotosu: wzmacnia podmioty, miejsca pracy i daje szansę na rozwój

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos spowoduje wzmocnienie tych podmiotów, wzmocnienie miejsc pracy i stworzy szansę na dalszy rozwój - powiedział we wtorek prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.
19.07.2022

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Podsumowanie regat

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17. edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa Lotos.
11.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Akcjonariusze Orlenu i Lotosu zdecydują o połączeniu spółek w dniach 20-21 lipca

20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale - poinformowały spółki w poniedziałek.
04.07.2022

Kongres 590: wodór i biometan w centrum zainteresowania Lotosu

Czas wojny na Ukrainie wzmacnia dwie kwestie: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju technologicznego – zauważyli uczestnicy panelu „Zielona transformacja w Europie. Czy trzeba przyspieszyć działanie?”, który odbył się podczas 7. edycji Kongresu 590.
28.06.2022

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali. Lotos Nord Cup Gdańsk [GALERIA]

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.
27.06.2022

Obajtek: strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

PKN Orlen, który w ciągu czterech lat przeznaczył na inwestycje 35 mld zł, planuje zainwestować 140 mld zł m.in. w zeroemisyjną energetykę – powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.
27.06.2022

Żeglarzy ciągnie na Górki. Regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 już w ten weekend

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. Przekonamy się, że żeglowanie to sport dla każdego - od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.
22.06.2022

Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Lotosu przez Orlen

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
20.06.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos zgodnie z planem

PKN Orlen finalizuje fuzję z Grupą Lotos. – Realizujemy ten proces zgodnie z planem – zapewnił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. Podkreślił, że budowa jednego, silnego koncernu multienergetycznego oraz rozwijanie współpracy z największym na świecie producentem ropy naftowej i globalnym liderem branży petrochemicznej umożliwią realizację inwestycji zapewniających niezależność surowcową i bezpieczeństwo energetyczne Polski, a co za tym idzie stabilność na rynku paliw i energii.
08.06.2022

Prezes PKN Orlen spodziewa się zgody KE na przejęcie Lotosu w ciągu parunastu dni

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spodziewa się ostatecznej zgody Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu w ciągu parunastu dni. Jak zadeklarował w środę, nie spodziewa się decyzji innej niż zgoda, bo Komisja przyjęła wyjaśnienia Orlenu ws. środków zaradczych.
08.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
07.06.2022

Morawiecki: nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską

Nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rano rozmawiał z premierem Słowacji o interkonektorze na Słowację, którego przepustowość będzie wynosiła 5,7 mld metrów sześciennych.
23.05.2022

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie Lotos Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.
12.05.2022

Media: Saudi Aramco najdroższą firmą na świecie

Saudi Aramco prześcignęło Apple i zostało najwyżej wycenianą firmą na świecie. Ostatni raz Saudi Aramco było numerem jeden w 2020 r. - doniósł w środę Financial Times. W środę kapitalizacja rynkowa saudyjskiej firmy wyniosła 2,426 biliona dolarów.
12.05.2022

PAP: Lotos liczy na złoża ropy na Bałtyku

Lotos szuka możliwości zmniejszenia wykorzystania drogiego gazu ziemnego w produkcji. Wdrożył już działania, które pozwalają o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału. Spółka wiąże też nadzieje ze złożami B4 i B6 na Bałtyku - podaje PAP.
27.04.2022

Lotos Petrobaltic potwierdza – Bazalt II dołączył do floty [GALERIA]

Jak pisaliśmy wcześniej, flota Grupy Kapitałowej Lotos Petrobaltic powiększyła się o statek Bazalt II.
25.04.2022

Obajtek: Chcemy zakończyć fuzję z PGNiG w trzecim kwartale br.

Jesteśmy na finiszu przejęcia grupy Lotos, fuzję z PGNiG chcemy zakończyć w trzecim kwartale br. Po tym wzmocnieniu koncern będzie miał ok. 220 mld przychodów rocznie - mówił w poniedziałek Daniel Obajtek w radiu Znad Wilii.
25.04.2022

Lotos Petrobaltic z nową jednostką offshore?

Wojciech Królikowski, CEO Technical Ship Management Ltd., poinformował, że w zarządzie technicznym znalazła się nowa jednostka – Bazalt II. Statek, wcześniej znany pod nazwą Pacific Warden, będzie najpewniej częścią floty Lotos Petrobaltic.
25.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla

Spółka Lotos Petrobaltic poinformowała w czwartek na Twitterze, że planuje realizację projektu geosekwestracji dwutlenku węgla w złożu B3 na Bałtyku. Dzięki temu będzie można wydobyć więcej węglowodorów. Potrzebna jest jednak zmiana prawa geologicznego i górniczego.
21.04.2022

"Rzeczpospolita": Lotos będzie wydobywał ropę naftową i gaz z nowych złóż

Efektywne zagospodarowywanie przez Grupę Lotos zasobów w różnych lokalizacjach staje się ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii, a w rezultacie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
04.04.2022

Lotos: żaden kontrakt na dostawy ropy nie zagraża planom dywersyfikacji jej dostaw

Obecnie żaden kontrakt na dostawy ropy nie zagraża planom dywersyfikacji jej dostaw. Definitywne rozstrzygnięcie o kierunkach dostaw ropy do Lotosu będzie należało do podmiotu przejmującego grupę, którym ma być PKN Orlen - poinformowała Grupa Lotos w środę.
23.03.2022

Grupa Lotos. Wyniki finansowe koncernu w 2021 roku

Mimo zmiennego otoczenia makroekonomicznego wywołanego pandemią Grupie Kapitałowej LOTOS udało się zachować dyscyplinę bilansową i osiągnąć wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Spółka skutecznie optymalizowała pracę zakładu, zarówno po stronie doboru wsadu oraz nośników energii, jak i struktury uzysków rafinerii.
23.03.2022

NGLMachining – postój remontowy Lotos 2022

Kolejny raz zespół NGLMachining bierze udział w pracach prowadzonych na terenie rafinerii Lotos w ramach postoju remontowego 2022. To jednocześnie kontynuacja remontu rozpoczętego jeszcze w 2021 roku. Aktualnie realizowany, drugi etapu remontu, objął 50 z 65 instalacji: w tym 1000 aparatów, 1700 rurociągów, 5300 urządzeń automatyki i 750 urządzeń elektrycznych.
21.03.2022

Debata: Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży [WIDEO]

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Orlen ze zgodą UOKiK na połączenie z PGNiG

PKN Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG.
16.03.2022

PKN Orlen, Lotos, PERN: Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego – podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.
24.02.2022

Lotos Petrobaltic: rozmawiamy o kilkunastu jednostkach do obsługi offshore

Lotos Petrobaltic pracuje nad przebudową swojej floty w kierunku obsługi morskich farm wiatrowych. Armator rozmawia łącznie o kilkunastu jednostkach.
15.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji” [WIDEO]

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
13.01.2022

PKN Orlen: udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, a część stacji Lotosu kupi MOL [ZDJĘCIA]

Udziały w rafinerii Lotosu obejmie Saudi Aramco, część stacji Lotosu kupi MOL, a logistykę paliw - Unimot - poinformował PKN Orlen w środę na konferencji prasowej.
12.01.2022

Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos wchodzi w decydującą fazę

PKN ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy LOTOS.
12.01.2022

Prezydent: połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos - wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos, to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy; dzięki podpisanym umowom bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej istotnie wzrasta - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
12.01.2022

Sasin o fuzji Orlenu i Lotosu: zyski z połączenie będą dużo większe niż straty

Zyski z połączenia Orlenu i Lotosu będą dużo większe niż straty spowodowane sprzedażą - decyzją KE - udziałów Lotosu np. części stacji benzynowych - ocenił szef MAP Jacek Sasin. Pytany, kiedy i do kogo trafią aktywa Lotosu, odpowiedział, że będzie to podane w najbliższych dniach.
11.01.2022

KE czeka do 14 stycznia na dokumenty ws. przejęcia przez Orlen Grupy Lotos

Do 14 stycznia 2022 r. PKN Orlen ma przedstawić KE dokumenty związane z przejęciem Lotosu, w tym umowy sprzedaży aktywów wskazanych przez Komisję. W mediach pojawiają się spekulacje dotyczące potencjalnych inwestorów.
11.01.2022

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Lotos Asfalt dostarczy paliwo Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

Lotos Asfalt ponownie wygrał przetarg na zapewnienie żeglugowego oleju napędowego dla jednostek Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
29.11.2021

Śmigłowiec zabrał rannego mężczyznę z platformy Petro-Balticu

W niedzielę po godz. 14 śmigłowiec Marynarki Wojennej zabrał rannego mężczyznę z platformy Petro-Balticu, która znajduje się 30 mil na północ od Rozewia. 50-letni mężczyzna z urazem nogi jest transportowany do szpitala.
21.11.2021

Rozpoczęło się wydobycie ze złoża Yme w Norwegii

Uruchomienie produkcji ze złoża Yme na Norweskim Szelfie Kontynentalnym to jeden z kluczowych projektów inwestycyjnych gdańskiego koncernu. Jego realizacja przyczyni się do znacznego wzrostu wydobycia Grupy LOTOS w Norwegii. Średnie wydobycie w perspektywie 5 lat wyniesie ok. 5 tys. bbl/dzień.
26.10.2021

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.
05.10.2021

Lotos aktywnie rozwija działalność wydobywczą w Norwegii

Złożenie aplikacji w rundzie koncesyjnej APA 2021 oraz ujednolicenie udziałów w ramach projektu NOAKA to główne działania finalizowane we wrześniu br. przez spółkę LOTOS Exploration and Production Norge. Dzięki tym oraz innym rozwijanym projektom koncern optymalizuje swoje aktywa w Norwegii dążąc do jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania oraz zabezpieczenia ich potencjału rozwoju na kolejne lata.
14.09.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

PKN Orlen: KE wydłużyła czas na realizację środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu

Komisja Europejska wydłużyła do 14 listopada termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos - podał w piątek Orlen. KE w ramach tych środków nakazała m.in. sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu i prawie 400 stacji paliw.
02.07.2021

RWE łączy siły z polskim przemysłem morskim na rzecz rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

RWE Renewables przyspiesza rozwój łańcucha dostaw offshore wind w Polsce. Poprzez swoją spółkę zależną Baltic Trade & Invest Sp. z o.o. RWE Renewables zawarła w ostatnich tygodniach porozumienie o współpracy z kilkoma polskimi podmiotami z sektora morskiego.
30.06.2021

Orlen i Lotos czekają na decyzję Komisji Europejskiej odnośnie fuzji

14 lipca mija termin wykonania zobowiązań nałożonych w ubiegłym roku przez Komisję Europejską na Orlen i Lotos, by mogło dojść do fuzji obu koncernów. Obecnie widać, że jest to termin niemożliwy do dotrzymania i firmy zawnioskowały do Brukseli o jego wydłużenie.
28.06.2021

Lotos ma partnera do tworzenia farm wiatrowych na Bałtyku

Lotos Petrobaltic i Baltic Trade and Invest (BTI) podpisali 18 czerwca br. list intencyjny o współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych. BTI to spółka zależna od niemieckiej firmy RWE Renewables (RWE) – drugiego co do wielkości dewelopera i operatora morskich farm wiatrowych na świecie.
22.06.2021

Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

– Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
15.06.2021

Nigeryjska ropa w rafinerii Lotosu

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy Lotos w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.
28.05.2021

Wybrano członków Zarządu Grupy LOTOS XI kadencji

Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w Zarządzie gdańskiego koncernu 27 maja br. Prezesem Zarządu spółki pozostała Zofia Paryła. Do składu Zarządu XI kadencji powołano również dotychczasowych wiceprezesów – Krzysztofa Nowickiego, Piotra Walczaka, Jarosława Wittstocka i Jarosława Wróbla – powierzając im nadzorowane dotąd obszary.
27.05.2021

Ekspert Orlenu: bezpieczeństwo energetyczne jednym z kryteriów wyboru partnera przy fuzji z Lotosem

Przy wyborze partnera, który przejmie cześć aktywów Lotosu w związku z jego przejęciem przez PKN Orlen, płocki koncern bierze m.in. pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju - poinformował we wtorek podczas debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute ekspert w departamencie fuzji i przejęć PKN Orlen Jacek Ciborski.
25.05.2021

Sasin: do końca doprowadzimy fuzję przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG

Doprowadzimy do końca fuzję przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG; stworzona zostanie wielka polska firma, która będzie mogła skutecznie rywalizować na międzynarodowych rynkach z wielkimi podmiotami zagranicznymi - zapowiedział w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2021

Sasin: Orlen przejmując PGNiG nie będzie musiał odsprzedawać części jego aktywów

PKN Orlen przejmując aktywa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) nie będzie musiał odsprzedawać części aktywów gazowej spółki - poinformował w niedzielę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
16.05.2021

Obajtek: jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć

Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój; jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć – powiedział w piątek w szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.
14.05.2021

Postój remontowy rafinerii LOTOSU zakończony

Trwał ponad dwa miesiące, zaangażował ponad dwa tysiące pracowników i 85 wykonawców. Częściowy postój remontowy rafinerii Grupy LOTOS zakończył się planowo na początku maja. Wszystkie prace zostały wykonane bezpiecznie i zgodnie z budżetem. Podzielono go na dwa etapy – druga część rozpocznie się wiosną 2022 r. Był to pierwszy taki remont w historii gdańskiego zakładu.
13.05.2021

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. konsolidacji spółek paliwowo-gazowych

Rząd przyjął uchwałę ws. niezbędnych działań w zakresie konsolidacji spółek paliwowo-gazowych: Orlenu, Lotosu i PGNiG - poinformowało w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
12.05.2021

Skarb Państwa będzie miał docelowo 50 proc. w PKN Orlen, powiększonym o Lotos i PGNiG

Transakcja przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG będzie bezgotówkowa, akcjonariusze przejmowanych spółek dostaną nowe akcje Orlenu, a docelowo Skarb Państwa będzie miał w tym podmiocie 50 proc. akcji - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
12.05.2021

LOTOS otwiera stacje dla żeglarzy

Maj to miesiąc, w którym rozpoczyna się sezon żeglarski i motorowodny. W marinach jachtowych Gdyni i Gdańska swoją działalność wznowiły także nadwodne stacje paliw sieci LOTOS.
01.05.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

Lotos: Realne zyski ze współpracy międzynarodowej

LOTOS Kolej podsumowała pierwsze trzy kwartały współpracy z czeskim Rail Cargo Carrier. Wprowadzone w jej ramach zasady dotyczące przekazywania składów między przewoźnikami w ruchu międzynarodowym przekładają się na realny zysk dla gdańskiej spółki. Nie byłoby to możliwe gdyby nie przynależność do stowarzyszenia ATTI działającego przy Międzynarodowym Związku Kolei (UIC).
22.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

45 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie dla b. prezesa Grupy Lotos

45 tysięcy złotych zadośćuczynienia za bezzasadne zatrzymanie w styczniu 2019 r. otrzyma b. prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok nie jest prawomocny.
19.03.2021

Raport: fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG ułatwi transformacją energetyczną Polski

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju - wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute.
17.03.2021

Początek przygotowań do reorganizacji Grupy Lotos

Grupa LOTOS S.A. ("Grupa LOTOS" lub "Spółka") informuje, że w dniu 12 marca 2021 roku Zarząd Spółki przyjął kierunkową akceptację działań wewnątrzorganizacyjnych, której celem jest optymalizacja struktury grupy kapitałowej oraz przygotowanie do wdrożenia modelu realizacji środków zaradczych (szerzej w raporcie bieżącym nr 21/2020) niezbędnych do przejęcia kontroli kapitałowej nad Spółką przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. ("PKN Orlen").
12.03.2021

Najwyższy w UE strażacki podnośnik rozpoczął służbę w Grupie LOTOS

To najnowocześniejsze tego typu urządzenie, zdolne prowadzić skuteczne działania ratowniczo-gaśnicze na wysokości 81 m. Ten wyjątkowy pojazd trafił do LOTOSU na początku marca. Jego bazą jest podwozie SCANIA P450 10x4. Producentem zabudowy z podnośnikiem jest znana w branży pożarniczej firma Bronto Skylift z Finlandii. Nowy sprzęt będzie służyć LOTOS Straż do zabezpieczania najwyższych obiektów rafineryjnych. Jeżeli będzie trzeba, udzieli również pomocy w akcjach gaśniczych na najwyższych budynkach na terenie Trójmiasta.
11.03.2021

Artur Cieślik nowym wiceprezesem PGNiG

Na nowego wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa został we wtorek powołany Artur Cieślik - poinformowało PGNiG w komunikacie. Cieślik ma pełnić swoją funkcję od 16 marca tego roku.
02.03.2021

Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji

W piątek w gdańskiej rafinerii Lotosu rozpoczną się cykliczne postoje remontowe instalacji - podała w środę spółka. Zatrzymanych będzie 19 z ponad 60 instalacji, jednak w czasie postojów reszta rafinerii będzie pracować. Remonty potrwają do 1 maja br.
24.02.2021

Lotos "zwiększy obecność" na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Zgodnie z wydaną 19 stycznia br. decyzją władz norweskich spółka LOTOS Exploration and Production Norge AS (LOTOS Norge) otrzymała 3 nowe licencje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel LOTOS Norge w Norwegii wzrośnie do 31 licencji. Koncesje przyznano zgodnie z wnioskami złożonym przez spółkę podczas rundy koncesyjnej APA 2020 (Awards in Predefined Areas).
24.02.2021

Grupa Lotos wdroży unikatową technologię

Grupa Lotos opracowała innowacyjną w skali świata technologię, dzięki której "znacznie" wydłuży się czas pracy katalizatorów i efektywność pracy rafinerii - podała w czwartek GL.
19.02.2021

Kolejna inwestycja prośrodowiskowa LOTOSU

Pod koniec ubiegłego tygodnia Grupa LOTOS przeprowadziła testy funkcjonalne nowo wybudowanej instalacji odzyskiwania oparów na terenie rafinerii w Gdańsku. Dzięki niej nalew cystern będzie całkowicie hermetyczny, co zminimalizuje oddziaływanie zakładu na środowisko naturalne. Odzyskane opary węglowodorów będą wykorzystywane do produkcji benzyny.
26.01.2021

Krzysztof Nowicki nowym wiceprezesem Grupy Lotos

Rada nadzorcza Grupy Lotos powołała w piątek Krzysztofa Nowickiego na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos ds. fuzji i przejęć z dniem 26 stycznia - poinformowała spółka.
22.01.2021

Rafineria w Gdańsku zabezpieczona na mrozy

Gdy temperatura spada poniżej zera, w rafinerii rozpoczynają się wyzwania. Woda zamarza, zwiększa swoją objętość i wypełnia szczelnie zamknięte przestrzenie, np. rury. W efekcie, może je nawet rozsadzić. Choć zima za oknem nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat, mróz nadal jest poważnym sprawdzianem dla tak dużego zakładu jak rafineria.
18.01.2021

Rafineria LOTOSU wytworzyła biokomponenty LPG i oleju napędowego

Rafineria Grupy LOTOS wytworzyła pierwsze w swojej historii biokomponenty: biopropan, czyli biokomponent LPG oraz biowęglowodory ciekłe, czyli biokomponenty oleju napędowego. To pierwszy krok w stronę ekologicznej rafinerii produkującej paliwa z produktów pochodzenia roślinnego.
29.12.2020

Saudowie przejmą Lotos?

Saudyjska firma Aramco jest podobno zainteresowana kupnem 30% udziałów rafinerii Lotos w Gdańsku. Dla Aramco pozycja w północnej Polsce otworzyłaby możliwość ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej.
28.12.2020

LOTOS chce produkować zielony wodór

Grupa LOTOS uruchomiła program inwestycyjny, w ramach którego chce zbudować wielkoskalową instalację do produkcji zielonego wodoru. Green H2 to pomysł koncernu na to, jak odnaleźć się na rynku za kilkanaście lat, gdy paliwa węglowodorowe będą mniej popularne. Jesienią br. wybrano już firmy doradcze i złożono wniosek o dofinansowanie. Decyzje co do dalszych szczegółów realizacji tego programu powinny zapaść w II połowie 2021 r.
18.12.2020

LOTOS Asfalt przedłuża umowę z PŻB

Spółka LOTOS Asfalt zawarła pod koniec listopada br. kolejny roczny kontrakt z Polską Żeglugą Bałtycką. Porozumienie dotyczy dostaw niskosiarkowego, morskiego paliwa żeglugowego – RMD80, które będzie napędzać wszystkie promy armatora. Wartość umowy to około 66 mln złotych.
14.12.2020

Ruszył Węzeł Odzysku Wodoru

70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie. Tyle nowych produktów dostarczy uruchomiona w minioną sobotę (5 grudnia br.) instalacja Węzła Odzysku Wodoru. Dodatkowym efektem będzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Koszt inwestycji to ok. 180 mln zł.
08.12.2020

Jubileusze POPiHN-u oraz rafinerii w Gdańsku [foto]

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego obchodzi 25-lecie działalności. POPiHN reprezentuje największe przedsiębiorstwa sektora paliwowego. Od 2003 roku jej członkiem jest również Grupa LOTOS, której rafineria świętuje właśnie 45. rocznicę rozpoczęcia przerobu ropy naftowej.
08.12.2020

Zofia Maria Paryła nową prezes Grupy Lotos

Rada Nadzorcza powołała Zofię Marię Paryłę na stanowisko prezesa Zarządu Grupy Lotos - podała w poniedziałek spółka w komunikacie. Od połowy listopada pełniła ona obowiązki prezesa spółki.
07.12.2020

Grupa Lotos ogłosiła konkurs na prezesa spółki

Rada nadzorcza Grupy Lotos ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa spółki - poinformowano na stronie internetowej firmy. Kandydaci mogą się zgłaszać do 3 grudnia, a rozmowy kwalifikacyjne ruszą od 7 grudnia br.
30.11.2020

LOTOS-Air BP z nowymi cysternami

Trzy nowe cysterny lotniskowe zasilą warszawską bazę spółki LOTOS-Air BP Polska. Pojazdy, poza standardowymi operacjami tankowania samolotów, będą wykorzystywane również podczas świadczenia usług roztankowywania paliwa, w trakcie przeglądów lub awarii maszyn lotniczych.
26.11.2020

LOTOS Kolej z najnowocześniejszą lokomotywą w Europie

Lotos Kolej – drugi największy kolejowy przewoźnik w Polsce pod względem pracy przewozowej i lider na rynku przewozów towarów niebezpiecznych – powiększa swoją flotę o najnowocześniejszą w Europie wielosystemową lokomotywę Vectron. Pojazd został zakupiony przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej, za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację przewozów intermodalnych. Dostawa lokomotywy planowana jest w 2021 r.
20.11.2020

LOTOS dobrze przygotowany na trudne warunki rynkowe

W III kwartale 2020 r. gdański koncern optymalizował działalność – m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego i zwiększając sprzedaż asfaltów. Udało się utrzymać wykorzystanie niemal pełnych mocy produkcyjnych rafinerii, podczas gdy wiele zakładów w Europie musiała ograniczać przerób. Kompleksowość i elastyczność rafinerii oraz silna pozycja gotówkowa oraz relatywnie niskie zadłużenie sprawiają, że Grupa LOTOS jest dobrze przygotowana na wymagające warunki makroekonomiczne.
30.10.2020

Strata netto Grupy Lotos 1,139 mld zł po dziewięciu miesiącach 2020 r.

Grupa Kapitałowa Lotos po dziewięciu miesiącach 2020 r. zanotowała niemal 1,139 mld zł straty netto - wynika z opublikowanych w czwartek wyników kwartalnych. W III kwartale zysk netto wyniósł 249 mln zł.
29.10.2020

Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotosu przez Orlen: "wyprzedaż majątku narodowego"

Gdańscy posłowie KO skrytykowali dziś planowane przejęcie Lotusu przez PKN Orlen, nad którym - ich zdaniem - resort aktywów państwowych nie panuje. Przestrzegali też przed "wyprzedażą majątku narodowego", która - według niech - wiąże się z fuzją obu spółek.
16.10.2020

Największa platforma Lotosu rekonstruuje kolejny odwiert na bałtyckim złożu B3

Jak poinformowała za pośrednictwem Twittera Grupa Lotos, rozpoczęła się rekonstrukcja kolejnego odwiertu na bałtyckim złożu B3. Prace wykonuje Petro Giant, największa plaforma należąca do Lotos Petrobaltic.
13.10.2020

Nowy nalewak w rafinerii LOTOSU obsłuży 120 cystern na dobę

Pandemia nie wpływa na realizację planów rozwojowych Grupy LOTOS. Jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nowy nalewak bramowy o wydajności 2,2 mln ton paliwa rocznie − oleju napędowego lub benzyny. Przełoży się to na lepsze wyniki sprzedażowe gdańskiego koncernu w kolejnych latach.
07.10.2020

PKN Orlen przed fuzją z Lotosem: rozmawiamy o partnerstwach na nowych rynkach

PKN Orlen wykorzystuje okres przygotowań do przejęcia Lotosu na rozmowy z globalnymi partnerami, którzy oferują obecność na nowych rynkach i którzy umożliwią technologiczny skok do przodu w zakresie zielonej energii – mówił Robert Śleszyński, dyrektor biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen podczas Forum ekonomicznego w Karpaczu (8-10 września 2020 r.).
25.09.2020

LOTOS ma nowy aparat do badania ropy naftowej

Spółka LOTOS Lab kupiła nowoczesne urządzenie do analizy stabilności i kompatybilności rop naftowych. Aparat o wartości ok. 100 tys. euro dotarł do spółki na początku września. To pierwszy tego typu sprzęt w LOTOSIE. Pozwoli on jeszcze bardziej precyzyjnie określić parametry przerabianego surowca, co przełoży się na konkretne korzyści biznesowe. Obecnie trwają przygotowania stanowiska badawczego oraz szkolenia pracowników.
17.09.2020

Fuzja Orlenu z Lotosem gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Dziś pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.08.2020

Lotos z nowym żurawiem - to największy dźwig w rafinerii

Nowy żuraw Grove GMK5180L-1 zasili park maszynowy spółki LOTOS Serwis. Dźwig będzie wykorzystywany przy remontach oraz utrzymaniu ruchu na terenie rafinerii Grupy LOTOS. Gdański koncern kupił sprzęt od Zeppelin Polska, jedynego dystrybutora maszyn firmy Grove w Polsce.
21.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.
13.08.2020

Grupa Lotos nie zamierza wycofywać się z norweskiego złoża Yme

Grupa Lotos nie ma w planach rezygnacji z projektu zagospodarowania złoża Yme w Norwegii, jednak ze względu na zmianę warunków na rynku ropy bierze pod uwagę optymalizację procesu.
12.08.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

PKN Orlen przejmie Grupę Lotos na optymalnych warunkach

Jak powiedział dziś prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, z Komisją Europejską wynegocjowane zostały optymalne warunki w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, choć KE początkowa żądała zdecydowanie więcej.
07.08.2020

Rozpoczął się proces o zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie byłego prezesa Grupy Lotos

Dzisiaj w Sądzie okręgowym w Gdańsku ruszył proces, w ramach którego były prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz, domaga się 100 tys. złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa za bezpodstawne zatrzymanie, które miało miejsce pod koniec stycznia 2019 r.
06.08.2020

W ciągu najbliższych dwóch lat Lotos nie zostanie wycofany z giełdy?

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenia, że w perspektywie najbliższych dwóch lat nie będzie tematu zwiększenia udziału w Grupie Lotos do 100 proc. i wycofania jej z giełdy, gdyż Orlen musi realizować inne duże inwestycje. Docelowo chce jednak, by koncern miał 100 proc. udziału w swoich spółkach zależnych.
06.08.2020

Rada Nadzorcza Lotosu odwołała wiceprezesa

Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała z dniem 30 lipca tego roku wiceprezesa Jarosława Kawulę ze składu zarządu – poinformowała spółka we wczorajszym komunikacie.
31.07.2020

Pierwszy przewóz nowymi wagonami intermodalnymi LOTOS Kolej

22 nowe platformy do przewozów intermodalnych pomyślnie ukończyły swoje pierwsze zlecenie. 28 lipca dotarły do leżącego niedaleko granicy niemiecko-holenderskiej miasta Krefeld. To pierwsze z 324 wagonów zakupionych przez LOTOS Kolej w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
28.07.2020

PKN Orlen: wspólnie z GL możemy dołączyć do czołowych koncernów w Europie

PKN Orlen wspólnie z Grupą Lotos mają szansę dołączyć do grona najbardziej liczących się koncernów paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył płocki koncern komentując poniedziałkowe, krytyczne stanowisko sejmiku pomorskiego ws. konsolidacji obu firm.
27.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

LOTOS Kolej rozpoczęła przewozy paliwa do Czech

Przewozy diesela z bocznicy w Gdańsku do miejscowości Sedlnice w Czechach są możliwe dzięki Certyfikatowi Bezpieczeństwa wydanemu przez czeski organ nadzorczy – Drážní Úřad. Na mocy certyfikatu, spółka nie musi korzystać z zagranicznych podwykonawców, co przede wszystkim optymalizuje koszty i czas wykonywanych przewozów.
21.07.2020

Czechowiccy samorządowcy pytają premiera o los spółek Lotosu

Samorządowcy z Czechowic-Dziedzic zapytali w liście premiera Mateusza Morawieckiego o los działających na terenie miasta spółek z Grupy Lotos po przeprowadzeniu fuzji z Orlenem. Burmistrz Marian Błachut i szef rady Damian Żelazny obawiają się o miejsca pracy.
20.07.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Prezes PKN Orlen: Oceny Moody’s i Fitch Ratings potwierdzają słuszność naszych decyzji

Oceny Agencji Moody’s, a także Fitch Ratings, opierają się na rzeczowej analizie danych oraz planów koncernu i są potwierdzeniem słuszności naszych decyzji biznesowych, dotyczących przejęcia Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej także Grupy Energa - ocenił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
16.07.2020

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos powinno nastąpić przed wejściem Polski do UE

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos powinno nastąpić dużo wcześniej, przed wejściem Polski do UE - mówili m.in. uczestnicy czwartkowej debaty PAP „Fuzje i przejęcia – szansa czy wyzwania”. Istotne są dalsze negocjacje z KE. Wyzwaniem jest szczegółowy scenariusz łączenia obu podmiotów – wskazywali.
16.07.2020

Gdańsk: Politycy KO i samorządowcy sprzeciwiają się fuzji Lotosu z PKN Orlen

Nie chcemy tracić tej firmy, która przez wiele lat, jej potencjał i wielkość, była budowana na Pomorzu - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk o fuzji Lotosu z PKN Orlen. Na konferencję polityków opozycji przyszedł prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który odpowiadał na ich zarzuty.
15.07.2020

Obajtek: Transformacja energetyczna szalenie ważna dla Polski. Prezes Lotosu: połączenie z Orlenem konieczne w obliczu transformacji

Transformacja energetyczna jest szalenie ważna dla Polski, dokonać jej możemy silnymi firmami energetycznymi, mającymi zróżnicowane segmenty działalności - mówił w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji w Gdańsku. Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć - powiedział prezes Lotosu Paweł Majewski.
15.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskiej ws. zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą"; fuzja wzmocni naszą pozycję w regionie - powiedział w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zapewnił, że nie będzie w wyniku fuzji żadnych zwolnień grupowych.
15.07.2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
15.07.2020

Sasin: duży koncern multienergetyczny będzie poważnym graczem w Europie

Połączenie Orlenu i Lotosu, a także Orlenu i PGNiG ma przyczynić się do powstania dużego koncernu multienergetycznego, który będzie poważnym graczem na rynkach europejskich - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie widzi zagrożeń ws. fuzji Orlenu i PGNiG.
15.07.2020

Obajtek: dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że integracja to także optymalizacja kosztów i większe możliwości inwestycyjne.
14.07.2020

Grupa Lotos przeznaczy 100 mln zł na remonty i modernizację

Blisko 100 mln zł trafi łącznie do 6 głównych wykonawców prac remontowych i modernizacyjnych, jakie w 2021 oraz 2022 roku zostaną przeprowadzone na terenie rafinerii w Gdańsku. To polskie firmy, a co druga zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego.
10.07.2020

PKN Orlen dementuje informacje GW o warunkach przejęcia Grupy Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen zdementował piątkowe doniesienia Gazety Wyborczej jakoby warunkiem przejęcia Grupy Lotos miała być m.in. konieczność sprzedaży 376 stacji paliwowych Lotosu oraz 14 umów na ich budowę przy autostradach.
10.07.2020

LOTOS wspiera budowę gospodarki wodorowej

Ministerstwo Klimatu rozpoczęło prace nad strategią wodorową Polski do 2030 r. O podstawowych celach tego dokumentu przedstawiciele resortu poinformowali podczas konferencji, która odbyła się 7 lipca 2020 r. w Warszawie. W trakcie spotkania podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Sygnatariuszem tego porozumienia jest również Grupa LOTOS.
08.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
16.10.2023

Unikalny system wiertniczy na statku Lotos Petrobaltic – zobacz z bliska

Lotos Petrobaltic ma nowe możliwości. Należący do firmy statek Sylur został wyposażony w supernowoczesną wiertnię, która poszerza perspektywy wykorzystania jednostki i zwiększa wachlarz operacji, w jakie spółka może się angażować.
03.04.2023

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie LOTOS Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

PKN Orlen po przejęciu Grupy Lotos stworzy paliwowo-energetycznego giganta. Obajtek: „To krytyczny element planu transformacji”

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w środę (12 stycznia), że saudyjski koncern Saudi Aramco przejmuje 30 proc. udziałów gdańskiej rafinerii Lotos, węgierski MOL 417 stacji, a polski Unimot – bazy paliw. – Przedstawiamy dziś partnerów, którzy zagwarantują nam rozwój i w Polsce, i na świecie. Same umowy z Aramco są ważniejsze niż fuzja z Lotosem – powiedział Obajtek.
12.01.2022

Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore

W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW).
21.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.Morscy górnicy naftowi - czyli kto?Lotos Petrobaltic to pewnego rodzaju ewenement tutaj na wybrzeżu. Jesteśmy górnikami morskimi, to znaczy wydobywamy kopalinę w postaci ropy naftowej i gazu ziemnego spod dna  Morza Bałtyckiego. Wydobywamy to czarne złoto, lub jeśli mam być bardziej precyzyjny – szare, bo czarne jest zarezerwowane dla węgla.Lotos Petrobaltic to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – polski podmiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
17.03.2021

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.
20.03.2019

Usługa bunkrowania LNG na stałe w ofercie LOTOS i PGNiG

Grupa LOTOS i PGNiG zrealizowały między 13 a 18 marca 2019 r. dwa komercyjne bunkrowania statków morskich skroplonym gazem ziemnym LNG. To pierwsze takie operacje przeprowadzone w portach morskich w Gdańsku i Gdyni. Firmy kontynuują współpracę w tym obszarze - wzmocni ona konkurencyjność polskich portów i spopularyzuje ekologiczne paliwo LNG na Bałtyku.
20.03.2019

Pięć nowoczesnych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Pierwsza już na torach

Pięć nowoczesnych elektrycznych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Tabor gdańskiego przewoźnika powiększy się o dwa pojazdy typu E4DCU Griffin i trzy typu E6ACT Dragon 2. Uroczyste przekazanie pierwszych trzech lokomotyw odbyło się we wtorek w Gdańsku. Spółka kupiła je od firmy NEWAG i od razu włączyła do eksploatacji. Jeszcze tego samego dnia Griffin wyjechał ze stacji Gdańsk Olszynka do stacji Piekary Śląskie Szarlej z 35 wagonami wypełnionymi olejem napędowym i benzyną. Łączna masa inauguracyjnego pociągu to ponad 2 700 t brutto.
06.03.2019

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS. W I kwartale tego roku jej przerób z kierunków innych niż wschodni wyniósł aż 40%. Dla porównania w całym 2017 r. było to 22%. W ramach zwiększania dywersyfikacji dostaw w środę do Naftoportu przypłynęła kolejna ropa ze Stanów Zjednoczonych dla gdańskiej rafinerii.
12.04.2018

Platforma Petrobaltic znów w SR Nauta

Platforma Petrobaltic po raz drugi w SR Nauta w Gdyni. Jednostka została posadowiona w basenie nr 7 w środę. Do stoczni trafiła po prawie 7-miesięcznym pobycie w Gdańskiej Stoczni Remontowa.
20.07.2017

Do LOTOS-u dotarły kolejne urządzenia projektu EFRA

EFRA nabiera tempa. Do Gdańska dotarły kolejne elementy instalacji HVDU, czyli destylacji hydrokwasu, budowanej obecnie przez LOTOS. Tym razem na statku Traveller przypłynęły trzy zbiorniki: 2 o wadze 270 t każdy i jeden 140-tonowy.
04.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.