Samorządowcy z Czechowic-Dziedzic zapytali w liście premiera Mateusza Morawieckiego o los działających na terenie miasta spółek z Grupy Lotos po przeprowadzeniu fuzji z Orlenem. Burmistrz Marian Błachut i szef rady Damian Żelazny obawiają się o miejsca pracy.
Samorządowcy wskazali, że koncentracja polegająca na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen kontroli nad Grupą Lotos „będzie się wiązała m.in. ze sprzedażą aktywów oraz części przedsiębiorstwa Lotos Asfalt zagranicznym kontrahentom”.
„Dotyczy to także zakładu działającego w Czechowicach-Dziedzicach. Przejmujący Grupę Lotos Orlen będzie musiał sprzedać na rzecz niezależnego operatora logistycznego pakiet obejmujący 100 proc. akcji spółek Lotos Terminale SA, posiadającą w Czechowicach-Dziedzicach zależną spółkę Lotos Biopaliwa” – napisali samorządowcy.
Błachut i Żelazny podkreślili, że spółki Lotosu „to jedni z największych pracodawców w gminie, dający zatrudnienie nie tylko pracownikom czechowickiego Lotosu, ale również współpracującym z nim kontrahentom”.
Ich zdaniem fakt, że Orlen nie przejmie czechowickich spółek, „budzi uzasadnione obawy co do dalszego losu zakładów oraz ich załóg”.
„Pojawiają się pytania dotyczące gwarancji zatrudnienia w przypadku sprzedaży zakładów nowemu – niewykluczone, że zagranicznemu inwestorowi” – napisali samorządowcy do premiera.
Burmistrz i szef rady zaznaczyli zarazem, że od momentu ogłoszenia fuzji „w przestrzeni publicznej pojawia się wiele sprzecznych lub co najmniej nieprecyzyjnych informacji”.
„Dlatego zwracamy się z prośbą o przekazanie nam informacji na temat planów, jakie wobec czechowickich zakładów Lotosu ma Orlen oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych” – napisali. (PAP)
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom
Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore
Co z tą „Orką”? Poselska interpelacja prezentuje wątpliwości wokół transparentności wyboru oferenta
Czarter na podróż – przewóz ładunku do portu przeznaczenia
Zmiany w Zarządzie Energi S.A. Magdalena Kamińska będzie pełnić obowiązki prezesa
MSC przerejestruje statki pod indyjską flagę
Konosament – „Bailment” – jako tajna broń systemu common law
Gospodarka morska ważnym tematem w programach największych partii politycznych