• <

Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotosu przez Orlen: "wyprzedaż majątku narodowego"

Strona główna Prawo, polityka Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotosu przez Orlen: "wyprzedaż majątku narodowego"
Posłowie KO krytykują planowane przejęcie Lotosu przez Orlen: "wyprzedaż majątku narodowego" - GospodarkaMorska.pl
fot. LOTOS

sons

16.10.2020 Źródło: PAP

Gdańscy posłowie KO skrytykowali dziś planowane przejęcie Lotusu przez PKN Orlen, nad którym - ich zdaniem - resort aktywów państwowych nie panuje. Przestrzegali też przed "wyprzedażą majątku narodowego", która - według niech - wiąże się z fuzją obu spółek.

Planowane przejęcie Lotosu przez PKN Orlen było przedmiotem piątkowych obrad sejmowej komisji energii, klimatu i aktywów państwowych. Informacji w tej sprawie udzielił posłom m.in. wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Odpowiedzi przez niego udzielane nie usatysfakcjonowały jednak gdańskich posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy krytykowali także nieobecność na posiedzeniu komisji szefa MAP Jacka Sasina oraz sposób prowadzenia obrad przez szefa komisji Marka Suskiego (PiS). Mieli pretensje o to, iż nie zezwolił na wypowiedzi prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz i marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi (oboje chcieli zabrać głos zdalnie).

"Domagaliśmy się dzisiaj na posiedzeniu komisji informacji i żadnej rzetelnej informacji nie otrzymaliśmy" - podkreśliła Agnieszka Pomaska (KO). Oceniła przy tym, iż planowana fuzja Lotosu z Orlenem oznacza "wyprzedażą majątku narodowego". "Nie wiemy też, w czyje ręce polskie stacje, ponad 350 stacji Lotosu trafi. Czy trafi w rosyjskie ręce? Być może, jeśli nie w pierwszej kolejności, czy w drugiej kolejności. Czy polskie interesy są zabezpieczone? Tego nie wiemy" - przekonywała posłanka KO.

Zapowiedziała, że politycy Koalicji Obywatelskiej będą w dalszym ciągu pytać o szczegóły dotyczące planowanej transakcji i oczekiwać transparentności w tej sprawie. "Nie zgadzamy się na wyprzedaż majątku narodowego i nie zgadzamy się z brakiem zabezpieczenia polskich interesów, jeśli chodzi o sektor energetyczny, sektor paliwowy. Widzimy tutaj wiele zagrożeń" - powiedziała Pomaska.

Sławomir Neumann (KO) zwrócił uwagę, że Komisja Europejska postawiła "zaporowe" warunki transakcji, zgodnie z którymi Orlen ma przejąć tylko część majątku Lotosu, reszta, m.in. 30 proc. akcji spółki i większość stacji ma zostać sprzedana. "Ministerstwo aktywów państwowych nie panuje nad tym procesem, nie ma żadnej przygotowanej analizy opłacalności tego procesu, natomiast są już prowadzone negocjacje z ewentualnymi nabywcami części majątku Lotosu" - zaznaczył polityk.

Neumann zapowiedział też skierowanie do komisji etyki poselskiej wniosku o ukaranie Marka Suskiego za sposób prowadzenia piątkowych obrad komisji.

Wiceminister Gryglas zapewnił, że Skarb Państwa kontroluje proces przejmowania Lotosu przez PKN Orlen i nie zgodzi się na transakcję, jeśli uzna, że zagraża ona bezpieczeństwu. Jak mówił, istnieją trzy główne warunki tego połączenia: pozytywne dla Skarbu Państwa efekty rozmów o spełnieniu warunków zaradczych, zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie połączonego podmiotu. "Jesteśmy na etapie rozmów z podmiotami, które umożliwiłyby realizację środków zaradczych określonych przez Komisję Europejską. Dopiero jak będziemy znali szczegółowe warunki, będziemy mogli w pełni odpowiedzialnie powiedzieć, czy planowana transakcja jest korzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa i łączących się podmiotów" - zadeklarował Gryglas.

Proces przejęcia kapitałowego Lotosu przez PKN Orlen zaczął w lutym 2018 r., podpisaniem Listu Intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z kolei w kwietniu 2018 r. w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.

W lipcu br. Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Uzależniono je jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci. (PAP)

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 66,00 $ baryłka  2,79% 17:58
 Cyna 29540,00 $ tona 0,65% 22 lut
 Cynk 2889,00 $ tona 0,87% 22 lut
 Aluminium 2153,00 $ tona 0,84% 22 lut
 Pallad 2425,50 $ uncja  3,21% 17:58
 Platyna 1269,10 $ uncja  1,65% 17:58
 Srebro 27,87 $ uncja  0,58% 17:58
 Złoto 1800,85 $ uncja  -0,26% 17:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.