• <
mewo_2022

RWE łączy siły z polskim przemysłem morskim na rzecz rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

ac

30.06.2021 20:37 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE łączy siły z polskim przemysłem morskim na rzecz rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

RWE łączy siły z polskim przemysłem morskim na rzecz rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mat. prasowe

RWE Renewables przyspiesza rozwój łańcucha dostaw offshore wind w Polsce. Poprzez swoją spółkę zależną Baltic Trade & Invest Sp. z o.o. RWE Renewables zawarła w ostatnich tygodniach porozumienie o współpracy z kilkoma polskimi podmiotami z sektora morskiego.

Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych, wschodzących rynków morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Obecnie RWE realizuje w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II o planowanej mocy zainstalowanej 350 MW.

Dzięki temu projektowi RWE będzie miało swój istotny wkład w transformację energetyczną Polski w kierunku źródeł odnawialnych oraz we wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki zacieśnieniu lub nawiązaniu współpracy z takimi podmiotami, jak LOTOS Petrobaltic S.A. (LOTOS), Polskie Linie Oceaniczne S.A. (PLO) oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Porozumienie o współpracy z LOTOS Petrobaltic przewiduje m. in. wymianę doświadczeń oraz wiedzy w zakresie badań geotechnicznych, możliwość wykorzystania floty instalacyjnej i serwisowej dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, planowanej do zbudowania przez LOTOS, m. in. w celu wykonywania inspekcji podwodnych elementów infrastruktury farmy.

Współpraca z PLO obejmie w głównej mierze wykorzystanie floty serwisowej oraz wspólne działania na rzecz szkolenia załóg jednostek serwisowych i redukcji tzw. śladu węglowego w łańcuchu dostaw. W ramach współpracy z Portem Gdynia RWE podzieli się cennym doświadczeniem i wiedzą techniczną w procesie wsparcia przygotowania tzw. terminala offshore.

Polska jest jednym ze strategicznych rynków RWE w Europie. Spółka zrealizowała dotychczas w Polsce projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 370 MW. Kolejne projekty znajdują się obecnie w fazie przygotowania bądź konstrukcji. Ponadto RWE wciąż dywersyfikuje swoje portfolio w Polsce, inwestując również w projekty farm fotowoltaicznych.

Jako globalny lider sektora energetyki odnawialnej, RWE planuje w okresie 2020-2022 zainwestowanie dalszych 5 miliardów euro netto w źródła odnawialne i rozbudowanie globalnego portfela inwestycji w tym sektorze do poziomu 13 gigawatów mocy elektrycznej zainstalowanej netto.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.