• <

Wynik wyszukiwania - "g20 " - Wiadomości

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

Biden o konflikcie chińsko-tajwańskim na Morzu Południowochińskim: nie doprowadziło to do otwartego konfliktu

Przywracamy kontakty między wojskami USA i Chin i uzgodniliśmy z Xi Jinpingiem, że będziemy mogli do siebie zadzwonić w razie kryzysu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z przewodniczącym ChRL. Xi miał zwrócić uwagę na sprawę Tajwanu jako "najniebezpieczniejszy" problem w stosunkach obu mocarstw.
16.11.2023

Premier Wielkiej Brytanii: 24 sierpnia Rosja zaatakowała statek handlowy na Morzu Czarnym

24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
11.09.2023

Resort obrony Tajwanu podał, że blisko wybrzeży wyspy pojawił się chiński lotniskowiec

Grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w poniedziałek w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku na ćwiczenia – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.
11.09.2023

G20: Przywódcy sprzeciwili się użyciu siły, ale nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji, wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
09.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Hiszpania od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Premier Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 roku. Dodał przy tym, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Michał Kurtyka ekspertem od FSRU

Excelerate Energy ogłosił w środę Międzynarodową Radę Doradztwa Strategicznego. Wśród jej członków znalazł się Michał Kurtyka, były minister środowiska. Amerykańska spółka ma w swoim portfolio szeroką gamę rozwiązań dla sektora LNG.
18.11.2022

Prezydent Turcji przekonany co do przyszłości umowy zbożowej

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę, że jest "przekonany", iż wygasająca w piątek umowa w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostanie przedłużona. Podkreślił, że czynione są starania o kontynuowanie porozumienia co najmniej przez rok.
16.11.2022

Royal Navy zwiększa swój militarny potencjał

W reakcji na zwiększone zagrożenie militarne ze strony Rosji, brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, które zbuduje firma BAE Systems. Łącznie powstanie osiem takich jednostek.
16.11.2022

USA zwiększą obecność militarną w regionie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Korei Północnej

Podczas rozmowy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem prezydent USA Joe Biden zamierza oświadczyć, że jeśli zagrożenie ze strony Korei Płn. będzie coraz większe to Stany Zjednoczone będą zmuszone rozszerzyć swoje zaangażowanie militarne nie tylko na Półwyspie Koreańskm, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku - powiedział w piątek doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
12.11.2022

Szef dyplomacji UE: wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji ws. zawieszenia udziału w umowie zbożowej

Unia Europejska wzywa Rosję do cofnięcia sobotniej decyzji ws. zawieszenia udziału tego kraju w umowie zbożowej; postanowienie Kremla zagraża istnieniu głównego szlaku eksportu zboża z Ukrainy - napisał w niedzielę na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
30.10.2022

Ukraina. Prezydent apeluje o stanowczą reakcję międzynarodową na zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w sobotę wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową - w tym na poziomie ONZ i G20 - na zawieszenie przez Rosję udziału w tzw. inicjatywie zbożowej. Ocenił, że G20 to nie miejsce dla Rosji.
29.10.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
26.05.2022

PE chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.
07.04.2022

Konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy na rynku węgla. Zapasy w największych terminalach maleją a ceny rosną

Tegoroczny luty zapoczątkował całkowitą zmianę układu sił na całym międzynarodowym rynku węgla. Podczas gdy rynek jeszcze nie odpracował strat z kryzysu wywołanego pandemią, konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.03.2022

ARP: konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe na rynku węgla

Tegoroczny luty zapoczątkował całkowitą zmianę układu sił na całym międzynarodowym rynku węgla. Podczas gdy rynek jeszcze nie odpracował strat z kryzysu wywołanego pandemią, konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
08.03.2022

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

Turcja i państwa sąsiednie zobowiązały się do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z zagrożeniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska dla zdrowia ludzi i naturalnych siedlisk Morza Śródziemnego. W planie jest ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym.
26.12.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Prezydent Francji: premier Australii kłamał ws. kontraktu na dostawę okrętów

W ocenie prezydenta Emmanuela Macrona premier Australii Scott Morrison kłamał ws. kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. Odstąpienie od umowy wywołało kryzys w relacjach dwustronnych. Macron i Morrison spotkali się w niedzielę na szczycie G20 w Rzymie.
01.11.2021

Wielka Brytania: to od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

To od Francji i tego, czy wycofa się ona z gróźb zamknięcia brytyjskim kutrom dostępu do części swoich portów, zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów - oświadczył w niedzielę rzecznik brytyjskiego premiera po spotkaniu Borisa Johnsona z Emmanuelem Macron.
31.10.2021

Johnson: spór o rybołówstwo spowodował turbulencje w stosunkach z Francją

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że spór z Francją o prawa do połowów doprowadził do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami i nie wykluczył podjęcia kroków prawnych wobec władz w Paryżu.
30.10.2021

W 2020 roku przybyło 6,1 GW mocy w offshore wind. Liderem pozostają Chiny

Pojawił się długo oczekiwany raport przygotowywany przez Global Wind Energy Council. Z opracowania wynika, że moc w morskiej energetyki wiatrowej rosła stabilnie przez cały 2020 rok. Eksperci wskazują, że mimo wszystko władze krajów rozwijających offshore wind będą musiały podjąć zdecydowane działania w celu poprawy polityk energetycznych, aby rozwijać instalacje w tempie wymaganym przez światową politykę klimatyczną.
13.09.2021

Rekordowa ilość instalowanej morskiej energii wiatrowej nie wystarczy do osiągnięcia poziomu zerowego netto

Pomimo zakłóceń spowodowanych przez pandemię Covid-19, rok 2020 był drugim co do wielkości dla instalacji morskiej energetyki wiatrowej na świecie z ostateczną mocą 6,1 GW. W nowym raporcie GWEC stwierdza się, że chociaż liczba instalacji morskich elektrowni wiatrowych jest prawie tak wysoka jak nigdy dotąd, świat wykorzystuje jedynie 0,5 proc. swojego potencjału.
12.09.2021

Stabilna pozycja Grupy LOTOS w trudnym 2020 roku

Rafineria Grupy LOTOS przerobiła w ubiegłym roku 10,2 mln ton ropy i wyprodukowała 11 mln ton produktów. Pomimo pandemii, która skutkowała najtrudniejszymi od wielu lat warunkami prowadzenia działalności, gdański koncern zamknął rok z mocnymi (+35%) przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej, niższymi (-22%) kosztami operacyjnymi i większą (+7) siecią stacji paliw. Jednocześnie spółka przez cały rok włączała się w akcje pomocowe związane z COVID-19.
06.04.2021

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

Szefowa MFW: ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oznajmiła w czwartek, w komunikacie adresowanym do przywódców G20 przed ich weekendowym szczytem, że ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone.
19.11.2020

Szefowa MFW wzywa państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji na odbudowę gospodarki

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa wezwała w czwartek państwa G20 do zsynchronizowania inwestycji przeznaczonych na odbudowę globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, co pozwoli na uzyskanie lepszych rezultatów.
12.11.2020

W najbliższym czasie euro może jeszcze się umocnić w stosunku do dolara

Wspólna europejska waluta od początku listopada umacnia się względem amerykańskiego dolara. To efekt fali optymizmu na rynkach i odstąpienia inwestorów od „bezpiecznych przystani”, do których należy waluta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityka walutowego Marcina Kiepasa trend ten potrwa jeszcze tydzień lub dwa, ale mocniejsze uderzenie drugiej fali pandemii za oceanem może przerwać tę passę.
12.11.2020

Perspektywa powrotu do stanu normalności w gospodarce się odsuwa. Odbicie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Drugi albo trzeci kwartał przyszłego roku to najwcześniejsze okresy, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na odbicie w gospodarce – przewiduje były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka. Z pomocą państwa i bez drugiego ścisłego lockdownu większość firm jest w stanie przetrwać ten trudny okres. Kosztem jest wzrost długu publicznego, osłabienie złotego i słabość warszawskiej giełdy. Pod znakiem zapytania stoi też współpraca z UE przy kolejnej perspektywie budżetowej.
30.10.2020

Powrót do wzrostu gospodarczego niektórym krajom zajmie lata

Niektórym krajom powrót do wzrostu gospodarczego po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa zajmie lata - powiedział w środę pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Geoffrey Okamoto.
24.09.2020

Podsumowanie półrocza na rynkach. Okres bez precedensu

Ostatnie półrocze na rynkach, licząc również początek lipca, na zawsze zapisze się w pamięci inwestorów. Był to okres powstawania nowych fortun, jak również dotkliwych strat dla części inwestorów. Kluczem do sukcesu, jak zawsze zresztą, ale ostatnie półrocze bardzo to uwypukliło, była cierpliwość, odwaga i odpowiedni moment wejścia na rynek.
24.07.2020

FPP: Gospodarka odmrożona w ok. 80%

WIG20 konsoliduje się w okolicy 1800 pkt. Wpływ na notowania akcji w Warszawie i na świecie mogą mieć w najbliższych dniach wyniki kwartalne spółek w USA, odsłaniające skalę pandemicznych strat w II kw. Dziś spłynie też sprawozdanie z posiedzenia RPP, która ostatnio lubi zaskakiwać.
14.07.2020

Branża morska zdaje test odporności w dobie kryzysu

Chociaż światowa gospodarka stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych zeszłego stulecia, a handel międzynarodowy i morski notują bezprecedensowe dla ery globalizacji spadki, branża morska – zahartowana przez szok nadpodaży po światowym kryzysie finansowym 2008 r. – wykazała się wysokim stopniem odporności. Stawia to ją w dogodnej pozycji wobec wyzwań nadchodzącego wielowymiarowego przejścia technologicznego w transporcie morskim.
27.06.2020

Szef OECD: Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami

Polska odnotowała niewielki spadek PKB w porównaniu z innymi krajami OECD - mówi dla PAP sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Jose Angel Gurría. Dodaje, że liczy na wsparcie Polski dla podatku cyfrowego i zwraca uwagę na konieczność walki z tzw. "rajami podatkowymi".
09.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty dużych spółek; WIG20 na plusie siódmy raz z rzędu

WIG20 zyskał w piątek ponad 3 proc., rosnąc tym samym siódmą sesję z rzędu. Silnie wzrosły sektory: bankowy, odzieżowy i paliwowy.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty przy dużych obrotach; w górę energetyka i banki

WIG20 rósł piątą sesję z kolei i zyskał w środę 1,8 proc. przy obrotach rzędu 1 mld zł. Analitycy zwracają uwagę na poprawę sentymentu wobec spółek, które dotychczas pozostawały w niełasce inwestorów, w szczególności na sektor energetyczny i bankowy.
03.06.2020

Handel morski w dobie pandemii: perspektywa branży morskiej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołała bezprecedensowy szok popytowo-podażowy w światowej gospodarce. Światowa Organizacja Handlu szacuje, że w 2020 r. wartość handlu międzynarodowego spadnie o między 13% a 32%. Sektor transportu morskiego, będący nośnikiem blisko 90% wolumenu handlu międzynarodowego, stawia w sytuacji szczególnie trudnej, ale nie beznadziejnej.
03.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia kontynuował zwyżkową passę

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku.
02.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia najwyżej od lutego

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.
01.06.2020

PIE: każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB o 2 pkt. proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie; konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.04.2020

Cięcia wydobycia ropy zapowiedziane przez OPEC+ nie zrobiły wrażenia na rynku

Ograniczenie dziennego wydobycia ropy o 10 mln baryłek od maja, co postanowiono na czwartkowej konferencji OPEC+ nie zrobiły dobrego wrażenia na rynku ropy. Surowiec, który od kilku dni drożał w oczekiwaniu na decyzje o cięciach - mocno staniał.
10.04.2020

Kraje OPEC i Rosja zredukują wydobycie, cięcia nie dotyczą Kanady

Kraje OPEC i Rosja (OPEC+) obniżą wydobycie ropy naftowej od maja o 10 mln baryłek dziennie, o 5 mln baryłek wydobycie zmniejszą inne kraje – poinformowały kanadyjskie media po czwartkowych rozmowach. Cięcia nie dotyczą Kanady.
10.04.2020

MGMiŻŚ: Współczesne kryzysy gospodarcze z perspektywy branży morskiej

Branża morska w swoją specyfikę wpisane ma zmaganie się z zakłóceniami i szokami ogólnogospodarczymi. Ponieważ cykl koniunkturalnego w gospodarce światowej determinuje koniunkturę w samej gospodarce morskiej, jako funkcjonalnie sprzężonej z handlem międzynarodowym, warto spojrzeć, jak poprzednKryzysy naftowe z lat 70-tych doprowadziły do odejścia gospodarek wysoko uprzemysłowionych od ropy, pociągając za sobą strukturalny spadek zapotrzebowania na tankowce i przebudowę dotychczas przez nie zdominowanej branży transportu m
09.04.2020

Przemysł żeglugowy zachęca do swobodnej zmiany załóg, aby utrzymać handel w ruchu

Statki muszą mieć możliwość zmiany przepracowanych i wyczerpanych załóg, aby pomóc utrzymać przepływ handlu, w momencie gdy blokady z powodu pandemii koronawirusa zamykają wiele punktów tranzytowych na całym świecie - podali we wtorek przedstawiciele branży żeglugowej.
08.04.2020

Grupa G20 chce wesprzeć światową gospodarkę kwotą 5 bln dolarów

Przywódcy państw G20 na czwartkowej wideokonferencji postanowili, że przeznaczą co najmniej 5 bln dolarów na wsparcie światowej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa - ogłoszono we wspólnym oświadczeniu, wydanym po zakończeniu obrad.
26.03.2020

Sektor portowy i żeglugowy namawia grupę G20 do utrzymania transportu morskiego w czasie pandemii koronawirusa

Przedstawiciele portów i armatorów chcą, aby statki i ich załogi miały możliwość swobodnego handlu przy minimalnych ograniczeniach.
24.03.2020

Analitycy: silne obawy o wpływ koronawirusa na globalną gospodarkę

Trwa krach na globalnych rynkach - obawy o wpływ koronawirusa m. in. na globalną gospodarkę obciążają nastroje inwestycyjne - ocenia w piątek Biuro Maklerskie Alior Banku. Zdaniem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, rynkową panikę widać także na rynku walutowym, gdzie umacnia się dolar.
13.03.2020

Ekonomista: spadki na giełdzie mogą potrwać kilka tygodni

Spadki na giełdzie papierów wartościowych mogą potrwać kilka tygodni – powiedział główny ekonomista Credit Agricole w Polsce Jakub Borowski. W jego opinii, warszawski parkiet jest "ofiarą" globalnej wyprzedaży.
13.03.2020

GPW: Ogromne spadki indeksów Lotosu i Orlenu

Cztery główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły czwartkowe notowania na minusie. Najmocniej straciły spółki z sektora paliwowego.
05.03.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Indiach

Rozmowy z ministrem lotnictwa cywilnego Indii przy okazji inauguracji połączenia lotniczego Warszawa-Nowe Delhi, spotkanie z indyjskim wiceministrem spraw zagranicznych i otwarcie Forum Biznesu Polska-Indie były najważniejszymi punktami wizyty podsekretarza stanu Marcina Przydacza w Indiach.
14.09.2019

Izba handlowa USA odrzuca wezwanie Trumpa ws. biznesu z Chinami

Izba Handlowa USA odrzuciła inicjatywę prezydenta Donalda Trumpa, który w piątek wezwał firmy z USA do natychmiastowego rozejrzenia się za alternatywą wobec działalności w Chinach. Trump zareagował w ten sposób na ogłoszenie przez Pekin odwetowych ceł na towary amerykańskie.
24.08.2019

USA:Trump poleca firmom szukanie alternatywy dla Chin

W reakcji na nałożenie przez Pekin odwetowych ceł na niektóre amerykańskie towary prezydent Donald Trump polecił w piątek firmom w USA "natychmiast rozejrzeć się za alternatywą dla Chin" i przywracać produkcję w Stanach Zjednoczonych.
24.08.2019

Chiny ogłosiły cła odwetowe na towary z USA wartości 75 mld dolarów rocznie

Chiny nałożą cła w wysokości 5-10 proc. na sprowadzane z USA towary warte ok. 75 mld USD rocznie – poinformował w piątek chiński rząd. Jest to odwet za nową partię karnych taryf na chiński eksport, zapowiadaną przez władze amerykańskie.
23.08.2019

Chiński resort handlu: Nowe cła USA zaostrzą spór handlowy

Chiny mają nadzieję, że USA wycofają się z zapowiedzi objęcia karnymi cłami kolejnych chińskich towarów, gdyż wprowadzenie nowych taryf doprowadzi do eskalacji sporu handlowego – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.
22.08.2019

Chiny: Rząd zapowiada odwet, jeśli USA wprowadzą nowe cła

Chiny będą zmuszone podjąć konieczne środki odwetowe, jeśli USA zrealizują swoje zapowiedzi oclenia kolejnych chińskich towarów wartych 300 mld dolarów rocznie – ogłosił w czwartek rząd ChRL, określając groźby celne jako sprzeczne z obietnicami Waszyngtonu.
15.08.2019

Podatki marynarskie: Norwegia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 17.07.2019 roku Norwegia ratyfikowała Konwencję MLI, co z pewnością znacząco wpłynie na zmianę sytuacji podatkowej wielu polskich marynarzy objętych konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, która obowiązuje pomiędzy Polską i Norwegią.
14.08.2019

Chińskie ministerstwo handlu: Przestaliśmy kupować produkty rolne z USA

Chińskie ministerstwo handlu poinformowało we wtorek po północy czasu lokalnego, że chińskie firmy przestały kupować produkty rolne z USA. Pekin nie wyklucza także nałożenia ceł importowych na amerykańskie produkty rolne, które zostały kupione po 3 sierpnia.
05.08.2019

Chiński resort handlu: Rozmawialiśmy z USA o zakupie towarów rolnych

Negocjatorzy handlowi z ChRL i USA, którzy spotkali się we wtorek i środę w Szanghaju, rozmawiali na temat zakupu przez Chiny amerykańskich produktów rolnych; kolejne spotkanie odbędzie się we wrześniu w USA – poinformowało w środę chińskie ministerstwo handlu.
01.08.2019

Ropa traci wartość; inwestorzy patrzą na B.Wschód i relacje USA-Chiny

Ropa na światowych giełdach paliw traci na wartości. Inwestorzy z uwagą śledzą doniesienia dotyczące wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie i zbliżającego się wznowienia rozmów handlowych pomiędzy USA a Chin, chociaż tu nikt nie liczy na przełom - podają maklerz
29.07.2019

Rosja: Wbrew nadziejom ukraińscy marynarze pozostaną w areszcie śledczym

Sąd w Moskwie przedłużył w środę o kolejne trzy miesiące areszt wszystkim 24 marynarzom ukraińskim, którzy w listopadzie zeszłego roku zatrzymani zostali w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na przejętych przez Rosję okrętach wojennych.
17.07.2019

Spór między Chinami a USA spowolni gospodarkę

Jeśli wojna handlowa między Chinami a USA znowu się nasili, proces cyfryzacji wyhamuje, a to może doprowadzić do spowolnienia gospodarki i kryzysu na poziomie światowym. Ten konflikt nikomu nie służy – przekonują eksperci.
17.07.2019

Ceny ropy rosną - kraje OPEC uzgodniły cięcia produkcji

Ceny ropy naftowej w USA zwyżkują, po tym jak kraje OPEC uzgodniły w poniedziałek przedłużenie o dziewięć miesięcy obniżenia produkcji surowca. Analitycy wskazują, że wśród przyczyn słabnących perspektyw popytu na ropę można wymienić napięcia handlowe oraz gorsze od oczekiwań dane w światowej gospodarce.
02.07.2019

Ropa w USA zaliczy czerwiec do najlepszych miesięcy od początku roku

Ropa naftowa lekko drożeje na początku tygodnia. Państwa OPEC+ negocjują w Wiedniu przedłużenie obniżenia produkcji surowca od sześciu do dziewięciu miesięcy. Analitycy podają, że perspektywy zwiększenia popytu na ropę wzrosły po dobrze przyjętych przez rynek wynikach rozmów handlowych USA-Chiny.
01.07.2019

Chińskie media po spotkaniu Xi-Trump: Do porozumienia jeszcze długa droga

Przed Chinami i USA jest jeszcze długa droga do porozumienia w sprawie sporu handlowego – ocenia w niedzielę chińska prasa w kontekście wznowienia dwustronnych rozmów, uzgodnionego w sobotę przez przywódców obu krajów w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.
30.06.2019

Trump: Bez pośpiechu w negocjacjach handlowych z Chinami

Nie ma żadnej presji czasowej w negocjacjach handlowych z Chinami - napisał w niedzielę prezydent USA Donald Trump na Twitterze. "Jakość transakcji jest dla mnie o wiele ważniejsza niż jej szybkość" - podkreślił Trump.
30.06.2019

Bez przełomu po rozmowach przywódców Rosji i Japonii o spornych wyspach

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.
29.06.2019

Japonia: Przywódcy G20 potwierdzają potrzebę wolnego i uczciwego handlu

Po dwudniowych dyskusjach w Osace przywódcy G20 przestrzegli w sobotę przed zagrożeniami dla światowej gospodarki i zaapelowali o wolne i uczciwe środowisko handlowe. We wspólnym komunikacie na zakończenie szczytu nie potępili jednak protekcjonizmu handlowego.
29.06.2019

Japonia/Trump: Nie wprowadzamy nowych ceł na towary z Chin

Zgodziłem się nie wprowadzać nowych ceł na towary z Chin i zezwolić, aby amerykańskie firmy wciąż sprzedawały sprzęt koncernowi Huawei – powiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace.
29.06.2019

Putin: Nie ma decyzji w sprawie aresztowanych ukraińskich marynarzy

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że na razie "nie ma decyzji" w sprawie aresztowanych w Rosji marynarzy ukraińskich. Putin przekazał, że rozmawiał na ten temat z prezydentem USA Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G20 w Osace.
29.06.2019

Japonia: Trump i Xi uzgodnili dalsze rokowania handlowe

Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, uzgodnili w sobotę dalsze negocjacje w sprawie sporu handlowego, toczonego przez ich kraje od blisko roku. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua Waszyngton nie wprowadzi nowych ceł na chiński eksport.
29.06.2019

Japonia/Trump do Xi: Jesteśmy otwarci na monumentalną umowę handlową

Jesteśmy otwarci na uczciwą umowę handlową z Chinami; możemy zrobić coś prawdziwie monumentalnego – powiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump na początku dwustronnego spotkania z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.
29.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Po szczycie G20 złoty powinien pozostać stabilny

Po trwającym szczycie G20, na którym rozmawiać mają prezydenci USA i Chin, złoty powinien utrzymać się na poziomie 4,25-4,26 zł za euro, a rentowności SPW mogą dalej spadać - oceniają analitycy. Według analityków, rozmowy prezydentów o handlu mogą nie być rozstrzygające.
29.06.2019

Chiny: MSZ liczy na powodzenie rozmów prezydentów ChRL i USA w Osace

Chiny mają nadzieję, że sobotnie spotkanie prezydenta ChRL Xi Jinpinga z przywódcą USA Donaldem Trumpem zakończy się powodzeniem – powiedział w piątek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Politycy mają rozmawiać m.in. o sporze handlowym pomiędzy ich krajami.
28.06.2019

Ropa w USA zaliczy czerwiec do najlepszych miesięcy od początku roku

Ropa w USA zaliczy kończący się miesiąc do najlepszych od początku 2019 r. - w czerwcu surowiec zyskał na wartości 11 proc. O dalszych ruchach notowań na tym rynku mogą zadecydować dwa ważne spotkania: Trump-Xi i OPEC+ - podają maklerzy.
28.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty powinien być stabilny wobec euro, rentowności SPW bez zmian

Złoty może stabilizować się wobec euro w przedziale 4,2500-4,2650 – uważają ekonomiści. Rentowności SPW pozostaną bez większych zmian – dochodowość 10-latek może oscylować wokół 2,35-2,40 proc.
28.06.2019

Japonia zaproponuje G20 plan przeciw plastikowi w oceanach

Całkowite zaprzestanie wyrzucania odpadów plastikowych do oceanów do 2050 roku to założenie planu, jaki Japonia zamierza zaproponować na szczycie przywódców G20 w Osace w piątek i sobotę – podał w czwartek portal japońskiego dziennika „Mainichi Shimbun”.
28.06.2019

Media: Chiny i USA uzgodniły „tymczasowy rozejm” w wojnie handlowej

Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje w sprawie toczonej przez nie wojny handlowej – podał w czwartek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w Pekinie i Waszyngtonie.
28.06.2019

Japonia: Juncker ostrzega przed skutkami napięć handlowych USA-Chiny

Napięcia handlowe pomiędzy USA a Chinami negatywnie wpływają na tempo wzrostu światowej gospodarki, zwracałem na to uwagę władzom obu krajów – powiedział w piątek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas szczytu G20 w Osace.
28.06.2019

Japonia: Abe i Xi uzgodnili współpracę na rzecz wolnego handlu

Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w czwartek współpracę na rzecz „wolnego i uczciwego handlu” i zapowiedzieli „regularną i bliską” komunikację między obu krajami, co agencja Kyodo ocenia jako znak poprawy dwustronnych relacji.
28.06.2019

Ceny ropy zmierzały do 60 USD/b, ale prezydent USA postraszył cłami dla Chin

Ceny ropy naftowej w USA zmierzały do 60 dolarów za baryłkę, ale sentyment na rynku paliw popsuł się po tym, gdy prezydent USA postraszył, że może nałożyć dodatkowe cła na towary importowane z Chin - podają maklerzy.
27.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umocnić się wobec euro, a rentowności SPW rosnąć

Złoty może zyskać w krótkiej perspektywie wobec euro – uważają ekonomiści. Rentowności SPW mogą rosnąć, a w przy tym dojdzie do stromienia krzywej na korzyść długu 2-letniego.
27.06.2019

USA: Trump grozi Chinom nałożeniem dodatkowych ceł

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nałoży dodatkowe cła na import z Chin, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem porozumienia handlowego.
27.06.2019

Ceny ropy w USA zmienne - najpierw w 3 dni +7,7 proc., a we wtorek -0,6 proc.

Ceny ropy naftowej w USA spadają o 0,6 proc. po zwyżce w ciągu 3 sesji o 7,7 proc. Inwestorzy analizują informacje z Białego Domu w sprawie relacji z Iranem. Z kolei cięcie dostaw ropy przez kraje OPEC+ w drugiej połowie tego roku nie jest jeszcze przesądzone - podają maklerzy.
25.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może wzmocnić się wobec euro, a rentowności SPW rosnąć

Złoty może zyskać w krótkiej perspektywie wobec euro – uważają ekonomiści. Rentowności SPW mogą rosnąć, a w szczególności na środku i końcu krzywej.
25.06.2019

Polska w krótkim terminie nie powinna negatywnie odczuć wznowienia wojny handlowej między USA a Chinami

Po półrocznym zawieszeniu w maju wybuchła kolejna odsłona bitwy na cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – prezydent Donald Trump podniósł stawki dla chińskich towarów o wartości 200 mld dol. i zagroził wprowadzeniem kolejnych opłat. Na cenzurowanym znalazł się chiński koncern Huawei, z którym na skutek dekretu Trumpa amerykańscy potentaci zrywają współpracę. Choć Polska znajduje się na peryferiach tego konfliktu, może on skutkować m.in. osłabieniem złotego, co jest korzystne dla eksporterów.
24.06.2019

Polska blokuje europejskie dążenia do neutralności klimatycznej – kolejna stracona szansa dla świata

W czwartek, w wyniku sprzeciwu Polski, Węgier, Czech i Estonii, Rada Europejska nie przyjęła jednoznacznego celu dojścia przez Unię Europejską do zeroemisyjnej gospodarki w 2050 roku. W kontekście rosnącego zagrożenia zmianą klimatu, pełnienia przez Polskę funkcji Prezydencji Konwencji Klimatycznej i masowych nacisków społecznych, zablokowanie porozumienia jest kuriozalne i szkodliwe dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu. Brak tego celu znacznie osłabia mandat Unii Europejskiej w globalnej polityce klimatycznej podczas
21.06.2019

Morawiecki: Decyzje podjęte na szczycie UE odpowiadają interesowi Polski

Decyzje podjęte na szczycie UE i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski - mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zablokowania zapisów w sprawie neutralności klimatycznej, ocenił, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.
21.06.2019

Chiński resort handlu: przeprowadzimy negocjacje handlowe z USA

Wysokiej rangi urzędnicy z Chin i USA przeprowadzą rozmowy handlowe zgodnie z instrukcjami przywódców obu krajów – przekazał w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng. Wyraził nadzieję, że Waszyngton stworzy dogodne warunki do dialogu.
20.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może minimalnie osłabić się wobec euro, a rentowności SPW bez perspektyw istotnych wzrostów

Złoty w krótkiej perspektywie może delikatnie osłabić się wobec euro do poziomu 4,28 – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW nie mają perspektyw do wyraźnych wzrostów i w najbliższym czasie będą oscylować wokół 2,40 proc.
20.06.2019

OPEC+ bliski wyjścia z impasu dot. spotkania, niebawem spotkanie USA i Chin - ceny ropy rosną

Ceny ropy naftowej w USA rosną w reakcji na sygnały, że kraje koalicji OPEC+ są bliskie wyjścia z impasu w sprawie ustalenia daty najbliższego spotkania. Tymczasem już niebawem dojdzie do spotkania i wznowienia rozmów handlowych USA i Chin - podają maklerzy.
19.06.2019

USA/Trump: „Nie ma znaczenia”, czy chiński przywódca weźmie udział w szczycie G20

Amerykański prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że "nie ma znaczenia", czy chiński przywódca Xi Jinping weźmie udział w szczycie G20 w tym miesiącu i wyraził przekonanie, że porozumienie handlowe USA z Chinami tak, czy inaczej zostanie kiedyś zawarte.
15.06.2019

Ceny ropy rosną: Trump stawia warunki Xi, a OPEC+ ma w perspektywie dalsze cięcia

Ceny ropy w USA rosną o 0,6 proc., po spadku w poniedziałek o 1,4 proc. Prezydent USA Donald Trump stawia warunki prezydentowi Chin Xi Jinpingowi. Z kolei koalicja OPEC+ przymierza się do dalszego cięcia dostaw ropy - podają maklerzy.
11.06.2019

Mnuchin: największy postęp w sporze handlowym nastąpi na spotkaniu Trump-Xi

Minister finansów USA Steven Mnuchin zapowiedział w sobotę, że omówi kwestie handlowe z szefem chińskiego banku centralnego Yi Gangiem. Dodał, że największy postęp w sporze handlowym USA-Chiny nastąpi podczas spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Xi Jinpinga pod koniec czerwca.
08.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny wobec euro, spadek rentowności 10-letnich SPW w krótkim terminie

EUR/PLN w najbliższych dniach może poruszać się w przedziale 4,30-4,31 – uważają ekonomiści. Dochodowość długu dziesięcioletniego może zniżkować wyraźnie poniżej 2,80 proc.
24.05.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, oczekiwane wzrosty rentowności SPW

EUR/PLN może oscylować w przedziale 4,2950-4,3150 do końca tego tygodnia – uważają ekonomiści. Oczekują wzrostów dochodowości krajowego długu skarbowego – do 2,92 proc. na długim końcu krzywej.
23.05.2019

Kreml wyraził przekonanie, że projekt Nord Stream 2 będzie ukończony

Kreml jest przekonany, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona, mimo głosów o zamiarze nałożenia amerykańskich sankcji na ten projekt - powiedział we wtorek rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.
21.05.2019

Trump zapowiada spotkania z Putinem i Xi na szczycie G20 w Osace

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace. Mówił też m.in. o Iranie i o relacjach handlowych z Chinami.
14.05.2019

USA: Trump zapowiada wyższe cła na wybrane towary z Chin

Od piątku cła na wybrane towary importowane z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrosną z 10 do 25 procent, a dodatkowe taryfy zostaną nałożone na więcej chińskich produktów - ogłosił w niedzielę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.
05.05.2019

UE i Japonia razem ws. międzynarodowego handlu i reformy WTO

Potwierdzenie opartego na ustalonych zasadach porządku międzynarodowego, promocja wolnego handlu, a także przygotowania do szczytu G20 w czerwcu w Osace były tematami szczytu UE-Japonia, który odbył się w czwartek w Brukseli.
26.04.2019

Dwa okręty USA przepłynęły w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim

Dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe przepłynęły w poniedziałek w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których prawa rości sobie ChRL - przekazało agencji Reutera zastrzegające sobie anonimowość źródło w administracji USA.
11.02.2019

USA: Trump uznaje 1 marca za ostateczny termin zawarcia umowy z Chinami

Jak poinformował Biały Dom, prezydent USA Donald Trump uznał datę 1 marca za ostateczny termin zawarcia umowy handlowej z Chinami. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, USA podniosą taryfy celne na produkty chińskie.
01.02.2019

USA: Trump w czwartek spotka się z wicepremierem Chin

Prezydent USA Donald Trump spotka się w czwartek w Waszyngtonie z wicepremierem Chin Liu He - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Tematem rozmów mają być stosunki handlowe między obydwoma krajami.
29.01.2019

Davos/Premier Japonii: Musimy wzmocnić zaufanie do handlu międzynarodowego

Premier Japonii Shinzo Abe podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos oświadczył, że będzie chciał wykorzystać przewodnictwo swojego kraju w grupie G20 do wzmocnienia zaufania do międzynarodowego systemu handlu.
23.01.2019

Szef MSZ Niemiec: Rosja powinna zapewnić swobodną żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja powinna zapewnić swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej, a kryzys z Ukrainą w rejonie tej przeprawy nie może się powtórzyć – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem w piątek w Kijowie.
19.01.2019

Ukraina/Szef MSZ o misji ds. Cieśniny Kerczeńskiej: Dobra idea, ale bez manipulacji Rosji

Ukraina popiera ideę rozmieszczenia misji międzynarodowej w Cieśninie Kerczeńskiej pod warunkiem, że Rosja nie będzie jej wykorzystywała do swoich manipulacji – oświadczył w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.
18.01.2019

Ławrow: Rosja przestudiuje propozycje Niemiec w sprawie Cieśniny Kerczeńskiej

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział w piątek, że Moskwa przestudiuje dokument z propozycjami Berlina, dotyczącymi Cieśniny Kerczeńskiej, przekazany stronie rosyjskiej przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa.
18.01.2019

Prezydenci Chin i USA celebrują 40. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych

Prezydenci Chin i Stanów Zjednoczonych wymienili depesze gratulacyjne z okazji przypadającej we wtorek 40. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami.
01.01.2019

Japonia przyspiesza rozbudowę potencjału militarnego

Rząd Japonii przyjął we wtorek nowe wytyczne polityki obronnej, które przewidują zwiększenie wydatków na obronę i przyspieszenie rozbudowy potencjału militarnego w ciągu najbliższych lat. Japonia chce stać się regionalnym mocarstwem wobec wzrostu potęgi Chin i Rosji.
18.12.2018

LOTOS niezmiennie w RESPECT Index

Ogłoszono skład tegorocznej edycji RESPECT Index – listy spółek najbardziej odpowiedzialnych społecznie. Wyniki zaprezentowano 12 grudnia podczas gali zorganizowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa LOTOS już po raz dwunasty znalazła się w tym elitarnym gronie.
14.12.2018

Jak zakończy się „wojna handlowa”?

Czy czeka nas eskalacja konfliktu między USA a Chinami? A może to tylko teatr polityczny? Eksperci Ebury skłaniają się bardziej ku drugiej możliwości.
13.12.2018

Izba Reprezentantów USA: rozliczyć Rosję za agresję w Cieśninie Kerczeńskiej

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek rezolucję, w której potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz zaapelowała do prezydenta Donalda Trumpa i sojuszników USA o rozliczenie Moskwy za tę agresję.
12.12.2018

USA potwierdzają ustalony termin dla umowy handlowej z Chinami

Umowa Stanów Zjednoczonych z Chinami o wolnym handlu musi zostać wynegocjowana do 1 marca 2019 roku, gdyż w przeciwnym razie strona amerykańska nałoży zapowiadane nowe cła - potwierdził w niedzielę przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.
09.12.2018

Niemcy/„Die Zeit”: Maas chce rozszerzenia misji OBWE na Morze Azowskie

Podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE w Mediolanie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zaproponował rozszerzenie misji obserwacyjnej na Ukrainie na Morze Azowskie - poinformował tygodnik "Die Zeit" na stronie internetowej.
07.12.2018

Ropa w USA tańsza; za kilka godzin spotkanie OPEC+, a nie wiadomo co kartel zrobi

Ropa w USA tanieje o ponad 1 procent. Jeszcze tylko kilka godzin pozostało do rozpoczęcia oficjalnego posiedzenia producentów ropy z OPEC+, a na rynkach rośnie niepewność, jaka może być skala cięć dostaw ropy przez grupę - podają maklerzy.
06.12.2018

USA/Trump: Rozpoczęliśmy już rozmowy handlowe z Chinami

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że jego administracja rozpoczęła już rozmowy handlowe z Chinami. Jeśli się nie przedłużą, to powinny się skończyć w 90 dni od uzgodnionego w sobotę rozejmu w wojnie celnej między tymi państwami - dodał.
05.12.2018

Ropa w USA w dwa dni zdrożała najmocniej od czerwca

Ropa w USA w dwa dni zdrożała najmocniej od czerwca - o ponad 5 procent. Na rynkach słabną obawy o możliwą nadpodaż surowca i są nadzieje, że kraje OPEC+ osiągną porozumienie, aby ustabilizować sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.
04.12.2018

Uwaga inwestorów skupia się na Rezerwie Federalnej

Zdaje się, że ostatni tydzień przyniósł potwierdzenie sugestii, że FED rozważa wstrzymanie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, w wyniku czego rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych ovniżyły się na całej krzywej dochodowości.
03.12.2018

Mocny wzrost cen ropy w USA po listopadowym bardzo silnym spadku

Ropa w USA bardzo mocno drożeje, o ponad 5 proc., po listopadowym "horrorze", gdy surowiec staniał o 22 proc., najmocniej do 10 lat - wskazują maklerzy.
03.12.2018

Chiny i USA: Zawieszenie wprowadzenia nowych taryf na 90 dni

Chiny i USA zgodziły się na wstrzymanie wprowadzania nowych ceł, ponieważ oba kraje biorą udział w rozmowach handlowych w celu osiągnięcia porozumienia w ciągu 90 dni - poinformował Biały Dom po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga.
02.12.2018

Putin o krótkiej rozmowie z Trumpem: Pozostaliśmy przy swoich stanowiskach

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział agencji TASS, że krótka rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem na szczycie G20 w Buenos Aires dotyczyła incydentu na Morzu Czarnym. Dodał, że obaj pozostali przy swoich stanowiskach.
02.12.2018

Kreml: Merkel i Macron nalegali, by Putin uwolnił ukraińskich marynarzy

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sobotę nalegali, by doprowadził do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy ujętych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej - podał rzecznik Putina.
01.12.2018

G20: Merkel i Putin za rozmowami ws. incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się w sobotę na dalsze rozmowy na szczeblu doradców w tzw. formacie normandzkim w sprawie incydentu między Ukrainą i Rosją w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował rzecznik rządu Niemiec.
01.12.2018

Trump odwołał rozmowy z Putinem

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że odwołuje spotkanie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na szczycie G20 w Buenos Aires w związku z sytuacją po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Zapowiedział chęć spotkania, gdy sprawa zostanie rozwiązana.
30.11.2018

Trump i Erdogan wyrazili głębokie zaniepokojenie ws. okrętów ukraińskich

Prezydenci USA i Turcji Donald Trump i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w środę przez telefon ws. zajęcia przez rosyjskie służby graniczne ukraińskich okrętów w pobliżu Krymu i wyrazili głębokie zaniepokojenie incydentem - powiadomiła rzeczniczka Białego Domu.
29.11.2018

Hiszpania: Xi Jinping zapowiada większą otwartość Chin na światowy handel

Prezydent Chin Xi Jinping, który od wtorku przebywa z trzydniową wizytą w Hiszpanii, zadeklarował w Madrycie większą otwartość swego kraju na światowy handel.
29.11.2018

Kreml: Spotkanie Putin-Trump odbędzie się 1 grudnia

Spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcą USA Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 w Buenos Aires odbędzie się 1 grudnia - poinformował w środę doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
28.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Globalny pesymizm wspiera USD; polskie SPW czekają na ruchy US Treasuries

Ewentualny brak porozumienia na linii Trump - Xi Jinping może pogłębić globalny pesymizm, co z kolei powinno zadziałać prowzrostowo na amerykańską walutę - oceniają eksperci. Ich zdaniem, wyceny polskich papierów skarbowych będą zależne od wahań amerykańskich odpowiedników.
28.11.2018

Erdogan wezwał Putina i Poroszenkę, by szukali rozwiązań dyplomatycznych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Petra Poroszenkę, by napięcia między swoimi krajami rozwiązywali na drodze dialogu i szukali rozwiązań dyplomatycznych - informuje w środę agencja Reutera.
28.11.2018

„Wall Street Journal”: Jak Zachód może ukarać Putina za Ukrainę

Zachód może na różne sposoby ukarać Władimira Putina za antyukraiński incydent w Cieśninie Kerczeńskiej - przekonuje "Wall Street Journal', wymieniając rezygnację z budowy Nord Stream 2, ostracyzm wobec Putina na arenie międzynarodowej i antyrosyjskie sankcje.
28.11.2018

Polskie aktywa radzą sobie dobrze, mimo sytuacji na Ukrainie

Sytuacja na Ukrainie istotnie nie szkodzi polskim aktywom. Z innych ważnych informacji rynkowych – inwestorzy czekają na głosowanie w brytyjskim parlamencie ws. porozumienia dot. Brexitu.
28.11.2018

Ropa w USA drożeje - USA gotowe do ugody z Chinami, a popyt na paliwa rośnie

Ropa w USA drożeje o ponad 1 proc. USA są otwarte na zawarcie porozumienia w sprawie handlu z Chinami, a popyt na rynkach na paliwa rośnie - wskazują maklerzy.
28.11.2018

USA/Media: Działaniem wobec Ukrainy Putin wystawia na próbę Trumpa

Komentując ostrzał ukraińskich statków, którego dokonały rosyjskie siły w Cieśninie Kerczeńskiej, amerykański "Wall Street Journal" oraz "Washington Post" oceniają, że jest to próba, na jaką prezydenta USA Donalda Trumpa wystawia gospodarz Kremla Władimir Putin.
27.11.2018

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wiąże ręce Trumpowi?

Włoski dziennik "Corriere della Sera" zastanawia się we wtorek, czy incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty, jest próbą "związania rąk" prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi przed spotkaniem z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.
27.11.2018

Ropa w USA tanieje po zwyżce w poniedziałek - najmocniejszej od 2 miesięcy

Ropa w USA tanieje po zwyżce w poniedziałek o 2,4 proc., najmocniejszej od 2 miesięcy. Producenci ropy z OPEC i ich sojusznicy przygotowują się do rozmów w sprawie polityki podażowej ropy - wskazują maklerzy.
27.11.2018

Tauron: Projekt PEP z celami Grupy

Cele projektu Polityki Energetycznej Polski (PEP) są zbieżne z kierunkami rozwoju GrupyTauron - napisała grupa w piątkowym komunikacie.
23.11.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Japonia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Z uwagi na niezbędną liczbę państw, które ratyfikowały Konwencję MLI weszła on w życie z dniem 01.07.2018 roku, ale tylko w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały. Na dzień publikacji tego artykułu 84 państwa podpisały ww. Konwencję, a 15 państw z nich ją ratyfikowało (Australia, Austria, Francja, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Litwa, Nowa Zelandia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania). Kluczową kwestią do zastosowanie zmian wprowadzonych Konwencją MLI od początku 2019 roku było to, aby państwa
19.11.2018

Szczyt APEC kończy się bez wspólnego komunikatu przywódców

Dwudniowy szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Papui-Nowej Gwinei zakończył się w niedzielę bez wspólnego komunikatu przywódców państw tego międzynarodowego układu. Powodem były napięcia w relacjach USA-Chiny.
18.11.2018

Singapur/ Wiceprezydent ChRL: jesteśmy gotowi do rozmów handlowych z USA

Chiny są gotowe wznowić negocjacje i znaleźć kompromisowe rozwiązanie sporu handlowego z USA – oświadczył wiceprezydent ChRL Wang Qishan we wtorkowym wystąpieniu na forum gospodarczym w Singapurze.
06.11.2018

Trump: Zawrzemy bardzo dobrą umowę handlową z Chinami

Prezydent Donald Trump powiedział dziennikarzom w piątek, że uważa, iż USA zawrą umowę handlową z Chinami i "będzie to bardzo uczciwy deal dla wszystkich". Dodał, że zrobił "znaczące postępy w sprawie Chin".
03.11.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.