• <

Resort obrony Tajwanu podał, że blisko wybrzeży wyspy pojawił się chiński lotniskowiec

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Resort obrony Tajwanu podał, że blisko wybrzeży wyspy pojawił się chiński lotniskowiec

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @IndoPacificInfo

Grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong przepłynęła w poniedziałek w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu i wpłynęła na wody zachodniego Pacyfiku na ćwiczenia – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Odnotowano też naruszenie strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu przez 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym przez myśliwce J-16, co spotkało się z „odpowiednią reakcją” sił tajwańskich, przekazał resort. Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał w piątek armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej – poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie ChRL.

Lotniskowiec Shandong, który wszedł do służby w 2019 roku, uczestniczył również w ćwiczeniach wokół Tajwanu w kwietniu. W czerwcu przepłynął Cieśniną Tajwańską, przypomina agencja Reutera. W sobotę przez cieśninę oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych przepłynęły okręty z USA i Kanady. Zbiegło się to w czasie ze szczytem G20 w Indiach, w którym uczestniczyli przywódcy obu tych państw.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada walkę o wolność. (PAP)

anb/ ap/

Tagi:
''

Dziękujemy za wysłane grafiki.