• <
urząd_morski_gdynia_2021

Hiszpania: Xi Jinping zapowiada większą otwartość Chin na światowy handel

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Hiszpania: Xi Jinping zapowiada większą otwartość Chin na światowy handel
Hiszpania: Xi Jinping zapowiada większą otwartość Chin na światowy handel - GospodarkaMorska.pl

pc

29.11.2018 Źródło: PAP

Prezydent Chin Xi Jinping, który od wtorku przebywa z trzydniową wizytą w Hiszpanii, zadeklarował w Madrycie większą otwartość swego kraju na światowy handel.

Wizyta chińskiego prezydenta, która potrwa do czwartku, jest pierwszą od trzynastu lat podróżą szefa państwa chińskiego do Hiszpanii. Xi Jinping spotkał się już z królem Filipem VI, premierem Pedro Sanchezem, przedstawicielami hiszpańskiego parlamentu, a także przedsiębiorcami z obu krajów.

W każdym ze swoich wystąpień Xi Jinping deklarował, że Chiny zamierzają otwierać szerzej “bramy swego kraju” na światowy handel. Wskazywał też na plany Pekinu w kierunku większej ochrony własności intelektualnej. Przyznał, że intencją Chin jest przezwyciężenie wojny handlowej z USA.

“Obecna sytuacja uderza w całą społeczność międzynarodową, dlatego potrzebujemy dziś więcej porozumień i pozytywnej energii. (…) Ze swojej strony deklarujemy większe otwarcie na świat, ułatwiając dostęp do naszego rynku zagranicznym inwestorom, wspierając import produktów wysokiej jakości i rozwijając wewnętrzny rynek” - powiedział w Madrycie prezydent Chin.

Dziennik “La Vanguardia” odnotowuje zapowiedź Xi Jinpinga co do wydatków importowych ChRL w ciągu najbliższych pięciu lat na kwotę 10 bln euro. Przypomina, że zacieśnieniu współpracy z Hiszpanią służy m.in. rozwijanie Nowego Jedwabnego Szlaku, w tym połączeń kolejowych z Chin do Madrytu.

Z kolei dziennik “El Mundo” i agencja Europapress wskazują, że wizyta prezydenta Chin jest próbą poszukiwania sojuszników w sytuacji trwającej wojny handlowej z USA. Przypominają, że w środę Pekin i Madryt zawarły ponad 20 rozmaitych umów handlowych, m.in. w dziedzinie produkcji chemicznej i rolnictwa.

Telewizja TVE24 twierdzi, że najkorzystniejsze dla Hiszpanii porozumienia z Pekinem dotyczą m.in. eksportu do Chin wieprzowiny oraz win.

Liberalny dziennik “El Confidencial” wskazuje, że przejawem dynamiki w kontaktach handlowych między Madrytem i Pekinem jest zorganizowanie w stolicy pierwszej konferencji Rady Doradztwa Przedsiębiorcom z Chin i Hiszpanii. Wydarzenie, w którym we wtorek i środę wzięły udział kierownictwa 32 dużych spółek z obu krajów, ma odbywać się cyklicznie.

“Głównymi problemami, na które skarżyli się podczas konferencji hiszpańscy inwestorzy, są rosnące koszty działalności oraz brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej” - napisała gazeta.

Wizyta Xi Jinpinga w Hiszpanii jest przystankiem w jego podróży na szczyt państw G20, który odbędzie się 30 listopada i 1 grudnia w stolicy Argentyny Buenos Aires. Przed powrotem do Pekinu, zaplanowanym na 5 grudnia, prezydent ChRL odwiedzi jeszcze Panamę i Portugalię.

Podczas szczytu przywódców państw należących do G20 prezydent Chin ma spotkać się oddzielnie na obiedzie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Będzie to pierwsze spotkanie od czasu, gdy USA i Chiny nałożyły na siebie wzajemnie cła na import.

Według Trumpa podczas trzynastego szczytu G20 może dojść do zawarcia pod pewnymi warunkami amerykańsko-chińskiej umowy handlowej.

Na zakończenie wojny handlowej liczą też Chińczycy. Obecny konflikt między dwiema głównymi gospodarkami świata władze w Pekinie określają mianem “największej wojny handlowej w historii gospodarki”.

W 2018 r. Waszyngton jako pierwszy wprowadził cła karne na importowane z Chin towary warte 250 mld USD rocznie, na co Pekin odpowiedział taryfami na amerykańskie produkty za 110 mld USD rocznie.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.