ew
Wysokiej rangi urzędnicy z Chin i USA przeprowadzą rozmowy handlowe zgodnie z instrukcjami przywódców obu krajów – przekazał w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng. Wyraził nadzieję, że Waszyngton stworzy dogodne warunki do dialogu.
Chiny liczą, że USA posłuchają skarg swoich przedsiębiorców i przestaną grozić cłami oraz prowadzić wojnę handlową – powiedział Gao na cotygodniowej konferencji prasowej w Pekinie.
Negocjacje handlowe pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata załamały się w maju, gdy prezydent USA Donald Trump zarzucił Chinom próby wycofywania się ze zobowiązań, jakie uzgodniono w toku rozmów. Trump podniósł karne cła na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie i zagroził kolejnymi taryfami, a ministerstwo handlu USA nałożyło restrykcje na chińską firmę Huawei.
Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej Trump uzgodnił z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, że spotkają się w kuluarach szczytu grupy G20 w Osace pod koniec czerwca. Po rozmowie Trump ogłosił na Twitterze, że zespoły handlowe z obu krajów rozpoczną negocjacje jeszcze przed tym spotkaniem.
Państwowy chiński dziennik "China Daily" oceniał w kontekście planowanego spotkania Xi z Trumpem w Osace, że obie strony "są w nastroju do poważnego dialogu", ale jedna rozmowa przywódców raczej nie przyniesie ostatecznego zakończenia sporu. "Oczekiwania obu stron zbytnio się od siebie różnią, by to było możliwe" - napisała gazeta.
Chińskie media oceniały w maju, że pomiędzy stronami występują trzy główne różnice zdań, z których jedna dotyczy zniesienia wszystkich dodatkowych taryf nałożonych w ramach konfliktu. Chiny i USA nie uzgodniły ich zdaniem "zrównoważonej" treści umowy handlowej, a Pekin nigdy nie ustąpi w tych kluczowych kwestiach pod presją Waszyngtonu, gdyż jest to "sprawa zasad".
Na czwartkowej konferencji Gao oświadczył, że stanowisko Chin nie zmieniło się, a ich podstawowe wymagania muszą zostać spełnione.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na podróż – NOR w porcie wyładunku i związane z tym zagadnienia
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA
Czy NATO zablokuje Rosji Bałtyk? Kreml miałby tracić wtedy 90 mld dolarów rocznie