• <
urząd_morski_gdynia_2021

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wiąże ręce Trumpowi?

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wiąże ręce Trumpowi?
Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wiąże ręce Trumpowi? - GospodarkaMorska.pl

ew

27.11.2018 Źródło: PAP

Włoski dziennik "Corriere della Sera" zastanawia się we wtorek, czy incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty, jest próbą "związania rąk" prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi przed spotkaniem z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.

"Czy to nie jest wystudiowana akcja" przed szczytem G20 w Buenos Aires, gdzie ma dojść do rozmowy Trumpa i Putina? - pyta komentator włoskiej gazety.

Publicysta Franco Venturini pisze, że zdarzenie Cieśninie Kerczeńskiej można interpretować dwojako. Po pierwsze, wyjaśnia, jako potwierdzenie próby sił między Moskwą a Kijowem "w niewypowiedzianej wojnie, która od aneksji Krymu w 2014 roku przyniosła już 10,5 tys. ofiar".

"Do starć zbrojnych w prorosyjskich prowincjach wschodniej Ukrainy dochodzą nowe napięcia na frontach wewnętrznych, w chwili gdy (prezydent Ukrainy Petro) Poroszenko oczekuje z wielkim niepokojem wyborów w przyszłym roku, a popularność Putina spada" - zauważa autor tekstu w największej włoskiej gazecie.

Wyraża opinię, że międzynarodowe mediacje w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i porozumienia z Mińska nie przyniosły prawie żadnych rezultatów, a decyzja Trumpa o dostawach śmiercionośnej broni dla Kijowa "dolała oliwy do ognia".

"Nie powinno specjalnie dziwić zatem, że dwa ukraińskie okręty patrolowe na holowniku mogły wydawać się rosyjskiej FSB straszną siłą i dlatego Rosjanie je ostrzelali i skonfiskowali. Nie tylko dlatego, że rosyjskie reakcje są zawsze nieproporcjonalne, ale i dlatego, że w tej cieśninie na Morzu Azowskim dawne KGB widzi wyzwanie, wolę nieuznania aneksji Krymu" - stwierdza publicysta.

Odnotowuje, że po tym incydencie Polska zażądała nałożenia nowych sankcji na Rosję, a NATO "podniosło głos bardziej niż zazwyczaj".

Venturini uważa, że to, co się stało, można też wytłumaczyć inaczej. Przypomina, że 30 listopada na szczycie G20 w Buenos Aires dojdzie do rozmowy prezydentów Rosji i USA na temat bezpieczeństwa europejskiego i rozbrojenia. Jak zaznacza, Moskwa już daje wyraz niezadowoleniu z zamiarów Białego Domu, by wycofać się z układu z Rosją o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).

"Za trzy dni Rosja ma nadzieję uzyskać wyjaśnienia od Trumpa" - dodaje dziennikarz. Jak podkreśla, już w czasie spotkania w Helsinkach można było dostrzec, że Trump może iść na ustępstwa i nie rezygnuje z dialogu Putinem.

"W środku nowego kryzysu ukraińskiego byłoby to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Czy ktoś postanowił związać ręce nieprzewidywalnemu Donaldowi?" - pyta włoski publicysta.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.