• <

Wynik wyszukiwania - "cena ropy" - Wiadomości

OPEC utrzymuje cięcia w wydobyciu ropy do końca 2025 r.

OPEC - Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową - postanowiła w niedzielę podczas posiedzenia on line, że do końca 2025 utrzyma w mocy cięcia wydobycia, które zostały ustalone jeszcze w 2023 roku. Wcześniej planowano, że zobowiązania stracą moc z końcem 2024 r.
02.06.2024

Reflex: bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam trwały wzrost cen surowca

Bez uszczuplenia dostaw ropy z Bliskiego Wschodu nie grozi nam obecnie trwały wzrost cen surowca - napisali w piątkowym komentarzu analitycy z Refleksu. Prognozują, że w następnym tygodniu utrzyma się ryzyko symbolicznych podwyżek cen benzyn, a w przypadku diesla - symbolicznych obniżek.
19.04.2024

Eskalacja w Cieśninie Ormuz. Iran zajął kontenerowiec MSC

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano.
13.04.2024

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Amerykański lotniskowiec Dwight Eisenhower pojawił się w piątek na wodach Morza Czerwonego w pobliżu Izraela; jednostka ta byłaby w stanie przechwycić irańskie pociski rakietowe i drony, gdyby Teheran zrealizował swoje groźby ataku na izraelskie obiekty wojskowe - powiadomił portal Times of Israel.
12.04.2024

Gospodarka w Polsce odczuje kryzys na Morzu Czerwonym. Opóźnienia i wzrosty cen to największe zagrożenie

Od kilku tygodni trwają ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki towarowe i kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone, będące – wraz z Kanałem Sueskim – główną drogą morską łączącą Europę z Bliskim Wschodem i Azją. Jak mówią eksperci rynku TSL obecna sytuacja staje się uciążliwa dla logistyki na całym świecie, a kryzys na Morzu Czerwonym oznacza blokadę swobodnego przepływu transportu, co musi odbić się na światowym handlu.
31.01.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Ceny ropy w USA rosną. Popyt i Morze Czerwone w centrum uwagi

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku notują wzrosty, a inwestorzy oceniają poziom zapasów surowca w USA oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.
28.12.2023

UE chce kontrolować rosyjskie tankowce w Cieśninach Duńskich

Zachodnie media donoszą, że UE planuje umożliwić duńskim władzom kontrolowanie rosyjskich tankowców przepływających przez Cieśniny Duńskie. Jest to kolejny element zaostrzania sankcji przeciwko rosyjskiemu eksportowi ropy.
15.11.2023

Konflikt w Izraelu może wpłynąć na ograniczenie irańskiego eksportu ropy naftowej

Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego może wpłynąć m.in. na ograniczenie irańskiego eksportu ropy naftowej - wskazał doradca w zespole klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Maciej Miniszewski
09.10.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

"Financial Times": mimo limitu cen Rosja zarabia na eksporcie ropy zawyżając koszty frachtu

Rosyjskie firmy, zawyżając koszty transportu, zarabiają na eksporcie ropy naftowej do Indii znacznie więcej, niż do tej pory sądzono - podał w poniedziałek dziennik "Financial Times". Według gazety, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mogło to być 1,15 mld dolarów.
14.08.2023

Rośnie wartość rosyjskiej ropy. To wyzwanie dla państw G7 w zakresie utrzymywania sankcji i limitu cenowego

Po raz pierwszy od czasu nałożenia przez G7 limitu cenowego na handel morski rosyjskimi produktami naftowymi, cena ropy Ural wzrosła powyżej 60 dolarów za baryłkę, co powinno spowodować odejście zachodnich usługodawców z tego segmentu.
17.07.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

W 2023 roku logistyka surowców energetycznych się ustabilizuje. Rosyjska gospodarka straci nawet 190 mld dolarów w wyniku sankcji

Sankcje nałożone na Rosję po napadzie na Ukrainę osłabiły gospodarkę Rosji ale jej nie załamały. Moskiewski indeks MoEx zmalał w ciągu ponad roku o połowę, a akcje wiodących spółek zjeżdżają po równi pochyłej. Ceny surowców energetycznych i frachtów ustabilizowały się po skokowym wzroście cen surowców energetycznych spowodowanym zmianami w ich podaży i radykalną reorientacją logistyki.
23.02.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

BBC: wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę podbija jej cenę, może zakłócić dostawy

Wprowadzenie przez UE, G7 i Australią limitu cenowego na ropę z Rosji podbiło jej cenę i zapewne trend ten utrzyma się, zwłaszcza, że kraje OPEC+ podtrzymały decyzję o ograniczeniu wydobycia surowca. Rosną obawy o zakłócenia w dostawach - informuje w poniedziałek BBC.
05.12.2022

Polska zgadza się na pułap cenowy ropy naftowej z Rosji w wysokości 60 dolarów za baryłkę

Polska zaakceptowała w piątek pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.
02.12.2022

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej o pół miliona baryłek dziennie - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Doniesieniom zaprzeczył jednak saudyjski minister energii książę Abdulaziz ibn Salman.
21.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Rynek żeglugowy zmienia się na lata. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2022)

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization) prognozuje globalne spowolnienie gospodarcze, co będzie miało oczywiście również wpływ na międzynarodowy transport morski. Jeszcze w tym roku poziom rozwoju ma wynieść jedynie 2,5%, natomiast przyszły rok to według prognoz kontynuacja spowolnienia i rozwój na jeszcze niższym poziomie, bo około 2,2%.
13.10.2022

Kolosalne zmiany na rynku handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 14-18/2022)

Jak przewiduje wielu ze światowych analityków gospodarczych, rozwój międzynarodowego handlu w 2022 roku powinien osiągnąć około 1-2 %. Również dane z kolejnych tygodni wskazują na to, że rynek żeglugowy w tym roku może rzeczywiście wzrastać. Wojna rosyjsko-ukraińska oraz szersze międzynarodowe konflikty polityczno-gospodarcze mocno zaburzają światowe łańcuchy logistyczne. Z drugiej strony ta dynamiczna sytuacja stymuluje do tworzenia nowych rozwiązań transportowych i powstawania alternatywnych ciągów ładunków. Szczególnie dotyczy
10.05.2022

Paliwa w Polsce jedne z najtańszych Unii, przekonuje POPiHN

Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen jak konsumenci z innych państw członkowskich UE – zapewniła w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu tego roku, po przeliczeniu na euro, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce – dodano.
07.04.2022

Gaz i ropa w górę

W środę zdrożały gaz i ropa. Na giełdzie holenderskiej cena gazu wzrosła o prawie 8,9 proc., do 118 dolarów za MWh. Ropa zaś zdrożała w Londynie o prawie 3,3 proc.
30.03.2022

UBS: wojna w Ukrainie przyczynia się do długoterminowego ryzyka wzrostu cen ropy Brent

Z powody wojny w Ukrainie firma UBS podniosła prognozowane ceny ropy Brent. Chociaż przewidywane ceny będą sukcesywnie maleć do 2025, to ceny na lata 2022-2024 zostały podniesione o 5 dolarów w skali roku. Według analityków w najbliższych latach obserwowana będzie wysoka zmienność cen.
29.03.2022

Rau: brak konsensusu w sprawie blokady portów dla Rosji

Polska chce objęcia sankcjami 13 podmiotów kompleksu przemysłowo-wojskowego w Rosji, który pracuje bezpośrednio dla tych oddziałów rosyjskich, które są aktywne zbrojnie w Ukrainie - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że państwa w Europie mają rozbieżne zdania na temat blokady portów dla rosyjskich statków.
21.03.2022

W piątek rano cena ropy naftowej rośnie

Baryłka ropy na giełdzie Nymex w Nowym Jorku w piątek rano kosztowała 104,99 dolarów, o 1,95 proc. więcej. Z kolei ropa Brent na rynku londyńskim kosztowała 107,89 dol. za baryłkę, co oznacza wzrost o 1,17 proc.
18.03.2022

Eksporterzy ropy naftowej i firmy wydobywcze z USA nie chcą wywołać nadpodaży surowca

Choć amerykański rząd zabiega o gwarancję szybszego zwiększania produkcji ropy naftowej, nie spieszą się do tego kraje eksportujące surowiec, a nawet amerykańskie koncerny wydobywcze, które obawiają się się nadpodaży surowca - oceniła w piątek analityczka DM BOŚ Dorota Sierakowska.
11.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
08.03.2022

Rośnie cena ropy i ryzyko kryzysu energetycznego na globalnych rynkach

Ceny ropy na światowych giełdach paliw mocno rosną w reakcji na coraz silniejsze obawy, że kolejne nałożone przez kraje Zachodu sankcje na Rosję - aby ją izolować za jej inwazję na Ukrainę - zwiększają ryzyko kryzysu energetycznego na świecie - informują maklerzy.
28.02.2022

W USA wahania cen na rynku paliw, zapasy ropy maleją

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku waha się podczas czwartkowej sesji, inwestorzy oceniają mocniejszy od oczekiwań spadek amerykańskich zapasów ropy, co jest dowodem, że zapotrzebowanie na paliwa jest mocne pomimo fali koronawirusa - Omikronu - informują maklerzy.
30.12.2021

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Grupa Lotos. Wynik za kwartał najlepszy w historii

II kwartał 2021 przyniósł Grupie Lotos 1,06 miliarda zysku netto. – To najlepsze wyniki w historii grupy – powiedział wiceprezes Jarosław Wróbel.
13.08.2021

Cena ropy w USA rośnie; zapasy ropy w USA poszły w dół

Cena ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Według analityków, spadek amerykańskich zapasów surowca wpływa na zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
29.07.2021

Cena ropy w USA idzie w górę; rynki liczą na wzrost popytu

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw rośnie. Inwestorzy mają nadzieję na wzrost popytu na surowiec, nawet mimo rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa. Ceny miedzi spadły podczas poprzedniej sesji.
28.07.2021

Cena ropy w USA idzie w dół; obawy o pandemię Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje spadek. Inwestorzy obawiają się o wpływ rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa na perspektywy rozwoju gospodarczego. Ceny miedzi wzrosły na zakończenie poprzedniej sesji.
26.07.2021

Cena ropy w USA lekko spada, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw notuje niewielki spadek, po wzroście o 8 proc. w ciągu ostatnich 3 sesji. Analitycy wskazują, że rosnący popyt i zacieśnienie po stronie podaży jest równoważone przez obawy o perspektywy dla wzrostu PKB na świecie wobec nawrotu pandemii Covid-19.
23.07.2021

PIE: ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce

Ceny ropy będą znacząco wpływać na inflację w Polsce - napisano w opublikowanym w czwartek wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Prognozy analityków rynków surowcowych sugerują możliwość drobnych spadków cen surowca - dodano.
27.05.2021

Spadki ropy w związku z kryzysem Covid-19 w Indiach czy panika po ataku ransomware?

Ceny ropy spadły w czwartek o ponad 2 proc., gdy kryzys Covid-19 w Indiach pogłębił się, a kluczowy rurociąg w USA wznowił działalność, zatrzymując wzrost, który podniósł cenę ropę do najwyższego poziomu od ośmiu tygodni po tym, jak IEA i OPEC prognozowały odbicie globalnego popytu w dalszej części roku.
14.05.2021

Kryzys paliwowy w USA pogłębia się, a ropa zyskuje

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA nieznacznie rośnie i jest w pobliżu 65 USD za baryłkę. Pogłębia się kryzys paliwowy związany z zakłóceniami pracy rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
12.05.2021

Ropa w USA tanieje. Traderzy monitorują sytuację Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spada, a traderzy monitorują sytuację największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline i prace nad ponownym uruchomieniem przepływu paliw - informują maklerzy.
11.05.2021

Ropa w USA w górę po cyberataku na Colonial Pipeline

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.
10.05.2021

Ceny ropy w USA wyższe, a zapasy surowca najniższe od końca lutego 2021

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA wzrosła po tym, jak amerykańskie zapasy surowca znalazły się na najniższym poziomie od końca lutego 2021 - informują maklerzy.
06.05.2021

Ropa w USA po 63 USD z baryłkę, po zwyżce w środę o prawie 5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA są w pobliżu 63 USD za baryłkę, po zwyżce na zakończenie środowej sesji o niemal 5 proc. - informują maklerzy.
15.04.2021

Ekonomiści biją na alarm! Zablokowany Kanał Sueski zaczyna poważnie wpływać na rynki finansowe

Zablokowany Kanał Sueski jest krytyczną arterią żeglugową. Od wtorku upływa już 6 doba, kiedy tranzyt przez kanał jest wstrzymany. Po obu jego stronach oczekuje kilkaset jednostek. Kanał stanowi około 12% globalnego łańcucha dostaw, i jest jednym z największych szlaków handlowych świata.
28.03.2021

Rynek frachtów morskich - analiza aktualnej sytuacji

Styczeń i Luty 2021 roku dały nadzieje importerom ładunków z Dalekiego Wschodu na uregulowanie się stawek frachtowych w kolejnych tygodniach. Spadek stawek frachtu o 30-35 %, normująca się sytuacja z dostępnością pustych kontenerów i miejsca na statku, pozwalała na względnie optymistyczne estymacje wysokości cen frachtów na kolejne tygodnie.
26.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Po ataku na największy na świecie terminal naftowy cena ropy w USA poszła w górę

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zdrożała powyżej 67 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkowała powyżej 71 USD po informacjach o ataku na największy na świecie terminal naftowy - informują maklerzy.
08.03.2021

W USA ropa powyżej 61 USD/b - dzisiaj spotkanie OPEC+

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 61 USD za baryłkę. Inwestorzy koncentrują swoją uwagą na bardzo ważnym dla rynków spotkaniu OPEC+ - informują maklerzy.
04.03.2021

W USA po trzech sesjach spadków cen ropa nieznacznie zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie zyskuje, po 3 poprzednich sesjach spadków cen - najdłuższej takiej serii zniżkowej od XII 2020 r. W czwartek przedstawiciele sojuszu OPEC+ mogą zdecydować o podwyższeniu dostaw surowca - informują maklerzy.
03.03.2021

W USA ropa tanieje od 3 sesji i jest po 60 USD/b - zwyżki już za nami?

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje 3. sesję - to najdłuższa jej seria spadkowa w tym roku. Surowiec jest wyceniany w pobliżu 60 USD za baryłkę. Tegoroczne imponujące zwyżki cen surowca przechodzą na razie do historii przed zbliżającym się posiedzeniem krajów OPEC+ - informują maklerzy.
02.03.2021

Cena ropy w USA najwyższa od 13 miesięcy

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA mocno rośnie - o ponad 2 proc., a surowiec kosztuje najdrożej od 13 miesięcy - informują maklerzy.
15.02.2021

Cena ropy w USA spadła poniżej 58 USD/b

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadła poniżej 58 USD za baryłkę. Z ocen analityków wynika, że ceny ropy rosły za szybko i za wysoko - informują maklerzy.
12.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

W 2021 roku popyt na ropę będzie stopniowo rósł

Zarówno prognozy OPEC, jak i Międzynarodowej Agencji Energetycznej zakładają stopniową odbudowę popytu na ropę naftową w przyszłym roku. Według ostatnich aktualizacji prognozy są jednak mniej optymistyczne niż kilka tygodni temu. Choć ropa naftowa wyszła z kwietniowego dołka cenowego, wciąż nie przebiła się przez granicę 50 dol. za baryłkę.
31.12.2020

Cena ropy znowu w górę

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA idą w górę. Również ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkowały na zakończenie poprzedniej sesji. Inwestorzy liczą na zawarcie porozumienia handlowego między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
24.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Nowa era w żegludze już się rozpoczęła. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 46-47)

Rok 2020 wielkimi krokami zmierza ku końcowi. Kolejne tygodnie dopełniają obrazu i danych jak ten rok wyglądał. Z całą pewnością nie był to łatwy okres dla większości segmentów żeglugowych. Ostatnie informacje ze świata napawają jednak optymizmem. Dane frachtowe za pierwsze trzy kwartały są słabe, ale nie aż tak złe jak to pierwotnie przewidywano.
23.11.2020

BIMCO: Minęło 500 dni odkąd ostatni tankowiec VLCC trafił na złom

Według BIMCO, największego na świecie stowarzyszenia armatorów, 2 listopada 2020 roku minie 500 dni od opuszczenia czynnej służby przez ostatni bardzo duży statek do przewozu ropy (VLCC).
29.10.2020

Ceny ropy w USA nie przestają spadać

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nie przestają spadać - we wtorek surowiec tanieje o prawie 2 proc. Pogarszają się krótkoterminowe perspektywy popytu na paliwa. Do tego coraz gorsze są stosunki dwustronne USA-Chiny przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi za Oceanem - podają maklerzy.
08.09.2020

Cena ropy w USA spada po mocnym wzroście amerykańskich zapasów benzyny

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów benzyny w USA. W środę zbiera się OPEC+, aby ocenić ustalenia dotyczące podaży ropy z tego sojuszu - podają maklerzy.
19.08.2020

Cena ropy w USA blisko 5-miesięcznego maksimum

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw utrzymują się blisko 5-miesięcznego maksimum. Na rynkach spodziewany jest kolejny już tygodniowy spadek amerykańskich zapasów surowca.
18.08.2020

Cena ropy w USA wzrasta przed posiedzeniem OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie drożeje przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które mają ocenić sytuację podażową na rynkach paliw.
17.08.2020

Cena ropy w USA nieznacznie wzrasta

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko wzrastają po wczorajszym spadku o 0,8 proc. Inwestorzy na rynkach paliw analizują wiele biorą pod uwagę różne czynniki: spadek amerykańskich zapasów surowca, niesłabnąca wciąż pandemia COVID-19, czy wciąż patowa sytuacja w USA w sprawie programu stymulacyjnego dla gospodarki
12.08.2020

PIE: przejawem ożywienia światowej gospodarki jest poprawa koniunktury na rynkach surowców

Jednym z przejawów ożywienia światowej gospodarki po wychodzeniu z lockdownu jest poprawa koniunktury na rynkach surowców w dwóch ostatnich miesiącach. Chodzi m.in. o ceny ropy, podstawowych metali, a także mięsa i cukru - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2020

Citi: Cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu 12 miesięcy

Według prognoz Citi, cena ropy naftowej wzrośnie do ok. 60 USD za baryłkę w ciągu następnych 12 miesięcy z obecnych ok. 40 USD za baryłkę, poinformował Max Layton, European Head of Commodities Strategy.
02.07.2020

Raport z rynku żeglugowego – czy rynek odbija się od dna? (tydzień 24-25)

Po załamaniu się rynków żeglugowych na skutek kryzysu pandemicznego a także krachu na rynku ropy w ostatnich miesiącach, wiele wskazuje na to, że rynek frachtowy wielu segmentów odbija się od dna. Każde pozytywne informacje cieszą, ale według części międzynarodowych analityków nie będziemy świadkami szybkiego odbicia w kształcie litery „V” a bardziej prawdopodobnie stopniowego długookresowego wzrostu w kształcie litery „U”.
22.06.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje i w kończącym się tygodniu może zaliczyć zwyżkę notowań o ok. 8 proc. Na świecie widać ożywienie popytu na paliwa, bo wiele krajów wychodzi z lockdownu, ale też wiele państw nadal walczy z zapanowaniem nad epidemią koronawirusa - informują maklerzy.
19.06.2020

Ceny ropy w USA spadają

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw zniżkują w reakcji na wzrost zapasów surowca w USA i obawy o nową falę zachorowań w Chinach - informują maklerzy.
18.06.2020

Ceny ropy w dół, w USA zapasy coraz wyższe

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają. Inwestorzy wątpią w ożywienie popytu na ropę w dwóch największych gospodarkach świata, bo w Chinach widać już początek drugiej fali epidemii koronawirusa, a w USA zapasy ropy są coraz wyższe - informują maklerzy.
17.06.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw wahają się - od spadków do wzrostów. Inwestorzy obawiają się, że druga fala epidemii koronawirusa zagrozi ożywieniu popytu na surowce - informują maklerzy.
16.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty dużych spółek; WIG20 na plusie siódmy raz z rzędu

WIG20 zyskał w piątek ponad 3 proc., rosnąc tym samym siódmą sesję z rzędu. Silnie wzrosły sektory: bankowy, odzieżowy i paliwowy.
05.06.2020

Cena ropy spada, w OPEC+ nie ma jednomyślności

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z 3-miesięcznego maksimum. Wśród krajów OPEC+ nie ma jednomyślności co do dalszych cięć dostaw ropy, do tego dane z USA poddają w wątpliwość siłę ożywienia popytu na paliwa - informują maklerzy.
04.06.2020

Udany I kwartał Grupy Kapitałowej PGNiG

Prawie 13,8 mld zł przychodów, 0,78 mld zł zysku netto i wzrost sprzedaży gazu ziemnego o 7 proc. – mimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego w I kw. 2020 r. GK PGNiG osiągnęła solidny wynik finansowy i poprawiła wyniki operacyjne.
04.06.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie rosną

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie rosną, po 4. poprzednich, zwyżkowych sesjach. Inwestorzy analizują sygnały o równoważeniu rynku ropy i oceniają perspektywy gospodarcze - informują maklerzy.
20.05.2020

Norwegia: Rząd zmuszony wycofać 37 mld dolarów z największego funduszu państwowego

Z powodu kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa i rekordowych spadków cen ropy rząd Norwegii zmuszony jest wycofać 37 mld dolarów z największego funduszu państwowego, by zrównoważyć budżet - podaje we wtorek Bloomberg.
12.05.2020

PKN Orlen: odpisy na 2,5 mld zł to efekt ostrego spadku cen ropy

Odpisy na 2,5 mld zł, jakie w wynikach kwartalnych wykazał PKN Orlen, to efekt ostrego spadku cen ropy - powiedział PAP dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami PKN Orlen Michał Perlik. Jak podkreślił, podobnych operacji dokonały wszystkie koncerny sektora oil&gas.
06.05.2020

Główny ekonomista PKN Orlen: nadpodaż ropy nie utrzyma się długo

Ujemna cena ropy WTI była efektem kombinacji wysokiej nadpodaży i mechanizmów samego kontraktu - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Jego zdaniem sytuacja tak dużej nadpodaży na rynku ropy nie utrzyma się długo i podaż dostosuje się do popytu.
22.04.2020

Analityk: przeceny na rynku ropy utrzymują się; problemem nadpodaż surowca

Spadki cen na rynku ropy, do których doszło na początku tygodnia, utrzymują się; problemem jest nadpodaż surowca i zapełniające się magazyny ropy - wskazała w środę PAP Urszula Cieślak z BM Reflex. Kluczowe dla wzrostu popytu będzie odmrażanie światowych gospodarek - dodała.
22.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Analitycy: gwałtowny spadek cen ropy w USA to sygnał o dużym nadmiarze podaży

Gwałtowny spadek cen ropy poniżej zera w kontraktach terminowych na maj w USA to wyraźny sygnał o dużym nadmiarze surowca wobec mocno osłabionego popytu i wyczerpanych możliwości jego magazynowania - ocenili we wtorek analitycy.
21.04.2020

Ropa w USA poniżej 15 dolarów - tanieje o ponad 19 procent

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje o ponad 19 procent i jest wyceniana poniżej 15 dolarów za baryłkę - najniżej od marca 1999 r. Na świecie coraz szybciej maleje liczba miejsc, gdzie może być składowana ropa, gdy tymczasem jej produkcja nie maleje, a globalny popyt na paliwa się jest w fazie "załamania" - podają maklerzy.
20.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku poniżej 20 USD

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana poniżej 20 USD za baryłkę. Surowiec może zaliczyć już drugi z kolei tydzień ze zniżką notowań. Na rynkach przeważają opinie, że spadek popytu na ropę na świecie jest tak duży, iż ograniczenie dostaw ropy z krajów OPEC+ nie zmieni tej sytuacji - podają maklerzy.
17.04.2020

Cena ropy na giełdzie w N.Jorku blisko 18-letniego minimum

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 18-letniego minimum. Obawy inwestorów o mocne osłabienie popytu na paliwa przeważają nad możliwymi skutkami ograniczenia dostaw ropy z krajów OPEC+ - podają maklerzy.
16.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku odrabia straty po 10-proc. spadku ceny

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw powoli odrabia straty po 10-procentowym spadku notowań na zakończenie wtorkowego handlu. Na rynkach nie słabną obawy o załamanie globalnego popytu na paliwa, pomimo że kilka dni temu osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie cięcia dostaw surowca - podają maklerzy.
15.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku zmierza w kierunku 23 USD/b

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 1 proc. i jest wyceniana blisko 23 USD za baryłkę. Po decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy o 10 mln b/d inwestorzy zastanawiają się, czy to wystarczy, aby złagodzić sytuację związaną z załamaniem popytu na paliwa na globalnych rynkach - podają maklerzy.
14.04.2020

Po porozumieniu ws. zmniejszenia wydobycia cena ropy wzrosła o 2,45 proc.

Po osiągnięciu przez kraje OPEC i innych producentów ropy zrzeszonych w tzw. grupie OPEC+ porozumienia ws. zmniejszenia wydobycia o 10 proc. cena Brent na ICE podskoczyła niemal natychmiast o 2,45 proc. do 32,25 dolarów USA - poinformowała agencja Reutera.
13.04.2020

Reuters: OPEC+ nie porozumiał się z Meksykiem, zawiesza umowę ws. obniżenia produkcji

Kraje OPEC oraz inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, nie porozumiały się Meksykiem, w związku z czym zapowiedziana w czwartek umowa ws. redukcji wydobycia ropy naftowej nie wchodzi w życie - podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła w kartelu.
10.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku coraz wyższa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje kolejną sesję w reakcji na postępy największych producentów ropy na świecie w osiągnięciu porozumienia w sprawie niższych dostaw ropy. Sytuacja jest tym poważniejsza i wymaga działań, bo na świecie jest coraz niższy popyt na paliwa w sytuacji, gdy wiele światowych gospodarek zostało "zamrożonych", aby powstrzymać epidemię koronawirusa - podają maklerzy.
09.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku rośnie, po 2 dniach zniżek

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje, po 2 sesjach zniżek notowań. Inwestorzy zastanawiają się czy cięcia dostaw ropy przez czołowych światowych producentów surowca wystarczą, aby złagodzić sytuację na rynkach związaną z silnym spadkiem globalnego popytu na paliwa w ciągu ostatnich tygodni - podają maklerzy.
08.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Putin: Rosja jest gotowa do porozumień w ramach OPEC+ i z USA

Rosja jest gotowa do porozumień w ramach OPEC+ i ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin. Poinformował, że Rosja może zmniejszyć wydobycie ropy naftowej, ale taka redukcja jest możliwa tylko "po partnersku".
04.04.2020

CNN: ceny ropy mogą spaść poniżej zera, by następnie wystrzelić do góry

Kończące się możliwości składowania nadwyżek wydobywczych mogą zmusić producentów ropy do sprzedawania jej po cenach ujemnych - pisze portal CNN. Nie oznacza to jednak epoki taniego surowca, gdyż po kryzysie, ceny prawdopodobnie znacząco pójdą w górę.
02.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje o ponad 5 proc., a baryłka surowca kosztuje niewiele ponad 20 USD - informują maklerzy.
30.03.2020

Z powodu nadmiaru ropy trzeba będzie ciąć wydobycie

Spadek popytu na ropę pociągnie za sobą cały łańcuch zdarzeń, które na końcu spowodują konieczność wstrzymywania wydobycia - prognozuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według niego cena ropy Brent spadnie do 20 dol. za baryłkę, a inne będą jeszcze tańsze.
26.03.2020

Cena ropy na najniższym od 18 lat poziomie z powodu wojny cenowej pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską

Ceny ropy spadły poniżej 23 USD za baryłkę po raz pierwszy od 18 lat po tym, jak Arabia Saudyjska obiecała kontynuować produkcję na rekordowo wysokim poziomie „w nadchodzących miesiącach”, kontynuując tym samym wojnę cenową z Rosją.
18.03.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje

Ropa w USA tanieje i jest wyceniana najniżej od 2003 r. Obawy o wpływ pandemii koronawirusa na globalną gospodarkę są coraz większe, a podaż ropy naftowej coraz wyższa - informują maklerzy.
18.03.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku pogłębia spadek cen

Cena ropy w USA pogłębia spadki. Na świecie trwa walka z pandemią koronawirusa, który może spowodować, że globalny popyt na paliwa spadnie w tym roku najmocniej w historii - informują maklerzy.
16.03.2020

Euler Hermes: na taniej ropie stracą jej eksporterzy, zyskają z kolei importerzy

Utrzymująca się cena ropy poniżej 45 dolarów za baryłkę najbardziej uderzy w jej eksporterów, którzy mogą stracić ok. 1 p.p. wzrostu realnego PKB - informuje Euler Hermes. Na takiej sytuacji gospodarczo zyskają jej importerzy, choć też pod pewnymi warunkami.
13.03.2020

Spadki na giełdach, tąpnięcie cen ropy

W poniedziałek wieczorem ropa naftowa taniała na rynkach o ok. 24 proc., co pociągnęło za sobą spadki indeksów giełdowych w Europie i USA. Na zamknięciu sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych indeks WIG spadł o blisko 8 proc.
09.03.2020

OPEC nie zdołał uzgodnić redukcji wydobycia ropy z Rosją; cena surowca spadła o 7 proc.

Państwa OPEC nie zdołały uzgodnić z Rosją redukcji wydobycia ropy ze względu na spadek popytu związany z epidemią koronawirusa. Kartel chciał podtrzymać ceny surowca. Na wieść o braku porozumienia grupy producentów, zwanej OPEC +, ceny surowca spadły w piątek o 7 proc.
07.03.2020

Przestój w chińskiej gospodarce utrzyma niskie ceny ropy

Początek 2020 roku okazał się niespokojny dla rynku ropy. Najpierw zamach na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego pchnął ceny surowca w górę, następnie epidemia koronawirusa w chińskim Wuhanie i prowincji Hubei spowodowała ich gwałtowny spadek. Zdaniem Jakuba Boguckiego z portalu E-petrol.pl nadpodaż ropy spowodowana przestojem w chińskiej gospodarce utrzyma jej niskie ceny nawet do połowy roku.
24.02.2020

Putin złożył Białorusi propozycję w sprawie rozliczeń za ropę

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin złożył Białorusi propozycję w sprawie rozliczeń za ropę. Chodzi o rekompensatę w wysokości 300 mln dolarów za podwyżki cen, wynikające ze zmian podatkowych w Rosji.
21.02.2020

CNN: gwałtowny wzrost cen ropy po ataku Iranu na bazy USA

Ceny ropy gwałtownie wzrosły we wtorek, po tym jak Biały Dom potwierdził, że Iran wystrzelił kilkanaście pocisków skierowanych na co najmniej 2 amerykańskie bazy wojskowe w Iraku - podał CNN. Cena za baryłkę ropy wzrosła o ponad 4 proc. do 65,48 dolarów USA
08.01.2020

Cena ropy w USA skoczyła o ponad 4 proc.

Ceny ropy w USA skoczyły o ponad 4 proc. w reakcji na doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie doszło do poważnego zaostrzenia sytuacji w relacjach USA-Iran - informują maklerzy.
03.01.2020

Włoski Saipem planuje fuzję z największym rywalem

Saipem planuje fuzję ze swoim rywalem Subsea 7 SA, co może stać się jedną z największych transakcji w historii europejskiego przemysłu naftowego. Włoska firma realizuje potencjalną transakcję z norweskim przedsiębiorstwem, ponieważ chce przetrwać spowolnienie w branży.
17.11.2019

Wzrost tygodniowych notowań ropy naftowej w USA

Ropa w USA jest wyceniana niżej wobec czwartkowego zamknięcia, ale cały tydzień surowiec zalicza na razie na plus, ze wzrostem notowań o 1,3 proc. - podają maklerzy.
08.11.2019

MSZ: doszło do ataków na irański tankowiec na Morzu Czerwonym

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu poinformowało w piątek, że doszło do ataków na irański tankowiec Sabiti na Morzu Czerwonym. Tankowiec, który w ciągu pół godziny trafiono dwukrotnie, został uszkodzony. W sprawie wszczęto śledztwo.
11.10.2019

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca

Na rynkach ropy kończy się najgorszy tydzień od lipca 2019. Surowiec w USA staniał w tym tygodniu o 3,4 proc. - najmocniej od 19 lipca, a ropa Brent na ICE straciła 3,3 proc. W Arabii Saudyjskiej przywracana jest produkcja ropy, zakłócona po atakach na instalacje naftowe, szybciej niż się spodziewano - podają maklerzy.
27.09.2019

Cena ropy się stabilizuje - wkrótce na rynek może trafić 70 proc. utraconego saudyjskiego surowca

Cena ropy na globalnych rynkach paliw się stabilizuje - wkrótce na rynek może trafić 70 proc. utraconego saudyjskiego surowca - podają maklerzy.
18.09.2019

Cena ropy w USA dalej rośnie po najmocniejszym od prawie 2 miesięcy skoku w środę

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku dalej drożeje, po najmocniejszym od prawie 2 miesięcy skoku notowań w środę. Chiny podały, że ich negocjatorzy handlowi udadzą się do Waszyngtonu na rozmowy na początku października - to wspiera nastroje na rynkach - podają maklerzy.
05.09.2019

Po danych ISM z USA i tweecie Trumpa na rynkach paliw nerwowo, ale cena ropy rośnie

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje. Na rynkach ropy jest nerwowo po słabych danych ISM z USA i tweecie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa - podają maklerzy.
04.09.2019

Cena ropy w USA już była najniżej od 7 miesięcy, ale się odbija o ponad 3 proc.

Notowania ropy naftowej w USA już były na najniższym poziomie od 7 miesięcy, ale cena surowca odbiła się o ponad 3 proc. Arabia Saudyjska już zaczęła się kontaktować z innymi producentami ropy w sprawie zahamowania spadków - podają maklerzy.
08.08.2019

Ceny ropy pod presją - niedźwiedzie na rynku paliw mogą długo porządzić

Notowania ropy naftowej na globalnych giełdach paliw są pod presją, a niedźwiedzie mogą długo porządzić, bo pokój w handlu pomiędzy USA a Chinami będzie trudny do osiągnięcia - taka sytuacja wpływa na ograniczenie popytu na surowce - podają maklerzy.
07.08.2019

Ropa w USA straciła w czwartek prawie 8 proc, na razie odrobiła niecałe 2

Notowania ropy naftowej w USA spadły w czwartek o prawie 8 proc. - tak mocniej zniżki nie było od lutego 2015 r. Na razie surowiec odrobił niecałe 2 proc. - podają maklerzy.
02.08.2019

Rekordowa liczba supertankowców załadowała ropę w terminalu naftowym Louisiana Offshore Oil Port

Ropa pochodząca z Zatoki Meksykańskiej cieszy się obecne olbrzymią popularnością wśród klientów spoza Ameryki. W ostatnich tygodniach aż sześć supertankowców odebrało swój ładunek w zlokalizowanym nad zatoką terminalu naftowym Louisiana Offshore Oil Port (LOOP).
04.06.2019

Zysk netto grupy PGNiG w I kwartale br. wyniósł 1,064 mld zł

Skonsolidowany zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2019 roku spadł o 32 proc., do 1,064 zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - poinformowała spółka w komunikacie.
17.05.2019

Cena ropy rośnie, spada - ogólnie są wahania; weszły wyższe cła USA

Ropa naftowa w USA zdrożała powyżej 62 dolarów za baryłkę, potem staniała. Teraz jej cena znów lekko zwyżkuje. Weszły w życie wyższe cła USA na towary sprowadzane z Chin - podają maklerzy.
10.05.2019

Ropa odbija się z 5-tyg. minimum - w Rosji kryzys z brudną ropą, w USA mało benzyny

Cena ropy naftowej w USA odbija się z najniższego poziomu od 5 tygodni. W Rosji nadal nie ma rozwiązania kryzysu z zanieczyszczoną ropą, w USA z kolei jest mniej benzyny - podają maklerzy.
08.05.2019

Ropa może zakończyć 6. z kolei tydzień ze zwyżką; takiej sytuacji nie było od '16

Na rynku ropy tak długiego czasu, gdy cena ropy rosła, nie było od 2016 roku. Surowiec może zakończyć już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - na razie o 1,1 proc. - podają maklerzy.
12.04.2019

Rosną napięcia geopolityczne, a wraz z nimi cena ropy

Rosną napięcia geopolityczne, a wraz z nimi cena ropy. Surowiec w szybkim tempie pokonuje kolejne poziomy - podają maklerzy.
09.04.2019

Libia zwiększa ryzyko dla globalnych rynków ropy - w USA surowiec powyżej 63 USD/b

Ropa naftowa w USA drożeje i jest wyceniana mocno powyżej 63 dolarów za baryłkę. Libia, członek kartelu OPEC, dokłada swoje do ryzyk dla globalnych rynków paliw - w kraju doszło do eskalacji walk zbrojnych - podają maklerzy.
08.04.2019

Kończy się najlepszy kwartał dla ropy w USA od niemal 10 lat

Ropa naftowa w USA zyskuje na zakończenie I kwartału. To najlepsze trzy miesiące dla notowań surowca od niemal 10 lat, bo w I kw. cena ropy wzrosła o 31 procent - podają maklerzy.
29.03.2019

LOTOS z bardzo dobrym zyskiem w 2018 roku

Wyniki finansowe Grupy Kapitałowej LOTOS S.A. osiągnięte w 2018 roku są dowodem na bardzo dobrą kondycję firmy. Spółka wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 1,6 mld zł. Udało się osiągnąć najwyższą w historii wartość oczyszczonej EBITDA wg. LIFO 3,1 mld zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 30,1 mld zł (to o 24,5% więcej niż w 2017 r.), a na inwestycje przeznaczono 1 mld zł. Przerobiono też najwięcej ropy naftowej w historii rafinerii – 10,8 mln ton. Kurs akcji na GPW pod koniec 2018 r. zbliżył się do poziomu 90
13.03.2019

Ropa w USA drożeje, bo A.Saudyjska mocno tnie dostawy, a Wenezuela nie ma prądu

Ropa naftowa w USA drożeje - od poniedziałku już prawie o 2 proc. Na rynku paliw zacieśnia się sytuacja podażowa, bo Arabia Saudyjska mocno tnie dostawy swojego surowca. Z kolei w Wenezueli załamała się produkcja ropy z powodu braku energii - podają maklerzy.
12.03.2019

Ropa nieznacznie w górę, mimo wzrostu zapasów surowca w USA

Notowania ropy WTI (kontrakty na kwiecień) i Brent (kontrakty na maj) pozostają w czwartek z rana stabilne w okolicach 56 USD i 66 USD za baryłkę. Ceny surowca rosną, mimo że Departament Energii USA poinformował, że w ub. tygodniu zapasy ropy wzrosły o 7,07 mln b.
07.03.2019

NBP: W III kw. import ropy do Polski wzrósł o 60 proc. rdr

W III kwartale wartość importu ropy do Polski wzrosła o 60 proc. rdr - podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w III kwartale.
07.02.2019

Ropa w USA na razie ma przerwę w zwyżkach

Ceny ropy w USA odbiły się już o 23 proc. z notowanego w wigilię 2018 r. najniższego poziomu od 18 miesięcy. W czwartek surowiec ma przerwę w rajdzie i tanieje o ponad 1 proc. - podają maklerzy.
10.01.2019

Główny ekonomista PKN Orlen o mechanizmach rządzących cenami ropy i paliw

Udział podatków na paliwa w Europie wynosi ok. proc. 50, co powoduje, że tylko połowa ich ceny detalicznej zmienia się pod wpływem czynników rynkowych, jak np. ceny tych produktów na międzynarodowych rynkach i kurs dolara do waluty krajowej – wskazuje m.in. główny ekonomista PKN Orlen.
27.12.2018

Ropa w USA zaliczy listopad jako najgorszy miesiąc od 10 lat

Ropa w USA drożeje o niecały 0,1 proc. Kończący się listopad surowiec zaliczy do najgorszych miesięcy do 10 lat, po spadku notowań w tym miesiącu aż o 21 proc., podczas gdy w październiku cena spadła "tylko" o 11 proc. - wskazują maklerzy.
30.11.2018

Ropa w USA trochę droższa - Rosja nie spieszy się, aby obniżać dostawy surowca

Ropa w USA nieznacznie drożeje - o 0,1 proc. Rosja nie spieszy się, aby obniżyć dostawy surowca - wskazują maklerzy.
29.11.2018

W II kw. import ropy do Polski wzrósł o 75 proc. rdr, spada udział Rosji w dostawach – NBP

W II kwartale import ropy do Polski wzrósł o 75 proc. rdr, a udział Rosji w dostawach surowca spadł do 64 proc. wobec 79 proc. rdr - podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w II kwartale.
29.10.2018

Ropa Brent zaliczyła 5. kwartał ze zwyżką notowań, a w USA spada produkcja

Cena ropy Brent rośnie w poniedziałek o ponad pół procent. Surowiec zakończył właśnie 5. z kolei kwartał ze zwyżką cen - takiego nieprzerwanego pasma wzrostów notowań Brent nie było od dekady. W USA ubywa tymczasem od dwóch tygodni czynnych wiertni ropy z łupków, a to oznacza, że produkcja surowca jest coraz niższa - podają maklerzy.
01.10.2018

Ropa w tym tygodniu zyskała 2,1 proc; coraz więcej opinii, że będzie 100 USD/b

Cena ropy naftowej w USA wzrosła w tym tygodniu o ponad 2 proc. To już trzeci z kolei tydzień, który surowiec może zakończyć zwyżką notowań. Na rynku pojawia się coraz więcej opinii, że cena ropy wzrośnie do 100 USD za baryłkę, jak w 2014 r. - podają maklerzy.
28.09.2018

USA nie ruszą ropy z amerykańskich rezerw strategicznych - cena mocno podskoczyła

Cena ropy naftowej w USA mocno podskoczyła w reakcji na informacje, że amerykańskie władze nie ruszą surowca ze strategicznych rezerw USA - podają maklerzy.
27.09.2018

Irański minister: to Trump odpowiada za wzrost cen ropy

Jeśli prezydent USA Donald Trump chce, żeby ceny ropy przestały rosnąć, powinien przestać ingerować w sprawy Bliskiego Wschodu - oświadczył w środę irański minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh.
26.09.2018

Ropa coraz droższa - może być powtórka z 2014 r., czyli 100 USD za baryłkę

Ropa naftowa jest coraz droższa. Może być powtórka z 2014 roku, czyli cena ropy może wzrosnąć do 100 USD za baryłkę - podają maklerzy
25.09.2018

Ropa blisko 2-miesięcznego maksimum - w IV kw. może być już 90USD/b, albo 100

Ropa naftowa jest wyceniana w poniedziałek blisko najwyższych poziomów od 2 miesięcy. Surowiec w USA drożeje o 1,2 proc. W IV kw. możliwe jest 90 USD za baryłkę, a może nawet 100 USD - podają maklerzy.
24.09.2018

GK PGNiG: wzrost przychodów i zysku netto w I półroczu 2018 r.

Grupa Kapitałowa PGNiG po raz kolejny poprawiła wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2018 r. wyniosły 20,89 mld zł, EBITDA – 4,3 mld zła zysk netto – 2,27 mld zł. Grupa zwiększyła dywersyfikację importu, przede wszystkim dzięki dostawom LNG.
30.08.2018

Na rynkach ropy ulga, bo spadły zapasy tego surowca w USA

Na rynkach ropy ulga, bo spadły zapasy tego surowca w USA - cena ropy rośnie - informują maklerzy.
30.08.2018

Cena ropy w USA nie może wyżej wzrosnąć - jest coś, co hamuje zwyżkę notowań

Ropa naftowa w USA drożeje o 4 centy. Jak podają maklerzy, w USA na rynek ropy może dotrzeć surowiec z amerykańskich rezerw strategicznych, a to powstrzymuje ceny przed mocniejszym wzrostem.
29.08.2018

Cena ropy w USA rośnie; zapasy surowca mogły spaść, a Turcja nie rusza rynkiem

Ropa naftowa w USA zyskuje we wtorek na wartości. Na rynku oczekiwany jest spadek amerykańskich zapasów surowca, już drugi tydzień z rzędu. Za to pogłębiające się zawirowania w gospodarce Turcji, które też wywołały negatywne skutki na rynkach gospodarek wschodzących, póki co nie wpłynęły na giełdy surowców - podają maklerzy.
14.08.2018

Cena ropy w USA blisko 68 USD; Iran nie chce rozmawiać z Amerykanami

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w poniedziałek blisko 68 dolarów za baryłkę. Na razie sytuacji na rynkach paliw zbyt mocno nie komplikuje fakt, że Iran nie chce rozmawiać z USA, co oznacza, że dostawy irańskiej ropy będą niższe. Tymczasem Amerykanie uruchamiają coraz więcej wiertni ropy - podają maklerzy.
13.08.2018

Ceny ropy stabilne, Saudowie tną wydobycie, a Chiny zakupy ropy z USA

Wycena ropy naftowej w Nowym Jorku i Londynie utrzymuje się w okolicach piątkowego zamknięcia. Arabia Saudyjska obniżyła w lipcu wydobycie surowca, a Chiny import ropy z USA. W poniedziałek wchodzi w życie pierwsza transza nie-naftowych amerykańskich sankcji na Iran.
06.08.2018

USA: Spadki na Wall Street, mocna przecena ropy po groźbach celnych USA

Zapowiedzi nałożenia przez USA na Chiny kolejnych ceł przerwały serię 4 wzrostowych sesji na Wall Street i przyczyniły się do 5-7 proc. przeceny ropy naftowej.
12.07.2018

Les Echos: Panstwa OPEC Plus obradują nad limitem wydobycia ropy

OPEC Plus, czyli kraje kartelu oraz 10 państw, którym nieformalnie przewodzi Rosja, rozpoczęły w czwartek w Wiedniu debatę nad limitami wydobycia surowca. Nowe napięcia polityczne i sankcje nałożone na Iran zmieniły realia rynku ropy - pisze "Les Echos".
22.06.2018

Ceny ropy lekko w dół, ale WTI nadal powyżej 66,5 USD/b

Ceny ropy są w czwartek na lekkim minusie, ale po środowej publikacji o mocnym spadku zapasów w USA, cena WTI wciąż jest powyżej 66,5 USD/b. W czwartek spotkanie Putin - bin Salman dot. polityki produkcji ropy.
14.06.2018

Ceny ropy w dół, bo możliwa wyższa podaż

Ceny ropy są w środę na minusie. Rynki spodziewają się zwiększenia produkcji przez państwa OPEC oraz Rosję. Zniżkowo na ceny działa też raport o zwiększeniu amerykańskich zapasów.
13.06.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.