• <

Wynik wyszukiwania - "RCEP" - Wiadomości

Rosyjski Łukoil może zarobić nawet 7 mld dolarów na umowie UE z Azerbejdżanem

Rosyjski gigant energetyczny Łukoil w ciągu najbliższej dekady może osiągnąć nawet 7 mld dolarów zysku ze złoża gazu w Azerbejdżanie, w którym ma udziały. Tego samego, które zaopatruje Unię Europejską - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness.
02.05.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

Indyjska marynarka wojenna przejęła statek towarowy porwany przez piratów

Indyjski okręt wojenny przejął porwany statek handlowy Ruen i zażądał od znajdujących się na pokładzie tej jednostki piratów z Somalii, by się poddali – poinformował w sobotę rzecznik marynarki wojennej Indii.
16.03.2024

Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO (AIRCOM) na portalu X (dawniej Twitter) pokazało materiał, jak dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które znalazły się nieopodal terytorium Polski, na wodach międzynarodowych na Bałtyku.
01.03.2024

Rosyjski samolot wojskowy pojawił się nad estońskim wybrzeżem. Przechwycił go francuski myśliwiec

Myśliwiec Mirage 2000-5, należący do Francuskich Sił Powietrznych zlokalizował i przechwycił rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20, który działał nad terytorium Estonii. "Nieproszony gość" został zmuszony do opuszczenia przestrzeni powietrznej tego nadbałtyckiego państwa.
28.02.2024

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.
02.02.2024

Amerykański okręt zestrzelił rakiety i drony nad Morzu Czerwonym. Ich celem był prawdopodobnie Izrael

Na Morzu Czerwonym, w rejonie Zatoki Ormuz nie brakuje groźnych incydentów w związku z działalnością przemytników i piratów. Swój "wkład" w to ma również Iran, którego siły morskie dokonują prób zatrzymania tankowców, niekiedy powstrzymywanych przez okręty należące do koalicji międzynarodowej. Wieczorem 19 października br. władze USA podały, że jeden z niszczycieli US Navy, USS Carney, przechwycił rakiety i drony, które prawdopodobnie leciały celem ataku na Izrael.
20.10.2023

Abordaż! Irlandzcy specjalsi zajęli statek wykorzystywany do transportu narkotyków

Do niecodziennej sytuacji doszło w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Irlandii. W związku ze zwalczaniem przemytu narkotyków drogą morską elitarna jednostka armii irlandzkiej dokonała abordażu na podejrzany statek towarowy, pływający pod banderą Panamy. Akcja zakończyła się sukcesem, a na MV Matthew odkryto znaczną ilość kokainy, która miała trafić na europejski rynek.
27.09.2023

Polboat Yachting Festival po raz czwarty w gdyńskiej marinie

Marina Yacht Park w Gdyni na cztery dni zamieniła się w dom dla ponad 100 najbardziej luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi motorowych. Z sukcesem zakończyła się 4. już edycja Polboat Yachting Festival, którego organizatorem od samego początku jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty.
31.07.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Przełomowe badania prehistorycznych ryb

Po raz pierwszy zidentyfikowano białka w strukturach ucha wewnętrznego ryb sprzed milionów lat – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”. W badaniach brali udział polscy naukowcy.
27.03.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

US Navy przechwyciła statek rybacki przemycający broń dla jemeńskich rebeliantów

W ubiegły piątek Marynarka Wojenna USA przechwyciła w Zatoce Omańskiej, łączącej Morze Arabskie z Zatoką Perską statek przemycający karabiny szturmowe z Iranu do Jemenu, przeznaczone dla rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek agencja AP powołując się na oświadczenie rzecznika V Floty USA.
10.01.2023

Test rakiety Barak Lrad na izraelskiej korwecie [WIDEO]

Izraelski Przemysł Przeciwlotniczy podał, że 30 listopada z powodzeniem dokonano próbnego wystrzelenia pocisku ziemia-powietrze Barak Lrad z korwety typu Sa'ar 6 INS Oz.
08.12.2022

[WIDEO] Roboty i sztuczna inteligencja usprawniają wykrywanie usterek w turbinach aż o 14 proc.

Jak wynika z raportu projektu badawczo-rozwojowego Innovate UK, roboty i sztuczna inteligencja są o 14 proc. dokładniejsze w wykrywaniu usterek w turbinach wiatrowych
29.05.2022

Produkcja i handel bliżej klienta. Szansa dla polskich portów i stref gospodarczych

Jednym z najważniejszych ustaleń badania Economist Impact 2022 Trade in Transition jest to, że w wyniku zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, firmy skoncentrują się na dywersyfikacji dostawców. Badanie przeprowadzono w okresie październik i grudzień 2021.
03.05.2022

Damen zakończył testy morskie rewolucyjnego statku Fast Crew Supplier

Po pięciu latach konsultacji rynkowych, badań, projektowania i budowy, zakończono testy morskie przełomowego statku klasy Fast Crew Supplier (FCS) 7011. Holenderska spółka Damen poinformowała, że po testach u wybrzeży Turcji FCS rozpocznie rejs do Holandii.
11.02.2022

Nowy pomysł na magazynowanie wodoru - "nanoczekoladki"

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.
04.01.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Celnicy przechwycili ponad pół tony kokainy w porcie w Rotterdamie

Prokuratura poinformowała w sobotę, że celnikom udało się udaremnić przemyt 520 kg kokainy w porcie w Rotterdamie. Wartość rynkowa narkotyku wynosi 39 mln euro.
16.10.2021

Polboat Yachting Festival już od czwartku. Co na stoiskach?

Airmech-Marine Equipment zaprasza na imprezę targową Polboat Yachting Festival organizowaną przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego. Wydarzenie obędzie się w dniach 15-18 lipca Gdyni.
14.07.2021

Maersk Supply Service. Firma wyśle kolejny statek by wspierać oczyszczanie oceanu

Duński operator Maersk Supply Service wyśle kolejny statek, aby wesprzeć The Ocean Cleanup w jego wysiłkach na rzecz usuwania plastiku z oceanów.
12.05.2021

Maersk przedłuża współpracę z The Ocean Cleanup na kolejne trzy lata

Holenderska organizacja ekologiczna The Ocean Cleanup i duński A.P. Moller-Maersk przedłużyli swoje partnerstwo o kolejne 3 lata.
14.01.2021

Piechociński: Polski Hub transportowy to przyszłość relacji gospodarczych z Azją [wywiad]

Mariusz Marszałkowski z Instytutu Jagiellońskiego rozmawiał o hubie transportowym i polskich relacjach z Azją z Januszem Piechocińskim.
26.11.2020

15 krajów podpisało największą na świecie umowę o wolnym handlu

15 krajów Azji i Pacyfiku podpisało w niedzielę umowę o wolnym handlu, której inicjatorem były Chiny. Porozumienie zostało zawarte na zakończenie 37. szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbył się w stolicy Wietnamu Hanoi.
15.11.2020

Pompeo zapowiada zacieśnienie współpracy z Dżakartą na Morzu Południowochińskim

Waszyngton wypracuje nowe sposoby współpracy z Indonezją na Morzu Południowochińskim – zapowiedział w czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Pretensje Pekinu na tym akwenie nazwał bezprawnymi.
29.10.2020

Koronakryzys sprzyja przejmowaniu firm w problemach

W II kwartale nastąpił niewielki spadek fuzji i przejęć, jednak wraz z wygasaniem narzędzi pomocowych dla firm rynek M&A może się ponownie ożywić. Wpływ na to mogą mieć pojawienie się podmiotów do przejęcia i łatwo dostępne finansowanie. Dotyczy to także okazji zakupów na zagranicznych rynkach, dzięki czemu polskim przedsiębiorstwom łatwiej będzie prowadzić ekspansję za granicą. Prezes GPW przestrzega jednak, że akwizycję trzeba umiejętnie przeprowadzić, a potem zintegrować firmy, by korzystać z efektu synergii lub skali.
09.10.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

Czołowa amerykańska stocznia mocno inwestuje w technologię autonomicznych statków

Firma Sea Machines z siedzibą w Bostonie twierdzi, że zebrała 15 milionów dolarów przy znaczącym udziale Huntington Ingalls Industries (HII), czołowego amerykańskiego producenta statków wojskowych.
23.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Z Cork do Gdyni. Pilotówka do zadań specjalnych (wideo)

Prosto z Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Gdyni. Nowoczesna pilotówka dla lokalnej firmy Unipil przeszła już próby morskie, a jej producent dzieli się efektownym wideo z jednostką pokonującą swoje pierwsze morskie fale.
07.07.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili

Wakacje nad wodą to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Wciąż jednak wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, co często prowadzi do tragedii. Jak zatem bezpiecznie spędzić urlop nad wodą? Podpowiadają twórcy kampanii „Pływam bez promili”, nad którą patronat obj
26.06.2020

Autonomiczny robot oczyszcza już Pacyfik z wielkiej plamy odpadów. Teraz usunie także plastik z rzek i portów

Pandemia koronawirusa może spowodować wzrost zużycia plastiku. Do oceanów na całym świecie trafia rocznie ponad 14 ton tego tworzywa sztucznego. Oczyszczaniem wód zajmuje się coraz więcej fundacji i start-upów. Zbudowane przez holenderską fundację The Ocean Cleanup inteligentne urządzenie do przechwytywania odpadów plastikowych już zbiera śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. – Musimy także zatrzymać falę nowego plastiku, który dociera do oceanów każdego dnia – mówi Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji. Dlatego „
18.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Bujak: lepsze dane i poprawa nastrojów inwestycyjnych sprzyjają złotemu

Lepsze od prognoz dane oraz nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i ogłaszaniem kolejnych działań antykryzysowych sprzyjały wzrostowi apetytu na ryzyko. Zyskał na tym złoty - ocenił w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
12.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Webinar: Nowa rzeczywistość energetyczna dla paliwa bunkrowego

21 maja odbędzie się anglojęzyczny webinar z udziałem specjalistów, którzy poruszą ważny i aktualny temat radzenia sobie z nowymi cenami paliwa bunkrowego.
20.05.2020

W Chinach zakończyły się pierwsze testy inteligentnych portów 5G

Pomyślnie przebiegła pierwsza próba zdalnych, inteligentnych portów napędzanych przez sieć 5G.
13.05.2020

Belgijskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim (wideo)

Belgijskie Siły Powietrzne opublikowały nagranie pokazujące przechwycenie rosyjskich myśliwców przez belgijskie F-16 nad Morzem Bałtyckim. Do incydentu doszło w piątek.
21.04.2020

Prawo a rzeczywistość obrotu gospodarczego w czasie pandemii COVID-19

W ostatnich tygodniach pandemii COVID-19 pojawiają się niezliczone publikacje na temat dostępnych środków pomocowych, zasad aplikowania o nie, możliwości niewywiązania się z umowy z powołaniem na szczególną sytuację (np. siłę wyższą). Znajomość sytuacji prawnej jest oczywiście ważna, ale brakuje strategicznego spojrzenia na nową sytuację, z którą przedsiębiorstwa będą się mierzyć co najmniej w kilku następnych miesiącach. Decyzje biznesowe, bardziej niż kiedykolwiek, będą musiały się opierać nie tyle na literalnej treści kontrakt
14.04.2020

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) na statkach i jednostkach offshore [analiza]

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), 80% przyczyn wypadków i katastrof na morzach i oceanach to błędy ludzkie wywołane zwykle presją czasu, złą organizacją pracy i aspektami psychologicznymi. Czy zastosowanie na statkach i jednostkach offshore sztucznej inteligencji (SI), której zadaniem będzie wspieranie załogi podczas podejmowania decyzji i wykonywania zadań, pozwoli całkowicie wyeliminować wypadki na morzu?
25.02.2020

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Autonomiczne roboty obsługują magazyn pod Lipskiem [foto]

DB Schenker wprowadził do użytku autonomiczne roboty firmy Gideon Brothers, działające w oparciu o rozwiązania sztucznej inteligencji.
19.11.2019

Interceptor oczyści rzeki na całym świecie!

80% odpadów trafia do mórz i oceanów rzekami, dlatego fundacja The Ocean Cleanup - założona przez Boyana Slata - chce wyjść temu naprzeciw tworząc Interceptor - bezzałogową maszynę czyszczącą rzeki
08.11.2019

15 państw podpisze pakt handlowy RCEP w 2020 roku

15 państw Azji i Oceanii wyraziło w poniedziałek zamiar podpisania umowy w sprawie Wszechstronnego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) w 2020 roku, ale Indie, które miały być częścią tego paktu handlowego, nie zaakceptowały proponowanych warunków.
04.11.2019

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Sea Machines testują autonomiczną jednostkę do usuwania plam ropy

Sea Machines zakończyło z sukcesem test autonomicznej jednostki w operacji usuwania wycieku ropy (skimmer). Test został przeprowadzony w porozumieniu z Administracji Morskiej (MARAD).
28.08.2019

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

Japonia: Abe i Xi uzgodnili współpracę na rzecz wolnego handlu

Premier Japonii Shinzo Abe i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w czwartek współpracę na rzecz „wolnego i uczciwego handlu” i zapowiedzieli „regularną i bliską” komunikację między obu krajami, co agencja Kyodo ocenia jako znak poprawy dwustronnych relacji.
28.06.2019

PARP: 1,5 mld zł dla małych i średnich firm na innowacyjne produkty

1,5 mld zł mogą otrzymać małe i średnie firmy, które chcące wdrożyć innowacyjne produkty - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 25 marca; nabór potrwa do 8 maja.
22.03.2019

Rosyjski resort obrony: samolot rozpoznawczy USA przechwycony nad Bałtykiem

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w czwartek, że rosyjski myśliwiec przechwycił nad Morzem Bałtyckim amerykański samolot rozpoznawczy RC-135. Resort twierdzi, że maszyna, zidentyfikowana nad wodami neutralnymi, zbliżała się ku granicy Rosji.
07.03.2019

Szef BBN: Prezydenci Polski i Litwy o bezpieczeństwie wojskowym i energetycznym

Wizyta prezydent Litwy potwierdza znaczenie relacji polsko-litewskich dla bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego; udział prezydenta Ukrainy to także sygnał dla sojuszników, jak ważne jest bezpieczeństwo wschodniej flanki – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
22.02.2019

Niemcy/Czaputowicz: Państwa UE powinny wzmocnić zdolności obronne

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że unijni członkowie NATO powinni wzmocnić swoje zdolności obronne i zwiększyć wydatki na ten cel.
16.02.2019

Belgijskie F16 przechwyciły nad Bałtykiem rosyjskie myśliwce (wideo)

Cztery belgijskie F16, uczestniczące w misji NATO Baltic Air Policing, przechwyciły nad Morzem Bałtyckim rosyjskie myśliwce. O zdarzeniu, do którego doszło w środę, poinformowano na Twitterze Belgijskich Sił Powietrznych.
01.12.2018

Ekspert OSW: Turcja jest zainteresowana gospodarczym aspektem Trójmorza

Turcja jest zainteresowana uczestnictwem w Inicjatywie Trójmorza, ale postrzega ją głównie jako projekt gospodarczy, a nie polityczny, poza tym temat przystąpienia do niego dopiero się pojawia w debacie publicznej - uważa Mateusz Chudziak, ekspert ds. Turcji w OSW.
26.10.2018

Emilewicz: Utrzymanie dobrej sytuacji firm wymaga kolejnych zmian

Utrzymanie dobrej sytuacji firm wymaga kolejnych zmian - mówiła w środę, podczas otwarcia 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała m.in. elektronizację zamówień publicznych i zarezerwowanie puli tych zamówień dla MŚP.
18.10.2018

Startuje budowa Morskiego Centrum Nauki

Rozpoczęła się rozbiórka istniejącego budynku socjalnego ZMPSiS i nieczynnej trafostacji na nabrzeżu Starówka na Łasztowni. Tym samym budowa Morskiego Centrum Nauki weszła w zasadniczą fazę. Centrum Nauki w Szczecinie powstanie do 2021 roku.
04.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: W kolejnych dniach możliwy spadek EUR/PLN, na rynku długu konsolidacja

Eurozłoty może w kolejnych dniach spaść poniżej 4,30, a na rynku długu możliwa jest konsolidacja lub lekkie umocnienie papierów - oceniają ekonomiści.
14.09.2018

Zachodniopomorskie: Warsztaty dla dzieci z zasad bezpieczeństwa nad wodą

Zasady bezpiecznej kąpieli, sposoby udzielania pierwszej pomocy i zabawy edukacyjne będą elementami szkolenia, które przygotowują ratownicy WOPR z Jarosławca (Zachodniopomorskie). Jak mówią, ostatnie dni pokazały, że o bezpieczeństwie nad wodą trzeba przypominać jeszcze częściej.
17.08.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

Czaputowicz: tylko USA mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

Tylko Stany Zjednoczone mogą zagwarantować bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę w Brukseli przed szczytem Sojuszu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił konieczność utrzymania jedności transatlantyckiej.
11.07.2018

Ekspert: Na szczycie o dowództwach i wydatkach, ważna kwestia spójności

Szczyt NATO w Brukseli zatwierdzi powołanie dwóch nowych dowództw Sojuszu i inicjatywę 4x30; wśród tematów będą także gotowość do jednoczesnych działań antykryzysowych i obronnych oraz zwiększanie wydatków – ocenia ekspert PISM Wojciech Lorenz.
09.07.2018

W piątek w Warszawie spotkanie przywódców państw wschodniej flanki NATO

Przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO spotkają się w piątek w Warszawie. Szczyt tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki zakończy przyjęcie wspólnej deklaracji, która będzie wkładem regionu do postanowień lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
08.06.2018

Koźmiński: W 2018 r. polska gospodarka nadal zrównoważona

W 2018 r. nasza gospodarka będzie podążała tą samą zrównoważoną drogą co dotąd, choć trudno wyobrazić sobie utrzymanie tak wysokiego tempa wzrostu PKB, jak w 3 kwartale tego roku - ocenił w rozmowie z PAP prof. Andrzej Koźmiński.
27.12.2017

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor na polu Tambar na Morzu Północnym. W czwartek pracownik Maersk Drilling wpadł do morza podczas prac konserwacyjnych. Badane są przyczyny zdarzenia.
08.12.2017

Dr Bonikowska: Z krajami bałtyckimi łączy nas stosunek do Rosji - odczuwamy zagrożenie

Z krajami bałtyckimi łączy nas stosunek do Rosji - podobnie odczuwamy zagrożenie – powiedziała PAP ekspert z Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska. Dodała, że rosyjsko - białoruskie manewry Zapad ’17 są sygnałem, który odbieramy z zaniepokojeniem.
05.09.2017

Szydło: Polska i Szwecja szczególnie odpowiedzialne za przyszłość Partnerstwa Wschodniego

Jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego Polska i Szwecja czują się szczególnie odpowiedzialne za jego przyszłość - powiedziała po wtorkowych rozmowach z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Lofvenem premier Beata Szydło.
20.06.2017

Japonia: Rząd zainteresowany współpracą w ramach Pasa i Szlaku

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył podczas forum o przyszłości Azji, że Tokio jest gotowe współpracować z Chinami w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Dotychczas Japonia nie wyrażała zainteresowania tym projektem.
06.06.2017

Producent łodzi hybrydowych rozbudowuje swój zakład w Polsce

Parker RIBs, producent łodzi hybrydowych, rozbudowuje swój zakład w Polsce. Nowa hala produkcyjna powstanie przy już istniejącym zakładzie w Ostródzie.
11.05.2017

Promy Żeglugi Świnoujskiej wreszcie z nowymi radarami

W wyniku przetargu ogłoszonego w listopadzie ub. roku wszystkie promy pasażersko-samochodowe Żeglugi Świnoujskiej (osiem jednostek) otrzymały nowe systemy radarowe oraz kompasy satelitarne GPS. Wykonawcą zamówienia wyłonionym w przetargu została firma Alphatron Marine Poland ze Szczecina, a nad zgodnością z przepisami czuwał Polski Rejestr Statków (PRS).
13.03.2017

Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces

Łatwy w obsłudze, zaskakująco precyzyjny i stosunkowo tani – to główne cechy innowacyjnego systemu kontroli trymu, docenionego między innymi przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych jako najlepszy produkt tegorocznych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Na polski rynek wprowadziła go gdańska firma Marine Works.
19.12.2016

Otworzyliśmy furtkę - komentarze po podpisaniu listu intencyjnego między Portami Gdańsk i Guangzhou

Port Guangzhou to w tej chwili największy uniwersalny port południowych Chin, zaś przez Port Gdańsk przeładowywane jest każdego roku blisko 40% towarów handlu zagranicznego realizowanego pomiędzy Polską i Chinami. Okazuje się jednak, że ze względu na brak zrozumienia chińskiego rynku, nie brak też krytyków porozumienia podpisanego między zarządami tych spółek.
19.10.2016

Próby morskie jednostki ratowniczej. Niesamowite nagranie

Zdjęcia oraz nagranie jednostki ratowniczej Interceptor 48 zostały zrobione podczas prób morskich u wybrzeży Irlandii w Cork Harbour.
29.05.2015

Niedługo w sopockiej galerii zobaczymy dzieła z rejsu dookoła świata

Obrazy i fotografie z hiszpańsko-afrykańskiego etapu rejsu Sputnikiem dookoła Ziemi zobaczymy niebawem w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Autorami projektu "Odyseja" są Michał Szlaga (malarz) oraz Tomasz Kopcewicz (fotograf).
23.03.2015

Przegląd Nowoczesnych Metod Nauczania

Szkoła Morska w Gdyni uczestniczyła dn. 24. marca w konferencji zorganizowanej przez norweską firmę SEAGULL, znanego i cenionego producenta materiałów edukacyjnych, w czasie której poruszono w/w problemy.
04.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.