• <
siemens_gamesa_2022

Nowy pomysł na magazynowanie wodoru - "nanoczekoladki"

mj

04.01.2022 08:35
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowy pomysł na magazynowanie wodoru - "nanoczekoladki"

Partnerzy portalu

Nowy pomysł na magazynowanie wodoru - "nanoczekoladki" - GospodarkaMorska.pl

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.

Wodór to obiecujące paliwo przyszłości. Łatwo go wytwarzać, jest czysty dla środowiska, bo gdy łączy się z tlenem, tworzy wodę. Najtrudniejsze technologicznie i najdroższe jest bezpieczne magazynowanie tego gazu ze względu na jego wybuchową naturę.

Podejście zaproponowane przez naukowców z niemieckiego ośrodka Deutsches Elektronen-Synchrotron DESY być może przyniesie rozwiązanie tego problemu.

Badacze użyli nanocząstek metalu szlachetnego palladium. Każda nanocząstka, o rozmiarach 1,2 nanometra, stała się niezależnym rezerwuarem wodoru. Jeden nanometr to milionowa część metra.

Oprócz palladium naukowcy zastosowali iryd, którego użyli jako rdzenia stabilizującego nanocząsteczki, a także dodatkowo ustabilizowali szkieletem z grafenu – cienkiej warstewki węgla. Palladowe nanocząsteczki udało im się rozmieścić na grafenie w regularnych odstępach ok. 2,5 nanometra.

Cząsteczki wodoru „przyklejają się” do nanocząstek palladu. Całość przypomina czekoladkę: w środku „orzeszek” irydu otoczony warstewką palladu jak marcepanem, na zewnątrz zaś atomy wodoru jak czekoladowa powłoka. Zmagazynowany w taki sposób wodór można uwolnić bez nadmiernych nakładów energetycznych, wystarczy go nieco podgrzać.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.