• <
urząd_morski_gdynia_2021

Japonia: Rząd zainteresowany współpracą w ramach Pasa i Szlaku

pc

06.06.2017 08:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Japonia: Rząd zainteresowany współpracą w ramach Pasa i Szlaku
Japonia: Rząd zainteresowany współpracą w ramach Pasa i Szlaku - GospodarkaMorska.pl

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył podczas forum o przyszłości Azji, że Tokio jest gotowe współpracować z Chinami w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Dotychczas Japonia nie wyrażała zainteresowania tym projektem.

Jak ocenił Abe na forum w poniedziałek, Japonia byłaby w stanie działać w ramach Pasa i Szlaku pod konkretnymi warunkami. Zaliczył do nich „harmonizację (chińskiej inicjatywy) z wolną i działającą na uczciwych zasadach transpacyficzną strefą ekonomiczną”, czyniąc aluzję do warunków transpacyficznego porozumienia o wolnym handlu TPP, którego Japonia, w przeciwieństwie do Chin, jest sygnatariuszem.

Chiny od 2013 r. zwiększają działania w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Nawiązuje ona do historycznego Jedwabnego Szlaku i jest nazywana największym przedsięwzięciem gospodarczym współczesnych Chin.

Abe określił Pas i Szlak jako inicjatywę, która może doprowadzić do połączenia Wschodu z Zachodem oraz zróżnicowanych regionów pomiędzy nimi. Jednocześnie przestrzegł przed zagrożeniami, jeśli tworzona w ramach tego projektu infrastruktura nie byłaby dostępna dla wszystkich chętnych i nie rozwijała się na zasadach transparentności. W imieniu rządu w Tokio Abe podkreślił, że Japonia jest gotowa rozszerzać współpracę w ramach Pasa i Szlaku, jeśli projekt ten będzie opierał się na spłacalnych kredytach, będzie stabilny gospodarczo i nie będzie „szkodził wypłacalności kredytobiorców”.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że to pierwsza tak jednoznaczna deklaracja Japonii w sprawie możliwego przyłączenia się do chińskiej inicjatywy oraz próba ocieplenia relacji między Tokio a Pekinem. Wypowiedź Abego interpretowana jest jako przygotowanie do trójstronnego szczytu przywódców Japonii, Chin oraz Korei Południowej, planowanego na koniec roku.

Eksperci i media spekulują również na temat potencjalnego przyłączenia się USA do chińskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) , który obsługuje projekty w ramach Pasa i Szlaku. Dotychczas USA i Japonia jako jedyne kraje z grupy G7 nie deklarowały chęci udziału w tych inicjatywach.

Japonia prowadzi równocześnie rozmowy z państwami sygnatariuszami TPP, by porozumienie to weszło w życie mimo wycofania się z niego kluczowego państwa – USA. Prezydent USA Donald Trump utrzymuje, że porozumienie to wprowadziłoby niekorzystne dla jego kraju warunki w handlu z pozostałymi krajami TPP, a wiceprezydent Mike Pence nazwał umowę „sprawą z przeszłości”. Trump zapowiedział chęć negocjowania dwustronnych umów o wolnym handlu z Chinami, Japonią i Koreą Południową, a także z Kanadą i Meksykiem.

Zdaniem obserwatorów, luka po USA w TPP stwarza Chinom idealną okazję do promowania kolejnego własnego porozumienia o wolnym handlu – Regionalnego Zrównoważonego Partnerstwa Ekonomicznego (RCEP). Zakres chińskiego porozumienia nie jest tak szeroki jak pierwotne TPP, a także nie wymaga dostosowywania się do trudnych do spełnienia warunków dotyczących ochrony własności intelektualnej, prawa pracy oraz kwestii związanych z ochroną środowiska.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.