• <
SAR_2022

Belgijskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim (wideo)

ew

21.04.2020 18:15 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Belgijskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim (wideo)

Partnerzy portalu

Belgijskie F-16 przechwyciły rosyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Belgijskie Siły Powietrzne opublikowały nagranie pokazujące przechwycenie rosyjskich myśliwców przez belgijskie F-16 nad Morzem Bałtyckim. Do incydentu doszło w piątek.

Jak podaje "Het Laatste Nieuws", dwie belgijskie maszyny wystartowały w piątek, aby przechwycić Rosjan, którzy kierowali się w kierunku amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook, patrolującego Morze Bałtyckie u wybrzeży Litwy.

Belgowie są obecnie odpowiedzialni za nadzór nad bałtycką przestrzenią powietrzną w ramach misji Baltic Air Policing NATO.

USS Donald Cook ma już doświadczenie z rosyjskimi myśliwcami. W 2016 roku nad okrętem dość długo krążyło kilka rosyjskich maszyn, które przeleciały nad nim na bardzo małej wysokości. W pobliżu niszczyciela pojawił się również rosyjski śmigłowiec. Amerykanie nakręcili kilkuminutowe wideo, na którym widać było manewry rosyjskich samolotów nad okrętem.

Baltic Air Policing to misja NATO, w ramach której myśliwce państw członkowskich NATO patrolują przestrzeń powietrzną nad tym akwenem. Od czasu przystąpienia państw bałtyckich do NATO w marcu 2004 r. samoloty innych państw członkowskich monitorowały bałtycką przestrzeń powietrzną z baz lotniczych w Szawlach (Litwa) i Amari (Estonia).

Od 1 września ubiegłego roku Belgia zarządza Baltic Air Policing przez osiem miesięcy. Od 1 września 2019 r. do dziś Belgowie wykonali 67 lotów w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.