• <

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

gm24

21.04.2020 18:18 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

Partnerzy portalu

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR - GospodarkaMorska.pl
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego EMSA, na podstawie zdjęć satelitarnych, określiła plamę na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu Pówyspu Helskiego. Według danych EMSA plama, pradopodobnie substancji ropopochodnej, ma długość 34 kilometrów i rozpiętość 1,3 km. Zanieczyszczenie miało znajdować się ok. 36 kilometrów na północ od Jastarni (Pomorskie). W rejon zanieczyszczenia udał się statek SAR.

Statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odkrył we wtorek na powierzchni Bałtyku ok. 36 km od Jastarni pojedyncze, niegroźne dla środowiska, plamy ropopochodne. Na wskazane miejsce popłynął z 11-osobową załogą statek ratowniczy "Kapitan Poinc", który natrafił na pojedyncze plamy substancji ropopochodnej.

"Znaleźliśmy drobne, ropopochodne plamy rozrzedzone już przez wodę. Nie da się ich już  mechanicznie neutralizować, ponieważ są za małe i za rzadkie, ale na szczęście nie zagrażają tak środowisku morskiemu, czy też lokalnej ludności, gdyby doszło do zmiany kierunku wiatru, który przesunąłby rozlew w kierunku lądu" - powiedział PAP rzecznik prasowy Służby SAR w Gdyni Rafał Goeck.

Wyjaśnił, że poszukiwania dużej plamy, o której powiadomiła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego, będą trwać we wtorek do późnych godzin nocnych. Następnie, mają być wznowione w środę rano i trwać do ok. południa.

Źródło zanieczyszczenia na Bałtyku ma ustalić Urząd Morski w Gdyni.

Na razie nie ustalono źródła substancji.

Morski wielozadaniowy statek ratowniczy m/s Kapitan Poinc to flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zbudowana w 1996 roku, w stoczni Damen Shipyards Gdynia, jednostka przeznaczona jest do zwalczania zanieczyszczeń olejowych, ratowania życia na morzu, holowań ratowniczych, gaszenia pożarów na statkach oraz rozpoznawania skażeń.

Statek ma 49 metrów długości, 13,6 szerokości i 4,6 metra zanurzenia. Wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do zwalczania zanieczyszczeń olejowych:

Aktywny system szczotkowy LAMOR do usuwania zanieczyszczeń olejowych z powierzchni wody:

- szerokość zbierania: 45 m
- maks. wydajność: 2 x 140 m3/h
- pojemność składowania zebranego oleju: 512 m3

Zapory przeciwolejowe:

- RO-BOOM 1500: 900 m
- EXPANDI 4300: 90 m

Zbieracze olejowe:

- TERMINATOR, wydajność maks.: 100 m3/h
- trał do zbierania oleju ciężkiego SCANTRAWL A: 20 m

Zbiornik przenośny o pojemności 5 m3
Łódź roboczą

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.