• <
BOTA_2023

UE: KE apeluje do Malty i Włoch ws. statku z migrantami

ew

11.06.2018 13:02 Źródło: PAP
Strona główna UE: KE apeluje do Malty i Włoch ws. statku z migrantami
UE: KE apeluje do Malty i Włoch ws. statku z migrantami - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska zwróciła się w poniedziałek do władz Włoch i Malty o zapewnienie opieki migrantom ze statku, którego oba kraje nie chcą przyjąć.

"Dla KE najważniejszy jest imperatyw humanitarny. Rozmawiamy o ludziach, ponad 600 osobach, w tym nieletnich bez opieki. Priorytetem włoskich i maltańskich władz powinno być zapewnienie tym ludziom opieki jakiej potrzebują" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Margaritas Schinas.

Włochy odmówiły w weekend wpuszczenia do swojego portu statku z ponad 600 migrantami na pokładzie. Tamtejsze MSW zwróciło się do Malty, by przyjęła statek i udzieliła przybyłym pomocy humanitarnej. Władze tego wyspiarskiego kraju położonego na południe od Sycylii odmówiły jednak przyjęcia migrantów.

Komisja od weekendu rozmawia z przedstawicielami rządów w Rzymie i Valletcie. "Wzywamy wszystkie zaangażowane strony do szybkiego rozwiązania sprawy, tak żeby ludzie na statku mogli bezpiecznie i jak najszybciej jak to możliwe zejść z pokładu" - zaznaczył Schinas.

Na statku "Aquarius" należącym do NGO SOS Mediterranee, na którym pływa personel z organizacji Lekarzy bez Granic jest 629 migrantów, uratowanych w czasie sześciu operacji na Morzu Śródziemnym. Wśród nich jest 123 nieletnich, 11 dzieci i 7 kobiet w ciąży.

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini uzasadniając w niedzielę decyzję o odmowie przyjęcia statku oświadczył, że jego rząd "zaczyna mówić nie przemytowi" migrantów.

Według informacji zamieszczonych w poniedziałek po południu na Twitterze SOS Mediterranee statek "Aquarius" został poinstruowany, by pozostał w gotowości na wodach pomiędzy Włochami i Maltą. Migranci są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że nie mogą zejść na ląd.

Dziękujemy za wysłane grafiki.