• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

W Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Energetyki Jądrowej

gm24

18.11.2019 22:18 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Energetyki Jądrowej
W Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Energetyki Jądrowej - GospodarkaMorska.pl

Forum zgromadziło wiele amerykańskich firm zaliczanych do liderów rynku energetyki jądrowej nie tylko w USA, ale również globalnie na świecie, m.in. Westinghouse, GE Power, Emerson i inne. W ramach przedstawionych prezentacji można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami gwarantującymi bezpieczeństwo pracy elektrowni jądrowych m.in. dzięki redundancji systemów, w tym najistotniejszych związanych z awaryjnym grawitacyjnym wygaszaniem reaktora w przypadku wystąpienia takiej konieczności.

To innowacyjne rozwiązanie, faktycznie gwarantuje całkowitą pewność odstawienia reaktora ponieważ, w odróżnieniu od innych systemów, nie wymaga jakiegokolwiek dopływu energii z zewnątrz w celu wygaszenia reaktora w sytuacji awaryjnej i korzysta jedynie z prawa grawitacji.

Właśnie sprawy bezpieczeństwa stawiane są priorytetowo przez firmy amerykańskie i w tym obszarze nie są dopuszczalne jakiekolwiek ustępstwa czy odstępstwa od ustalonych i sprawdzonych procedur. To stwierdzenie zostało bardzo mocno wyartykułowane przez firmy amerykańskie i skierowane do potencjalnych partnerów, których będą poszukiwać w Polsce.

Okazuje się, że w Polsce istnieje już grupa kilkudziesięciu firm pracujących na potrzeby energetyki jądrowej i mających doświadczenie oraz swój wkład w budowie elektrowni jądrowych praktycznie na całym świecie. Forum Energetyki Jądrowej okazało się więc być bardzo dobrym miejscem do nawiązywania ewentualnych nowych kontaktów i poznawania wzajemnych możliwości.  

W przypadku decyzji o włączeniu energetyki jądrowej do polskiego miksu energetycznego może pojawić się również potencjalnie miejsce dla polskich firm sektora technologii morskich w dostawie elementów lub zespołów nie kwalifikowanych jako należące do obszaru reaktora i nie objętych specjalnymi procedurami wytwórczymi. Można przypuszczać, oglądając niektóre zdjęcia oraz słuchając komentarzy prezenterów, że przynajmniej część firm sektora technologii morskich w Polsce jest technicznie przygotowana do podjęcia się tego wyzwania. Udział w forum wzięli przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Po sesji plenarnej odbyły się bezpośrednie spotkania B2B z firmami amerykańskimi. Zainteresowanie udziałem w spotkaniach wyraziło blisko 160 firm z Polski.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.