• <
Baltexpo2023_duży

Czerwińska: zmiana struktury polskiej gospodarki jest wyzwaniem

ew

07.06.2018 10:43 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Czerwińska: zmiana struktury polskiej gospodarki jest wyzwaniem

Partnerzy portalu

Czerwińska: zmiana struktury polskiej gospodarki jest wyzwaniem - GospodarkaMorska.pl

Osiągnięcie stabilnego, zrównoważonego i odpowiedzialnego społecznie wzrostu gospodarczego, oraz zmiana struktury polskiej gospodarki to wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć w najbliższym czasie - mówiła w czwartek szefowa MF Teresa Czerwińska.

Czerwińska podczas kongresu "100 lat Polskiej Gospodarki" stwierdziła, że w ostatnich 30 latach nasza gospodarka przeszła transformację "z tej centralnie planowanej do społecznej gospodarki rynkowej". Przypomniała, że przed polską gospodarką było wiele wyzwań. "Mieliśmy trudne czasy cywilizacyjnie, systemowo, gospodarczo, a w tej chwili (...) nasza gospodarka nas pozytywnie zaskakuje, zarówno jeśli chodzi o tempo wzrostu, dynamikę, jak również (...) obserwujemy wzrost inwestycji" - mówiła.

Wskazała, że obecnie zadaniem stojącym przed naszą gospodarką jest "stabilny w czasie" wzrost gospodarczy. "Żebyśmy mogli to tempo, tę dynamikę, być może nieznacznie niższą, ale zachować w perspektywie czasowej" - tłumaczyła Czerwińska. "Po drugie, chodzi o to, żeby ten wzrost uwzględniał (...) również czynniki społeczne oraz czynniki środowiskowe" - dodała.

Podkreśliła, że wzrost powinien być "stabilny, zrównoważony, odpowiedzialny społecznie".

Zdaniem minister finansów kolejnym istotnym wyzwaniem jest "zmiana struktury polskiej gospodarki". "Wiele lat mówiliśmy o tym, że koszty pracy w polskiej gospodarce są niskie, że jesteśmy bardzo konkurencyjni na europejskich rynkach światowych. Dzisiaj dojrzeliśmy do tego, by mówić, że ta gospodarka przechodzi (...) do gospodarki, która ma ambicje i chce konkurować jakością i technologią" - stwierdziła.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.