• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował 4-milionową tonę ługu sodowego

ew

07.06.2018 11:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował 4-milionową tonę ługu sodowego

Partnerzy portalu

Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował 4-milionową tonę ługu sodowego - GospodarkaMorska.pl

Anwil z grupy PKN Orlen wyprodukował w pierwszych dniach czerwca 4-milionową tonę ługu sodowego, którego jest największym wytwórcą w Polsce i jednym z czołowych w Europie. Spółka wytwarza ług od 1980 r., a pierwszy milion ton tego surowca wyprodukowano tam w 1996 r.

Informując w czwartek o wyprodukowaniu 4-milinowej tony ługu sodowego, Anwil zaznaczył, że na zwiększenie efektywności procesu jego wytwarzania wpłynęła przeprowadzona tam w 2005 r. gruntowna modernizacja instalacji produkcyjnej, zmieniając technologię z elektrolizy diafragmowej, tzw. przeponowej na membranową.

"Metoda membranowa jest aktualnie najbardziej zaawansowanym sposobem wytwarzania ługu sodowego. Dzięki jej zastosowaniu, znacząco zredukowaliśmy zużycie energii elektrycznej - o 20 proc., cieplnej - trzykrotny spadek oraz wody - sześciokrotny spadek, a także osiągnęliśmy wzrost jakości surowca do najwyższych, światowych benchmarków" - podkreślił Jarosław Ptaszyński, członek zarządu Anwil.

Spółka przypomniała, że ług sodowy, wytwarzany z solanki, czyli wodnego roztworu chlorku sodu, jest wykorzystywany m.in. w przemyśle włókienniczym (bielenie, barwienie i utrwalanie barwnika), spożywczym (środek myjąco-dezynfekujący), kosmetycznym (mydła), farmaceutycznym, a także podczas przeróbki ropy naftowej oraz w procesach uzdatniania wody dla celów przemysłowych.

"W pierwszych dniach czerwca włocławska spółka z grupy Orlen wyprodukowała 4-milionową tonę ługu sodowego, którego jest największym wytwórcą w Polsce i jednym z czołowych na Starym Kontynencie" - podał Anwil. Wyjaśnił przy tym, że produkcję ługu sodowego rozpoczęto tam w 1980 r.

"Pierwszy milion ton tego surowca spółka wytworzyła 16 lat później, natomiast drugi, podobnie jak trzeci, po kolejnych ośmiu latach, podczas gdy czwarty już po sześciu. Oznacza to, że czas produkcji, w porównaniu z pierwszym okrągłym tonażem, został prawie trzykrotnie skrócony" - zaznaczył Anwil.

Jak wyliczyła spółka, od 1980 r., a więc od momentu rozpoczęcia produkcji ługu sodowego, z zakładu we Włocławku wyjechało w sumie 153 tys. 846 cystern wypełnionych tym surowcem. "Gdyby ustawić je jedna za drugą na torach kolejowych, to ich długość - łącznie 1846 km – wyniesie tyle, ile odległość dzieląca Włocławek od Księstwa Monako. Pod względem objętości wytworzony przez włocławską firmę ług równy jest pojemności Jeziora Morskie Oko, 9 mln 935 tys. metrów sześc." - podał Anwil.

Anwil to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Spółka jest m.in. jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu oraz ósmym w Europie. Wytwarza też nawozy azotowe: saletrę amonową i saletrzak.

W styczniu Anwil informował, że wyprodukował 30-milionową tonę nawozów azotowych, podkreślając przy tym, że pod względem mocy wytwórczych spółka ta jest drugim producentem nawozów w Polsce i dziesiątym w Europie. W kwietniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy instalacji nawozów we włocławskiej spółce, co zwiększy zdolności produkcyjne w tym obszarze.

Produkcję nawozów w Anwilu rozpoczęto 47 lat temu, a pierwsza tona saletry amonowej została wytworzona w grudniu 1971 r. Od lat 90. XX wieku, instalacje produkcyjne są tam systematycznie modernizowane. W 2000 r. spółka uruchomiła instalację wytwarzania saletrzaku, który sprzedawany jest pod marką CANWIL, dzięki czemu - jak podawał Anwil - jego moce wytwórcze w obszarze nawozów "wzrosły do średnio miliona ton rocznie".

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.