• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Branża morska - profesjonalizacja w chemicznym czyszczeniu powierzchni

23.06.2015 15:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Branża morska - profesjonalizacja w chemicznym czyszczeniu powierzchni
Branża morska - profesjonalizacja w chemicznym czyszczeniu powierzchni - GospodarkaMorska.pl

Bieżące utrzymanie czystości i sprawności technicznej, okresowe remonty i prace serwisowo-konserwacyjne mają istotny wpływ na wydłużenie okresu eksploatacyjnego każdego urządzenia w szczególności tych pracujących w warunkach morskich. Zagadnienie to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracujących na nich załóg,  przewożonych pasażerów i ładunków, wydobywanych surowców oraz na ochronę środowiska.

Jednostka pływająca czy platforma wiertnicza zarówno podczas ekspolatacji na morzu czy w trakcie prac remontowych w stoczni wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych, które pozwalają na utrzymanie jej sprawności technicznej, przywrócenie jej pierwotnej wartości użytkowej lub zlikwidowanie skutków awarii.

Preparaty w działaniu

Zastosowanie specjalistycznych preparatów związane jest głównie z czyszczeniem różnego typu zbiorników w jakie wyposażone są statki, takich jak paliwowe, balastowe, ładunkowe, czy zbiorniki wody pitnej i sanitarnej. Prace czyszczeniowe obejmują takie strefy jak siłownia, pokład, ładownia, strefa załogowa i pasażerska. Specjalistyczna chemia znajduje również zastosowanie podczas naprawy i konserwacji wyposażenia statkowego: silników, agregatów, chłodnic, wymienników ciepła, urządzeń elektrycznych, hydraulicznych czy płukania systemów paliwowych, chłodzących, smarujących a także czyszczenia kanałów wentylacyjnych, spalinowych, rurociągów i instalacji. Na otwartym morzu oraz w basenach portowych i stoczniowych bardzo istotne znaczenie ma neutralizacja wycieków substancji ropopochodnych takich jak paliwa, oleje, tłuszcze.

- Oczekiwania naszych klientów z branży okrętowej w ciągu ostatnich kilku lat uległy wyraźnej zmianie, co w konsekwencji spowodowało, że znacznie poszerzyliśmy ofertę - zauważa Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec, zaopatrującej w specjalistyczną chemię okrętową podwykonawców i kooperantów trójmiejskich stoczni, firmy zajmujące się zaopatrzeniem statków, obsługą portów oraz innych związanych z branżą morską. - Wprawdzie głównym sprzedawanym przez nas produktem pozostaje od lat uniwersalny, alkaliczny preparat myjąco-odtłuszczający CHEMTEC A100, to jednak jest on dziś jednym z 30, które mamy w stałej ofercie.

To co wyróżnia nasze produkty prócz wysokiej jakości i przystępnej ceny to bardzo jasny i czytelny system oznakowań:

- seria A to preparaty na bazie substancji alkalicznych – przeznaczone do mycia i odtłuszczania powierzchni, usuwania olejów, smarów, paliw,
- seria K to preparaty na bazie kwasów – przeznaczone do usuwania rdzy, nalotów tlenkowych, osadów wodnych, kamienia kotłowego,
- seria R to preparaty na bazie węglowodorów – do rozpuszczania i usuwania ciężkich zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia maszyn i urządzeń mechanicznych i elektrycznych, płukania układów, systemów, instalacji,
- seria N to preparaty neutralne – do czyszczenia różnego typu powierzchni wymagających szczególnej uwagi, ostrożności i dbałości o aspekt ekologiczny.

Szwedzka jakość A100

- CHEMTEC A100, podobnie jak inne środki dostarczane przez nas, produkowany jest w Szwecji przez dobrze znaną i uznaną na rynkach skandynawskich firmę ACP International. Klienci doceniają w tym przypadku zarówno stosunek jakości do ceny produktu, jak i jego niską szkodliwość dla środowiska naturalnego wynikającą ze szczególnie rygorystycznych norm jakie obowiązują w Skandynawii – mówi Myrynowski. - CHEMTEC A100 doskonale radzi sobie z usuwaniem paliw, olejów, tłuszczów, zanieczyszczeń eksploatacyjnych, atmosferycznych a więc idealnie nadaje się do mycia pokładów, zbiorników, ładowni, kadłubów i nadbudówek. Oprócz produktów standardowych oferujemy produkty unikalne, dostosowane do szczególnych wymagań klienta i specyfiki zadania jakie ma być za ich pomocą wykonane. Jest to nowość w naszej ofercie – podkreśla Mirynowski. - Laboratorium na podstawie dostarczonych próbek opracowuje na specjalne zamówienie recepturę środka pod konkretny temat. W większości przypadków produkty standardowe rozwiązują problemy jednakże warto zaznaczyć, że istnieje możliwość opracowania specjalistycznego rozwiązania

Specjalistyczna chemia w branży okrętowej nie tylko dbałość o walory estetyczne jednostki, ale również wydłużenie jej żywotności.  Zwykle chodzi jednak po prostu o to, by bez większego wysiłku i z zachowaniem standardów ekologicznych usunąć pozostałości normalnej eksploatacji jednostki, urządzeń, maszyn, czy też o przygotowanie powierzchni do prac malarsko-konserwujących.

- Jako najbardziej widoczną tendencję na rynku wskazałbym obecnie zapotrzebowanie na kompleksową dostawę obejmującą produkt chemiczny, technologię oraz wyposażenie techniczne – mówi Mirynowski. - jesteśmy na to przygotowani oferując wypróbowane środki wraz ze sprawdzonymi i ekologicznymi technologiami oraz prostym sprzętem.

Filozofią firmy Chemtec jest troska o potrzeby klienta przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa użytkowników, standardów ochrony środowiska naturalnego i możliwie niskich kosztów. Oferowane przez firmę produkty wytwarzane są w oparciu o certyfikaty jakościowe ISO 9001 i ISO 14001.  Większość z nich to preparaty o bardzo wysokim stopniu biodegradowalności, które nie zawierają substancji mogących stanowić zagrożenie dla człowieka i środowiska. Niektóre preparaty zawierają substancje z grupy czynnych węglowodorów. Wszystkie dodatkowe komponenty są dodawane w ilościach dokładnie określonych przez unijne przepisy.

Produkty CHEMTEC szczególnie uwzględniają potrzeby branży okrętowej. Z racji lokalizacji i długoletniej tradycji jesteśmy mocno związani z firmami działającymi w obszarze gospodarki morskiej jednakże nasza oferta dedykowana jest do wszystkich branż przemysłowych a także odbiorców indywidualnych oraz instytucjonalnych.

- Jako ciekawostkę można wskazać na przykład środki do usuwania i zabezpiecznia powierzchni przed graffiti, mycia elewacji i dachów w obiektach mieszkalnych i przemysłowych, posadzek w obiektach handlowych, użyteczności publicznej – mówi Mirosław Mirynowski. - Przygotowujemy się do złożenia oferty z nimi związanej i nie wykluczone, że niebawem zdobędziemy kolejnego klienta spoza branży morskiej. Stocznie i ich podwykonawcy pozostaną jednak naszym priorytetem.

Marek Nowak

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.