pc
Rada UE dodała jedną osobę i 21 podmiotów do unijnej listy sankcji wobec Korei Północnej, dostosowując tym samym swoje restrykcje do tych uzgodnionych wcześniej przez komisję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Restrykcje obejmują zakaz wjazdu do UE, a także zamrożenie środków osób i podmiotów. "28" wdrożyła również decyzje o zamrożeniu aktywów w odniesieniu do 15 statków, zakazie wpłynięcia do portu w odniesieniu do 25 statków i odmowie rejestracji 12 statków.
Sankcje na Koreę Północną zostały nałożone w odpowiedzi na próby nuklearne i rakietowe przeprowadzane przez ten kraj, które były złamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła swoją największą jak dotąd próbę broni atomowej i wystrzeliła kilka rakiet balistycznych, za co Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na nią najsurowsze w historii restrykcje.
Wskutek ogłoszonych w piątek decyzji Rady UE 80 osób i 75 podmiotów z Korei Północnej jest objętych sankcjami zgodnie z decyzjami ONZ. Dodatkowo UE wdrożyła swoje restrykcje wobec 55 osób i 9 podmiotów.
Unijni ministrowie spraw zagranicznych dyskutowali o sytuacji na Półwyspie Koreańskim z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung-Wha 19 marca. UE z zadowoleniem przyjęła deeskalację napięcia na Półwyspie i zaplanowane spotkanie pomiędzy przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Prosząc o spotkanie z Trumpem, Kim przedstawił "wstępne zobowiązanie Korei Północnej do natychmiastowego zaprzestania prób balistycznych i jądrowych".
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Konosament w systemie prawa angielskiego
Strategie rozwoju na niepewnym rynku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 31-35/2023)
Inwestycje bliżej sektora MŚP – 5 lat Polskiej Strefy Inwestycji
Po tragicznej śmierci pasażera wypchniętego za burtę promu grecki minister żeglugi podał się do dymisji