• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PLN wrażliwy na sentyment globalny, czynniki krajowe wsparciem dla wycen SPW

pc

05.04.2018 23:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PLN wrażliwy na sentyment globalny, czynniki krajowe wsparciem dla wycen SPW

Partnerzy portalu

PLN wrażliwy na sentyment globalny, czynniki krajowe wsparciem dla wycen SPW - GospodarkaMorska.pl

Złoty do końca tygodnia pozostanie wrażliwy na nastroje globalne, a czynnikiem mogącym zwiększyć zmienność głównych par walutowych skorelowanych z PLN mogą okazać się dane z amerykańskiego rynku pracy - oceniają eksperci. Dodają, że czynniki krajowe wspierają rosnące wyceny krajowych obligacji.

"Inwestorzy na globalnym rynku czekają na doniesienia z trwających negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Z rynkowego punktu widzenia istotnym wydarzeniem będzie też jutrzejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy (m.in. zatrudnienie w sektorze pozarolniczym i płace). Z punktu widzenia PLN warto analizować zmiany globalnego sentymentu (risk off/on związany z ostatnimi zmianami dot. tzw. wojny handlowej) oraz wyceny dolara (jutrzejsze dane z rynku pracy), co zwyczajowo przekłada się na ruchy na walutach EM" - napisał w czwartkowej nocie Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną podane w piątek o godz. 14.30.

O ile zmienność na rynku walutowym okazuje się niewielka, o tyle na rynku długu wahania są zdecydowanie większe. W czwartek rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych znalazła się na najniższym poziomie od października 2016 roku (3,09 proc.).

W czwartek odbył się przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0720 / PS0123 / WZ0524/ WS0428 / WZ0528 łącznie za 2.997,762 mln zł, a odkupiło obligacje PS0418, PS0718 i OK1018 za 2.914,079 mln zł.

Arkadiusz Trzciołek z PKO BP wskazuje na solidne fundamenty na krajowym rynku długu.

"Niskie dane inflacyjne, niska podaż na rynku pierwotnym, niższa aukcja zamiany, dobre dane budżetowe - to wszystko przemawia za utrzymaniem poziomów rentowności na bieżących, niskich poziomach, a dodatkowo pozostajemy w miarę odporni na informacje z zewnątrz o ewentualnej wojnie handlowej" - powiedział PAP Biznes strateg rynku długu.

"W dużym stopniu wycenę naszych papierów będą determinować czynniki wewnętrzne, a solidne fundamenty przemawiają za utrzymaniem rentowności na niskich poziomach, zwłaszcza na długim końcu" - dodał.

W opinii eksperta, dopóki nie nastąpi odbicie inflacji, rentowności SPW nie będą miały mocnego impulsu do wzrostów.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.