• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Lubnauer apeluje do prezydenta o zwołanie RBN po szczycie NATO

pc

09.07.2018 10:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Lubnauer apeluje do prezydenta o zwołanie RBN po szczycie NATO

Partnerzy portalu

Lubnauer apeluje do prezydenta o zwołanie RBN po szczycie NATO - GospodarkaMorska.pl

O zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO w Brukseli, zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Wskazała na napięcie między UE i USA, których współpraca jest "gwarantem bezpieczeństwa" Polski.

"Apel do @AndrzejDuda o zwołanie #RBN po Szczycie NATO. Mamy napięcie na linii UE i USA, jedynie współpraca tych dwóch naszych partnerów jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. RBN, ostatnie spotkanie w 2016 r., nie może być kolejnym konstytucyjnym organem, który będzie wygaszany" - napisała przewodnicząca Nowoczesnej na Twitterze.

Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na 11-12 lipca.

Na tydzień przed szczytem prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są "głupcami", że płacą za ochronę Niemiec, i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

"(Niemcy) zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji" - mówił. "I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą" - mówił w czwartkowym przemówieniu Trump.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Gazociąg ten ma biec na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w roku 2011 rurociągu Nord Stream i pozwolić na bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec w sumie do 110 mld m sześc. gazu rocznie.

Trump oznajmił, że "powie NATO, by zaczęło spłacać swoje rachunki". "USA nie będą zajmowały się wszystkim" - zaznaczył. Przypomniał, że jego państwo wydaje ok. 4 proc. PKB na obronność; to próg, od którego daleko są przeznaczające na ten cel ok. 1,5 proc. PKB Niemcy.

W przemówieniu Trump odniósł się również do sporów handlowych między Unią Europejską i USA, zwracając uwagę na deficyt handlowy jego państwa z Unią. Administracja amerykańska 1 czerwca wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium. Mimo wielu rozmów Komisji Europejskiej nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. 22 czerwca na terenie Wspólnoty wprowadzono cła odwetowe wobec USA.

16 lipca w Helsinkach ma dojść do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.