• <

Kopcińska: Dementuję doniesienia, nie będzie testu przedsiębiorcy

Strona główna Prawo, polityka Kopcińska: Dementuję doniesienia, nie będzie testu przedsiębiorcy
Kopcińska: Dementuję doniesienia, nie będzie testu przedsiębiorcy - GospodarkaMorska.pl

pc

16.05.2019 Źródło: PAP

Nie będzie testu przedsiębiorcy - dementuję doniesienia, które się dzisiaj pojawiają w mediach - oświadczyła w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Jak zapewniła, rząd wspiera polskich przedsiębiorców w kraju i za granicą.

W czwartek "Rzeczpospolita" opublikowała list polskiego mikrobiznesmana, który apeluje do premiera o wycofanie się z wprowadzenia testu przedsiębiorcy. Kilka dni wcześniej "Rz" napisała, że pomimo zapewnień, zgodnie z którymi takiego testu nie będzie, zmiany przepisów są wciąż przygotowywane.

Kopcińska podkreśliła na antenie TVP Info, że nie będzie testu przedsiębiorcy. "Dementuję te doniesienia, które się dzisiaj pojawiają w mediach" - oświadczyła. "Jest wsparcie dla polskich przedsiębiorców w kraju i za granicą" - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

O tym, że test przedsiębiorcy nie zostanie wprowadzony, zapewnił też premier Mateusz Morawiecki w czwartek na Twitterze. "Za godzinę lecę do Brukseli, gdzie będę mówił o naszych sukcesach w ograniczaniu luki VAT i CIT. Ale jeszcze zanim wystartuję, chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - napisał premier.

Tzw. test przedsiębiorcy miałby umożliwić określenie, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Został on uwzględniony w projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji (APK). Z przyjętej w pod koniec kwietnia przez rząd APK wykreślono jednak zapisy dotyczące "testu przedsiębiorcy".

Zamiast proponowanego pierwotnie przez MF testu, resort finansów postuluje uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" - zmiany mają być wypracowane wspólnie z MPiT, MIiR i RDS.

Podczas czwartkowej wizyty w Brukseli szef rządu weźmie udział w konferencji "Przyszłość opodatkowania w UE" w think tanku Bruegel, a także w konferencji z okazji 15-lecia Polski w UE w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Morawiecki zainauguruje również centrum mające wspierać polskie firmy i naukę w Brukseli "Business and Science Poland".

Źródło:
PAP
 Ropa brent 42,81 $ baryłka  -0,63% 10:55
 Cyna 16960,00 $ tona 0,00% 3 lip
 Cynk 2020,00 $ tona -0,74% 3 lip
 Aluminium 1581,00 $ tona -1,25% 3 lip
 Pallad 1933,80 $ uncja  -0,62% 10:54
 Platyna 836,85 $ uncja  -0,29% 10:55
 Srebro 18,34 $ uncja  -1,34% 10:55
 Złoto 1786,95 $ uncja  -0,39% 10:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.