• <
urząd_morski_gdynia_2021

KE: W Pekinie bez zgody na dokument o współpracy handlowej z Chinami

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska KE: W Pekinie bez zgody na dokument o współpracy handlowej z Chinami
KE: W Pekinie bez zgody na dokument o współpracy handlowej z Chinami - GospodarkaMorska.pl

pc

15.05.2017 Źródło: PAP

UE nie mogła podpisać jednego z dokumentów o współpracy handlowej z Chinami w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Daniel Rosario. Wyjaśnił, że nie było w nim odniesień do stosowania równych zasad wobec firm z Chin i UE.

Rosario podkreślił, że Unia Europejska wspiera takie projekty, jak chińska inicjatywa Pasa i Szlaku (zwana też inicjatywą Jednego Pasa, Jednego Szlaku), która ma się przyczynić do wzrostu gospodarczego w rejonie euroazjatyckim. Zaznaczył, że na zakończonym w poniedziałek szczycie, jaki odbył się w tej sprawie w Pekinie, Unia brała udział w uzgadnianiu przez przywódców najważniejszego dokumentu na tym spotkaniu, zawierającego odniesienia do kwestii handlowych i inwestycyjnych.

Rzecznik przyznał jednak, że strona unijna nie mogła podpisać jednego oświadczenia, dotyczącego promocji współpracy handlowej w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Dokument ministerialny zaproponowała strona chińska.

– Niestety, Unia Europejska i uczestniczące w szczycie kraje członkowskie nie mogły go (oświadczenia) poprzeć, ponieważ nie było możliwe potwierdzenie naszego wspólnego zobowiązania w sprawie międzynarodowych regulacji handlowych, a także stosowania równych zasad wobec wszystkich firm – powiedział. Dodał, że również proces opracowania tego dokumentu nie pozwalał na wypracowanie kompleksowych rozwiązań i porozumienia.

Wcześniej o tym samym dokumencie wspomniał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen, który w wypowiedzi cytowanej przez agencję Reutera zaznaczył, że UE go nie podpisze. – Jako Komisja Europejska, która ma mandat, która ma zdolność negocjowania w imieniu państw członkowskich w sprawach handlowych, nie dostaliśmy możliwości negocjowania tekstu – oświadczył Katainen.

Wiceszef KE dodał jednocześnie, że nie jest to problemem. – Wydarzenie, które zorganizowały tutaj chińskie władze oraz wzajemne zrozumienie tego, co powinno zostać zrobione, jest bardzo pozytywne – ocenił.

Reuters zauważa, że niektórzy zachodni dyplomaci wyrażali obawy, że szczyt i inicjatywa Pasa i Szlaku mogą być próbą promowania chińskich wpływów na świecie. Wyrażano także obawy co do poziomu transparencji i dostępu zagranicznych firm do tego projektu.

Dziennik „South China Morning Post” pisał w piątek, że europejscy dyplomaci nadal próbują zrozumieć sposób działania chińskiego planu.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.