• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MGMiŻŚ: w planach budowa zbiorników wodnych m.in. w Kotlinie Kłodzkiej

ew

13.06.2019 11:59 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MGMiŻŚ: w planach budowa zbiorników wodnych m.in. w Kotlinie Kłodzkiej

Partnerzy portalu

MGMiŻŚ: w planach budowa zbiorników wodnych m.in. w Kotlinie Kłodzkiej - GospodarkaMorska.pl

Budowa czterech zbiorników wodnych w Kotlinie Kłodzkiej, a także w dolinie rzeki Serafy – to tylko niektóre z planów rozbudowy sieci sztucznych zbiorników wodnych, przedstawionych w czwartek przez ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Informacja na temat planów rozbudowy sieci sztucznych zbiorników wodnych oraz ich wpływu na gospodarkę wodną i antypowodziową była tematem posiedzenia sejmowych komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa przedstawiła główne lokalizacje, w których planowane są zbiorniki wodne.

Jedną z planowanych inwestycji są zbiorniki, które mają uchronić przed powodzią Kotlinę Kłodzką – powiedziała. "Chodzi o cztery zbiorniki w miejscowościach: Boboszów, Roztoki Bystrzyckie, Szalejów Górny i Krosnowice. Chciałam zadeklarować, że to są jedyne zbiorniki, które planujemy w zakresie ochrony aktywnej. Jedynie dodatkowo będziemy przeprowadzać ochronę bierną w postaci podstawowej modernizacji cieków dopływających i odpływających do tych konkretnych czterech zbiorników" – dodała.

W planach są także cztery zbiorniki w dolinie rzeki Serafy, które mają zwiększyć zabezpieczenie powodziowe – powiedziała Moskwa. Jak wyliczała, plany obejmują także zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie w województwie wielkopolskim, zbiornik Kąty-Myscowa w województwie podkarpackim i suchy zbiornik przeciwpowodziowy Rzymówka na rzece Kaczawie w województwie dolnośląskim.

Jak relacjonowała, plany obejmują także zabezpieczenie przed powodzią terenów w zlewni potoku Młynówka na terenie gminy Miasta Rzeszów i gminy Krasne. Obok tego powstać mają również suchy zbiornik Góra Ropczycka na rzece Budzisz, suchy zbiornik przeciwpowodziowy Broniszów na rzece Wielopolce i dwa suche zbiorniki w Zagórzycach – wyliczała. W planach jest również suchy zbiornik na rzece Młynówce w województwie podkarpackim.

"Jesteśmy też w trakcie opracowywania dokumentacji na zbiornik retencyjny na rzece Mała Łyna w Dobrym Mieście" – powiedziała Moskwa. Ministerstwo planuje również budowę zbiorników: Kamieniec, Laskownica, Tulce, Rokosowo, Miejska Górka, Maleszów, zbiornik retencyjny w gminie Kondratowice, a także Jeziorsko. W tym ostatnim przypadku planowana jest także modernizacja jazu – powiedziała Moskwa.

"Jednocześnie dokonujemy zmiany w prawie wodnym, która umożliwi budowę małych zbiorników do 1 tys. metrów kwadratowych i do dwóch metrów (głębokości-PAP) bez wymaganego pozwolenia wodno-prawnego, co ułatwi szybką realizację tych drobnych inwestycji" – dodała Moskwa.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.