• <
PZT_980x120_gif_2020

Zawisza Czarny już w Gdyni. Szykuje się do nowego sezonu (foto)

Strona główna Porty, logistyka Zawisza Czarny już w Gdyni. Szykuje się do nowego sezonu (foto)
Zawisza Czarny już w Gdyni. Szykuje się do nowego sezonu (foto) - GospodarkaMorska.pl

Flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny” ostatni miesiąc spędził w gdańskiej stoczni. Przeszedł tam remont kadłuba i różnego rodzaju urządzeń. Dziś wrócił do Gdyni, zacumował przy nabrzeżu Prezydenta i tam można go zobaczyć. Teraz czekają go jeszcze prace konserwacyjne. Wszystko po to, żeby był gotowy do sezonu, który rozpoczyna się w kwietniu.
 
– Ostatni miesiąc „Zawisza Czarny” spędził w stoczni w Gdańsku. Mieliśmy standardowy remont. Między tymi klasowymi, żaglowiec musi przejść też remont pośredni. Sprawdza się wał, ster i kadłub. To obowiązek i dobra praktyka – mówi Waldemar Mieczkowski, kapitan „Zawiszy Czarnego”.
 
Dziś żaglowiec wrócił do Gdyni. Można go zobaczyć przy nabrzeżu Prezydenta. Wystarczy spojrzenie i od razu można dostrzec, że jest odnowiony.
 
– W stoczni sprawdzono stan poszycia pod linią wodną, pomalowano część podwodną oraz burty statku. Został też wykonany przegląd wału, śruby napędowej i ogólne oględziny części podwodnej pod kątem ewentualnych uszkodzeń – opowiada Rafał Klepacz, prezes zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem „Zawiszy Czarnego”.
 
Załoga odczuwa już zmiany po remoncie. Przyznają, że teraz statkiem lepiej się płynie.
 
– Okazało się, że na śruby nawinęły się sieci rybackie, a o kadłub zahaczyły się kawałki lin. Nie wiedzieliśmy o tym wcześniej. Usterka wyszła na jaw podczas remontu. Teraz pływamy o jeden węzeł szybciej, więc jest lepiej – przyznaje Rafał Klepacz.
 
W stoczni wykonano część kadłubową remontu. To jednak nie koniec. Teraz czekają go jeszcze prace pokładowe i konserwacyjne. Te wykona już własnymi siłami załoga „Zawiszy Czarnego”.
 
– Musimy zrobić przegląd urządzeń elektronicznych, pomalować część nawodną, nadbudówki i elementy masztów. Jest też dużo prac konserwacyjnych, lakierowanie drewna, a na koniec generalne sprzątanie – mówi prezes zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Wszystkie te prace są konieczne, żeby odpowiednio przygotować żaglowiec do nowego sezonu na wodzie. Swoje morskie wojaże „Zawisza Czarny” rozpocznie już w kwietniu.
 
– Będziemy pływać po Bałtyku, Morzu Północnym i Norweskim z załogami harcerskimi. Poza tym w sezonie odbywają się też inne rejsy. Są takie typowo szkoleniowe, turystyczne czy stażowe – czyli takie bez zawijania do portów. Jest też rejs oficerski, podczas którego szkolimy oficerów – mówi kapitan Waldemar Mieczkowski.
 
Pierwszy sprawdzian żaglowiec przejdzie już niedługo. Pod koniec marca odbędzie się rejs techniczny, podczas którego zakładane są liny i żagle. Cały sezon „Zawiszy Czarnego” trwa od kwietnia do końca grudnia. Kończy go rejs z Betlejemskim Światełkiem Pokoju. To już tradycja, że żaglowiec płynie z nim na pokładzie i przekazuje je do krajów nadbałtyckich.

Zawisza Czarny to flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego i jednocześnie największy żaglowiec skautowy na świecie. Od 1962 roku pływa pod harcerską banderą. W swojej historii odbył już rejs dookoła świata, kilkukrotnie opłynął też przylądek Horn. Przez jego pokład przewinęło się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy.

Źródło:
gdynia.pl
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_gdańsk_390x100_2020
invest_gda_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.