Konferencja IMO w sprawie poprawy bezpieczeństwa statków przewożących pasażerów na międzynarodowych szlakach, która odbyła się 24 kwietnia br. w Manili na Filipinach, przyjęła wytyczne mające zmniejszyć ilość katastrof na morzu.
Celem międzynarodowej konferencji było zwrócenie uwagi na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa statków przewożących pasażerów na trasach międzynarodowych. Uroczystego otwarcia dokonał Generalny Sekretarz IMO Koji Sekimizu.
Podczas wystąpień debatowano o wytycznych w zakresie bezpiecznej eksploatacji statków pasażerskich, omówiono rodzaje zagrożeń, które powinny być rozwiązywane za pomocą formalnej oceny bezpieczeństwa (FSA) oraz sposoby identyfikacji tych zagrożeń (HAZID). Rozważano nad projektem mającym zawierać wytyczne w celu rozwiązania problemów związanych z zakupem nowych statków, włączeniu jednostek w międzynarodowe trasy pasażerskie, zmianę limitów operacyjnych, możliwych modyfikacji jednostek zanim statek wejdzie do eksploatacji.
Konferencja została zorganizowana w kontekście programu prowadzonego przez IMO, w ramach porozumienia o współpracy technicznej w celu poprawy bezpieczeństwa operacji morskich i śródlądowych.
Od stycznia 2006 roku działalność związana z krajowymi trasami promów musi być prowadzona we współpracy z międzynarodową organizacją pozarządową Interferry. Porozumienie IMO i Interferry ma na celu poprawę bezpieczeństwa przepraw promowych, redukcję zagrożeń oraz zmniejszenie ilości wypadków śmiertelnych. Współpraca obejmuje szkolenia załóg z zakresu sprawozdawczości, oceny zagrożeń pogodowych, rozwój elektronicznej bazy statków.
Mimo starań ze strony IMO wypadki na morzu były i nadal występują. W 2012 r. u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei zatonął prom Rabaul Queen. Według kompanii żeglugowej Star Ships utracono kontakt z jednostką podczas złych warunków atmosferycznych, na pokładzie znajdowało się 350 osób, ponad 200 zdołano uratować. W zeszłym roku 16.04.2014 zatonął połodniowokoreański prom Sewol, który zabrał na dno ponad 300 osób. Przyczyną zatonięcia było przeciążenie jednostki oraz szereg zaniedbań, w wyniku których kapitan promu został skazany na 36 lat więzienia. Karę pozbawienia wolności nałożono również na szefa firmy operatora promu oraz innych przedstawicieli przedsiębiorstwa żeglugowego Chonghaejin Marine.
Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka
Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana
ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%
Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu
Mateusz Berger: Polska będzie hubem gazowym dla Ukrainy i krajów naszego regionu [WIDEO]
Plaża w Rewie zostanie poszerzona jeszcze przed wakacjami