• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Samorządy podpisały listy intencyjne ws. rozwoju sieci gazowej w województwie zachodniopomorskim

pc

20.03.2017 15:42 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Samorządy podpisały listy intencyjne ws. rozwoju sieci gazowej w województwie zachodniopomorskim

Partnerzy portalu

Samorządy podpisały listy intencyjne ws. rozwoju sieci gazowej w województwie zachodniopomorskim - GospodarkaMorska.pl

Rozwój gospodarczy oraz likwidacja białych plam na mapie gazowej – takie mają być efekty podpisania w poniedziałek listów intencyjnych przez sześć zachodniopomorskich samorządów i Polską Spółkę Gazownictwa (PSG).

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano listy intencyjne ws. gazyfikacji sześciu gmin: Banie, Cedynia, Dobrzany, Nowe Warpno, Suchań oraz Trzcińsko Zdrój. – Celem jest możliwość dostarczenia gazu dla odbiorców indywidualnych, a także zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski.

Chodzi o dostarczanie gazu skroplonego LNG do miejsc poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych.

Obecnie 67 proc. terytorium woj. zachodniopomorskiego jest już zgazyfikowane. – To bardzo dobry wynik w porównaniu ze średnią ogólnopolską, która wynosi 57 proc. – wyjaśnił wojewoda.

Jak zapowiedział Kozłowski, otworzenie terminalu LNG w Świnoujściu „daje większą dostępność do gazu dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, a także wiąże się z konkurencyjnością cenową tego paliwa”.

Podpisanie listów intencyjnych z przedstawicielami gmin to realizacja koncepcji rządu, która polega „na wyjściu w stronę Polski powiatowej i inwestycji, w celu likwidacji barier cywilizacyjnych” – wyjaśnił wiceprezes Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn.

Dodał, że w okresie 2017-2022 r. PSG wyda 106 mln zł na Pomorzu Zachodnim na realizację pięciu dużych projektów inwestycyjnych. Dzięki tym nakładom przybędzie ok. 170 km sieci gazowej w regionie.

Jednym ze sposobów likwidacji białych plam na mapie gazowej regionu ma być dostarczanie gazu skroplonego LNG w ramach budowy tzw. wyspowych stacji regazyfikacji LNG w miejscach oddalonych od tradycyjnej sieci gazowej. Przy takim rozwiązaniu buduje się osobną stację, która staje się źródłem zasilania dla lokalnych odbiorców, połączonych lokalną siecią.

– Do 2022 r. PSG planuje zgazyfikować kolejne 74 gminy, co sprawi, że wskaźnik wzrośnie do poziomu 61 proc. gazyfikacji kraju. Paliwo gazowe jest obecnie podstawowym źródłem procesów technologicznych i nośnikiem energii, jeśli chodzi o realizację procesów produkcyjnych. Obecność paliwa gazowego na terenie gminy to przede wszystkim otwarcie na dynamiczny rozwój gospodarczy – zaznaczył Węgrzyn.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.