• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Porty z Antwerpii i Dakaru zacieśniają więzi

PMK

05.03.2018 18:28 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Porty z Antwerpii i Dakaru zacieśniają więzi - GospodarkaMorska.pl

Zarządy portów w Dakarze i Antwerpii zamierzają blisko współpracować przez kolejne kilka lat. Obie spółki podpisały 2 marca w tej sprawie list intencyjny.

Dakar postanowił zbudować nowy port 50 km od obecnego obiektu, który dzięki głębokości kanału wynoszącej 18 metrów będzie w stanie obsłużyć najnowszą generację gigantycznych kontenerowców. Wraz z nowym portem Dakar planuje stworzyć także strefę ekonomiczną i logistyczną o powierzchni 600 hektarów.

- Wykorzystamy nasze doświadczenie i wiedzę, aby pomóc Dakarowi w realizacji jego ambicji - powiedział Kristof Waterschoot, dyrektor generalny dwóch spółek zależnych w Antwerp Port Authority (PAI i APEC).

Niedawny raport Banku Światowego podkreśla potencjał gospodarczy kontynentu afrykańskiego, ale także wskazuje na szereg wyzwań, takich jak brak odpowiednio wyszkolonego personelu w tym miejscu.

- Natychmiast zapełnimy tę lukę, dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem. Nasze centrum szkoleniowe APEC to partner wielu profesjonalistów z branży morskiej, a nasza spółka konsultingowa PAI pomoże władzom portowym zdobyć niezbędną wiedzę do opracowania uniwersalnego terminalu i pogłębienia kanałów podejścia, tak aby zmaksymalizować przepustowość portu w Dakarze – dodał Waterschoot.

List intencyjny przewiduje także współpracę w dziedzinie marketingu, rozwijania stosunków handlowych, organizowania wspólnych wydarzeń handlowych i wymiany informacji na takie tematy, jak cła i akcyza, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.

Przy rocznej masie ładunków 17 milionów ton, Dakar jest jednym z największych portów na wybrzeżu Afryki Zachodniej. To miasto portowe znajduje się na skrzyżowaniu szlaków żeglugowych między Europą a Ameryką Północną i Południową oraz Afryką Południową.

Dziękujemy za wysłane grafiki.