• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdańsk podpisał umowy na inwestycje warte ok. 600 mln złotych (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

29.03.2018 11:23 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk podpisał umowy na inwestycje warte ok. 600 mln złotych (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Port Gdańsk podpisał umowy na inwestycje warte ok. 600 mln złotych (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Pogłębienie toru wodnego z przebudową nabrzeży w Porcie Wewnętrznym oraz modernizacja sieci drogowo-kolejowej w Porcie Zewnętrznym to obecnie dwie największe inwestycje w Porcie Gdańsk o wartości około 600 mln zł, realizowane przy 85-proc. dofinansowaniu z UE. W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podpisali umowę z Inżynierami Kontraktów. Mają oni nadzorować wszelkie prace związane z realizacją dwóch projektów CEF (Connecting Europe Facility – Łącząc Europę). Łukasz Greinke, prezes ZMPG, powiedział, że dzięki tym inwestycjom mamy szansę stać się największym portem na Bałtyku.

– Będziemy mogli przyjmować większe jednostki w Porcie Wewnętrznym, o większym zanurzeniu, czego oczekują od nas nasi operatorzy, jak również port zmieni się w części zewnętrznej. Zdecydowanie lepsza będzie komunikacja z tymi najważniejszymi nabrzeżami, które generują gigantyczne obroty, jeżeli chodzi o masę ładunkową przeładowywaną w naszym porcie, głównie mam na myśli tutaj terminal węglowy, terminal DCT, do którego będą dedykowane dwie jezdnie, które nie będą kolidowały  żaden sposób z infrastrukturą kolejową – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Greinke poinformował, że ZMPG kończy już ostatnie przetargi na wykonawców poszczególnych zadań. Mamy ich poznać do końca czerwca, natomiast wszystkie prace muszą być zakończone do końca 2020 r.

W Porcie Wewnętrznym zmodernizowanych zostanie około 5 km nabrzeży: Nabrzeże Oliwskie, Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej i Nabrzeże Mew, Nabrzeże Dworzec Drzewny oraz Nabrzeże Zbożowe wraz z fragmentem nabrzeża przy Twierdzy Wisłoujście. Tor wodny natomiast będzie miał 12 m głębokości i 90 m szerokości, a Kanał Kaszubski – 10,8 m głębokości i 75 m szerokości. Za nadzór prac odpowiadać będzie konsorcjum składające się z firm: Tractebel Engineering (lider), Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST oraz Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.

– Nasza rola w zasadzie sprowadza się do kilku, ale ważnych rzeczy. Do tego, żeby nadzorować jakość pracy firm wykonawczych, terminowość w ścisłej współpracy z inwestorem. W tej chwili wchodzimy w obszar zarządzania remontem, czyli modernizacją, pogłębieniem, zwiększeniem wydajności portu – mówi Jarosław Krzyżanowski, prezes Tractebel Engineering.

W Porcie Zewnętrznym natomiast projekt obejmuje rozbudowę i modernizację układu komunikacyjnego oraz dojazdu do terminali (ul. Kontenerowa), przebudowę ulicy Budowniczych Portu Północnego oraz budowę parkingu dla samochodów przy ul. Portowej. Prace monitorować będzie przedsiębiorstwo Sweco Consulting.

– Kilka lat temu dla dzisiejszych Wód Polskich przygotowywaliśmy Krajowy Program Gospodarowania Wodami Morskimi, realizowaliśmy również projekty związane z LNG w Świnoujściu, największym falochronem, jaki powstawał w związku z tą inwestycją. I dziś możemy powiedzieć, że bardzo się cieszymy, że też mamy dużą inwestycję dla Portu Gdańsk, portu, który ma w najbliższych latach się całkowicie zmienić, bardzo mocno rozwinąć – mówi Maciej Chrzanowski, prezes Sweco Consulting.

Umowy z Inżynierami obejmują zarządzanie i nadzór nad realizacją zadań, a także monitoring, raportowanie, gromadzenie dokumentów i danych do pełnej kontroli realizacji inwestycji, jak również jej rzeczowego i finansowego rozliczenia.

Port Gdańsk jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku. W ubiegłym roku przeładowano tam rekordowe 40,6 mln t ładunków – o prawie 9% więcej niż rok wcześniej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.