• <

PIH: Protestujemy przeciwko poszerzeniu zakazu handlu w niedziele o centra dystrybucyjne

pc

16.03.2018 23:23 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski PIH: Protestujemy przeciwko poszerzeniu zakazu handlu w niedziele o centra dystrybucyjne
PIH: Protestujemy przeciwko poszerzeniu zakazu handlu w niedziele o centra dystrybucyjne - GospodarkaMorska.pl

Protestujemy przeciwko poszerzeniu zakazu handlu w niedziele o centra dystrybucyjne - powiedział w piątek prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Dodał, że PIH jest zaniepokojony rozszerzeniem przez Państwową Inspekcję Pracy katalogu podmiotów podlegających zakazowi.

"Protestujemy przeciwko rozszerzaniu zakazu działalności w niedziele i święta na centra dystrybucji, centra logistyczne lub magazynowe" - powiedział prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski, cytowany w komunikacie.

"Karanie przedsiębiorców, prowadzących takie centra, na podstawie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, jest bezprawne" - zaznaczył. "Mamy nadzieję, że Państwowa Inspekcja Pracy zmieni swoje stanowisko po zapoznaniu się z naszymi argumentami. Wysłaliśmy do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo, w którym zwracamy uwagę na niewłaściwą interpretację przepisów ustawy o zakazie handlu w niedziele" – dodał Nowakowski.

"Państwowa Inspekcja Pracy podpiera się interpretacją zawartą we wspólnym stanowisku z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącym ustawy o zakazie handlu" - czytamy w komunikacie PIH.

Jak informuje PIH, "interpretacja ta została opublikowana na stronie ministerstwa tuż przed pierwszą niehandlową niedzielą. W jednym z punktów przedstawiono wyjaśnienie, jak należy odczytywać definicję placówki handlowej. W art. 3 pkt 1 ustawy +placówkę handlową+ zdefiniowano jako +obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem+".

"Według ministerstwa placówkami handlowymi są nie tylko te obiekty, gdzie łącznie są prowadzone handel i czynności związane z handlem. Handel i czynności bezpośrednio związane z handlem mogą być wykonywane przez tego samego przedsiębiorcę w różnych miejscach i w takim przypadku oba miejsca powinny być zamknięte" - czytamy w komunikacie PIH.

"Zdaniem ministerstwa przyjęcie innej interpretacji definicji placówki handlowej umożliwiałoby omijanie tego przepisu poprzez taką organizację placówek handlowych, aby część ich funkcji, niezwiązanych bezpośrednio z prowadzeniem sprzedaży, została wydzielona lokalowo" - napisano w komunikacie PIH.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku.

W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel. W marcu zakupy będziemy mogli zrobić 25 marca. Z kolei w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie będzie obowiązywał: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.