• <
BOTA_2023

Peru i Boliwia wchodzą na rynek LNG

25.06.2015 09:36 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Peru i Boliwia zamierzają wejść na rynek LNG i eksportować skroplony gaz ziemny do Azji. To może być dobra informacja dla polskiego PGNiG.

Oba kraje mają prawdopodobnie największe rezerwy gazu w całej Ameryce Południowej, stąd też decyzja o wspólnym planowaniu polityki energetycznej. Obecnie oba państwa przygotowują się do stworzenia studium wykonalności projektu. Zakładają, że produkowany przez nich gaz będzie eksportowany do Azji przez jeden z portów na południowym wybrzeżu Peru. Boliwia nie ma bowiem dostępu do oceanu.

Peru i Boliwia już od jakiegoś czasu przygotowują się do odegrania większej roli na światowym rynku LNG. Obecnie budowany jest tam gazociąg łączący stolice obu krajów: La Paz i Limę. Ma on być gotowy w 2017 roku. Teraz pozostaje im jeszcze połączenie tych miast z portem, z którego miałby płynąć eksport.

Ta informacja może okazać się też ważna dla PGNiG, gdyż oznacza to zwiększenie się podaży gazu na azjatyckim rynku. Obecnie ten rejon w gaz zaopatrują prawie wyłącznie kraje arabskie, w tym dostawcy z Kataru, który ma kontrakt z PGNiG. Większa konkurencja może obniżyć ceny gazu, na czym skorzysta polski koncern.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.