Peru i Boliwia zamierzają wejść na rynek LNG i eksportować skroplony gaz ziemny do Azji. To może być dobra informacja dla polskiego PGNiG.
Oba kraje mają prawdopodobnie największe rezerwy gazu w całej Ameryce Południowej, stąd też decyzja o wspólnym planowaniu polityki energetycznej. Obecnie oba państwa przygotowują się do stworzenia studium wykonalności projektu. Zakładają, że produkowany przez nich gaz będzie eksportowany do Azji przez jeden z portów na południowym wybrzeżu Peru. Boliwia nie ma bowiem dostępu do oceanu.
Peru i Boliwia już od jakiegoś czasu przygotowują się do odegrania większej roli na światowym rynku LNG. Obecnie budowany jest tam gazociąg łączący stolice obu krajów: La Paz i Limę. Ma on być gotowy w 2017 roku. Teraz pozostaje im jeszcze połączenie tych miast z portem, z którego miałby płynąć eksport.
Ta informacja może okazać się też ważna dla PGNiG, gdyż oznacza to zwiększenie się podaży gazu na azjatyckim rynku. Obecnie ten rejon w gaz zaopatrują prawie wyłącznie kraje arabskie, w tym dostawcy z Kataru, który ma kontrakt z PGNiG. Większa konkurencja może obniżyć ceny gazu, na czym skorzysta polski koncern.
Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność
Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów
Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty
Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem
Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego
Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia