• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Otwarto gazociąg Czeszów-Wierzchowice

jk

12.09.2017 19:16 Źródło: PAP
Otwarto gazociąg Czeszów-Wierzchowice - GospodarkaMorska.pl

Ponad 91 mln zł kosztowała budowa 14-kilometrowego gazociągu wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice, który we wtorek otwarto w okolicach miejscowości Czeszów na Dolnym Śląsku. To pierwsza cześć gazowego Korytarza Północ-Południe.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, w liście przesłanym do uczestników uroczystości otwarcia gazociągu podkreślił, że ta inwestycja to ważny element architektury energetycznej kraju.

„Główny celem budowy gazociągu było poprawienie współpracy pomiędzy podziemnym magazynem gazu w Wierzchowicach, a krajowym systemem przesyłowym. Gazociąg Czeszów-Wierzchowice wraz z innymi gazociągami realizowanymi obecnie na Dolnym Śląsku znacząco wzmocnił niezawodność i bezpieczeństwo przesyłu gazu w regionie” - napisał Naimski. Podkreślił, że inwestycja przyczyni się również do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. „Dzięki znacznemu wzrostowi ilości gazu, który może być transportowany do i z magazynu w Wierzchowicach w pełni wykorzystany zostanie potencjał tego największego w Polsce magazynu” - czytamy.

Naimski zwrócił również uwagę, że gazociąg stanowi ważną część realizacji strategii rządu i spółki Gaz-System. „Elementem tej strategii jest stworzenie bramy dla dostaw gazu do Polski z nowych źródeł, w tym budowa połączenia gazowego Polski ze złożami na norweskim szelfie kontynentalnym i zwiększenie zdolności terminalu LNG im. Lech Kaczyńskiego” - napisał.

Gazociąg Czeszów-Wierzchowice to pierwsza inwestycja realizowane w bieżącej perspektywie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik. Jak mówił, inwestycja ta ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. "W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w tej perspektywie zostanie w sumie zbudowanych 800 km nowych linii gazowych w Polsce” - dodał.

Wiceprezes spółki Gaz-System Artur Zawartko dodał, że gazociąg Czeszów-Wierzchowice jest ważny z punktu widzenia realizacji strategii spółki. „Ta strategia to trzy filary: bezpieczeństwo przesyłu gazu, bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz budowanie pozycji lidera na rynku gazu” - powiedział.

Gazociąg ma 14 km długości i średnicę 1000 mm. Przebiega przez dolnośląskie gminy Zawonia i Krośnice. To część korytarza, który docelowo pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej gazu w tej części Europy. Wartość inwestycji to 91 mln zł, z czego 47,7 mln zł pochodzi z dofinansowania z UE.

Korytarz Północ-Południe to europejski projekt o znaczeniu wspólnotowym. Status taki ma kilka innych inwestycji Gaz-Systemu, m.in. połączenie Polska-Litwa, gazociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, rozbudowa punktów wyjścia z gazociągu jamalskiego oraz połączenie Polska-Słowacja.

Korytarz ma mieć dwie nitki - wschodnią i zachodnią. Nitka zachodnia, w skład której wejdzie gazociąg Czeszów-Wierzchowice, ma docelowo połączyć terminal LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe poprzez południową Polskę, Czechy i Węgry z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji. Głównym celem budowy zachodniej nitki korytarza jest zwiększenie możliwości przesyłu gazu między Polską i Czechami dzięki rozbudowie systemów przesyłowych po obu stronach granicy oraz budowie nowego interkonektora. Dzięki temu gaz będzie mógł płynąć w obydwu kierunkach.

Według informacji Gaz-Systemu, uruchomienie nowego gazociągu - obok poprawy w całym kraju stopnia bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji - przyniesie szereg innych korzyści, takich jak zagospodarowanie nadwyżek gazu importowanego z Niemiec, połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska, poprawienie niezawodności oraz elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu w rejonie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Bollore Logistics
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.