• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

KE: 187,5 mln euro na budowę bałtyckiego konektora gazowego

11.08.2016 14:32 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski KE: 187,5 mln euro na budowę bałtyckiego konektora gazowego

Partnerzy portalu

KE: 187,5 mln euro na budowę bałtyckiego konektora gazowego - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska przeznaczyła w środę 187,5 mln euro na budowę bałtyckiego konektora gazowego między Estonią a Finlandią. Inwestycja połączy Finlandię z rynkiem gazu i przyczyni się do rozwoju regionalnego rynku błękitnego paliwa - podała KE.

Bałtycki konektor gazowy (Balticconector) to jeden z projektów, realizowanych w ramach unii energetycznej, która ma zmniejszyć uzależnienie krajów UE od rosyjskich dostaw energii. Środki na inwestycje pochodzą z europejskiego funduszu Łącząc Europę i pokryją 75 proc. kosztów.

"Zróżnicowanie źródeł energii i dróg przesyłu oraz zjednoczenie rynków energii jest centralnym celem unii energetycznej. To klucz do zapewnienia bezpiecznych, przystępnych i równoważonych dostaw energii dla wszystkich obywateli UE" - oświadczył komisarz ds. polityki klimatycznej i energii Miguel Arias Canete.

Przypomniał, że w zeszłym roku podpisano porozumienie o budowie gazociągu łączącego Polskę i Litwę (GIPL). "Bałtycki konektor gazowy to kontynuacja działań, zapoczątkowanych przez Gazociąg Polska-Litwa, czyli promowania łańcucha projektów, które skończą z gazową izolacją północnowschodniej Europy i rozwijania regionalnego bałtyckiego rynku energii" - dodał Canete.

Konektor ma być gotowy do grudnia 2019 r. Zostanie zbudowany przez fińską spółkę państwową Baltic Connector Oy oraz estońską Elering AS. Cześć lądowa gazociągu będzie mieć długość 72 km, w tym 22 km w Finlandii i 50 km w Estonii. Część podmorska ma liczyć 80 km.

Drugim projektem w ramach unii energetycznej, o którego finansowaniu KE poinformowała w środę, będzie 140-kilometrowa linia elektroenergetyczna pomiędzy regionem Dobrudża a Burgas w Bułgarii. Na projekt przeznaczono 29,9 mln euro. Linia ma przesyłać energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Inwestycja to część tzw. Korytarza Morza Czarnego, czyli projektu trzech linii elektroenergetycznych, które wzmocnią sieć przesyłową wzdłuż wybrzeża Rumunii i Bułgarii oraz pomiędzy pozostałymi państwami Europy a Turcją. Inwestycja ma zostać zakończona do 2022 r.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.