• <
gryfia_70lat

Karuzela na rynku przewozów kontenerowych wciąż trwa

14.09.2015 12:56 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Karuzela na rynku przewozów kontenerowych wciąż trwa

Partnerzy portalu

Karuzela na rynku przewozów kontenerowych wciąż trwa - GospodarkaMorska.pl

Stawki dzienne kontenerowców na szlaku Azja-Północna Europa (w tym DCT Gdańsk) spadły ponownie poniżej 600 dolarów – wynika z indeksu Shanghai Containerised Freight Index (SCFI). Obecnie te stawki wynoszą 588 dolarów za TEU, czyli o 23 proc. mniej niż w zeszłym tygodniu.

Oznacza to koniec dwutygodniowego wzrostu stawek, spowodowanego kolejną podwyżką cen na rynku umów krótkoterminowych. Ogółem w tym roku stawki wzrastały tylko w 8 tygodniach, a spadały aż w 27.

Przyszłość nie zapowiada się różowo. Eksperci z agencji North Europe Global Port Tracer przewidują bowiem, że eksport i import płynący przez północnoeuropejskie porty wzrośnie tylko o 1,8 proc. To dużo mniej niż w zeszłym roku, kiedy w tym regionie Europy eksport wzrósł o 8,4 proc., a import o 9,5 proc. Z kolei analitycy z Alphaliner twierdzą, że ładowność jednostek na szlaku Azja-Północna Europa wzrośnie o 9,1 proc. w tym roku. Na 18 spośród 21 nitek handlowych mają pojawić się bowiem kontenerowce o średniej nośności 12 tys. TEU.


- Nie wiemy dlaczego rynek konsumencki nie wpadł jeszcze w szał zakupów. Powody mogą być różne. Być może wpływ na to mają zawirowania w polityce wewnętrznej wielu krajów i napięta sytuacja w konflikcie na Ukrainie. Możliwe jest także, że zmienia się sam rynek i ludzie będą teraz mniej wydawać, a więcej oszczędzać – mówi Ben Hackett, założyciel Hackett Associates, firmy konsultingowej z branży morskiej.

Dane bazują na indeksie Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), która bada stawki frachtu między innymi z portów chińskich w kierunku do Antwerpii, Felixstowe, Le Havre, Hamburga i polskiego DCT Gdańsk.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.