• <
gryfia_70lat

Kanał Panamski przecieka. Inwestycja zagrożona (WIDEO)

24.08.2015 11:43 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kanał Panamski przecieka. Inwestycja zagrożona (WIDEO)

Partnerzy portalu

Kanał Panamski przecieka. Inwestycja zagrożona (WIDEO) - GospodarkaMorska.pl

Kanał Panamski może powstać później niż zakładano. W jednej z nowych śluz znaleziono bowiem pęknięcie, przez które przelewa się woda.

Pęknięcie zauważono w nowej śluzie o nazwie Cocoli Locks. Na nagraniu możemy zobaczyć wodę przeciekającą przez beton. W sobotę zwołano nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli wykonawców śluzy - Grupo Unidos por el Canal (GUPC) i Zarządu Kanału Panamskiego (ACP). - ACP nie zgodzi się na odbiór kanału, jeżeli nie będzie on wykonany w stu procentach prawidłowo – napisał zarząd kanału na tweeterze. - Wykonawca musi naprawić wszystkie usterki, które wykryjemy w czasie kontroli - dodał.

Nie wiadomo jeszcze, jak usterka wpłynie na termin zakończenia rozbudowy kanału wyznaczonego na kwiecień 2016 rok. Budowa obiektu dobiega końca. Jak podają panamskie władze, stan realizacji prac szacuje się na 90 proc.

Otwarcie Kanału Panamskiego to będzie ważny moment dla światowej gospodarki morskiej. Nowe śluzy umożliwią bowiem przejście 1,3 tys. jednostek. Ostatnie prace mają być wykonane najpóźniej w styczniu. Przy poszerzaniu kanału pracuje 10 tys. robotników. Inwestycja po ukończeniu stworzy ok. 200-250 nowych miejsc pracy.

Kanał Panamski umożliwiał dotąd pływanie tylko mały kontenerowcom, do 5 tys. TEU pojemności. Te statki są w tym momencie już nieopłacalne dla armatorów. Dlatego z nadzieją patrzą oni na rozbudowę, która pozwoli ich jednostkom o ładowności 5,4-9,9 tys. TEU (łącznie 980 statków) oraz powyżej 10 tys. TEU (149 statków) przeprawienie się przez ten obiekt. Już tylko 157 statków nie będzie w stanie przepłynąć przez instalację.

Większość jednostek poruszających się na szlaku Azja-Wschodnie Wybrzeże USA będzie przeprawiać się przez rozbudowany Kanał Panamski. Przy 18 węzłach pokonanie trasy z Szanghaju do Nowego Jorku zajmie raptem 24 dni, o 4 dni krócej niż szlakiem biegnącym przez Kanał Sueski.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.